Trajtuar trashje gjatë shtatzënisë, ajo duhet të trajtohet


Çdo sëmundje, jo e lidhur edhe me sistemin riprodhues, shtatzënia është perceptuar si një kërcënim për fëmijën e ardhshëm një ndjenjë të pafuqisë dhe dëshpërimit, si natyrisht bëjnë nënën shtatzënë se ai është i sigurt për të bërë përgatitjet e nevojshme, antibiotikët - edhe më shumë. Disa informacione të përgjithshme do të ju ndihmojë për të vlerësuar rreziqet e vërteta dhe të marrin masat e duhura për të zgjidhur, më besoni, ajo është mjaft probleme të zgjidhshme.

Përmbajtje

 • Çfarë është vaginitis
 • Siptomy, simptomat dhe diagnoza
 • Trajtimi i sëmundjeve
 • Parandalimi i trashje


Çfarë është vaginitis

Para së gjithash, ajo që është vaginitis? Kjo është një sëmundje inflamatore e mitrës, e cila mund të jetë shkaktuar nga një ngjitëse (me transmetim seksual) dhe shkaqet jo-infektive (në rast të dëmtimit të objekteve të huaja qafën e mitrës, të tilla si kapak kontraceptive). Shoqëruar shpesh nga vaginitis - inflamacion të mukozës.

Trashje - një sëmundje e përhapur, sipas statistikave, 50% e grave në një periudhë të caktuar të jetës së Othnielit. Rrymat Feature, shpesh pa simptoma të rënda, të çon në faktin se jo të gjithë prej tyre në kohë për të shkuar te mjeku dhe për të marrë trajtimin e duhur. Nevylikuvanyy vaginitis kërcënuar përhapjen e infeksionit në overlying departamentet e mitrës, shtresën e saj të brendshme.

Në të ardhmen, mund të zhvillojnë infertilitetit, shtatzënisë ektopike, gabim, dhimbje kronike. Trashje në shtatzëni - jo shteti, të cilat mund të dëshironte larg. Të jetë mirë për veten tuaj.

Shkaqet e trashje

 • Shkaqet më të zakonshme janë sëmundjet infektive, sëmundjet seksualisht të transmetueshme: klamidia (për detaje në lidhje me rrezikun e infeksionit gjatë shtatzënisë këtu), gonorre, trichomoniasis. Trashje në këtë rast nuk mund të jetë problemi i vetëm.
 • Patogjene të tjera të tilla si Streptococcus, Staphylococcus, Enterococcus, herpes dhe papillomës viruset, florës fungale.
 • Lëndime dhe dëme, të tilla si objekte të huaja.
 • Dështimi për të vëzhguar higjienë të mirë personale tampon harruar, për shembull, mund të rrisë gjasat e infektimit.
 • Alergji të spermicide ose kondomave latex.
 • Atrofi epiteli për shkak të çekuilibër hormonal gjatë menopauzës, e ashtuquajtura vaginitis atrofik.

Siptomy, simptomat dhe diagnoza

Në vaginitis butë mund të jetë asimptomatike. Vetëm në këtë rast, mjeku do të përcaktojë vlefshmërinë e saj.

Në rastet më të rënda nablyudyutsya:

 • Acarim i mureve mukozës, kruarje të mundshme.
 • Dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale.
 • Diktim.
 • Dhimbje në bark ose mbrapa.
 • Intensiteti Bold ndryshme, nganjëherë të rënda dhe erë të pakëndshme.

Diagnozë

Mjeku shpesh e lehtë për të zbuluar vaginitis, vlerësimin e ankesave, simptomat gjatë inspektimit, si dhe rezultatet e testeve të tjera, dhe të përshkruajnë një trajtim të veçantë. Nga të cilat i patogjenëve do të përcaktohet nga rezultatet e testeve bakteriologjike varet opsion trajtim trashje në çdo rast.

Sëmundje të zgjatur, të shumta përsëritja e saj kërkojnë colposcopy - një studim i epitelit të qafës së mitrës me një pajisje të veçantë optik për të përjashtuar praninë e qelizave jonormale.

Trajtimi i sëmundjeve

Në rastin e një natyre infektive e sëmundjes, kryesisht i caktuar terapi antibiotik, në varësi të ndjeshmërinë e agjent shkaktar në një antibiotik të veçantë. Kjo zakonisht përfshin antibiotikë brenda spitaleve dhe ujitje lokale.


Nëse inflamacioni i shkaktuar nga një virus, barna antivirale mund të përshkruhen.

Në shumë raste, është e nevojshme që trajtimi ishte e mirë dhe partneri juaj seksual. Trajtojnë atë seriozisht dhe me përgjegjësi, nëse mjeku juaj ka bërë një rekomandim të tillë. Përndryshe, infeksioni është e pashmangshme.

Të rëndësishme: Trajtimi vaginitis i trashje dhe natyrës infektive nuk është vetëm që nuk kundërindikuar gjatë shtatzënisë, ajo është e nevojshme. Përdorimi i mjeteve të posaçme të certifikuar për këtë mjekun caktuar sigurt dhe ka filluar në kohë, të parandaluar ndërlikimet e mundshme.

Vaginitis atrofik kërkojnë një qasje të ndryshme - rivendosjen ekuilibrin hormonal, qirinj të veçanta ose krem ​​hormonale do të të shpëtoj nga simptoma të pakëndshme dhe për të parandaluar komplikimet. Por kjo situatë nuk ka gjasa kombinuar me shtatzëninë, nëse ajo është shkaktuar nga një lloj i faktorëve të dëmshme të ngjarë, kimike ose rrezatimi natyrës.

Trichomonas vaginitis - Një nga format më të zakonshme të trashje të origjinës infektive. Transmetueshme seksualisht. Një tipar karakteristik i Trichomonas vaginitis vaginitis dhe është një rritje të mprehtë në shkarkimin, ata shpesh i lehtë, të bardhë ose të verdhë, me një erë të pakëndshme të mprehtë. Përveç kësaj, djegie, kruarje, dhimbje në fund të barkut, dhimbje gjatë urinimit dhe gjatë marrëdhënieve seksuale.

Trichomonas vaginitis kohë Nevylikuvanyy tranzicion të tensionuara në sëmundje kronike, komplikime të rënda, të tilla si endometritis kronike, salpingjitit. Kjo është një dhe shkaqet e infertilitetit, gabim.

Për të luftuar efektivisht sëmundjen është e nevojshme që sigurisht adekuat i terapisë është projektuar për të dy partnerët. Nëse jeni shtatzënë, ajo është dyfish e rëndësishme, dhe mos harroni të përputhet plotësisht mënyrën e ilaçeve dhe trajtimet. Varet se si kratok të jetë në rrugën tuaj për shërim.

Candida vaginitis, nganjëherë i quajtur mëllenjë, është shkaktuar nga florës fungale, shumica e specieve Candida albicans, i cili është pjesë e florës normale të mukozës së organeve gjenitale. Pra, mjeku i takon të kuptojnë se problemet e përbashkëta në rast trupin tuaj çuar në aktivitetin e kërpudhat. Shpesh këto çekuilibër microflora ndodhin kundër sfondit të trajtimit afatgjatë të sëmundjeve të zakonshme drogës antibacterial.

Ky lloj i vaginitis, dhe vaginitis shoqëruar nga specifike "tvorozhystoho" pamja, kruarje të fortë dhe acarim të mureve të slitsistoy.
Në këtë rast, mjeku juaj do të përshkruajnë medikamente antifungal aplikim të veçantë lokale apo të përgjithshme. Trajtimi i partnerit seksual duhet vetëm kur në të ka shenja të candidiasis.

Parandalimi i trashje

Ky kapitull mund të në adresë të veçantë prindërit që kanë brezave të rinj me shumë hormoneve seksuale, por simptomat e mangësi sens të përbashkët natyrshme në rininë dhe qetësi. Kjo nuk është një diagnozë, kjo është lumturia. Ndihmojë ata për të mos shkëlqej bezhmarnist e tij, mos harroni të bisedoni me ata që jo vetëm nder, por edhe shëndetësor kërkon qëndrim të dashur.

Në terma të përgjithshme, parandalimin e sëmundjeve inflamatore të natyrës gjenital infektive - kjo është higjiena personale dhe higjiena e marrëdhënieve seksuale.

 • Mos përdorni nepovirenyh e higjienës;
 • Ejani në zgjedhjen e arsyeshme e partnerit seksual;
 • Kondomi - Mbrojtja nevojë në rast se historia seksuale e partnerit tuaj seksual ju nuk e dini;
 • Të veçanta - spermacidet - janë një mjet shtesë të mbrojtjes kundër infeksioneve, infeksionet seksualisht të transmetueshme;
 • Ekzaminohet rregullisht nga një mjek;
 • Mos vetë-mjekoj në rast të alarmante simptoma;
 • Vetëm ndiqni mënyrën dhe kohëzgjatjen e trajtimeve të përshkruara nga mjeku juaj;
 • Mos përdorni për të trajtuar trashje dhe okolonarodnoy e mjekësisë tradicionale!

Koha shkon, por problemi mbetet. Të qëndrojnë të shëndetshme!

Kandidat i Shkencave Mjekësore Andreeva Svetlana G. posaçërisht për ladymadonna.ru