Si për të trajtuar mëllenjë kronike në gratë


Në të gjithë botën çdo grua katërt përballet me problemin e infeksionit maja, shumë gabimisht besojnë se candidiasis mund "të shkojnë vetëm - një" nuk ka trajtim të drogës dhe këshilla e një profesionist i kualifikuar.

Përmbajtje

 • Çfarë është candidiasis kronike dhe shkaqet e saj rrënjë
 • Simptomet e mëllenjë kronike
 • Trajtimi i candidiasis kronike

Po, nganjëherë ata janë të drejtë, kur trupi vetë për të përballuar me këtë problem në prani të një sistemi të mirë imunitar. Por në thelb botën tonë moderne, ku një grua e rrethuar nga stresi, fatkeqësitë mjedisore, dhe faktorë të tjerë që çojnë në një rënie në bilancin imunitar, nuk e shohin për vetë-trajtimin e candidiasis.


Në raste të tilla, kur një grua nuk telefononi mjekun me një proces akut, candidiasis bëhet natyrisht kronike me relapses të shpeshta, dhe ky shtet tashmë kërkon afat-gjatë dhe trajtim kompleks. Pra, le të shohim më shumë për këtë problem, për të cilat do të njohin kur "armikun" dhe e di se si për të luftuar!

Çfarë është candidiasis kronike dhe shkaqet e saj rrënjë

Candidiasis kronike urogjenital apo mëllenjë është një lezione kronike fungale e mukozës së traktit urogjenital dhe vulvë shkaktuara nga kërpudhat Candida dhe vstrechaemoe paktën 4 herë në vit në femra.

Shpesh candidiasis kronike kombinuar me microflora oportuniste bakterial që promovon depërtimit dhe rrjedhën e qëndrueshëm të procesit Candida.

Shkaqet kryesore të zhvillimit të candidiasis kronike vulvovaginal:

 • Fillimi i hershëm i aktivitetit seksual dhe një numër i madh i partnerëve seksualë.
 • Seksi i pambrojtur.
 • Interesat humbje peshe agresive.
 • Nedolikovani ose trajtimin e formave të ashpra të candidiasis.
 • Mos përdorni në trajtimin e probiotics për të rivendosur microflora.
 • Shkelja e metabolizmit të karbohidrateve në diabet.
 • Vetë pakontrolluar.

Simptomet e mëllenjë kronike

• kruarje dhe djegie në vulvë, bespokoyaschee grua të paktën katër herë në vit.
• hidhërim, ënjtje dhe skuqje në lezione fungale.
• Toka erozive mukozës në candida mbarështimit.
• pllakë Bardhë dobët me një erë kosi në bigëzim dhe të njëjtën shkarkimin nga trakti gjenital.

Diagnoza e mëllenjë kronike është e njëjtë si për candidiasis akute dhe përfshin:

 • Ankesa e mësipërme, e cila e bën gruan në anketë.
 • Manifestimet klinike të shqyrtimit gjinekologu.
 • Prania e sporeve ose miceli kërpudhat në shpifje morfologjike marra gjatë studimit.
 • Holding bakposeva për ambient të veçantë dhe të shtypni tej kërpudhat për të instaluar përkatësinë e tij fisnore dhe mbajtjen terapia antimiokotike.

Trajtimi i candidiasis kronike

Si për të kuruar maja kronike? Më i rëndësishëm në trajtimin e kësaj sëmundjeje nuk është trajtimi i vetëm nga maja, por restaurimin e trupit për të forcuar sistemin imunitar në luftën kundër Candida. Ajo është e kombinuar shpesh me sëmundje kronike immunodifitsitnymi maja të tilla si HIV, si dhe të takohet me çrregullime endokrine (diabet), sëmundjeve gastrointestinale dhe onkologjisë.

Ajo duhet të mbahet mend se zhvillimi i candidiasis kronike rol të rëndësishëm për të luajtur terapi antibiotike, e cila është emëruar pa antibiotikë dhe probiotics, dhe Prix me qëllim të keq ose emërimin pritje të pavarur që përfundimisht çon në rezultate katastrofike dhe të vështirë për të trajtuar candidiasis. Pas antibiotikëve jo vetëm që "vrasin" patogjene ose bakteret, por edhe të shtypur të gjitha florën, duke përfshirë edhe "të mirë", dhe kërpudhave të fillojnë të shtohen në mënyrë aktive në kushte të tilla, duke marrë vendin e microflora normale, duke u bërë parazitët në trup.


Mëllenjë trajtojnë kronike në gratë është e vështirë, sepse zakonisht thyer dhe sistemin imunitar, dhe pastaj të fillojë për të gjetur se ku është e dështuar në trup, kundër të cilit u shfaq i mungesës së imunitetit. Ne kemi nevojë për një studim të plotë të të gjithë organizmit dhe pastaj të përcaktuar shkakun, trajton sëmundje themelor së bashku me trajtimin e mëllenjë.

Pas microflora mbjelljen e detyrueshme në një medium kulture të veçantë, në të cilën shfaqet llojin e kërpudhat dhe ndjeshmërinë e saj për antimykotike caktuara caktuar mjekim. Në pothuajse të gjitha rastet, në formë tabletash për administrimin oral, ajo është e rrallë injectable mundur emërimi me candidiasis shumë të rënda kundër sfondit të imunitetit të qëndrueshëm. Berjen ne forme tablete medikamentin është kombinuar me aplikim lokal suposte vaginale, tableta ose vajrave.

Para se të drogës antifungal përfshin grupet e mëposhtme:

 • Imidazole Group (izokonazol, ketokonazolin, Miconazole, clotrimazole, etj).
 • Droga polienovyh Group (levorin, Nystatin, amfotericin, etj)
 • Triazol Group (itrakonazoli, Fluconazole)

Kur kombinohet me dysbiosis maja vaginale apo pranimin e infeksionit shoqërues duke përdorur një kombinim të barnave që kanë jo vetëm veprimtarinë protymikotychni, por duke vepruar në microflora urohenytalnuyu patologjike. Këto përfshijnë droga të kombinuara - terzhinan, Fluomizyn, polizhinaks, neotrizol, Klion - D dhe të tjerët.

Për trajtimin e candidiasis kronike në kombinim me terapi primar duke përdorur zgjidhje lokale antiseptik - tetraborate natriumi, një zgjidhje të sode buke (jo për trajtim, dhe për të lehtësuar gjendjen lokale e organe gjenitale të jashtme), povidon - jod dhe krem ​​në depo, e cila është një corticosteroid për të reduktuar acarim dhe ulja e kruarje, nganjëherë të padurueshme me infeksione kronike maja, dovodyascheho grua ndonjëherë neurozë. Në raste të tilla, drejtuar në përdorimin e antihistamines dhe qetësuesve substancave.

Për trajtimin e candidiasis kronike vulvovaginal emëruar vazhduar me trajtim të mëtutjeshëm të anti zakonisht rekomandojnë pranimin e të njëjtit drogës në doza të vogla në ditën e parë të ciklit menstrual për 6 muaj.

Në trajtimin përfshijnë vitamina përmbajnë biotin, si dhe probiotics, për të normalizuar komunitetin zorrëve ekologjike.


Është e rëndësishme për të kuptuar se trajtimi i procesit të gjatë candidiasis kronike që kërkon një qasje individuale për çdo grua, si dhe partnerin e saj, sepse trajtimi është kryer në të njëjtën kohë për të dy bashkëshortët. Mos harroni se vetë-trajtim është e papranueshme, sepse ajo nuk mund të shërohet, por edhe për të forcuar vyrobyvshy sëmundje, përdorimin e pakontrolluar të drogës antifungal, këmbëngulës përgjigje "negative" në terapi të mëtejshëm.

Për parandalimin e mëllenjë rekomanduar ndiqni këto këshilla:

 • Veshin pambuku, nuk pengojnë, të brendshme. Dhe të heqë dorë dashuri për brekë "Tango" - të jetë e mundur, por në raste shumë të rralla.
 • Ushqimi - më shumë fruta, perime, herbs, më pak - karbohidratet dhe ëmbëlsirat.
 • Unsubscribe nga përdorimi tampona.
 • Në përdorim seksual vetëm shkrihet në ujë lubrifikantë.
 • Shmangni douching e përditshme, por vetëm nga një mjek për trajtim.

Dhe më e rëndësishmja të mbrojtur shëndetin e tyre dhe të jenë të shëndetshme!

Praktikuar obstetër-gjinekolog Vaskovskaya Irina V.