Bloating ose fryrje gjatë shtatzënisë si të përballen me atë


Gazet e arsimit në zorrë - një proces normal fiziologjik. Është vërtetuar se për ditë ata qëndrojnë një mesatare prej 20-40 herë! Një grua shtatzënë më shumë, por shumica e shumë arsye është akumulim dhe fryrje e tyre.

Përmbajtje

 • Shkaqet e fryrje gjatë shtatzënisë
 • Si për të shmangur bloating
 • Si për të përballuar me problemin

Le të përpiqemi të kuptojmë problemin e bloating gjatë shtatzënisë, të cilat nganjëherë sjell siklet serioze provokon dhimbje barku, gazit shkarkimit. Pse po ndodh kjo gjatë shtatzënisë dhe se si kjo mund të shmanget !?


Fryrje (bloating) shfaqet në rezultat i rritjes së prodhimit të gazit në zorrë kur trupi ndjen një ndjenjë të plotësi në stomak, rumbling dhe belching dhe madje edhe shkarkimin e gazit. Gas hyn në stomak dhe pastaj zorrët nëse është ajër gëlltitur. Në baktereve të tjera të dorës në tretje zorrëve të ushqimit, si dhe prodhimin e gazit.

Që trupi ata vijnë në formën e belching, dhe në fund të tjera të zhytet zorrës së trashë dhe rektumit - të shkojnë jashtë. Dukuri e ënjtje nuk kontribuon tretur ushqimin (për çfarëdo arsye) mori në zorrë të mëdha, ku është tretur bakteret që prodhojnë një shumë të dioksidit të karbonit. Sidomos kur disa karbohidratet dhe yndyrna, të cilat ne të diskutuara më poshtë.

Shkaqet e fryrje gjatë shtatzënisë

Gjëja më e rëndësishme për të mbajtur mend - ju dy, kështu që përgjegjësia për shëndetin e një të dyfishtë, dhe nëna shtatzënë duhet të kuptojë se bloating mund të shoqërojë një shumëllojshmëri të sëmundjeve të rënda dhe nëse ky kusht është shkaktuar nga helmimi, sëmundjet e stomakut (të tilla si ulcerat), apendiksit, pakalim i ileumit, ju duhet patjetër të kërkoni ndihmën e një profesionist i kualifikuar, pasi vetëm ai mund të bëjë një diagnozë të saktë!


Pra, me e madhe e arsye fryrje - ajo ndikimi i progesterone trupi i një gruaje shtatzënë. Nga njëra anë, ajo promovon shtatzëninë duke relaksuar muskujt e lëmuar të mitrës - Jo ton - ka lufton, por nga ana tjetër - zorrë gjithashtu përbëhet nga fibra qetë muskujve, në mënyrë që ata të pushojnë shumë, këtu dhe bloating - gazeve nuk mbahen relaksuar murin e zorrëve dhe duke shpërthyer ajo.

Dhe kjo është në fazat e hershme, shpesh deri në 16 javë, kur progesterone është prodhuar corpus luteum foto ovarian klinike shprehur në mënyrë të qartë! Më vonë, me rritjen e fëmijës dhe mitrës, mitrës shtatzënë është squeezing zorrët, dhe ne shohim më shumë dhe kapsllëk.

Një tjetër shkak bloating në shtatzëni është dietë të sëmurë, sidomos nëse shtatzënia kishte probleme me traktin gastrointestinal (ulcera peptike, pancreatitis, cholecystitis, cholelithiasis, hepatiti, gastrit, etj).

Një arsye mund të jetë me mangësi të lindura enzimë, kur është e nevojshme për shkak të mungesës së enzimeve aktive hyn nuk ushqimi tretet në atë formë në zorrë të mëdha, ku tashmë duhet të jetë plotësisht i ndarë, fillon të bredhin. Procesi i fermentimit është shoqëruar gjithmonë nga formimi i gazrave, këtu përsëri problemit - fryrje.

Champions në zhvillimin e gazit tepërt përfshijnë: fasule - fasule, bizele, fasule; lakër, lëpjetë, spinaq, mollë (varieteteve të ëmbël), rrush, raspberries, dardha, gooseberries, vendas, datat, bukë kafe, sode, perime turshi, ushqim me vaj dhe i skuqur.

Ne duhet t'i kushtojë vëmendje të aditivëve artificiale, disa prej tyre, të tilla si sorbitol dhe manitol përfshira në çamçakëz, ëmbëlsirat, pijet, mund edhe të shkaktojnë bloating. Prandaj, këto perime duhet të valoj dhe kuzhinier teas fruta dhe pije frutash.

Stresi të zgjatur kontribuon në lirimin e hormoneve që çojnë në spazma të shpeshta të muskujve të lëmuar të zorrëve, dhe pastaj për kapsllëk dhe fryrje shqetësim në gratë shtatzëna.

Vetëm shkaktojnë bloating në shtatzëni mund të jetë një shkelje e microflora, e cila është e lidhur pazgjidhshmërisht me çrregullime të microflora zorrëve (dysbiosis). Në rastin kur një nënë shtatzënë bloating vëzhguara para shtatzënisë, arsyeja duhet lemzë në të ushqyerit e gabuar dhe sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal.

Simptomet e fryrje gjatë shtatzënisë:

 • Ashpërsia e plotësi dhe dhimbje, gazit shkarkimit (i ndjekur nga një reduktim i ënjtje).
 • Humbja e oreksit, urth
 • Shfaqja e kapsllëk mund të humb stol
 • Vjellje, fryma e keqe
 • Çrregullime të gjumit, tearfulness, nervozizëm, dobësi
 • Dhimbje barku, natyra cramping, veçanërisht nëse ajo është i njëanshëm në kombinim me diarre duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun!

Si për të shmangur bloating gjatë shtatzënisë?

Ushqimi dhe dietë. Përdorimi i papranueshëm i produkteve të mësipërme gjatë shtatzënisë, dhe nëse merren, vetëm, përsëri, në formë të zier. Ushqimi duhet të jetë e pjesë të vogla dhe shpesh, 5-6 herë në ditë, tërësisht përtypet.

Ju duhet të kënaqë urinë me ushqim, dhe mos ha tepër! Nëse ju hani më shpesh dhe në sasi të mëdha - ajo nuk do të ketë kohë për të tretet dhe të bëjë pjesë të madhe në zorrë, duke kontribuar në formimin e gazit dhe kapsllëk.

Limit futje tuaj të ushqimeve që përmbajnë shtesa artificiale dhe ngjyra, sode dhe kafe.

Shto në dietën e produkteve të qumështit (kos, qumësht i thartuar pjekur dhe sidomos djathë, si një burim i kalciumit të nevojshme për zhvillimin normal të fëmijës dhe proceseve që ndodhin në fibrave muskulore gratë) për parandalimin e dysbiosis.

Ushqimi duhet të jetë i ulur në tryezë, jo për të shtrydh, dhe zorrë kështu pidibhanyy shtatzënë mitrës. Në asnjë rast në lëvizje dhe në një atmosferë të qetë që do të shmangur gllabërim ajrit në stomak.

Veshin të rehatshme, veshje të lirshme bërë nga pëlhura natyrore, nëse është e nevojshme - fashë për gratë shtatzëna.

Lëvizja është jeta! Për nënat e ardhshme - dy herë! Perfect për shëtitje të gjata në ajër të pastër ose yoga, not në pishinë, të gjitha ndihmon për të normalizuar dhe përmirësuar tonin e zorrëve.

Nëse ju ende duhan, të jetë i sigurt për të hedhur! Do ta tregoj një rast nga praktika e tij nëna shtatzënë kërkoi ndihmë duke u ankuar për bloating rënda, në sondazhin - jo ndonjë faktorë që kontribuojnë në formimin e gazrave grua anketuar - shkaku nuk mund të gjendet!

Dhe kështu në fund të ditës e pa atë në pragun e një cigare, të gjitha problemet vyrishylysya të ndalohet pirja e duhanit, sepse rrit nikotina perestaltyku zorrë dhe është gllabërim ajrit, e cila nuk është koha për të shkuar nëpër zorrët dhe akumulon si rezultat merrni bloating.

Këshilla të thjeshta se si të merren me këtë problem

Megjithatë, në qoftë se bloating në shtatzëni nuk mund të shmanget, do të:
Në konsultim të parë me një profesionist me përvojë të cilët kanë kuptuar problemin, mund të rekomandojë për ju

 • Masazh të lehta barkut, të shtrirë në anën tuaj të majtë. Lëvizje masazh stroking kryer në një rreth (akrepave të sahatit) nga kërthizë dhe spirale në rajon majtë çapokor (lidhja lënë këmbë me bark) për 10 minuta.
 • Çaj me kamomil supë ose kopër bimëve (shiten në farmaci dhe në mungesë të contraindications).
 • Dhe drogës e zgjedhjes - Espumizan cilat lejohet gjatë shtatzënisë dhe nuk ka efekte të dëmshme në fëmijën. Drogës takon defoamers, dhe në lumen zorrëve formon flluska që ia plas dhe të kthehet në të mëdha, e cila përmirëson ndjeshëm lëvizjen e gazit nëpër zorrët jashtë.
 • Në qoftë se ju mund të ndihmojë urth - Pepsan, e cila gjithashtu redukton formimin e gazit në zorrët.
 • Në rastin e kapsllëk mund të aplikohet për gratë shtatzëna - Laktuvit, ai gjithashtu nxit rritjen e zorrëve veta microflora dobishme.

Dhe më e rëndësishmja, mos harroni se bloating gjatë shtatzënisë nuk është një diagnozë, por një simptomë apo një proces në të cilin trupi (Patologjike ose funksionale), ky është një fenomen i përkohshëm, për të cilat ne duhet të i kushtoj vëmendje me mjekun tuaj! Mos vetë-mjekoj! Shëndeti juaj është në duart tuaja, të kujdeset për atë!