Rreziku i klamidia në shtatzëni arsyeja pse ajo është e rëndësishme për të diagnostikuar dhe trajtuar sëmundjen


Trupi gruaje pas konceptimit dhe zhvillimit të hershëm të fetusit në mitër i nënshtrohet shumë ndryshimeve. I gjithë sistemi i imunitetit është i konfiguruar për të mbajtur shtatzëninë. Duke pasur parasysh se fryti ka gjysmën e materialit gjenetik të babait dhe për gratë e huaja, imuniteti zvogëlon intensitetin e veprimeve të tyre, jo vetëm për fëmijën, por edhe për të gjithë patogjene.

Përmbajtje

 • Manifestimet e infeksionit chlamydial në gratë shtatzëna
 • Rreziku ndaj fetusit Chlamydia dhe shtatzënia
 • Si mund Chlamydia
 • Trajtimi i klamidia gjatë shtatzënisë
 • Parandalimi i klamidia në shtatzëni

Klamidia gjatë shtatzënisë shkakton sëmundje të rëndë dhe komplikime në fetus.


Prandaj, regjistrimi shtatzënë duhet të shqyrtohen dhe të kalojë testet e shumta.

Manifestimet e infeksionit chlamydial në gratë shtatzëna

Intrigës ky infeksion është se ajo zhvillohet ose asimptomatike ose me simptoma të butë ashpërsi. Manifestime të klamidia nuk kanë simptoma të veçanta, dhe vetëm foto klinik nuk mund të bëj diagnozë.

Gjatë shtatzënisë, sistemi imun do të zvogëlojë klamidia nxjerr "në të gjithë lavdinë e saj." Dhe ndoshta në këtë periudhë do të shqetësojnë urohinetalnoho simptomat e klamidia.

Shumë gra ankohen për kruarje dhe ndjesi djegie në zonën gjenitale. Bold moderuar me një erë të pakëndshme dhe një nuancë të verdhë. Të gjitha këto karakteristika të qenësishme në shumë infeksione gjenitale për shkak të ankesave duhet të merrni shtatzënë për t'u testuar për infeksionet e transmetueshme seksualisht.

Rreziku ndaj fetusit Chlamydia dhe shtatzënia

Çdo infeksion në gratë - një rrezik jo vetëm për nënën, por për fëmijën e palindur. Klamidia shkakton një inflamacion më vonë në vend, të cilat formuar adhesions theksuar. Në kohën e mbështjelljes kirurgjisë abdominale mund të shihet në çdo pjesë të barkut.

Pasojat e klamidia gjatë shtatzënisë mund të jetë shumë i trishtuar:

 1. Kërcënim dhe aborti në çdo kohë;
 2. Ndryshimet inflamatore në placentë (horyoamnyonyt, placentë);
 3. Placentar pamjaftueshmëri - Mosfunksionimi i placentës për të dhënë ushqyesve dhe oksigjenit të fetusit;
 4. Frenim i rritjes intrauterine. Madhësia e fëmijës pas shtatzënisë;
 5. Fetus hipoksi që mund të manifestojë ujërat e gjelbër në lindjen e fëmijës;
 6. Infeksionit intrauterine. Nëse infeksioni është kaluar nëpër placentë dhe fetusit kapur;
 7. Vdekja e fetusit në mitër;
 8. Duke pasur një fëmijë me infeksion të bashkëlindura (pneumonia, encefalit);
 9. Në të sapolindur mund të prekur sistemin nervor qendror dhe periferik (syndromes spastik);
 10. Fëmija mund të mbetet me të dënuarit në zhvillimin fizik dhe mendor të kolegëve të tyre në të ardhmen;
 11. Humbjen sytë të porsalindur;
 12. Fëmija mund të jetë inflamacion i indeve përreth mëlçisë.

Periudha e zhvillimit në barkun e nënës më të rëndësishme në jetën e njeriut. Dhe për shkak se kjo do të ndodhë varet edhe cilësinë dhe kohëzgjatjen e jetës së fëmijës tuaj.

Si mund të merrni klamidia?

Infeksion Klamidia konsiderohet seksualisht të transmetueshme. Ju vetëm mund të infektohen me kontakt të drejtpërdrejtë me të sëmurë, ose bartës. Por rastet e infeksionit të brendshëm përshkruar. Edhe pse Klamidia është shumë e paqëndrueshme në mjedis dhe shpejt vdes. Megjithatë, nevoja që të përmbahen nga përdorimi i sendeve personale higjienës (makina rroje, peshqir, gërshërë) pacientit.

Infeksioni mund të ndodhë duke u ngritur fetusin nga nëna.
Infeksioni i cili merr në trup, në qelizat e imunitetit epiteliale. On-site ka një reagim inflamator.

Si mund Chlamydia

Mjekësia moderne është në gjendje për të diagnostikuar shumë infeksione, të cilat më parë nuk kishin as mend. Një grua që është për shkak të shtatzënisë duhet të shfaqet për infeksion.


Kur ju së pari vizitoni mjekun edhe në mungesë të ankesave dhe asimptomatike, mjek obstetër - gjinekolog do të marrë një shpifje mbi florën. Në këtë analizë, ju do të shihni një foto të inflamacionit: rritje qelizave të gjakut të bardhë, shumë të florës coccal dhe mund të rrisë qelizat epiteliale.

Infeksion kronik, erozioni i qafës së mitrës nuk është mjek kurë duhet të shtyjë idenë e një agjent të veçantë. Grua shtatzënë rekomanduar urgjentisht të kalojnë testin.

Analiza e drejtpërdrejtë immunofluorescence lejon gjetjen e qelizave në zgjedhje shpifjeve. Por, duke përdorur këtë metodë nuk është e mundur për të provuar se këto qeliza të gjallë.

Për shembull, trajtimit të pacientit dhe u miratua këtë analizë, ka një probabilitet të lartë që përgjigja do të jetë pozitive. Që qelizat e depozituara për një kohë të gjatë të shkatërruara. Analiza enzimatik është shumë e thjeshtë në ekzekutim, por një përqindje e madhe e përgjigjeve të gabuara.

Metoda kultura është në rritje klamidia në një mjedis të veçantë. Por metodë është shumë e kushtueshme dhe të gjata për të zbatuar.

Reaksion zinxhir polimeraza (PCR) në datën e thjeshtë dhe metodë e besueshme e diagnozës.

Klamidia gjatë shtatzënisë mund të çojë në sëmundje të fetusit. Në rastin e shenjave paralajmëruese të infeksionit, mjeku i emëruar nga amniocentesis. Me këtë metodë, të bëjë marrjen e mostrave me ultratinguj amniotik fluide dhe ekzaminohen për praninë e materialit patogjen.

Për një diagnozë të plotë është e nevojshme për të kryer një studim mbi ndjeshmërisë ndaj antibiotikëve të ndryshëm. Kjo do të zvogëlojë kërkimin dhe përzgjedhjen e terapisë duhur.

Trajtimi i klamidia gjatë shtatzënisë

Pikëpamja më parë ishte se efekti i antibiotikëve në fetusit janë shumë më keq se efektet që mund të shkaktojnë patogjene. Megjithatë, trajtimi është filluar në fazat e hershme, placenta do të zhvillojë tab duhet dhe nuk lënduar të fëmijës.

Trajtimi i klamidia gjatë shtatzënisë duhet domosdoshmërisht të fillojë me ofrimin e analizave mbi të gjitha infeksionet e transmetueshme seksualisht. Fakti që Klamidia është e kombinuar shpesh me mikoplazmave dhe ureaplasma. Manifestimet e këtyre infeksioneve janë të ngjashme. Qëllimi i duhur i terapisë mjeku duhet të dini se çfarë të bëjë.

Cikli i kësaj patogjen është shumë komplekse, kështu që trajtimi duhet të jetë e gjatë dhe komplekse. Antibiotikët janë zgjedhur individualisht, duke marrë parasysh kohëzgjatjen e sëmundjes, fazën dhe ndjeshmëri ndaj drogës.

Shtatzënë duhet të kuptojnë se duke reduktuar dozën e drogës apo të ndryshuar gjatësinë e pranimit pa specifikuar një mjek, infeksioni nuk do të vdesim, por do të prodhojë rezistencë të drogës dhe trajtimin në këtë rast është e vështirë.

Shumë antibiotikët janë kundërindikuar në shtatzëni, pasi kanë aftësinë për të shkaktuar deformime në fetus. Shumica janë të sigurta për macrolides shtatzëna.

Antibiotik dozë e saj dhe shpeshtësinë e zbatimit të çështjeve të veçanta sidomos gjatë shtatzënisë.

 1. Erythromycin është përdorur për një kohë shumë të gjatë, kështu që është e mundshme që agjenti nuk është i ndjeshëm ndaj antibiotikut;
 2. Wilprafen (dzhozomitsin) - një brez i ri i antibiotikëve. Ajo ka efekte anësore fewest, dhe të drogës është e rekomanduar për çdo periudhë të shtatzënisë, si edhe, dhe në të infeksionit të përziera;
 3. Klatsyd ndjeshme jo vetëm për klamidia, por edhe për mykoplazmat;
 4. Rulyd ndjeshëm ndaj klamidia dhe ureaplasma.

Në treg ka përgatitje të reja farmakologjike të cilat detyrimisht studimet e ekspertëve. Vetëm mjeku juaj do të jetë në gjendje të zgjedhin nga shumëllojshmëria e antibiotikut.

Merrni përgatitjet e nevojshme, pas sekuencën e rregullave:

 • Antibiotikët duhet të merren në të njëjtën kohë.
 • Edhe pas shërimit të dukshme të ndaluar marrjen e drogës nuk mund.
 • Terapia është caktuar për të dy partnerët seksualë, edhe në qoftë se njerëzit nuk ankohen.
 • Ajo duhet të përmbahen nga aktiviteti seksual për trajtim, diagnoze dhe ndërsa do të ketë shtënë në të dy partnerët.

Në disa antibiotikë mjekët përshkruajnë terapi profilaktik të mirëmbajtjes. Për të mbështetur funksionit të mëlçisë, essentiale tillë. Me qëllim të parandalimit mëllenjë - probiotics. Ata mund të administrohet droga immunomodulatory, por vetem pas një periudhe prej 25 javësh.

Në mënyrë për të parë nëse pacienti është shëruar, duhet të kalojë testet e të përsëritura. Pas fundit të marrë një antibiotik pilulë duhet të jetë së paku një muaj. Nëse përgjigja është e këshillueshme për të përsëritur analizën.

Parandalimi i klamidia në shtatzëni

Shtatzënia është një shtet shumë i rëndësishëm që ju doni të përgatitur. Para se të vendosni se ju jeni gati për të rritur një fëmijë, të shkojnë nëpër gamën e plotë të inspektimit për të gjitha infeksioneve. Kjo do të zvogëlojë rrezikun e fëmijës tuaj. Sidomos gjatë vneberemennom në gjendje për të trajtuar klamidia është zgjedhje shumë më e lehtë dhe më i gjerë i antibiotikëve gjasat e kimikateve në fetusit zhdukur.

Është e dëshirueshme që Klamidia dhe shtatzënia do "nuk u takuan" në të njëjtin segment të jetës tuaj. Shëndeti i pasardhësve të tu të ardhshëm varet kryesisht nga ju.