Fibroids mitrës dhe shtatzënia - është më mirë për asgjësimin ose trajtim pa kirurgji


Kjo diagnozë është e vështirë ndonjëherë e vë nënën-për zgjedhje të vështira - çfarë të bëni? Të ushqejë shtatzënisë dhe kështu si miomes trajtohen? Por të gjitha pyetjet janë gjithmonë të përgjigjet! Merak e nevojshme, por duke e ditur në lidhje me sëmundjen është komplikimet parandalueshme tmerrshme, dhe mbi rrezikun e minave në mënyrë të sigurtë të gëzojnë amësinë e ardhshëm!

Përmbajtje

 • Çfarë është fibroids mitrës?
 • Si fibroids mitrës mund të ndikojë shtatzënë
 • Çfarë ndodh në gratë
 • Diagnoza e fibroids në shtatzëni
 • Karakteristikat e trajtimit të fibroids në shtatzëni

Pas 30 viteve të incidencës së fibroids mitrës në 40-60% të rasteve, dhe në gratë shtatzëna - është 4.5%.


Çfarë është fibroids mitrës?

Fibroids mitrës - një tjetër emër (leiomyoma, fibroids) - një hormon dashamirës tumor që ndodh me myocytes rinj (qelizat e muskujve) mund të ketë madhësive të ndryshme, vendndodhja në mitër, foto dhe ankesa klinike.

Ajo është e ndarë nga njësitë strehim të mitrës - ose submukoznuyu submucous (rritje në shtresën e brendshme të mitrës), itramuralnuyu (në trashësinë e uterusit) - Në këtë formë nyje mund të ketë një këmbë dhe arrijnë mitrës dhe më tej (nyje lindur), ose subserous podbryushinnoho (rritja në shtresën e jashtme të mitrës) fibroids formë.

Tumor mund të ketë madhësi të ndryshme dhe numri i njësive - fibroids vetme ose të shumëfishta (nyjore) mitrës.

 • Fibroids të vogla - 4 cm në diametër.
 • Mesatarja e fibroids - 5-6 cm.
 • Fibroids mëdha - më shumë se 7-8 cm në diametër nyje.

Si fibroids mitrës mund të ndikojë shtatzënë dhe se shkaqet e saj

Sëmundja ndodh kundër një sfondi të faktorëve që lidhen me shtatzëninë dhe më shumë. Komplikimet që ndodhin gjatë shtatzënisë dhe lindjes së fëmijës shpesh nuk është shkaku i tumoreve, dhe faktorë të shkaktuar shfaqjen dhe rritjen e fibroids. Këta faktorë përfshijnë mutacione në qelizat e muskujve pas përçarje mëparshëm hormonal, sëmundjet inflamatore, lezione traumatike e mitrës (abortit dhe curettage).

Disa statistika. Sipas raporteve të fundit më shumë se 50% e grave me nyje miomes. Dhe shumicën e kohës nuk diagnostikuar - përqindja e diagnozës rreth 45% e njësive më të mëdha se 5 cm Njësitë Madhësia 2-3sm diagnostikuar vetëm në 12% të rasteve..

Gjatë shtatzënisë, fibroids 60-78% nuk ​​ndryshon madhësinë. Sipas studimeve të fundit në një vend të vetëm shtatzëni rrezikut nevynashyvaemosty dyfishua nga 7% në 14%. Kur rreziqe të shumta mitrës humbur një fëmijë u rrit në 23%.

Trashëgim luan një rol të rëndësishëm kur fibroids zbuluar në një nënë shtatzënë - rritja e tumoreve në këto femra është përshpejtuar. Faktor rëndues në zhvillimin e tumorit eshte sëmundjet e njëjtë dhe njëkohshëm i tiroides, veshkave, sëmundje të gjirit karakter hormonal, sëmundje inflamatore e vezoreve dhe tubat fallopiane.

Çfarë ndodh në një grua që ka një nyje miomes

Kjo është kryesisht për ndryshime patologjike në nyjet miomes - gjegjësisht shkelje e anijeve të saj të furnizimit për shkak të shtrembërim këmbët mbi të cilat rritet, duke rezultuar në rrjedhjen e trazuar venoz të gjakut. Si rezultat, nuk është nekrozë (vdekja e indeve), dhe inflamacion më tej, të fëlliqura dhe aborti. Ky proces ndodh kur njësia compression këmbë me rritjen ton mitrës vërejtur gjatë kërcënimin e ndërprerjes së shtatzënësisë, tensionit të lartë në gratë.

Kur placenta është në nyje miomes është si në vijim: Anatomia ndryshon utero - enët e gjakut placentar, dhe kjo çon në një hemoragji të vogla në to dhe më pas për mosfunksionim placentar, e cila ndikon në të ardhmen e fëmijës në një mungesë të oksigjenit, mungesa e ushqyesve dhe prapambetjes.

Komplikim tmerrshme mitrës gjatë lindjes mund të jetë në rritje në placentë e nyje miomes në periudhën pas lindjes mund të manifestojnë gjakderdhje si të rënda deri në kirurgji dhe hysterectomy.

Manifestimet klinike (simptomat) e fibroids mitrës në shtatzëni:

Shumë varet nga madhësia e nyjeve miomes, vendndodhjen e tyre në mitër, gjendje shoqëruese e grave shtatzëna dhe do të apelojë dhe komplikimet e mundshme. Edhe pse kjo është e mundur dhe bessimptomnoya fibroids klinikë mitrës gjatë shtatzënisë.

 • Dhimbje në bark që mund të japin rektumin, mbrapa - e intensitet që varion
 • Shkarkesë të përgjakshme nga trakti gjenital
 • Isthmic - pamjaftueshmëri qafës së mitrës, si rezultat i nyjen në isthmus e mitrës dhe pengim muret e mbylljes të qafës së mitrës, e cila mund të jetë i komplikuar nga aborti spontan
 • Simptomet e anemisë
 • Shkelja e organeve ngjitur - fshikëz (urinim i shpeshtë ose mungesa anasjelltas zgjatur të urinës), zorrë (kapsllëk, bloating), trombozë deje për shkak të ngjeshjes së tumorit
 • Klinika "akute" barkut gjatë compression dhe nekrozë e miomes nyje - rritjen e temperaturës trupore, shenjat e acarim peritoneal, të vjella, diarre të jetë e mundur
 • Rritja e shpejtë në madhësinë e barkut, mosha papërshtatshme gestational
 • Mosfunksionim placentar si rezultat i vendndodhjes së nyjen miomes në shtojcën e placentës
 • Mitrës këputje mbresë e vjetër pas myomectomy konservatore
 • Shkëputja e parakohshme e shtatzënisë
 • Shkëputja e parakohshme e placentës që gjendet normalisht dhe platsentatsyya ulët

Kundërindikimet për shtatzëni me miomes mitrës:

 • Madhësia e madhe e nyjeve miomes (kur mitrës 12 javë shtatzënë me nyjen arrin madhësinë si në 20-22 javë të shtatzënisë). Nga ana tjetër, kryqëzim pavarur arrin më shumë se 15 cm në diametër, si dhe shumë njësi
 • Nyje nekroza miomes (në perekrute këmbët e tij ose squeezing)
 • Dyshohet ozlokachestvlenye fibroids mitrës - sarkomë
 • Vendndodhja e nyjeve të mëdha miomes në qafën e mitrës
 • Gratë e moshës mbi '43 në lindjen e parë në kombinim me faktorë të tjerë të rrezikut
 • Vendndodhja fibroids në shtresën submucosal të mitrës, e cila pengon fëmijën të zhvillojë normalisht
 • Përkeqësuar shëndetin e grave shtatzëna

Sigurisht, çështja e shtatzënisë është vendosur individualisht, duke marrë parasysh faktorët e mëposhtëm:

 • Fillimin e papritur e shtatzanisë kundër infertilitetit të gjatë
 • Dëshira Një grua e madhe që të ketë një fëmijë, pavarësisht nga mjeku rrezikut dhe argumente
 • Formulimi i vonë i shtatzënisë regjistruar në klinikat antenatal (pas 22 javësh)
 • Gratë e moshës më të vjetër se 39 vjet, kur ajo duhet të jetë lindjes parë dhe shtatzënia mund të jetë e vetmja femër në jetën e tij
 • Dështimi për të abortit nga vaginale me PREVIA plotë placenta vend mitrës qafës së mitrës dhe kështu me radhë. D.

Diagnoza e fibroids mitrës në shtatzëni

Koha e rekomanduar e studimit:

1 Termi - 6-10 javë ngjizje
2 Tremujorin - 14-16 dhe 22-24 javë ngjizje
3 Tremujorin - 32-34 dhe 38-39 javë ngjizje

Historia marrë shtatzënë: karakterizohet nga ankesat e fibroids mitrës të përshkruara më lart, si dhe ato që ishin para shtatzanisë; faktorët e rrezikut (duke përfshirë trashëgimore - fibroids ekzistuese në nënave shtatzëna); manifestim dhe kohëzgjatja e sëmundjeve të mitrës; numri i shtatzënive të mëparshme dhe rezultatet e tyre; prania e anemisë; Organet e mosfunksionim të lidhura.

Ekzaminimi objektiv i shtatzënëDr mund prekje (probing) të barkut për të zbuluar dendur, rrumbullakosura arsimin në konturet e mitrës.

Ekzaminimi Laborator: numërimin e plotë të gjakut (prania e anemisë, ndërsa njësi nekrozë - shenjat e inflamacionit), urinalysis, biokimi e koagulimit të gjakut (koagulimit).

Ultratinguj: ndihmon për të parë vendndodhjen, numrin, njësitë madhësi, statusin e tyre, drejtimin e rritjes së tyre, marrëdhënie të placentës dhe mitrës, mitrës deformim të mundshëm apo vezë. Dhe gjithashtu gjëja më e rëndësishme - natyra e nyjeve miomes rrjedhjen e gjakut duke përdorur Doppler, i cili luan një rol të rëndësishëm në procesin e dyshuar ozlokachestvlenye në të cilat numri i enëve të gjakut do të jetë shumë më i madh në tumoret, dhe ata do të rritet në vend indeve.

Gjithashtu ka vlerësuar gjendjen e fëmijës dhe placenta (shtatzënisë, madhësinë e embrionit, placenta lokalizimit, njohin shenjat e komplikimeve të shtatzënisë - domethënë hypertonicity e mitrës, shkëputje placentar, hapjen e OS brendshme të mitrës).


Fruta vlerësuar me kujdes për praninë e keqformime kongjenitale, siç ka një tendencë për takime më të shpeshta defekteve te fëmijët nënat e të cilëve kanë fibroids mitrës. Kjo është për shkak të faktit se mutacionet në qelizat shfaqen në sfond të një sëmundje, në fund riprodhues nëna moshë dhe në sfondin e këtyre ndryshimeve është një ndryshim në dy myocytes nënën dhe fibroids zhvillim dhe mund të ndryshojë përbërjen qelizore e frutave - formimin defekte Zhvillimi i fëmijës së palindur. Dhe për diagnostikimin e defekteve kërkon dorëzimin e një shfaqje shtatzënë perinatale biokimike (RRAR në-hCG, AFP dhe estriol falas në faza të caktuara të shtatzënisë).

Trajtimi i fibroids mitrës në shtatzëni

Objektivat kryesore në taktikat mjekësore është për të mbajtur shtatzëninë në mungesë të contraindications për shtatzënisë tmerrshme e nënës, të përshkruar më lartë; Trajtimi i comorbidity (kërcënimit të ndërprerjes, anemi, mosfunksionim placentar dhe t. e.), dhe natyrisht lindja e një fëmijë të shëndetshëm!

Trajtim të drogës (trajtim pa kirurgji):

 • Në prani të anemi - preparateve hekur, vitaminë B 12, dietë hekur-pasur.
 • Me kërcënimin e abortit - antispasmodics, tokolityky (heksoprenalin), progestins (prhesteron).
 • Kur faqe kequshqyerja - antibiotikët gjerë spektrit lejohen gjatë shtatzanisë; terapi detoksykatsyonnaya. Nëse nuk ka efektin e terapisë dhe prania e njësisë nekrozë - heqja kirurgjikale e nyjeve miomes.
 • Kur placental mosfunksionim - agjentëve antiplatelet (pentoxifylline, aspirina për 34 javë, droga që përmirësojnë microcirculation në enët e vogla të gjakut) dhe gjithmonë në rrezik për komplikimet e mundshme të 14-16 javë. Me Actovegin duhet të jenë të kujdesshëm, sepse në qoftë se tumori tenton të ozlokachestvlenyyu, nën ndikimin e drogës do të rrisë furnizimin e saj të gjakut dhe rritjen.
 • Kur isthmic - pamjaftueshmëria e qafës së mitrës, kur nyjet miomes janë në qafë - qepje në qafën e mitrës nuk është e rekomanduar për shkak të rrezikut të nekrozë transmetimit tocolytic (kursen terapi).
 • Me rritjen progresive e nyjeve miomes - agjentëve përshkruara antiplatelet, të përmirësuar microcirculation si një rrjet të dendur të enëve të gjakut ushqyerit nyjë obkradayuchy ushqyerit enëve të gjakut të fetusit nëpërmjet placentës; tokolityky dhe antispasmodics për mbajtjen e shtatzënisë; plazma e freskët të ngrirë për hypovolemia ustronenie; hepatoprotectors dhe membranostabilizatory për të përmirësuar metabolizmin dhe metabolike proceseve.

Trajtimi kirurgjik (heqja e fibroids mitrës)

Aktualisht, në botën moderne duke përdorur qasje laparaskopike. Ai përdor një hetim optike dhe disa mjete për operacione të mos prerja e murit të barkut, dhe tre prerje të vogla qasje është kryer, dhe mjekët të respektojë punën e tyre në një plagë nëpërmjet ekranit. Ndryshe laparotomy (prerje të murit të barkut mëparshëm), laparoscopy nuk është aq agresiv dhe nuk ka shërim madh rany.Konechno, ky operacion i rrezikshëm, kështu që ekziston rreziku i gabim.

Koha e dëshirueshme e konservatore myomectomy - 16-19 javë të shtatzënisë. Ajo mitrës në femra me fruta të ruajtura, kur ajo është e kënaqshme. Indikacionet për myomectomy laparoskopike (heqjen e nyjeve miomes) gjatë shtatzënisë:

 • Ushqimi çrregullimeve nyjen me zhvillimin e nekrozë (shenjat e barkut "akute")
 • Madhësia Giant tumor
 • Nisur abortit spontan, pa mundësinë për të scraping zgavrën e mitrës (me vendndodhjen e qafës së mitrës nyjeve, PREVIA qendrore placenta dhe kështu me radhë. D.)
 • Ngjeshja e nyjeve ngjitur, kur ka dhimbje

Pas operacionit, i emëruar terapi infuzion intravenoz (zgjidhje të plotësoj humbjen e gjakut gjatë operacionit), antibacterial, e cila mban terapi shtatzënisë.

Hiq vetëm subserous janë nyjet itramuralnye njëjta gjatë shtatzënisë nuk është prekur, sepse rrezikun e ndërprerjes.

Indikacionet për hysterectomy me nyje miomes:

 • Peritonit me faqen nekrozë
 • Dyshuar ozlokachestvlenye mitrës
 • Pushim njësi kapsulë
 • Kufizimet e mitrës në legen e fibroids madhe madhësia
 • Kundërindikimet dispozicion për shtatzëninë e mëvonshme
 • Driving lindjes në gratë me miomes mitrës.
 • Perdorimi i antispasmodics në fazën aktive - hapjes së mitrës prej 5 deri 8 cm.
 • Për përdorim rodostymulyatsyy e prostaglandin E2. Oxytocin në këtë rast nuk është e rekomanduar, si ajo mund të shkelë microcirculation në mitër dhe nyje modifikuar kështu.
 • Monitorimi i fetusit gjatë lindjes (dëgjim të rregullt) dhe parandalimin e hypoxia fetusit.
 • Parandalimi i gjakderdhjes në periudhën pas lindjes - aktiv menaxhimi 3 faza të punës dhe metilergometrin hyrje.

Indikacionet për seksion cezariane në gratë me miomes mitrës:

 • Mbresë në mitër pas myomectomy mëparshëm, i prodhuar veçanërisht duke përdorur laparoscopy diatermokoahulitsii (djegurit e enëve të gjakut, gjakderdhja)
 • Vendndodhja nyje në qafën e mitrës
 • Fibroids kryqëzim (shumë nyje i brendshëm)
 • Madhësia tumor më shumë se 10 cm
 • Dyshuar ozlokachestvlenye tumor
 • Nekroza miomes nyje dhe një shkelje e fuqisë së tij
 • Shkeljes fetusi
 • Përkeqësimi ose fëmija shtatzënë

Në raste të rralla gjatë seksion cezariane duhet të hiqet mitra miomes modifikuar kur nyjet në mitër janë kudo dhe teprica e tyre në gratë më të vjetra se 40 vjet; vendndodhja e ulët e tumorit në qafën; ozlokachestvlenye faqen dyshuar; nekroza faqe yntramuralnoho.


Çështja nëse për të mbajtur shtatzëninë dhe për të mbajtur në mitër me mitrës - zgjidhet individualisht me të gjithë peshohen "për" dhe "kundër". Në të vërtetë, termi "shtatzënë, ariu dhe të lindin" është që të ketë një fëmijë të shëndetshëm dhe nënën në fund të rrugës së vështirë të mëmësisë! Të jetë mirë dhe të marrin vendim të informuar dhe i zhytur në mendime!