Anemia në shtatzëni - hemoglobina e ulët rrezikshme për shëndetin e nënës dhe fëmijës


Shtatzënia është e karakterizuar nga rritja e fluksit të ushqyesve. Që nga kjo kohë trupi i gruas duhet të mbështesë jo vetëm veten e tyre, por gjithashtu të sigurojë materiale ndërtimi për fëmijën. Në fëmijës para lindjes shtetëror rritet ndonjëherë me shpejtësi të madhe.

Përmbajtje

 • Çfarë është anemi?
 • Komplikime të mundshme të shtatzënisë shtatzënisë
 • Si për të diagnostikuar anemi
 • Si për të rritur nivelin e hemoglobinës?
 • Parandalimi i anemisë
 • Hekur mangësi anemi në shtatzëni

Anemia është sëmundja më e shpeshtë e grave gjatë shtatzënisë. Ajo mblidhet dy në mënyrë të pavarur dhe si një komplikacion i sëmundjeve të tjera. Kjo gjendje paraqet rrezik për shëndetin e fetusit në vendin e parë, por trupi i nënës i mungon veten.


Çfarë është anemi?

Anemia - një rënie në hemoglobinë dhe / ose eritrociteve në gjakun periferik.
Nivele normale hemoglobinës konsiderohet nga 120 g / l. Duke pasur parasysh se fetusi në nënën kërkon burime, sasia e hemoglobinës në gratë shtatzëna do të jetë në rangun prej 110 g / l.

Ka disa gradë e ashpërsia e anemisë:

 1. Karakterizohet nga hemoglobinë butë brenda 109-90 g / l;
 2. Me një nivel mesatar hemoglobinës bie në shifrat 89-70 g / l;
 3. Shkalla e rëndë e anemisë karakterizohet nga nivele të bien hemoglobinës poshtë 69 g / l.

Hemoglobinë normale në shtatzëni duhet të trajtohet në mënyrë individuale në bazë të tremujorit dhe praninë e comorbidities.

Shkaqet e reduktuar hemoglobinë në gratë shtatzëna

Deri në tremujorin e tretë rrit volumin e gjakut. Kështu, nuk është hollimit dhe hemoglobinë në vëllim të bëhet më i vogël. Pra, deri në fund të shtatzënisë së grave me rritjen anemi.

Nëse grave në aspektin e niveleve fillestare hemoglobinës më poshtë varg normal apo në rangun më të ulët normale, duke përfshirë gratë shtatzëna duhet të respektojnë dhe të kryejë trajtim parandalues.

Gratë që vuajnë nga kushtet e mëposhtme, të kontribuojë në rrezik për anemi:

 1. Shtatzënë me sëmundje kronike. Për shembull, hepatiti, gastrit, ulçerë sëmundjeve të traktit, pielonefrit, pushtimi hlystyani gastrointestinal;
 2. Kur dietë me konsum të ulët të mishit, dietë të paekuilibruar (anareksiya, vegetarianism);
 3. Disponueshmëria e sëmundjeve të koagulimit të gjakut (Thrombocytopenia, coagulopathy);
 4. Gratë me shtatzëninë ulur nivelin e hemoglobinës;
 5. Historia e komplikuar obstetrik (abortet, aborte spontane, gjakderdhje);
 6. Në shtatzënive të shumëfishta;
 7. Në gjysmën e dytë të Gestosa shtatzënisë;
 8. Mosha shtatzënë pas 18 dhe 32 vjet.

Manifestimet e anemi

Anemia mund të ndodhë pa simptoma dhe shpesh janë ndryshime të vogla shëndetësore nëna shtatzënë shkruan off pozicion "interesante". Por, në rastet më të rënda, shenja do të shqiptohet. Shenjat e anemisë gjatë shtatzënisë:

 1. Dobësi e përgjithshme, duke përfshirë muskujve;
 2. Ngjyrim zbehtë e lëkurës dhe mukozës;
 3. Zayed në qoshet e buzëve;
 4. Ndryshimi shije dhe erë (varësisë për të ende odors pakëndshme);
 5. Ju mund të shihni palpitations zemrës, dhimbje gjoksi, gulçim;


Komplikimet e mundshme të anemisë shtatzanisë

Komplikimet e fetusit janë të zakonshme, veçanërisht në qoftë se gruaja vuante anemi para konceptimit dhe nuk rregullohen këtë kusht.

Hemoglobinë të ulët gjatë shtatzënisë hershme mund të çojë në placentë pasaktë hedhjen. Kur anemia është moszhvillimi, vend i ulët ose i plotë hyrje mbivendosje placenta në mitër. Të gjitha këto ndryshime dhe shtetet mund të çojë në abort, gjakderdhje, hipoksi (uria oksigjenit) dhe rritjes vonuar.

Në lindje një grua me hemoglobinë të ulët shpesh vuajnë forcat e dobëta fisnore, e cila më pas çon në hypotonia (relaksim të muskujve) të mitrës. Hipotension mitrës - kërcënuese periudhë komplikim pas lindjes, e cila manifestohet gjakderdhje. Anemi porsalindur nënës është i lindur me një numër problemesh.

Pesha e ulët në lindje dhe prapambetjes në fëmijën për shkak të faktit se fëmija ka marrë në mungesë in utero e ushqyesve dhe oksigjenit.

Fëmijët janë të lindur me sistem të pazhvilluar dhe nuk përshtatet frymëmarrjes mbetur prapa në zhvillimin e shokët e tyre, si fizikisht dhe intelektualisht.

Si për të diagnostikuar anemi

Në të gjitha manifestimet klinike, diagnoza ndihmon në numërimin e gjakut. Mjeku vëren treguesit e mëposhtëm:

 1. Numri i hemoglobinës normalisht gjatë shtatzanisë 110-150 g / l;
 2. Niveli i qelizave të kuqe të gjakut në anemi poshtë 3.5 milion.
 3. Tregues Color vlerëson nivelin e hemoglobinës (0,33-0,4);
 4. Hekuri serum është përcaktuar në analizën biokimike të gjakut. Kufirit të poshtëm të normale 10 mmol / l.

Në tremujorin e tretë të shtatzënisë mund të jetë një anemi afërm. Kjo do të thotë se hemoglobina e mbetur të njëjtën sasi, por vëllimi i gjakut është rritur për shkak të plazmës. Në këtë rast, diagnoza do të ndihmojë të vënë në përcaktimin e hekurit serum.

Si për të rritur nivelin e hemoglobinës?

Shtatzënë me një nivel të ulët hemoglobinës duhet të ketë qenë një terapist mjeku. Kur të rënda, mungesa e përmirësimit të drogës për 1.5 muaj ose shfaqjen e komplikimeve të treguara mbikëqyrjen hematologist mjek.

Trajtimi edhe butë duke përdorur dietë sëmundja rrallë sjell efekte pozitive. Në çdo rast, dietë e rekomanduar duhet të përmbajnë shumë proteina dhe hekur. Produktet që duhet të përfshihen në dietën e shtatzënë edhe profilaktike:

 1. Mëlçisë viçi përmban më e madhe e hekur dhe proteina;
 2. Peshku dhe prodhimet e detit;
 3. Mish viçi viçi;
 4. Dridhë i zhveshur;
 5. Spinaq, marule.

Trajtimi me ilaçe përbëhet nga disa faza. Hapi i parë për të rivendosur shifrat e hemoglobinës në nivele normale. Duke pasur parasysh depo zapustevshye doni të rivendosur dyqane hekuri. Dhe më pas të emëruar terapi mirëmbajtjes deri në fund të shtatzënisë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon parandalimin e anemisë në shtatzëni:

 1. Gratë shtatzëna, pavarësisht nga niveli i hemoglobinës marrin dozë profilaktik i hekurit dhe acidit folik deri në datën e dorëzimit;
 2. Në rast të reduktimit të hemoglobinës, doza hekuri është dyfishuar;
 3. Droga janë të përshkruara tableta dhe vetëm në raste të rënda të parashikuara drogat intravenoze dhe komponentëve të gjakut;

Acid Askorbik përmirëson absorbability e hekurit. Por vitaminë dhënë gjatë shtatzënisë duhet të përdoren me kujdes dhe vetëm pas 37 javësh. Të gjitha kushtet e tjera të përdorimit të "askorbinki" mund të shkaktojë një kërcënim për abort. Për trajtimin e anemisë në shtatzëni: ferronat, Ferlatum, Fefol, Ferretab, Totem.

Parandalimi i anemisë

Hekur mangësi anemi gjatë shtatzënisë nuk mund të ndodhë në qoftë se ju mbani një parandalim të vlefshme.

Një grua duhet të çojë një jetë të shëndetshme, të shpenzojnë më shumë në ajër të pastër. Dietë duhet të jetë i balancuar në të gjitha elementet e mëdha gjurmë dhe substancave që përmbajnë mish dhe perime të freskëta.

Shtatzënia duhet të jenë të dizajnuara. Në rast të anemisë, shkoni trajtim. Është e rëndësishme në nivele normale të gjakut të ruhen për disa muaj para konceptimit, për të mbushur depo. Gjatë shtatzënisë duhet të marrin suplemente hekuri në doza profilaktike.


Hekur mangësi anemi - pse ne kemi nevojë për hekur

Hekuri është një nga proteinat më të rëndësishme - hemoglobinë, përgjegjës për transportin ajror përmes enëve të gjakut. Pavarësisht nga fakti se përmbajtja e hekurit në njerëzit është relativisht i vogël, mungesa e saj mund të kthehet probleme serioze.

Në hekur trupit merr me ushqim, por ai merr vetëm një pjesë të vogël të saj. Për shembull, një grua shtatzënë, pas një dietë të përshtatshme, çdo ditë konsumon rreth 15 mg e substancës, por trupi merr vetëm një të vogël 15% të asaj peshe - vetëm 1.2 mg.

Me rritjen e moshës gestational, duke rritur futje e hekurit nga trupi. Kjo është për shkak të nevojës për të kompensuar humbjet e mëdha në këtë element gjurmë - ai kaloi në zhvillimin e fetusit. Pik bie në 4 mujorin, në këtë kohë nuk ka fetusit hematopoiesis palca e eshtrave, e cila shkakton një rritje në peshën e gjakut në femra. Kjo është aq e vështirë për procesin e trupit qe nuk edhe të rritur thithjen e natyrshme e hekurit - deri në 4 mg në ditë, pothuajse dy herë më shumë se norma.

Çfarë ndodh me hekurit në trup

Hekur si element nevojshme e trupit, absorbohet gjatë tretje. Kjo ndodh në jejunum dhe duodenum. Dhe jo gjithmonë ky proces vazhdon pa probleme. E gjitha varet se si të shëndetshme njerëzit - të gjitha llojet e sëmundjeve kronike të stomakut dhe zorrët mund të pengojë në mënyrë të konsiderueshme thithjen e hekurit.

Përveç kësaj, një të madhe nivelet e ndikimit të këtij elementi gjurmë në trup.

Ndikim të konsiderueshëm me përdorimin e ilaçeve me ushqime dhe një produkt i përbërë prej hekuri, dhe të hamë ushqim që bie brenda me të.

Faktori i fundit nuk është me të vërtetë aq i pafajshëm sa duket në shikim të parë. Hekuri - një artikull komplekse, dhe ushqimi mund të jetë në dy mënyra. Në varësi të formës dhe ndryshon nivelin e saj të asimilimit. Po, hekuri hemovoe që është pjesë e hemoglobinës gjatë tretjes së proteinave humbet komunikimit dhe të zhytur skeletin e brendshem kishechnika.V njëjtën kohë hekuri jo-heme që ekziston jashtë proteina tretet shumë më keq.

Hekuri Hemovoe është gjithashtu e rëndësishme që ky lloj është në hemoglobinë. Ajo është e pranishme në ushqime të tilla si peshk dhe mish - veçanërisht të mëlçisë. Niveli vsmoktuvanosti ajo është 25%, ndërsa asimilimi jo-heme hekur - nga 1% deri 15%, në varësi të llojit të ushqimit të konsumuar.

Nëse mësuar ky ndryshim, hekuri jo-heme është një pjesë e rëndësishme e hekurit ushqimit. Gjithashtu, mos harroni hekur valencë - ngjyra të absorbohet më mirë dhe trivalent respektivisht më keq.

Për të përmirësuar vsmoktuvanosti këtë element gjurmë të nevojshme për të kontrolluar përbërjen e ushqimit të konsumuar për të mbajtur gjurmët e të cilit produktet bien në të njëjtën kohë në zorrë. Kombinim i tyre ndikon normën e shpërbërjes së hekurit jo-heme. Për shembull, rëndësia e madhe për të vitaminës C, e cila është një katalizator i rëndësishëm për procesin e përthithjes. Kjo është për shkak të oksidimit të hekurit elementet dhe transformimin e saj nga trivalent në formë divalent.

Nga ana tjetër, konsumi i një numri të madh të produkteve që përmbajnë bakër, zink, mangan ose mund të çojë në komplikacione asimilimin e hekurit. Fakti që këto elementë që vjen nga zorrëve në trup duke përdorur një proteinë të veçantë transportues që është përgjegjëse për goditjen hekur dhe në pjesën e parë të zorrëve të vogël. Kështu, një sasi e madhe e zinkut dhe bakrit krijon shumë stres në proteina, duke e bërë të vështirë për të kryer funksionet e tij me transportin e hekurit.

Në mënyrë të ngjashme, prona në pronësi dhe kalcium. Megjithatë, në këtë rast duhet të jetë tepër i kujdesshëm - gjatë shtatzënisë nuk duhet të ketë mungesë të këtij elementi.

Kalciumi - një burim i rëndësishëm për trupin e qytetarëve peshë të rëndë. Prandaj është e nevojshme të përdorë, si të thuash, në furnizim të veçantë dhe të përdorin hekur kalcium pas përdorimit, duke u siguruar që në mes të ngrënies apo vitaminë mori më shumë se 4 orë. Në praktikë, kjo përkthehet shumë më e lehtë - para se të merrni produktet ose ilaçe që përmbajnë hekur, më mirë të injorojë ushqimin që është i përbërë nga kalcium, ushqime të qumështit, djathit dhe perimet jeshile.

Gjatë shtatzënisë duhet të jetë i ndërgjegjshëm për ndarjen e prodhimeve për të nxitur thithjen e hekurit dhe të komplikojë procesin. Ish përfshijnë:

 • mbi të gjitha mish dhe peshk. Ata janë një pjesë e proteinave të rëndësishme të tilla si Myoglobin dhe hemoglobinë dhe janë lysine jetike, cysteine ​​dhe histidine. Ajo amino acidet që promovojnë hekur vsmoktuvanosti;
 • prodhimet e qumështit të tilla si kos, qumësht i thartuar pjekur, atsydolakt;
 • ushqime që përmbajnë vitaminë C (këto janë të nevojshme për të acideve të mësuarit (limoni, acetik) - domethënë, agrume, speca, kumbulla, mollë, dardha, banane, panxhar, karrota, domate, kungull, patate dhe madje edhe lakër turshi. Ky ushqim është edhe një përmbajtje e rëndësishme e karbohidrateve të thjeshta është e nevojshme, në veçanti - fruktoza.

Në të njëjtën kohë të prekur negativisht nga:

 • drithëra, krunde, misër;
 • Bean - në përbërjen e tyre është acid phytic dhe derivatet e tij - fosfateve dhe phytates, të cilat pengojnë thithjen e hekurit dhe fibra papërpunuar;
 • çaj, dy zi dhe të gjelbër;
 • perime me gjethe jeshile dhe spinaq - ai përmban polyphenols dhe acid oxalic;
 • Produkte që përmbajnë kalcium (qumësht, dy djathrave vështirë dhe e butë, djathë) dhe vezë - ato janë proteina komplekse Fosfoproteiny;
 • disodium acid etilendiaminetetraacetik është përdorur në produktet e konservuara si një ruajtës.

Çka e shkakton mangësi hekuri anemi

Siç kemi thënë, anemi - një sëmundje në të cilën niveli i hemoglobinës në gjak është ulur. Veçantë sëmundje - mungesa e hekurit - kjo është për shkak të mungesës së nevojshme për hekur sintezës së proteinave.

Sensibilitet më të madh të sëmundjes janë gra që vuajnë nga grykët kronike, sëmundje të zemrës, diabeti, gastrit, reumatizmi dhe të tjerët. Si dhe gratë që kanë shkarkimin e rëndë menstrual.


Përveç kësaj, beremeneyuschie rrezik janë shpesh gratë janë mungesa e hekurit në të kaluarën e shtatzënisë, shtatzënë në moshë të re dhe gratë shtatzëna kundër sfondit të ushqyerjes me gji. Historiku në zhvillimin e anemisë mund të reduktohet nivelin e hemoglobinës në tremujorin e parë (më pak se 120 g / l), sëmundje të rënda në mëngjes në fazat e hershme, kërcënimi i sëmundjeve virale abort dhe të transferuara në këtë kohë, si dhe shtatëzani të shumta dhe polyhydramnios.

Sëmundja mund të japin vetë ndjeu përmes një konsum të vogël të mishit - për këtë arsye duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm për të vegjetarian rreptë - dhe si një komplikacion pas një pielonefrit, hepatit dhe dizenteria.

Si për të trajtuar hekurit anemi mangësi

Procesi i trajtimit të merr një kohë të gjatë dhe është kryer duke marrë drogë që përmbajnë hekur divalent. Megjithatë, në qoftë se ju nuk do të shpejtojë shërimin, atëherë vetëm të presin të lehtësojnë shfaqjes saj duke përdorur dietë të thjeshtë, por tepër të dobishme.

Së pari, dietë duhet të përfshijë proteina, efekt pozitiv në sintezën e hemoglobinës - ata duhet të jetë rreth 130 gram në ditë (mund të jetë pak më shumë), me rreth 90 g duhet të bjerë në proteina shtazore.

Ajo duhet të kihet parasysh se anemia shpesh shkakton depozita shtesë yndyrë në palcën e eshtrave dhe të mëlçisë. Prandaj është e nevojshme për të reduktuar futje yndyrë (jo më shumë se 80 gram), dhe, anasjelltas, të rrisë futje ushqime që ndihmojnë të normalizuar kolesterolin dhe metabolizmit lipidet në trup. Kjo djathë, bollgur dhe hikërror, gjalpë, mish ligët dhe peshku.

Produktet Sigurisht, nuk janë të detyruar që përmbajnë hekur dhe B vitamina C dhe B, në veçanti, B12 - është kryesisht mëlçisë dhe truri (vetëm viçi), domethënë viçi, peshk, krunde, mel. Ajo është gjithashtu e nevojshme marrja e elementeve gjurmë të tilla si kobalt, bakër dhe mangan, si dhe produktet e mësipërme, duke kontribuar në hekur lartë vsmoktuvanosti.

Çfarë është anemi - dietë e duhur

Përkundër faktit se anemia natyrisht anoreksi, përmbahen në një orar të rreptë për ushqim, në bazë të orarit në vijim:

 • dy breakfasts me një pushim prej dy deri në tre orë. Enët që përbëjnë nesër parë, që të ushqehen denser dhe më të mirë në drekë rekomanduar lehta, peshk steamed ose perime të freskëta;
 • darkë, të jetë i sigurt për të përfshirë supë ose supë pule, kurs të dytë dhe fruta;
 • drekë dritë (buding, fruta të freskëta, biskota çaji);
 • darkë, duke përfshirë një enët disa (djathë, perime dhe mish);
 • filxhan dhallë ose qumësht i thartuar para gjumit.

Ne nuk duhet të panik dhe të kufizojnë veten në të gjitha - kufizimet themelore në dietë me hekur mangësi anemi atje. Me dietë duhet të përjashtojë vetëm se të gjitha gratë shtatzëna është i kundërindikuar - luleshtrydhe, raspberries, kafe dhe kakao, çokollatë dhe prodhimet e detit. Kjo është buka që karbohidrateve të thjeshta, produkte të tilla nuk i përkasin. Në të kundërtën, ajo mund të jetë e dobishme në doza të arsyeshme - të dyja të zezë dhe të bardhë, por jo më shumë se 200 gram në ditë.

Panevojshme për të dëgjuar teoritë në lidhje me shkatërrimin e hekurit gjatë përpunimit termik i produkteve të mishit. Përkrahësit e kësaj thirrjeje ide për të marrë e mëlçisë, zemrës, veshkave dhe pjesë të tjera të papërpunuara mishit. Kjo në asnjë rast nuk duhet të bëjë. Në nuk qenë produkte të ngrohjes-trajtuar mund të përmbajë bakteret dhe parazitët - dhe një recetë për sëmundjet infektive dhe zorrëve që mund të jenë shumë të rrezikshme për gratë shtatzëna.

Kështu, rregulli kryesor, i cili duhet t'i përmbahet - të gjithë duhet të dinë se kur do të ndalet. Për shembull, nuk do të hani vetëm mish si burim kryesor i hekurit, sepse përfitimet e kjo absolutisht nuk do, dhe mund të bëjë vetëm dëm për shëndetin. Mos provoni dhe për të eleminuar mangësi hekuri nëpër vetëm dietë - kjo do të duhet të rrisë sasinë e ushqimit të konsumuar disa herë, sepse elementi futje përqindja gjithmonë mbetet e njëjtë. Prandaj, mënyra më e saktë - një kombinim i marrjes kompetent ushqimit emëruar droga specialist.

Gama e drogës hekurit është shumë i madh, kështu që të përpiqet për të marr ato për veten e tyre vetëm mund të jetë i rrezikshëm - të jetë i sigurt që të besojnë mjekun tuaj.


//
Në rastin ideal, natyrisht, është për të parandaluar aneminë. Kur planifikoni shtatzënisë duhet të ketë atë në mendje në çdo rast, për të mos përmendur ato raste kur një grua bie në të paktën një faktor rreziku. Si para shtatzënisë dhe gjatë kohës së nevojshme për të bërë kimi gjakut në të tillë një tregues i rëndësishëm si hekuri serum - ajo do të japë një pasqyrë të plotë të përmbajtjes së elementit në trup.

Përveç kësaj, ajo është e dobishme për të provuar dhe numërimin periodike të gjakut dhe hemoglobinës në qelizat e kuqe të gjakut. Kjo do të ndihmojë për të mbajtur situatën nën kontroll dhe për të parandaluar zhvillimin e mundshëm të kësaj sëmundjeje të rëndë.