Vlera e acidit folik gjatë shtatzënisë - pse gratë shtatzëna vitaminë B9


Në shoqërinë moderne gjithnjë e shtatzënisë ishte planifikuar ngjarje. Për nënat shtatzëna më të kuptojnë se për të shmangur ndonjë kushteve dhe sëmundjet para konceptimit duhet të kryejë një studim të gjendjes shëndetësore të prindërve. Në këtë trajnim përfshin marrjen e acidit folik.

Përmbajtje

 • Çfarë është acid folik
 • Pse marrin acid folik para se të shtatzënisë
 • Burimet e vitaminës B9
 • Pritjes gjatë shtatzënisë
 • E cila është më e mirë - një multivitamin ose kryeministër veç e veç?
 • Simptomet e mbidozë

Acidi folik është një vitaminë e nevojshme gjatë shtatzënisë, mungesa e tij mund të shkaktojë probleme jo vetëm për nënën, por edhe fëmijën e palindur.


Çfarë është acid folik

Acidi folik ose vitaminës B9 - është shumë e rëndësishme për lidhjen e trupit. Acid luan një rol të rëndësishëm në jetën e nënës dhe zhvillimin dhe rritjen e fetusit në mitër. Vitamina B9 kontrollon sistemet e mëposhtme trupit:

 1. Serdechnososudystuyu;
 2. Imun;
 3. Hematopoiesis sistemit;
 4. Mëlçia;
 5. Gastrointestinale;
 6. Sistemit nervor qendror dhe periferik;
 7. Sistemi enzimatik;
 8. Merr pjesë në formimin e kromozomeve;
 9. Zhvillimi Cell.

Mungesa e acidit folik nuk është treguar nga ndonjë veçori specifike. Në rast të mungesës së vitaminave të tjera mund të përcaktojë depo, e cila scherpavshey vitaminë.

//

Manifestimet klinike të mungesës së acidit folik:

 • Dispepsi;
 • Ndryshimet humor;
 • Shanset Formimi i arteriosklerozës;
 • Sulmet në zemër dhe tru të ndodhë me bllokimin e enëve të gjakut organet përkatëse (të zemrës dhe të trurit);
 • Procesi Përkeqësimi i memorizimin e informacionit;
 • Në fëmijët, rritja e vonuar vërejtur;
 • Inflamacion në gojë, ajo është e kuqe të ndritshme;
 • Shpesh ka anemi;
 • Shfaqja e flokëve gri në një moshë të hershme;
 • Kërcënimi i abortit abort dhe spontan;
 • Shpesh refuzimi i fetusit është në fazat e hershme para një grua e gjen nga ajo është shtatzënë dhe për këtë arsye është e ekspozuar diagnozë të varfëri;
 • Në qoftë se një grua ka një mungesë të vitaminës, qelizat dhe indet e fetusit në zhvillim siç duhet. Rezultati mund të jetë një gjë e shëmtuar apo cen.

Si dhe pse të marrin acid folik para se të shtatzënisë

Në qelizat e organizmit në tërësi vazhdimisht gjatë gjithë jetës po ndryshon nën ndikimin e faktorëve patologjike. Prandaj, qelizat duhet të jenë të përditësuar, disa qeliza vdesin në vend të tyre janë të reja.

Në rast të shkeljes së sistemit atje tumor (tumor) indet. Se mungesa e acidit folik mund të prishin vdekjen e qelizave.

Për formimin e ADN dhe ARN - acide, të cilat janë përgjegjës për shprehje gjenetik kërkohet acid folik. Në rast të sëmundjeve gjenetike ose kromozomale bruto në ndërprerjen e hershme të shtatzënisë ndodh.

Vitamina B9 është i përfshirë në hedhjen e sistemit nervor të fetusit. Sistemi nervor në embrion gjatë tremujorit të parë të hershme është tub nervore. Se si me sukses do të bookmark qelizat dhe indet e tub varet në shëndetin e trurit dhe nervave.

Acidi folik gjatë planifikimit shtatzënisë të caktuar për të gjithë prindërit. Prindërit janë përgjegjës për shëndetin e fëmijës dhe nënës së paku e rëndësishme të materialit gjenetik të të dy prindërve ishte "cilësi".

Përgatitja plan për shtatzanise është mirëpritur folate dy prinderit në një dozë prej 400 mg. brenda tre muajve para konceptimit. Acidi folik para se të shtatzënisë është e nevojshme jo vetëm për të krijuar një vezë të shëndetshme dhe spermë, por edhe për të formuar një depo të kësaj vitamine të grave për të ardhmen.

Burimet e vitaminës B9

Acidi folik është gjetur në ushqim, madje edhe një sasi të vogël mund të sintetizojnë zorrë e njeriut.

Vitamina përmban një sasi të madhe:

 • Në ushqimeve të gjelbër (majdanoz, fasule, majdanoz dhe bizele të njoma, asparagus, brrokoli);
 • Në vakt. Prandaj është e nevojshme për të zgjedhur buke përmban tërë-kokërr ose miell trashë;
 • Arra (arre, lajthi);
 • Mëlçia;
 • Djathë, djathë;
 • Agrume;
 • Avokado.

Acidi folik është shkatërruar dhe hequr nga trupi më shpejt në qoftë se një grua merr kontraceptivëve oral, alkooli, çaj të fortë, droga që shtypin aciditetin në stomak.

Titull Përmbajtja e acidit folik për 100g Titull Përmbajtja e acidit folik për 100g
Maja 550 mg. Spinaq 80 mg.
Djathë 19 mg. Qumësht 5 mikrogramë.
Liberal 7.4 mikrogramë. Angjinarja 18.5 mcg.
Trangull i vogël 18.5 mcg. Domate 11 mg.
Panxhar 13 mg. Krye panxhar 18.5 mcg.
Piper jeshil 10 mg. Kastravec 4 mg.
Flokëkuq 9 mg. Qepë 9 mg.
Patate 8 mg. Lulelakër 23 mg.
E lakër të kuqe 19 mg. Lakër të bardhë 10 mg.
Lakër 31 mg. Courgettes 14 mg.
Eggplants 18.5 mcg. Kivi 18.5 mcg.
Mollë, dardha 2 mikrogramë. Bukuroshe 8 mg.
Limon 9 mg. Shalqi 5 mikrogramë.
Banane 10 mg. Shegë 18 mg.
Rrush 2 mikrogramë. Qershi 6 mg.
Lulushtrydhe 20 mg. Fik 10 mg.
Gooseberries 5 mikrogramë. Mjedër 6 mg.
Seabuckthorn 9 mg. Blackcurrant 5 mikrogramë.
Hikërror 28 mg. Grurit durum 46 mg.
Oriz 35 mg. Bizele 16 mg.
Bathë 90 mg. Bollgur 29 mg.
Hikërror 32 mg. Vakt 40 mg.
Arrë 77 mg. Lajthi 68 mg.
Arra Almond 40 mg. Pras egra 40 mg.
Kopër 27 mg. Majdanoz 110 mg.
Sallatë 48 mg. Jeshile të freskëta 18 mg.
Gjuha Mish 6 mg. Mëlçisë viçi 240 mg.
Chicken Vezë 9 mg. Vezë trembem 5.6 mikrogramë.
Turqi 9.6 mikrogramë. Pulë 4.3 mikrogramë.
Perepelytsya, rosë 7.5 mikrogramë. Mish derri 4.1 mikrogramë.
Deleje 8 mg. Mish lope 8 mg.
Lepur 7.7 mikrogramë. Kërpudha 30 mg.
Kërpudhat e bardhë 40 mg. Luteus 30 mg.

Mos harroni se gjatë shtatzënisë nevoja për të gjitha vitaminave rritet, acid folik nuk është përjashtim. Për të mbështetur nivelin e tij përmes dietë është e pamundur, sepse obstetër - gjinekolog ju përshkruajnë ilaçe vitaminë B9.

Pritjes gjatë shtatzënisë

Në periudhën e shtatzënisë është rritja e shpejtë dhe zhvillimin e qelizave të një fëmije. Ajo siguron shpenzimeve shpejtë substancave të nevojshme nënën. Sfida është që të harmonike mbushur depo.

Për të mësuar se si të merrni acid folik gjatë shtatzënisë është më mirë të pyesni doktorin tuaj. Mos vetë-mjekoj, sepse doza mund të varet nga:

 1. Disponueshmëria e manifestimeve edhe minimale klinike;
 2. Nga banesa dhe natyrën e pushtetit në rajon;
 3. Nga zakonet dietik e gruas (përdorimit të çajit të fortë dhe një numër i madh i plumbit zinkut për kullimin e vitaminës);
 4. Disponueshmëria e pushimeve të shtatzënisë për shkak të moszhvillimit apo anomalitë nervore tub;
 5. Steriliteti është një histori e forcës pashpjegueshme për të emëruar një dozë të lartë ose përgatitjen për IVF;
 6. Në qoftë se një grua merr vitamina komplekse ose shtesa që përmbajnë B9.

Doza e acidit folik gjatë shtatzënisë është individuale dhe në çdo rast nuk është e nevojshme për të ndryshuar atë nëse fqinji juaj ka emëruar pak a shumë.

Një shembull tjetër i rëndësisë së marrjes FC dhe kohë të shtatzënisë. Dihet se farefisnore (kushërinjtë) rrezikun e të pasurit fëmijë me defekte gjenetike rritet në mënyrë dramatike. Në vitin 2009, një studim u krye në mesin e çifteve, provoi se duke marrë acid folik para dhe tre muajt e parë të shtatzënisë zvogëlon rrezikun e defekteve të lindjes në fëmijët e nga 8.2% në 3.5%.

Gjatë shtatzënisë vitaminë rritje në krahasim me prekontseptivnoy (para konceptim) trajnim.

 • Mami në "pozicionin" e tableta dozë prej 400 mikrogramë. në 800 mg. në ditë;
 • Nëse një familje prind ishin anomalitë e tub nervor, doza e kërkuar prej 2 m (2000 mg.) Në ditë;
 • Në rastin e fëmijëve të lindur me anomalitë, aborti falas ose infertilitetit caktuar për 5 m (5.000 mg.) Në ditë.

Kapsula marrë pas ngrënies 2 orë ose 30 minuta para. Kjo standarde referuese, kujtojnë se doza e saktë që ju duhet të caktojë mjekun tuaj.

E cila është më e mirë - një multivitamin ose acid folik vetëm?

Para se të zgjedhin një droge, konsultohuni me mjekun tuaj.

Kompleksi multivitamin padyshim më i përshtatshëm për t'u përdorur. Duke pasur parasysh sasinë e vitaminave dhe mineraleve që duhet të merret gjatë shtatzënisë, një grua duke marrë një pilulë, kursen ditë.

Por ka të meta në konsumin e të gjitha përnjëherë:

 • Shpesh në fillim grua vjellje shtatzënisë ndihet më shumë produkte. Të përfshira në hekur komplekse nuk është e rrallë shkaku;
 • Nëse përgatesa përmban zink, ajo do të zvogëlojë absorbability;
 • Në mënyrë tipike, përqendrimi i acidit folik nuk është e madhe dhe nëse është e nevojshme do të duhet të marrë vitaminë B9 shtesë;
 • Mjekët zakonisht rekomandojnë refuzojnë të marrin vitamina dhe shtojcave blerë në farmaci.

Simptomet e mbidozë e acidit folik

"Më i miri armiku i mirë", - ajo nuk duhet të harrojmë. Në të gjithë duhet të dinë se kur do të ndalet. Acidi folik mbidozë është jashtëzakonisht e rrallë, sepse substanca është excreted lehtë në urinë.
Por probabiliteti që të tejkalojë shumën e vitaminës në trup gjatë pas marrë doza të mëdha, sidomos gjatë shtatzënisë.

Mbidozë mund të ndodhë:

 1. Ndryshimet në kuptim e shije (metalike apo shije e hidhur);
 2. Ndryshimet në excitability e sistemit nervor (irritim, hiperaktiviteti, irritim);
 3. Çrregullim i traktit gastrointestinal. Kjo mund të ndodhë të vjella, vjellje, diarre, dhimbje barku;
 4. Ndryshojë në gjumë dhe sjelljen;
 5. Mangësi zinkut, manifestuar epilepsi, skizofreninë, sklerozë të shumëfishtë, shkeljen e vëmendjes;
 6. Konvulsione.

Në qoftë se doza e acidit folik ju jeni duke marrë, duke tejkaluar terapeutik, dhe ju keni ndonjë nga simptomat e mësipërme, shihni mjekun tuaj. Në spital duhet të mbajë detoxification infuzion.

Para se të vendosni për të marrë ilaçe, lexoni me kujdes udhëzimet për përdorim.


Acidi folik për një shtatzënë nga vitaminat e para, e cila duhet të marrë nënën shtatzënë. Planifikimi për shtatzëninë e parë duhet që të lidhen me këtë teknikë. Një kapsulë të vogël një ditë do të ju ndihmojë që të keni një fëmijë të lumtur dhe të shëndetshme.