Varices gjatë shtatzënisë problemit që duhet të jenë në roje


Ndoshta pak duke bërë një ndikim të tillë pozitiv në një grua, si një fëmijë i dëshiruar mode. Nëse shtatzënia vazhdon pa komplikime, asgjë nuk e pengon zhvillimin normal të fetusit dhe lumturi shtatzënë nënës. Varices gjatë shtatzënisë është një nga problemet që shkakton shqetësim të prekshme dhe pak errësohet aq shumë gjendjen e bukur.

Përmbajtje

 • Cilat janë venat me variçe?
 • Shkaqet dhe mekanizmat e venat me variçe
 • Venat me variçe gjatë shtatzënisë

Cilat janë venat me variçe?


Venat me variçe ose venat me variçe - kjo qëndrueshme dhe, për fat të keq, zgjerimi i pakthyeshëm dhe venat extension me mure të hollë dhe formimin e "nyjeve" të cilat janë rezultat i patologjisë mureve të përafërt të enëve të gjakut dhe mungesës së valvulave venoz.

Në ditët e sotme varices ndodh mjaft shpesh - kjo prek rreth 30% e grave dhe rreth 10% të popullsisë mashkullore.

Mosha klasike e kësaj sëmundjeje - 30-40 vjet. Incidenca e sëmundjes është e lidhur direkt me progresin teknologjik, aq më shumë ne të ulen në kompjuter, më shumë drive dhe më pak lëvizje, më të lartë rrezikun e zhvillimit venat me variçe.

Shkaqet dhe mekanizmat e venat me variçe

Ndër shkaqet e sëmundjes dallohen:

 • trashëgim;
 • gjinia femërore (gratë mundësia e lartë për shkak të karakteristikave fiziologjike);
 • mungesa e ushtrimit;
 • trashje;
 • Ngarkesa zgjatur statike (shitësit profesion veprojnë mjekët, hairdressers);
 • mosha të avancuara;
 • përdorimin e kontraceptivëve hormonal;
 • Shtatzënia, të cilat ne do të diskutojmë më në detaje.

Sistemi venoz i gjymtyrëve të ulët paraqitur rrjet të gjerë që përfshin një sipërfaqe (nënlëkurës) dhe venat e thella. Në të parën është rrjedhje e gjakut nga lëkura dhe nënlëkurës yndyrë, të dytë - indet më të thellë të gënjyer. Presioni në mes të një linjë me venat që lidhin enët sipërfaqësore të thellë.


Lëviz gjakut nga periferia në qendër për shkak të presionit të mbetur të gjakut dhe tonin e indeve përreth venë. Në këmbim të gjakut përfshirë dhe pompë muskujve - kontraksionin e muskujve gjatë ushtrimit promovon gjakut lart. Të gjakut nuk është kthyer prapa, natyra ka dhënë valvulave disponueshmërinë në venat që me kalimin e gjakut nëpër enët, pas mbylljes dhe për të parandaluar rrjedhjen e kundërt të gjakut.

Funksioni Mungesa valvula dhe të ulë tonin e murit të enëve të gjakut që çon në presion në rritje brenda enëve të gjakut, e cila kontribuon venat, duke rezultuar klapannanedostatnist zhvillohet më tej. Në të njëjtën kohë, nuk dëmtohet rrjedhjen e gjakut në venat e komunikimit. Përkundrejt këtij sfondi, një venat mur atrophies shtresë muskulore dhe po vdes mbaresa nervore të përfshira në rregullimin e ton enëve të gjakut.

Si rezultat, nëse rrjedha normale e gjakut në gjak venat mungon oksigjen vjen nga poshtë lart në zemër të vazhdojë nëpërmjet saj për të marrë në mushkëri dhe pastaj të pasurohet me oksigjen, atëherë dështimi i regurgitation venoz valvul flukseve të krijuara (kthimi) e gjakut nga venat e thella përsëri në sipërfaqe. Si rezultat i kësaj, venat zgjerohet më shumë, po i hedh lëng, zgjatur përdredhur, ata formuan njësi, diametri i enëve të gjakut të bëhet edhe më shumë venat dhe valvulave janë më keq. Kjo rezulton në një të ashtuquajtur "rrethi vicioz", ku të rregulluar ndonjë gjë konservatore pamundur.

Venat me variçe gjatë shtatzënisë

Për fat të keq, venat me variçe dhe shtatzënia shpesh marshuar së bashku dhe varices është një nga patologjisë kryesor extragenital në gratë shtatzëna.

Faktorët që kontribuojnë në shfaqjen e venat me variçe:

 • hormonal ndryshimet e trupit që promovon ngjizje. Para së gjithash, ndikimi i hormoneve të muskujve të mitrës qetë që relakson, por paralel është reduktuar ton enëve të gjakut, duke shkaktuar proces patologjike;
 • me zhvillimin e shtatzanisë ka një rritje në vëllimin e gjakut dhe barra mbi gratë e sistemit venoz rritet në mënyrë dramatike;
 • faktor mekanik eshte rritur presioni i uterusit në Cava inferior vena, e cila është vendosur poshtë është ena kryesore e madhe në të cilat gjaku vjen nga trupi poshtme të zemrës. Me vështirësi rrjedhjen e gjakut nga atij kontejneri formuar ngjeshur deje, e cila mund të shkaktojë sëmundje.
 • të ndikojë në sasinë e fluksit të gjakut venoz e lëngut amniotik, tonin e murit të barkut, prania e placenta PREVIA dhe karakteristikat individuale të organizmit (trashëgim, pesha e tepërt e trupit, rritjes të lartë).

Simptomet e venat me variçe

Venat e para variçe gjatë shtatzënisë janë asimptomatike. Kjo pamja vizuale mund të shihet në lëkurë e venat me këmbët e marimangës apo variçe venat faqet. Përveç kësaj, kjo periudhë mund të jetë konfuze edemë mbrëmje e ekstremiteteve të ulëta, të rrezikuara në mëngjes. Gjithashtu vuri në dukje lodhje, trishtim dhe arching dhimbje dhe cramping muskujve viç në to gjatë natës.

Përkundër faktit se ndryshimet më të dukshme në venat me variçe të vendosura në këmbë, nuk mund të harrojmë se në procesin patologjike shpesh të përfshirë venat e tjera. Shpesh ka varices gjatë shtatzënisë në ijë, e cila ndikon në enët e gjakut të vezore, mitër, labia, rektumit dhe të tjerët. Këto ndryshime mund të shkaktojnë zhvillimin e hemorragji rezulton nga këputje e enëve me variçe të modifikuar gjatë lindjes dhe periudhës pas lindjes.

Ju gjithashtu duhet të dini se gjatë shtatzënisë ka rritje të koagulimit të gjakut, dhe për këtë arsye në venat me variçe mund të formojnë clots. Kur drejtimin e kursit mund të bashkohet me infeksionin dhe të zhvillojnë thrombophlebitis - inflamacion të mureve të venave në praninë e clots gjakut në to, too plagë.

Diagnoza e sëmundjes

Vëreni simptomat e para - shurdhim në këmbë, venat merimangë në lëkurë, ndjenjë e plotësi në muskujt viç, por venat më të ndërlikuar të bëhen të dukshme, atëherë ju duhet të shihni një mjek fleboloha. Kjo duhet të bëhet sa më shpejt që të jetë e mundur për të parandaluar zhvillimin e mëtejshëm të procesit.

Kur kërkon ekspert mjekësor të shqyrtojë ankesën tuaj, historinë e sëmundjes dhe të përshkruajnë metodat e tjera. Shumica diagnostifikimi ultratinguj Doppler zgjidh të gjitha problemet. Kjo metodë kërkimore për të vlerësuar funksionin e valvulave venoz, prania backflow e gjakut në venat dhe diagnozë të saktë e venat me variçe gjatë shtatzënisë. Gjithashtu, të aplikojnë metoda të tjera duke përdorur substanca radioaktive errët, por në qoftë se varices në gratë gjatë shtatzënisë, metoda ultratinguj ka alternativë.

Trajtimi i venat me variçe

Nëse një grua gjatë shtatzënisë zhvilluar varices çfarë duhet të bëni për të trajtuar sëmundje, kjo nuk është plotësisht e qartë. Pas çdo ndërhyrje nga jashtë, si mjekësore dhe kirurgjikale e dëmshme për fetusin.


Sot, ka disa mënyra për të trajtuar venat me variçe. Ky mjekim kryesisht të aplikueshme në fazat e hershme të procesit dhe për të eliminuar simptomat më shumë se shkaqet e sëmundjes. Metoda përbëhet administrimin droga venë sclerotherapy veçanta që çamçakëz deri enët e gjakut dhe të shkaktojë mbylljen e plotë të lumen të venave të prekura. Kur trajtimi kirurgjik prodhuar largimin radikal të venat me variçe.

Megjithatë, shtatzënia nuk është e përshtatshme në çdo një nga këto metoda, sepse ata janë të kundërindikuar për shtatzëninë dhe zhvillimin normal të fetusit. Si për të trajtuar venat me variçe gjatë shtatzënisë në këtë rast? Ka vetëm një përgjigje: procesi i trajtimit në gratë shtatzëna është reduktuar për parandalimin e tij dhe metodat radikale mund të përdoret vetëm pas lindjes dhe pas gji. Lexo më shumë në lidhje me trajtimin e venat me variçe pa kirurgji, shih artikullin veçantë.

Parandalim

Gjatë shtatzënisë, probleme me enët e gjakut grua shtatzënë është absolutisht e nevojshme për shkak se ju keni nevojë për kohë për parandalimin e shfaqjes së sëmundjes.


Parandalimi themelore e venat me variçe në gratë shtatzëna është se ne nuk duhet vetëm të kufizohet ndjeshëm në stërvitje. Mos harroni se shtatzëninë - vetëm një kusht, jo një sëmundje. Përjashtim mund të jetë vetëm ato raste ku ka një kërcënim të ndërprerjes së shtatzënisë, dhe për të zvogëluar në mënyrë dramatike aktivitet fizik është thelbësore. Në raste të tjera kanë nevojë për stërvitje të moderuar që mjeku juaj miraton. Ato ndihmojnë për të parandaluar të fituar peshë të tepërt dhe për të promovuar përshtatjen normale dhe sistemit të qarkullimit të gjakut për statusin e ri.

Ne gjithashtu rekomandojmë ushtrime të veçanta për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut në gjymtyrë të ulëta dhe në enët e pelvisit. Gjithashtu, një grua shtatzënë ka nevojë për një dietë të ekuilibruar e pasur me ushqime që të përshpejtojë kalimin e zorrëve. Plus, duhet të veshin veshje të lirshme, lëvizjet nuk pengojnë, këpucë të rehatshme, të fle më mirë me një fund të ngritur këmbë, dhe tremujorin e tretë nuk duhet të shtrihen në shpinë të tij.


Një tjetër parandaluar venat me variçe gjatë shtatzënisë do të ndihmojë në çorape të veçantë compression. Kjo metodë është një alternativë e mirë në një situatë, ku pothuajse të gjitha drogat janë të kundërindikuar. Sot, pothuajse çdo farmaci ju mund të bleni stockings për venash veins e grave shtatzëna, të cilët duhet të jenë të veshur gjatë gjithë shtatzënisë dhe 1.5 muaj pas lindjes. Përveç kësaj, këto periudha janë të rekomanduar që të veshin stockings speciale apo çorape për parandalimin e trombozë venoz. Mos kini frikë se ju do të duket disi qesharake në stockings mjekësore - ata janë të dhënë janë bërë duke përdorur teknologjitë moderne dhe nuk ndryshojnë nga rrobat e zakonshme, por të ketë funksion të shkëlqyer dhe kur të veshin atyre çdo ditë, ajo do të zgjasë deri në gjashtë muaj.

Në qoftë se ju ndiqni këto rregulla të thjeshta, ju do të shmangur ndërlikimet e venat me variçe gjatë shtatzënisë apo edhe të ndaluar procesin e hershme.