Trajtimi i mjeteve juridike fibroids mitrës popullore për të kuruar ose për të dëmtuar


Shumë gra më të vjetra të moshës riprodhuese të përballen me një sëmundje të tillë si fibroids. Fatkeqësisht, shumë para se të merrni tek mjeku gjeni informacion në internet ose të konsultohet me një vajzë në çështjet e trajtimit të kësaj sëmundjeje, nganjëherë shkojnë në "pilivesa" dhe besojnë në suksesin e trajtimit të propozuar, nganjëherë rezulton nga "trajtimi" të tillë të mjerueshme.

Përmbajtje

 • Çfarë fibroids
 • Trajtimin e fibroids herbs
 • Trajtimi i Propolisi
 • Perdorimi i Calendula në trajtimin e fibroids
 • Trajtimi i celandine
 • Trajtimi Rodhe e fibroids mitrës
 • Aplikimi aloe


Sigurisht, besimi në fitoren mbi sëmundjes është vendimtare për të ndihmuar në luftën për shëndetin, por vetëm në mjek të ngushtë kontrollit! Le të shikojmë në aspektin e metodave më të popullarizuara të mjekësisë "kuruar" fibroids sredstvamiyu popullore

Pra, mbani mend se çfarë fibroids

Fibroids mitrës i përket një grupi të tumoreve beninje me natyrën hormonozavysymoe dhe origjinën e madhësive të ndryshme.

Ka, në varësi të vendndodhjes së nyjeve miomes - submukoznuyu (podslyzystuyu) kur njësitë janë në brendësi të shtresës muskulare (fryrë në zgavrën e mitrës) i brendshëm - Njësitë janë mur shumë muskuloz, ndonjëherë të vendoseshin në këmbë dhe formën subserous - mbirjes në shtresat e jashtme të myometrium.

Dhe shumica e nyjet miomes mund të jetë e vetme dhe të shumëfishta (4 ose më shumë cm.).
Natyra e origjinës mitrës është e ndryshme, por arsyeja më e madhe është ndryshimet hormonale tek gratë si rezultat i sëmundjeve të kryera inflamatore të organeve pelvike, çrregullime endokrine, ndikimeve psiko-emocionale, lëndimet traumatike të mitrës gjatë abortit ose curettage diagnostike, trashëgimia dhe faktorët që lidhen (diabet, trashje , rrit presionin e gjakut). Si rezultat, trupi është mbi-prodhimi i estrogjenit, e cila nga ana çon në rritjen e nyjeve miomes.

Manifestimet klinike të fibroids mitrës varet nga vendndodhja e nyje. Në disa raste, tumori diagnostikuar rastësisht në duke u kujdesur për një gjinekolog ose ultrazërit.


Ankesat më të zakonshme në gratë janë:

 • Dhemb dhimbje në bark të ulët dhe në rajonin e mesit
 • Ndonjëherë klinikë "abdomen akut" në nyjen nekrozë (dhimbje barku akute, nauze, vjellje, ethe)
 • Çrregullime menstruale (shpesh të rënda dhe të zgjatur gjakderdhje nga gjenitale traktit fibroids submucosal formuar gjatë menstruacioneve ose mund të përjetojnë pa marrë parasysh ditën e ciklit)
 • Kapsllëk të shpeshta, sidomos për vendet e mëdha dhe çrregullime të urinimit
 • Anemia si pasojë e gjakderdhjes zgjatur

Diagnoza e fibroids

 • Ekzaminimi objektiv dhe rishikimi gjinekolog
 • Diagnoza me ultratinguj
 • Hysteroscopy (ekzaminimi i mitrës dhe pajisje optike mund të kapur zonën e indeve nga biopsi, me ekzaminim histologjik mëvonshme)
 • Curettage diagnostike e mitrës dërguar materialin e marrë për hulumtim
 • Kompjuter dhe magnetike - Imazhe rezonancë (për një vizualizimi të qartë të tumorit dhe marrëdhëniet e saj me indet përreth dhe organeve)

Komplikimet e mundshme të fibroids mitrës

 • Varfëri
 • Gjakderdhje mitrës
 • Anemi
 • Rritja e shpejtë e tumorit
 • Fibroids mitrës Ozlokachestvlenye dhe degjenerimi në sarkomë
 • Nekrozë miomes nyje

Si arsyeve që kanë shkaktuar fibroids mitrës, sëmundje klinike dhe komplikacione - nuk mund të them se kjo është një sëmundje e padëmshme. Në të kundërtën, ndonjëherë edhe agresiv, i cili zvogëlon cilësinë e jetës së grave. A nuk e trajtojnë atë lehtë. Diagnoza e fibroids mund të shkaktojë vështirësi në një studim të kualifikuar dhe shumë informative të përdorë invazive (depërtojnë në trup) procedurat, të tilla si hysteroscopy, curettage diagnostik të mitrës;

Tani le të mendojmë se si interneti apo të dashurën, miku (i cili për shkak se "kjo është e gjitha shkuar") ose ilaç popullore mund të ju pyes një diagnozë dhe të sugjerojnë një "recetë e thjeshtë" trajtim kombëtar e fibroids mitrës; Dhe kush do të jetë përgjegjës për diagnostikimin ose anësore efekte të gabuara nga ky trajtim? Kush do të përgjigjet të gjitha pyetjet tuaja kanë lindur? Dhe gjëja më e keqe mund të jetë njëqind për qind i sigurt se tumori nuk është i keq, kur ende në fazat e hershme mund të ndihmojë një grua - për të shpëtuar jetën e saj në një departament të specializuar dhe mjekët me përvojë !?

Tani le të përqëndrohet në ndonjë trajtim të recetave të mjeteve juridike popullore mitrës.

Trajtimin e fibroids herbs

Interneti është shumë receta për lloje të ndryshme të bimëve. Unë mund të kërkoni në vijim - të cilët sapo e pa një grua me kancer të mitrës para dhe pas trajtimit, dhe nëse ka fibroids? Nuk ka!

Shumë receta marrë nga librat e vjetër nga dollap e gjyshes sime, por në ato ditë nuk ishte si mjekësi të zhvilluar dhe askush nuk e di se sa shumë gra që e kanë vuajtur mitrës, dhe se ata ishin pas trajtimit kombëtar dhe sa prej tyre lanë gjallë fare !? Jo, kjo nuk është skeptik i mjekësisë tradicionale në trajtimin e mitrës gjerësisht dhe me sukses të përdorura në shtojcave ushqimore (shtojcave ushqimore) dhe homeopati, por droga të cilat janë testuar dhe testuar regjistruar vetëm.

Në ndërkohë, ajo që mund të gjenden në internet:

"Rinj fluturojnë agaric kapak natovkty një 1-2-3 litra krye të bankës. Mbush bankë, mbështjellë në një qese dhe të varrosur në muaj. Pastaj tendosje, do të kuqërremtë të lëngshme. Pini 1 në ditë në një stomak bosh në mëngjes. Filloni me 1 pikë 1/2 filxhan me qumësht të ngrohtë. Çdo ditë shtoni 1 pikë dhe për të sjellë në 1 orë. L (52 pika) dhe pastaj në mënyrë të kundërt për të arritur 1 pikë. Gruaja kishte fibroids 8-9 javë, ajo ached për 8 vjet. Kur ajo erdhi në 1 orë L. -. Mitrës resorbed plotësisht. "

Kush nga ju guxoj? Ne jemi dakord - në mënyrë, dhe me helm gjarpër bërë drogë dhe penicilinë nga kërpudhave, por janë profesionistë të angazhuar, dhe askund nuk e keni lexuar se si ata po bëjnë në detaje dhe receta janë përdorur, sepse pak dhe proporcion - të gjithë e të cilit - që nuk ka jetë!

Trajtimi i Propolisi

Është e njohur se Propolisi ka - antitumor, analgjezik dhe veprim antioxidant.

Kështu, ajo mbron qelizat membrana nga efektet toksike të faktorëve të ndryshëm mjedisorë dhe parandalon qelizat e tumorit ndajnë pakontrolluar. Dhe me sa duket kjo duhet të ndihmojë "rozsmoktaty" tumor.

Ne jemi dakord me këto prona, por disi Propolisi nuk peremih pas një sëmundje si - kanceri? Në të vërtetë, në trajtimin, të përshkruara nga mjeku juaj për trajtimin e fibroids mund të përdorni Propolisi si një shtojcë. Por nën mbikëqyrjen e tij të ngushtë dhe me miratimin e tij! Përfundim - Propolisi si trajtimi kryesor për fibroids, absolutisht e padobishme.

Perdorimi i Calendula në trajtimin e fibroids

Calendula ka astringent, diuretik, anti-inflamator, antesepticheskim, zazhyvlyayuschym, antispasmodic efekt, qetësues. Sigurisht, kjo është e mundur për të plotësuar trajtimin e fibroids mitrës dhe të aplikojnë Calendula me spektrin e saj të gjerë të aktivitetit. Dhe pika?

Nga pronat e mësipërme në njësitë reduktimin nuk ndikon në ndonjë nga efektet e saj! E pra, nëse qetësues që do të qetësohen dhe të mos mendojnë për miomes, por atëherë është sanëz më mirë, edhe pse ai posedon efekt diuretik nuk është ndryshe nga kumak! Ajo duhet të kuptohet në mënyrë të qartë duke marrë ilaçe të cilën ju doni të arritur efektin apo të rezultojë?

Trajtimi i celandine

Përbërja përfshin alkoloyidy celandine (substanca biologjikisht aktive në doza të vogla kanë veti kurative, dhe të mëdha - janë helmuese). Prona alkoloydov -obezbolivayuschie, qetësues, narkotike, duke shkaktuar konvulsione, përforcuar perestaltyku zorrë, myometrium mitrës tonizirueschie veprim. Si dhe celandine përmbajnë vitamina dhe vajra esenciale që kanë antibacterial, spazmoiticheskim, efekt anti-inflamator dhe anti-tumor.

Në pikëpamje të sa më sipër, për trajtimin e fibroids është sigurisht e rëndësishme efekt antitumor. Por nëse ju peshojnë efektet pozitive dhe negative alkoloydov pastaj peshoj më shumë negative - helmin!

Vetëm mos harroni rastin tragjik nga praktika e saj - thirrje për ndihmë për gruan terapist ankuar për dhimbje në sektor të sipërme të djathtë, Ekzaminimi zbuloi dëme toksike mëlçisë. Siç doli gruan në historinë e fibroids mitrës dhe shoqen e saj (njëjtë mitrës vuajtjet) e këshilloi atë që të marrë celandine gjoja shëruar atë nga sëmundja! Në fund të fundit ne jemi të ballafaquar me hepatit toksik dhe nga celandine merr forma të avancuar e kancerit të mitrës, për fat të keq, ne kemi ndihmuar një grua nuk mund të, humbur kohë të çmuar! Ju bëni konkluzione!

Trajtimi i fibroids mitrës rodhe

Në lopusi përmbajnë vajra esenciale, vitamina, acid Askorbik, flavonoids.

Bimë është një diuretik, anti-inflamator, imuniteti, antioksidant, aktivitet antitumor. Dhënë vetitë, bimë nuk është toksik dhe lejojnë mjeku mund të përdorur në trajtimin e fibroids, si një zëvendësues në terapi primar.

Por gjithmonë shtron një pyetje - për çfarë qëllimi? Pas të gjitha, trajtimi kryesor terapia e fibroids mitrës përfshin të gjitha pronat e mësipërme të bimëve dhe jo vetëm ata.

Aplikimi aloe

Sipas mendimit tim, bimore lehtë. Aloe ka anti-inflamator, e sherimit te plages, tonik, immunomodulatory, efekt analgjezik. Mund të përdoret me lejen e mjekut si një shtojcë për trajtimin bazë të fibroids mitrës.

Mos harroni se të gjitha bimeve mund të shkaktojë origjinalitet e disa njerëz dhe kanë një numër të contraindications lidhen me disa sëmundje. Prandaj është e nevojshme që të jenë të kujdesshëm!

Ajo duhet të konkludohet nga lart - të bëjë asnjë të keqe! Mbikëqyrja e rregullt nga një mjek dhe duke kaluar kontrollat ​​- shpëtoi jetën e shumë grave të vetë mjekësinë popullore keq-konsiderohet!

Trajtimi mësoi për dhjetë vjet në universitet dhe të jetës do të përmirësojnë njohuritë e tyre në praktikë! Ju nuk mund të lexoni një recetë dhe ata të gjithë të kuruar të gjitha - në mënyrë individuale! Mbani veten nga këshillat nxituara dhe veprat! Të qëndrojnë të shëndetshme!