Si të humbni peshë pas lindjes gjashtë muaj një sërë ushtrimesh dhe dietë


Ndoshta pyetja se si për të humbur peshë pas lindjes, një nga forumet më të zakonshme femra të dedikuara për palestër, bukurinë dhe shëndetin. Pothuajse çdo grua jashtë në pragun e spitalit, e kupton se figura e saj nuk është ndryshuar për të mirë.

Përmbajtje

 • Humbje të shpejtë në peshë pas lindjes - mit apo realitet?
 • Zhvillimi i planit të trajnimit për infermierinë
 • Curl: Pajisje ushtrime
 • Dietë optimale për fëmijë në gji

Herën e parë që ajo ngushëlloi veten se ndërsa të ushqyerit, të humbasin peshë dhe ende dështojnë. Një herë vjen të kuptuarit se disa kilogramë dhe mund rëndësi, por ideale është ende shumë larg. Çfarë do të bëni në këtë situatë?


Lufta kundër obezitetit duhet të jetë i plotë dhe të përfshijë pikat e mëposhtme:

 • Aktiviteti i rregullt fizik;
 • ushqimin e duhur;
 • masazh dhe trajtime të tjera për të përmirësuar elasticitetin e lëkurës dhe të shpëtoj e celulitit;
 • gji, gjumë të shëndetshëm dhe humor të mirë.

Efektiviteti i masave të tilla është rritur disa herë, nëse sistematikisht ndiqni shifrën para dhe gjatë shtatzënisë.

Humbje të shpejtë në peshë pas lindjes - mit apo realitet?

Shumica moms anketuar pajtohen se humbje peshe para përfundimit të ushqyerjes me gji është me rëndësi jetike. Por kjo nuk është kështu. Ju duhet për të kuptuar proceset që ndodhin në trup pas lindjes.

Së pari, i pari të fillojë një humbje peshe për shkak të faktit se fëmija peshon tre kilogramë ose më shumë tashmë kishte lënë bark nënës sime. Gjithashtu, ulur volumin e gjakut. Kjo e rrit peshën e gjirit, e cila duket qumësht.

Së dyti, gjatë intensitetit hormonal e ul metabolizmin, e cila e rrit përqindjen e yndyrës në trup. Pesha caktuar gjithashtu mund të shkaktojë mbajtjes fluide dhe rritjen e oreksit lidhur me nevojën për të ushqyer fëmijën tuaj.

Disa gra pleqsh në mënyrë specifike duke u përpjekur për të rritur futje me kalori, ndërsa në besim të plotë se pa që laktacionit mund të katandiset në asgjë. Por kjo nuk është asgjë më shumë se një mit dhe ndërsa gji rritje numri ngrënë krejtësisht të panevojshme. Është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje për cilësinë dhe dobinë e një produkti në pjatë.

Kjo është Dashuri ironike, shpejt të ndihmojë të humbni peshë pas lindjes dhe ushqyerjes me gji fëmijën. Pas gjithë dhjamin që është në trup, është pjesë e qumështit. Por përmbajtja e tij nuk varet nga sasia e ushqimeve yndyrore në dietë, kështu që rregullat e ushqimit gjatë të ushqyerit të vërtetë mund të humbni peshë.


Një tjetër kusht për sukses shpëtoj kg shtesë është ushtrimi i rregullt. Trajnimi jo vetëm që do të ndihmojë për të gjetur një formë të mirë sa më shpejt të jetë e mundur, por do të mundësojë që nëna e re një pushim të vogël nga kujdesin orën për fëmijën dhe për të përmirësuar gjendjen shpirtërore. Pesha e trajnimit dhe të realizueshme ndihmë kardyonahruzky humbni peshë pas lindjes në shtëpi. Kjo nuk është gjithmonë në dorë është një infermiere, gjyshja apo gjyshi, i gatshëm të jetë me fëmijën, ndërsa nëna e tij është e angazhuar në një sallë sportive.

Por trajnimit në një klub ose një pishinë ka avantazhet e tij. Për shembull, shumica e vajzave vijnë në klub palestër nuk është vetëm për sport, por edhe për komunikim. Këto rezultate mund të jetë një frymë e vërtetë e ajrit të freskët në thellësitë e shqetësimet dhe përgjegjësitë e përditshme. E pra, prindërit e rinj përjetojnë kujdesen për fëmijën, ndërsa nëna trenat përfitojnë vetëm).

Zhvillimi i planit të trajnimit për infermierinë

Ndërtimi i një plani trajnimi për fëmijë në gji duhet të bazohet në karakteristikat individuale të trupit, të tilla si figura, ofrimin e kurseve dhe përgatitjes fizike për lindjen e fëmijës.

Ne e dimë se gratë që luajtën sportive para dhe gjatë shtatzënisë më shpejt të rivendosur formën e saj se sa ata që nuk ishin të angazhuar.

Fillojnë klasa e nevojshme, në varësi se si ju të mbajtur veten lindjes. Nëse fëmija ka lindur natyrshëm, atëherë ju mund të fillojnë të angazhohen në 4 javë (dhe të bëjë stërvitje të lehta më mirë të fillojë në ditët e para). Në rast të komplikimeve të vogla (shkurtimet dhe lotët), është e rekomandueshme që të shtyjë trajnim për 6 javë.

Pasi mjeku cezariane mund të fillojnë mësimin në dy muaj, dhe të kryejnë ushtrime të barkut vetëm tre.

Lose peshë të ushqyerit mund të ndihmojë nënën e trajnimit Pilates në sistemin. Pilates është një ushtrim që ndihmon në forcimin e muskujve strehim kornizë, të punojnë muskujt e mbrapa dhe abs. Përveç kësaj, trajnimi është në një ritëm të ngadalshëm që do të përshtatet në sistemin kardiovaskular dhe nyjeve në rritjen e ngarkesës. Mund të jenë të angazhuar në qendrat e shumta palestër apo në shtëpi, duke përdorur video mësimore në internet (në artikullin tonë të veçantë në Pilates Sigurisht ju mund të shihni Video ushtrime për fillestar).

Pas dy ose tre javë e klasave mund të shtohet Pilates kardio, pishinë, çiklizmit, në këmbë ose vrapim. Për shembull, vrapim të lehta për njëzet minuta, jo vetëm të përmirësuar proceset metabolike, por edhe të bëjë qasje të mëtejshme të energjisë më efektive. Ngarkesës aktive fuqi me një barrë mund të përfshihen në programin e trajnimit pas dy javësh.

Forca e trajnimit duhet të përfshijë një sërë ushtrimesh të muskujve të shtypit dhe mbrapa. Është e njohur që pas lindjes të naftës gjatë lë palëve dhe bel zonën e. Mënyra më e lehtë për të hequr stomak pas lindjes është më bëni opsionet e ndryshme.

Curl: Pajisje ushtrime

Në fakt, gjarpërues është themelore ushtrime (themelore) që të përqëndrohet në përpunimin e të gjitha grupet e muskujve të barkut. Pas lindjes, është e rëndësishme që duhet dhe me kujdes të fillojnë të ngarkesës shtypin, marrëveshje në mënyrë më të mirë nën mbikëqyrjen e një trajner profesionist. Nëse nuk ka mundësi e tillë ekziston, e konsiderojnë si më poshtë:

 • zgjidhni ushtrime të thjeshta (themelore);
 • ritmi duhet të jetë i ngadalshëm, pa jerks dhe ndryshimet e papritur;
 • frymë me qetësi dhe pa vonesë (nxjerr në përpjekje për të bërë);
 • merr pozitën më të përshtatshme e fillimit - në këmbë ose i shtrirë në shpinë;
 • angazhohen në ose pas ushqyer një fëmijë apo një orë e gjysmë për të.

Trajnimi duhet të fillojë me një stërvitje mjaft intensive që do të përgatisë edhe muskujt e barkut për të çuar më tej ushtrime forcë. Për herë të parë numri i repetitions në një qasje nuk duhet të tejkalojë 8 herë, por çdo ngarkesës javë mund të rritet. Sigurisht, shumë shpejt të humbni peshë dhe për të gjetur një bark të sheshtë pas lindjes nuk do të funksionojë, por çdo gjë ka kohën e vet.

Si një shembull, të dobishme dhe ushtrime efektive që ju mund të jepni disa opsione më bëni:

 1.  Pozicionin e fillimit - të shtrirë në dysheme, duart pas kokës, këmbët, gjunjë vendosur, këmbët në dysheme. Në nxjerr, ngre supet dhe shtrirje bërryl në gju e kundërt. Për frymëzim prapa në pozicionin fillestar. Përsëriteni dy grupe të 10 herë në çdo anë.

 2. Pozicionin e fillimit - shtrirë në shpinë, këmbët prirje në gjunjë, këmbët mbi peshë, këmbë është paralel me dyshemenë. Në nxjerr, ju duhet të tërheq gjunjët në gjoks dhe thith të kthehet në pozicionin e fillimit. Kryen dy grupe të 10-16 herë.

Praktikë e rregullt do të ndihmojë në forcimin e muskujve dhe të heqin qafe e yndyrë, por për një të plotë tonin e lëkurës rimbursim i këtyre masave, nuk mund të jetë e mjaftueshme. Prandaj, ju mund të kenë nevojë të ndihmojë në përgatitjet kozmetike që mund të përdoren në shtëpi.

Një arsye është humbja e tepruar e elasticitetit të lëkurës të thatë, ajo është shpesh gjatë shtatzënisë. Në shtëpi ju mund të përdorni krema që përmbajnë acid Hyaluronic, si dhe vaj dhe vitamina (veçanërisht C dhe B).

Një e plotë të dhënit gji sallon grooming padëshirueshme, veçanërisht përdorimi i lazer ose Mezoterapia. Ejani në ndihmën e masazh anti-celulitin duke përdorur krem ​​ose vaj. Është e këshillueshme që të mos përdorin fonde nga një erë të mprehtë, si ajo mund të "prishin" foshnjave oreksin.

Përveç kësaj, të ushqyerit e mami thjesht duhet të ndjekin një dietë të caktuar që jo vetëm do të sigurojë trupin e fëmijës me të gjithë ndihmën e nevojshme të parandaluar alergji, por do të marrë problemin me rritjen e peshës trupore.

Dietë ditore duhet të përmbajë proteina të mjaftueshme, të cilat janë të domosdoshme për një zhvillim harmonik të fëmijës. Gjëja kryesore është që të monitorojë përmbajtjen e gjellë dhe të mos lejojnë veten të nopem. Në këtë rast, një figurë të mirë dhe një nënë e lumtur e garantuar.

Metoda e thjeshte e luftës kundër trashje bëhet punë e përditshme për veten e tyre para, gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes. Ajrit të freskët, stërvitje dhe një dietë të ekuilibruar është një pjesë thelbësore e procesit të rimëkëmbjes dhe të kthehet në "doberemennye" parametrat.

Dietë optimale për fëmijë në gji

Çdo grua duhet të bëjë të gjitha kushtet për mbajtjen gji për një kohë mjaft të gjatë (të paktën një vit). Kjo nevojë është shkaktuar nga disa aspekte pozitive gji:

 • thjeshtësi dhe cheapness (cilësia artificiale kostot e të ushqyerit të holla);
 • Ora qasje fëmijë në gji dhe mungesa e shishe shtesë, sterilizues, dalë;
 • Prania në qumështin e nënës substancat aktive të cilat nuk janë në asnjë, madje edhe ushqimet më të shtrenjtë për fëmijë;
 • ndjenja e afërsisë në mes të nënës dhe fëmijës;
 • mundësi për të zbutur fëmijën gjatë sëmundjes, udhëtimit apo situata të tjera të vështira;
 • Qumështi i gjirit nxit shërim të shpejtë pas lindjes së fëmijës, madje edhe të ndihmojë për të humbur peshë pas shtatzënisë.

Por shumica mendimi se gjatë të ushqyerit nuk mund të ndiqni një dietë nuk është plotësisht e saktë. Për shembull, një opsion i mirë do të ndahet ushqim të larta në proteina. Një sasi të mjaftueshme të proteinave dhe aminoacideve të dobishme është një nga komponentët më të rëndësishme të qumështit të gjirit.

Proteina duhet të konsumohen në normën e 1.5 gram për kilogram të peshës trupore. Në qoftë se ju përdorni zoom, ajo mund të shkaktojë probleme me tretje, veshkat dhe alergjitë në fëmijën. Ushqime me proteina të nevojshme për të kombinuar me drithëra dhe perime, si fibër - është komponenti më i rëndësishëm i të ushqyerit e duhur.

Jetë i sigurt për të ngrënë proteina shtazore si mish, peshk, djathë (të ulët-yndyrë), vezë pule. Në rast të alergjisë prirur fëmijës, vezë mund të zëvendësohet nga shpendët. Përdorimi i tyre është i sigurt në lidhje me prezencën e patogjenëve për shumë sëmundje, dhe ata janë të absorbohet mirë nga trupi.


Për të humbasin peshë më shpejt pas lindjes, ju mund të përdorni dy metodat e vakt: ushqimet e ndarë në pjesë të vogla apo të furnizimit me energji të veçantë. Ky ushqim i pjesshëm dhe i veçantë mund të kombinohet në mënyrë të përkryer me njëra-tjetrën. Duhet të shmangin ëmbëlsirat rafinuar, ushqime gjysmë-yndyrore (sidomos majonezë), i skuqur dhe i tymosur ushqim. Përveç kësaj, përdorimi i këtyre "goodies" nuk janë të rekomanduara për dhënien e gjirit.

Dy menu javë për infermieri dhe humbin peshë

Humbni peshë pas lindjes do të ndahet ushqim me shumë proteina dhe fibra. Përmbajtje të lartë fibra ndihmon për të humbur peshë, por të rritur menynë e tij ditore duhet gradualisht. Në rastin e rritjes së prodhimit të gazit në fëmijës duhet të bëhet trajtimi i ngrohjes të frutave dhe perimeve të papërpunuara ose për të përdorur produktet alternative. Për shembull, kuzhinier sallatë lakër në vend të mollë të freskëta ose të pjekura. Mollë e pjekur nuk janë vetëm një burim i vitaminave, por edhe të ndikojë pozitivisht në sistemin e tretjes.

Dietë pas lindjes projektuar për përdorim brenda dy javëve dhe përmban 25-40 gram fibra në ditë, dhe proteina të mjaftueshme. Pastaj ju mund disi të ndryshojë dietën për të shmangur monotoni.

E hënë

Mëngjesi: një shërbim të vogël e bollgur me qumësht i skremuar dhe 1 lugë mjaltë (nëse jo alergjik), gjysmë molle apo grejpfrut, një filxhan çaj jeshil.

Pickim Së pari: një copë bukë thekre me mocarela, vezë trembem dhe marule.

Dreka: supë perimesh, 150 gram pjekur gjirit gjeldeti, dolli, sallatë dhe çaj.

Rostiçeri dytë: grusht arra (të tilla si fistikë) me rrush të thatë.

Darka: 150-200 gram djathë të ulët yndyrë dhe merak perime (kungull, lulelakër, patate), çaj jeshil.

E martë

Mëngjesi: qull hikërror me vaj perimesh, banane, gjysmë molle, çaj jeshil.

Pickim parë: kos natyral me rrush të thatë.

Dreka: supë shërbim i kokrra, bukë thekre, gjysmë gjoks pule pa lëkurë me vaj sallatë (tranguj, domate).

Rostiçeri dytë: një gotë me lëng perimesh ose ujë, ose një grusht arra apo kajsi të thata.

Darka: perime tavë me djathë të ulët yndyrë, dolli dhe çaj jeshil.

E mërkurë

Mëngjesi: qull oriz me vaj ulliri, gjysmë një mollë apo grejpfrut, 100 gram djathë me rrush të thatë.

Rostiçeri e parë: kos natyral me manaferrat.

Dreka: supë perimesh, dolli dy, gjysmë pule ose gjel deti gjirit pa lëkurë, sallatë perimesh me vaj perimesh dhe mocarela, çaj.

Rostiçeri e dytë: një mollë ose një gjysmë banane, ujë mineral ose komposto fruta.

Darka: qull hikërror me vaj perimesh, ragu perime, çaj jeshil.

E enjte

Mëngjesi: drithëra me qumësht i skremuar, banane dhe kungull fara, grejpfrut ose mollë, çaj jeshil.

Pickim parë: vezë trembem me dolli crispy, një gotë të ulët-yndyrë kos.

Dreka: një pjesë e supë (ose supë), peshk pjekur në petë me patate, çaj jeshil apo komposto.

Pickim i dytë: një pjesë (rreth 200 gram) e çdo fruta tolerohet mirë.

Darka: 150 gram djathë, sallatë perimesh, bukë 2 grurit dhe çaj.

E premte

Mëngjesi: bollgur në qumësht i skremuar, 1 banane, e gjelbër ose çaj bimor.

Pickim parë: djathë yndyrë të ulët me rrush të thatë.

Dreka: petë me durum krisur gruri dhe supë, sallatë me perime dhe mocarela.

Rostiçeri dytë: mollë, lëng perimesh ose ujë mineral,

Darka: fileto pjekur e peshkut detar me brokoli dhe çaj bimor limoni me nenexhik dhe ca balsam, oe limon.

E shtunë

Mëngjesi: drithëra me qumësht, rrush të thatë dhe arra, çaj jeshil.

Rostiçeri e parë: buka me marule dhe mocarela.

Dreka: supë me perime dhe oriz kafe, vezë trembem dhe çaj.

Rostiçeri dyti, dardhë apo banane.

Darka: merak me karrota, fasule asparagus dhe perime të tjera, dolli, çaj bimor ose kos.

E diel

Mëngjesi: qull hikërror me vaj perimesh, banane dhe një gjysmë grejpfrut, çaj jeshil.

Rostiçeri e parë: një mollë dhe një pjesë të vogël të thatë.

Dreka: supë perimesh, një sallatë me avokado dhe gjoks pule me një fetë bukë thekre, lëng apo kos.

Rostiçeri dytë: kos nonfat me luleshtrydhe të thata ose qershi.

Darka: peshk të pjekur në petë me djathë dhe limon, sallatë, çaj bimor me nenexhik dhe ca balsam, oe limon.

Nëse fëmija nuk ka tolerancë individuale, Stews perime nganjëherë mund të zëvendësojnë merak e fasule. Është e dobishme për të reduktuar përmbajtjen e kripës në ushqimet e gatshme, duke shtuar erëza të ndryshme: kanellë, basil, rigon, rozmarinë, piper. Një shtesë e shkëlqyer për sallata do të jetë kungull dhe fara liri dhe një sasi e vogël e arra pishe.

Pasi fëmija është 6-7 muaj dhe ajo mund të administrohet ushqime dietë, grua mund të organizojë një ditë një agjërimit në javë. Për shembull, nëse fëmija është të hahet një pure perimesh dhe qumësht qull, e diela mama mund të kufizojnë mollë pjekur, çaj dhe kos. Kjo do të lehtësojë sistemin e tretjes dhe nuk do të shkaktojë ndonjë dëm për shëndetin e fëmijës. Ditë agjërimi (një herë në javë) mund të përdoret gjatë shtatzënisë, veçanërisht në qoftë se ka një "bust", me një grup të peshore.

Këto atribute grua tërheqëse moderne si këmbët hollë dhe figura forcuar shpesh shkojnë deri në buzë rruge gjatë shtatzënisë dhe lindjes. Por vjen një ditë kur ka një dëshirë për të humbur peshë, për t'u kthyer ish bukurinë edhe kur gji. Kushti kryesor për shërim të suksesshëm është disponueshmëria e motivimit dhe vlerësimit real të aftësive të tyre.

Si faktorët e motivimit mund të bëjë dëshirën për të shkuar në punë, duket e mirë në sytë e një njeriu dhe të jetë shumë i hollë dhe i pastër në mesin e nënave në shesh lojërash. Përveç kësaj, ajo duhet të kuptohet se "pozita interesante" dhe pas lindjes së Vetë natyra e fëmijës e pengon gruan në humbje peshe shpejtë. Në një organizëm të shëndoshë formuar në mënyrë të pashmangshme një rezervë "strategjike", e cila do të bëjë dhe të lindë një fëmijë të shëndetshëm pavarësisht nga rrethanat e jashtme.

Në çdo rast, për të humbasin peshë më shpejt pas lindjes, do të vendosë një ndalim mbi të hahet dhe një gamë e produkteve. Asgjë, por vullnetin e mirë nuk është një nënë dhe djali apo vajza e saj.