Pengim Tubali në hetimin mbështjelljes shkaqet, simptomat dhe metodat e trajtimit


Një arsye është paaftësia për të krijoj varfëri tubave, të tilla si pengimi i tubave fallopiane. Kjo diagnozë është vënë në 25% të të gjitha rasteve të infertilitetit dhe në diagnozën e duhur trajtimit.

Përmbajtje

 • Shkaqet e mbështjelljes në tubat fallopiane
 • Simptomat
 • Ngjitet Trajtimi
 • Përgjigjet për Pyetjet më të shpeshta

Arsyet që shkaktojnë këtë patologji janë të ndryshme, ajo është gjithnjë ndryshimet inflamatore në organet riprodhuese të grave me një kurs kronike, për të cilat ajo nuk i kushton vëmendje. Dhe vetëm një rëndim të procesit, ose në një pritje në gjinekologu mëson se ajo ngjitës sëmundje në legen, të tilla si tubat fallopiane. Por shumica e këtyre grave të kthehet për t'u ankuar në lidhje me pamundësinë për të marrë barrë. Pra, le të shohim se - çfarë e shkakton adhesions në tubat fallopiane si ajo mund të gjenden dhe çfarë tretmane të kësaj sëmundjeje?


Le të kujtojmë anatomi - tubat fallopiane (fallopiane) janë të çiftëzohet trupin tuba. Tuba nga anët e mitrës, brenda ata janë të mbuluara epitelin ciliar, i cili promovon vezë që vjen me gjëndër dominuese në vezore në mitër.

Në të dy skajet e tubave janë të vezoreve, nga të cilat ovulacionit, kur veza del dhe atë duke përdorur PILI, të vendosura në skajet e tubave merr në lumen e tyre dhe vazhdon lëvizjen e saj përmes reduktimit të shtresës së muskujve spastik. Vetë fekondimi ndodh në tubën fallopiane, pas së cilës veza e fekonduar zbret në mitër, bashkëngjitur në mur, ku e ardhmja fillon ndarjen dhe rritjen e saj.

Kështu, në qoftë se të ngjitet në tubat fallopiane apo vezë nuk mund të kalojë përmes tubit prej vezores deri në mitër ose zygote ka formuar, duke rritur gjasat e shtatzënisë ektopike Tubali.

Llojet e mëposhtme të pengim i Tubalit

 • Pengim organike në ndryshimet anatomike në tub.
 • Pengim funksionale në mungesë të ndryshimeve anatomike, por vendos në dispozicion për arsye të tjera, të cilat ndërprerë tub fallopyevoy.

Ka edhe lloje të tilla të pengim:

 • Plotë kur tub goditi të gjithë
 • Pjesërisht, në shkelje të qenët i qartë i një tub departamentit.

Shkaqet e mbështjelljes në tubat fallopiane

Siç u përmend më lart, shkaku kryesor i mbështjelljes në tubën fallopiane është një inflamacion, si rezultat i lindjes komplikuar, abortit, curettage diagnostike, operacioneve në mitër ose shtojca e saj dhe përdorimin e kontraceptivëve intrauterine.

Tubat fallopiane ose adenomyosis Endometrioza (Endometrioza uterus). Kjo parregullt lakër endometrium në vendin e huaj për të "qëndruar" dhe bends në tubacione duke shkaktuar zhvendosjen dhe compression tyre nga jashtë. E gjithë kjo çon në qenët i qartë dëmtuar e tubave dhe infertilitetit në të ardhmen.

Një tjetër arsye - infeksion i sistemit riprodhues femëror, duke përfshirë edhe seksualisht të transmetueshme. Shumicën e agjentëve infektivë është - ureoplazma, Mycoplasma, klamidia. Për një kohë të gjatë, ky infeksion nuk mund të shqetësojnë gruan dhe përpjekjeve të dështuara në konceptim, ajo kthehet te mjeku, dhe pas shqyrtimit shtesë zbuloi se shkaku i infertilitetit shkaktuar - adhesions në tubat fallopiane, si rezultat i inflamacion kronik të mitrës.

Kjo është arsyeja pse ajo është e rëndësishme për të vizituar një gjinekolog rregullisht dhe kryejnë diagnoza në kohë e shkaqet e mundshme të sëmundjes. Sa për sëmundje veneriane duke shkaktuar zhvillimin e mbështjelljes në tubat fallopiane - një gonokoku, duke çuar në zhvillimin e gonorre.

Historia operacioneve gjithashtu mund të shkaktojë. Shpesh operacioni është kryer në gratë organeve riprodhuese, përfundimisht duke shkaktuar zhvillimin e sëmundjeve ngjitëse. Lezionet tuberkuloz e tubave fallopiane dhe tumoret mitrës strechayutsya më pak.

Keqformimet e lindura të tubave fallopiane janë jashtëzakonisht të rralla, por ende ndodhin, ndërsa ka hipoplazise ose mungesa e tubave ciliar epitelin rreshtim brenda ose mungesa totale e gypave.

Simptomet e mbështjelljes tubave

Folësit kryesorë Simptomë në para - është infertilitetit si rezultat i mbështjelljes në tubat. Shpesh mbështjelljes në mitra nuk është e vetme, por janë përgjithësisht në legen, në raste të tilla gruaja mund të shqetësojnë dhimbje.

Si për të diagnostikuar pengim tubave

 1. Tubat Hysterosalpynhohrafyya fallopiane. Metodologjia e këtij studimi është se kontrasti mitër injektuar lëng steril dhe pastaj duke përdorur X-ray kryer kërkime dhe ka konstatuar se depërtimit të substancave në zgavrën e barkut, në qoftë se fotografia është atje, ajo mund të supozohet se nuk ka tubacione pengesave. Ky studim është kryer menjëherë pas ndërprerjes së menstruacioneve, për të mos vë në dukje ekspozimit mund të vijë në ciklin mes të shtatzënisë (periudha e ovulacionit). Anestezi kërkon këtë manipulim. Ndonjëherë kur pengimi tub shkaktuara nga spazma dhe funksionale, rezultati mund të jetë psevdonehatyvnu.
 2. Ehohisterosalpinhoskopiya. Kjo teknikë është shumë e ngjashme me histerosalpihohrafiey, dallimi qëndron në faktin se hulumtimi të kryer nga ultrazërit dhe kontrast injektuar në vend të kripur. Duket trupi nuk është e ekspozuar ndaj rrezatimit.
 3. Tuba laparoscopy fallopiane. Kryhet nën anestezi të përgjithshme në kushtet operative. Në stomak bën tri prerje të vogla përmes të cilit paraqet mjete diagnostikuese. Njëri prej tyre, laparoscope optik jep imazhin bark në vlerësimet ekran dhe mjek të shtetit të organeve të brendshme dhe të gypave. Disa herë kryhet vetëm korrigjimin kirurgjikale e pengimit në formën e heqjes së mbështjelljes ose plastike tubave. Për të përcaktuar pengimin e tubave injektuar zgjidhje kontrast me anë të mitrës, dhe të kërkoni në ekran - duket në bark, në rast të vizualizimi - ju mund të konkludojmë - kalimin tub.

Trajtimi i mbështjelljes në tubat fallopiane

Nëse diagnoza - pengimi i tubave fallopiane, gruaja ofrohet një trajtim konservativ ose operativ, dhe nganjëherë të kombinuara. Pra, si për të trajtuar adhesions Tubalit në aspektin modern të mjekësisë?

Trajtimi Konservatore

 • Terapi anti-inflamator
 • Terapia me antibiotikë
 • Terapi Rezoluta
 • Fizioterapi
 • Terapi Sedatyvnuyu
 • Terapia Hormone

Megjithatë, efektiviteti i kësaj metode produktive nëse në momentin e inflamacionit akut nuk ka shkuar më shumë se gjashtë muaj, dhe kur procesi i "vjetëruar", rekomandohet trajtim kirurgjik të mbështjelljes në tubat fallopiane.

Trajtimi kirurgjik për largimin e ngrohjes në tubat fallopiane

Terapeutik laparoscopy - efikasitet të lartë të metodës në rastin e lokacionit Spectra jashtë tubacioneve në 60% dhe vetëm 10% kur goditi nga tub saldim brenda. Metoda Recall është qasje e shpejtë nëpërmjet murit të barkut mëparshëm përmes tri prerje të vogla dhe të kontrollit optik në ekran ecurinë e operacionit.


Efekti maksimal i operacionit zgjat për 6 muaj dhe gjatë kësaj periudhe ajo është e rekomanduar për gratë shtatzëna, përndryshe më tej shanset e ri-formimin e mbështjelljes në tubat. Në qoftë se operacioni i parë nuk ka prodhuar rezultate dhe shtatzënia nuk ka ndodhur, atëherë efekti tej laparoscopy shumë gjasa nuk do. Kur dhe pas efekt operacionit nuk është vërejtur - të përdorë në fertilizimi in vitro, por duhet menjëherë të bëjë një rezervë - pas të parë heqjes tuba (tubektomiya) për të fekonduar artificialisht vezë është vendosur jo rastësisht filloi të zhvillohet në tubën fallopiane në njërën anë, dhe si një fokus afatgjatë të infeksionit inflamacion në tub ekzistues gjatë shtatzënisë - nga ana tjetër.

Hydrotubation dhe shqetësim - nën presion tub shtyer një zgjidhje steril dhe defekt ajrit në mjekësinë moderne pothuajse nuk zbatohen, - për komplikimet e shumta që ata mund të shkaktojnë.

Salpihoektomiya (tubektomiya) - heqja e tubave fallopiane. Siç përshkruhet më sipër kryhet para procedurës IVF, si dhe në e tyre të fortë tensionit rezultuar gidrosalpinksa (grumbullimi i lëngjeve në lumen të tub).

Përgjigjet për Pyetjet më të shpeshta

A hirudotherapy efektive në trajtimin e adhesions në tubat fallopiane?

Si trajtim konservativ të mbyllje Tubali përdorur Leeches -. Gjobë, në sajë substanca biologjike që janë gjetur në pështymë e Leeches (hirudin, hyaluronidase, etj) Ka resorption e mbështjelljes. Këto substanca janë enzima të aftë lyzyrovat rritjen commissural. Por, sapo të punës, kjo metodë nuk duhet të jetë më shumë se 6 muaj pa një rezultat përfundimtar në një shtatzëni.

Cili është probabiliteti i shtatzanisë në pengimin fallopian tub?

Probabiliteti varet nga faktorët e mëposhtëm:

 • Neprhodimost plotë ose i pjesshëm Tubali
 • Spikes prekur një ose dy tuba
 • Ngjitet Kohëzgjatja

Nëse një tub është plotësisht e kalueshme, probabiliteti i shtatzanisë është shumë e lartë.

A është e mundur për të kuruar adhesions e tubave fallopiane pa kirurgji?

Siç u përmend më lart, probabiliteti i një rezultati pozitiv të terapisë konservatore, të lartë në muajt e parë pas pësimit inflamacion ndërsa bashkim nuk është aq çuar në pengimin e gypave dhe mund lyzyrovat përdorimin e drogës.

Në praktikë tim si terapi konservative provuar hirudotherapy, pasi rezultatet ishin më pozitive, siç dëshmohet vendosjen grua për shkak të shtatzënisë! Por sigurisht kjo ishte një terapi komplekse konservatore.

A është e mundur për të trajtuar mjetet juridike popullore ngjitet Tubalit?

Trajtimi konservativ - po, por jo për kohë të gjatë! Nuk ka efekt - Metoda kirurgjikale, deri në 6 muaj! Nuk ka efekt - ECO! Mos të humbim kohë! Duhet të kuptohet se bari nuk është hequr pengesat dhe nuk rivendosur qenët i qartë i tuba fallopiane! Çdo "bari mjekësor", - është një mjet mjekësor me shumë tregues dhe contraindications, dhe reagimet negative, kështu që duke e ditur se ju merrni mund të dëmtojë trupin tuaj.

Është efektive kundër mbështjelljes masazh legenit?

Kombinuar me trajtim konservativ mund të përdoren masazh gjinekologjik si një metodë e përmirëson qarkullimin e gjakut në organet e legenit, duke kontribuar kështu në promovimin e drogës në Tubal adhesions për të ndikuar.

Mund të ri-formuar gozhdë pas laparoscopy?

Që nga kjo procedurë minimalisht invazive, rreziku i ri-formimin e mbështjelljes jo të mëdha. Nuk ka asnjë i përafërt dhe indeve në shkallë të gjerë autopsi - nuk ka inflamacion. A recovery shpejtë e trupit pas operacionit. Sipas vëzhgimeve të probabilitetit të sëmundjes ri-ngjitës është disa herë më e vogël se operacionet normale pas hapjes së murit të barkut mëparshëm. Ndër faktorët që kontribuojnë në ri-formimin e mbështjelljes pas laparoscopy - përfshijnë infeksionin kronik.

Së fundi dua të shtoj - sëmundje ngjitëse pobedima dhe kjo është e vlefshme për të luftuar, por shpejt (jo më shumë se 6 muaj) dhe me efikasitet në sajë të teknologjisë moderne! Kujdesuni për kohën tuaj dhe për shëndetin tuaj!