Polyhydramnios në shtatzëni është nëse ky rrezik


Nga fillimi i fëmijës dhe lindjes së tij, ai "jeton" dhe zhvillohet në mitrën e rrethuar nga lëngu amniotik.

Përmbajtje

 • Shkaqet kryesore dhe diagnoza mnohovodyya
 • Indeksi amniotik
 • Simptomat - si të njohin rrezikun
 • Cili është rreziku?
 • Polyhydramnios Trajtimi shtatzënë

Lëngu amniotik ka një strukturë komplekse e cila është e nevojshme për zhvillimin normal, fëmija i saj ai qetësisht lëviz krahët dhe këmbët, pa kufizimin e lëvizjeve të tyre, duke e bërë aftësi të ardhmen.

Lëngu amniotik mbron fëmijën nga infeksionet e ardhshme, ngjeshje të tepruar nga jashtë. Ky lëng prodhohet membrana amniotik, e cila është pjesë e placentës, dhe më e frutave.


Kreu i shumës totale të ofrimit të lëngut amniotik është normalisht një litra e gjysmë. Por nganjëherë shumë arsye sasia e lëngut amniotik mund të rritet. Kjo grumbullimi i tepërt i lëngjeve është quajtur polyhydramnios ose polihidramnion. Incidenca e kësaj sëmundjeje në gratë shtatzëna shkon 0,5-1,5%. Kjo rrit mitrës një gruaje shtatzënë në madhësi, e cila çon në rritjen e diafragmë dhe compression të mushkërive, duke rezultuar në nënën frymarrje të ardhmen vërejtur, ka probleme në lindjen e fëmijës.

Shkaqet kryesore dhe diagnoza mnohovodyya

Ka shumë teori të polihidramnion dhe shkenca e shkakton këtë sëmundje nuk kuptohet mirë, por ajo mnohovodye shtatzënia zhvillohet më shpesh në gratë shtetet e mëposhtme:

 • Keqformime fetale (përfshirë gjenetike)
 • Shkelja e gëlltitjes fruta amniotik fluide për arsye të ndryshme (zakonisht në shtatzëni fund fëmija thith një ditë në 4 litra lëngut amniotik)
 • Infeksion intrauterine
 • Extragenital shtatzënë (sëmundje hronichekskie)
 • Diabet
 • Anomalitë e mitrës
 • Rezus - konflikti
 • Shtatzënisë Multiple
 • Fruta të mëdha
 • Mosfunksionim placentar apo plakja e parakohshme e placentës
 • Preeclampsia shtatzënë

Diagnoza e polyhydramnios mjekut të vendosur mbi bazën e një rritje në madhësi të mitrës që nuk plotësojnë kushtet e zhvillimit të fetusit. Mnohovodye në shtatzëni fund të karakterizohet si pozitën e brishtë të fëmijës. Në këtë rast, një grua shtatzënë mund të përjetojnë lëvizshmërinë e tepruar atë. Diagnoza përfundimtare e polyhydramnios mund të sigurojë me ultratinguj.

Indeksi amniotik

Me Ultrasonografi mund të llogarisë të ashtuquajturin indeksin amniotik amniotik fluide që tregon tepërt kuantitative apo zvogëluar lëngun amniotik që rrethon fëmijën.

Ajo përcaktohet duke shtuar kolona katër treguesit amniotik fluide marrë në ekran me ultratinguj monitor. Për ta bërë këtë, mitrës shtatzënë, linja vertikale dhe horizontale, të ndarë në katër quadrants, dhe matet duke përdorur tejzanor sensor kolonë të madhe vertikale amniotik fluide në secilin prej tyre, duke e bërë në fund rezultatet, mjeku merr indeksin amniotik.

Për çdo moshë gestational ai ka një vlerë të caktuar normale. Kur tejkalimi i normës në një bisedë shtatzënisë për mnohovodyy, me një rritje të lehtë të indeksit amniotik, mund të thuhet se ekziston një polyhydramnios moderuar.

Tabela indeksin amniotik në periudha të ndryshme të shtatzënisë.

Shtatzënia,
javë
Indeksi mm amniotik fluide
përqindësh
2.5 dhe 5 50 95 97.5-të
 16 73 79 121 185 201
17 77 83 127 194 211
18 80 87 133 202 220
19 83 90 137 207 225
20 86 93 141 212 230
21 88 95 143 214 233
22 89 97 145 216 235
23 90 98 146 218 237
24 90 98 147 219 238
25 89 97 147 221 240
26 89 97 147 223 242
27 85 95 156 226 245
28 86 94 146 228 249
29 84 92 145 231 254
30 82 90 145 234 258
31 79 88 144 238 263
32 77 86 144 242 269
33 74 83 143 245 274
34 72 81 142 248 278
35 70 79 140 249 279
36 68 77 138 249 279
37 66 75 135 244 275
38 65 73 132 239 269
39 64 72 127 226 255
40 63 71 123 214 240
41 63 70 116 194 216
42 63 69 110 175 192

Normalisht, mjeku fokusohet në vlerat e 50 përqindëshit, dhe 25 th dhe 95-të është kufiri i ulët dhe e sipërme e normale, respektivisht, në mënyrë që të moderuar mnohovodyy mund të them kur shifra do të jetë pak mbi 97, 5 përqindësh.

Simptomat polyhydramnios gjatë shtatzënisë

Polyhydramnios në shtatzëni mund të ndodhë si në akute dhe kronike.
Të polyhydramnios shkaktojnë akute mund të jetë infeksion intrauterine ose odnoyaytsevaya dyfishtë.

Kushtet nën të cilat në zhvillim polyhydramnios kronike mund të përfshijnë:

 • Zhvillimi intensiv i lëngut amniotik amnion;
 • Keqformime fetale
 • Infeksionit intrauterine;
 • Sëmundja hemolitike e fetusit në Rh konflikt me nënën;
 • Mungesa e gjakut në amniotike shtojcën shell cipë e kordonin e kërthizës ose placentë në hemangioma (tumor beninje vaskulare), duke rezultuar në një lëng të thyer reuptake amnion amniotik;
 • Rritja e presionit në venat e mitrës, gestozah dhe kardio - vaskulare sistemin e një grua shtatzënë;
 • Sëmundjet inflamatore e traktit urinar tek gratë shtatzëna - infektive;
 • Diabeti në grua shtatzënë, duke rezultuar në fetusit alokuar më shumë urinë në përgjigje të rritjes së nënat e sheqerit në gjak;

Tabloja klinike

 • Rritja barkun nga mitrës shtatzëna që nuk plotësojnë të shtatzënisë. Kështu ka mitrës tension, duke rritur tonin e saj.
 • Paqëndrueshme dhe e vështirë për të përcaktuar pozicionin e fetusit.
 • Aktiviteti i tepërt motor i fetusit, kështu ajo mund të vërehet kordonin ngatërresë kërthizës rreth qafës së fetusit ose rreth bust të tij.
 • Nuk është nganjëherë shkurtër fryma në mitër shtatzënë duke ngritur diafragmë dhe presionin mbi mushkëritë e saj.
 • Gjithashtu, i dobët shpeshta shtatzënë, shkaku i të cilave është rritur mitrës tepër, sdavlyvayuschaya inferiore Cava vena.
 • Shfaqja dramatik i një numri të madh të shënon shtrirje në bark.
 • Enjtje i extremiteteve te ulta.
 • Kur me ultratinguj - definuar shtyllën vertikale të lëngut amniotik 8-18 cm (polyhydramnios moderuar), dhe në qoftë se më shumë, atëherë nuk është një polyhydramnios shënuara.

Cili është rreziku?

Mnohovodye të rrezikshme gjatë shtatzënisë apo jo? Definitivisht po! Që nga arsyet për shkak të tij, konsiderohet më sipër ne kryesisht nuk është fiziologjike, respektivisht, dhe është mnohovodye shkakton hyperextension e mitrës për shkak të komplikimeve të caktuara në shtatzënisë dhe fëmijën.

Më të zakonshme ndërlikim - një gabim, i cili ndodh për shkak të një shkurtimi i qafës së mitrës në membranat hyperinflate, e cila e bën presion mbi qafë dhe shkakton hapjen e saj.

Një komplikim i shpeshtë është - këputje paralindjes e membranave në polihidramnion. Si rezultat, një tjetër mund të zhvillojnë komplikime - kurrizit sythe humbjen që rezulton në infeksion të mitrës.

Për shkak të faktit se fetusi polyhydramnios më të shkathët, kur ajo mund të jetë një pozicion të gabuar në mitër ose podalik paraqitjes, të cilat shpesh kërcënon lindjen operativ nga prerjeje cezariane.

Jo rrallë për shkak të hyperextension e polyhydramnios muri i mitrës vërejtur dobësi në punë. Kjo është një rënie mitrës aktivitet shtrëngohet hyperinflate. Nga ana e tij të punës të tilla shpesh përfundojnë masiv hemorragji pas lindjes mbretërore, dhe nganjëherë si rezultat - heqjen e mitrës;

Vetëm mos harroni se mnohovodye çojë në MJEKËSISË FETO - mosfunksionim placentar dhe si pasojë - për hipoksi, dhe më tej, në qoftë se nuk rekomandimet e mjekut dhe trajtimi - deri në vdekjen e fetusit! Por, me trajtim adekuat dhe me kohë nën mbikëqyrje mjekësore, polyhydramnios jo aq të rrezikshme dhe nuk çon në komplikime mësipërme.

Polyhydramnios Trajtimi shtatzënë

Pas diagnozës - polyhydramnios shtatzëna duhet të jetë nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore dhe dinamike. Nëse instalohet mnohovodyya infektive origjinës, një grua shtatzënë duhet të Antibacterial barna të lejuara gjatë shtatzënisë.

Në shtatzëni moderuar polihidramnion çuar në fiziologjik përfundimin e saj nën vëzhgim të rreptë dhe monitorimin dinamike të fetusit. Por kur polyhydramnios shpesh duhet të mbështetet në ofrimin e hershme, për shkak të komplikimeve të rënda, si nënën dhe fetusin.

Në mjekësi metodë moderne të përdorur - amniodrenirovanie në të cilën transabdomynalno butësisht shpojnë qese flluskë dhe ngadalë liruar lëngshme tepërt.

Në lindje në gratë me polyhydramnios butësisht shpojnë qese flluskë dhe për të prodhuar lëngun amniotik, për të parandaluar kordonin ose pjesë të vogla të frutave. Pas lindjes injektuar drogë uljen e mitrës për të parandaluar gjakderdhje mitrës.

Unë mendoj se ne përgjigjur pyetjes kryesore të mnohovodyya rrezikut dhe e di që mund të kontribuojnë në pamjen e saj, duhet të jetë i vëmendshëm ndaj tij dhe në rastin e parë "këmbanat" që menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Të jenë të kujdesshëm! Watch për shëndetin tuaj dhe të ju lejojnë për të zellit tuaj dhe vëmendjen për shëndetin e tyre si një shpërblim do të jetë një fëmijë të shëndetshëm! Shëndeti për ju!