Shenjat e shtatzënisë ektopike dhe parashikimet


Besohet se ka pasur një grua në jetën time, në qoftë se ajo ka një familje dhe fëmijë. Por shpesh ndodh që merr në rrugën e shumë barrierave para se fëmija është i lindur.
Shenjat e shtatzënisë ektopike janë të pakta dhe me sa duket karakteristikë e shumë sëmundjeve gjinekologjike. Por gjendja është shumë e rrezikshme për jetën e një gruaje dhe është një shkak i shpeshtë i vdekjes.

Përmbajtje

 • Shkaqet e shtatzënisë ektopike
 • Simptomet e shtatzënisë ektopike
 • Si për të diagnostikuar?
 • Si për të trajtuar shtatzëni ektopike?
 • Pasojat dhe komplikimet e shtatzënisë ektopike

Shtatzëni ektopike (ektopike) - një dukuri patologjike në të cilën një vezë pllenohet nuk është zbatuar në mitër. Më e zakonshme e jetës tub futje është i lindur, rrallë vezore, qafën e mitrës, dhe zgavrën e barkut.


Mitra është vendi më optimale për shtojcën, rritjen dhe zhvillimin e fetusit.

Shkaqet e shtatzënisë ektopike

Veza është fertilizuar, ndërsa shoferi në mitër nëpërmjet tuba fallopiane nën Villi. Villi nën ndikimin e faktorëve të ndryshimit apo edhe zhduket, e cila ndonjëherë shkakton vonesë vezë në tub.

Shkaqet e shtatzënisë ektopike përfshijnë:

 1. Anomali kongjenitale tub. Ndoshta hipoplazise apo trashje e segmentit tub.
 2. Inflamacion kronik i shtojca (adnexitis). Tuba janë formuar spikes.
 3. Mbështjelljes në legen, për shembull, pas pësimit të apendiksit ose Endometrioza.
 4. Transaksionet në tubacione. Nëse operacioni i fundit është kryer në një shtatzëni ektopike, dhe arriti të mbajë tub. Në tub shpëtuar në vend të lë mbresë mund të jetë një vonesë shtatzënisë tjetër.
 5. Aplikimi i spirale. Spiral pengon shtojcën e vezën në mitër. Dhe mund të kontribuojnë për të vendosur atë në tub.
 6. Kontracepcioni përdorur piley mini. Rreziku i shtatzanisë jashtë mitrës rritet, pasi këto barna të zvogëluar aktivitetin e tubit garzë lëvizjes dhe veza e fekonduar nuk mund të arrijnë vendin e dëshiruar për bashkëngjitje.
 7. Me rritjen e moshës së gruas, gjasat e rritjes ektopike. Gratë 35-42 vjet një rrezik shumë të lartë të zhvillimit të kësaj sëmundjeje.

Kohët e fundit duke fituar teori se jo vetëm që trupi i nënës "fajtor" i ngjitjes ektopike. Shkencëtarët sugjerojnë se sperma dëmtuar nuk është në gjendje për të formuar një vezë pllenohet të lëvizjes. Ky fakt mund të shpjegojë pse numri i shtatzënisë ektopike në gratë në një martesë përfundon me lindjen e fëmijëve të martuar me një burrë tjetër.


Vajzat janë të interesuar shpesh në ose të transmetohet predispozicion për trashëgiminë ektopike shtatzënisë. Genov, i cili do të jetë përgjegjës për vendosjen abnormale e fetusit nuk ekziston, por një trashëgimi mund të jetë kaluar tuba cen apo tendencën për të formuar adhesions.

Simptomet e shtatzënisë ektopike

Ky ndërlikim kërcënues nuk e njohin aq e thjeshtë. Zakonisht simptomat e shtatzënisë ektopike në fillim të padallueshëm nga kërcënimi i abort.

 1. Dhimbje akute ose dhemb lokalizuara në bark. Shpesh drejtë ose të majtë në varësi të tub, e cila zhvillon shtatzënisë. Rritjet dhimbje, mbulon tërë barkut me periudhën e rritur.
 2. Nuk mund të jetë diktim në rreshtim.
 3. Karrige gjinekologjike provim në jashtëzakonisht të dhimbshme në këtë rast.

Në tremujorin e parë të zhvillimit të fetusit, një grua nuk mund të ndjehen siklet, por përfundimisht dhimbje mund të shfaqet dhe të rritet.

Tub i mitrës është shtrirë nën fetusit në rritje vetëm në një madhësi të caktuar (rreth 6-8 javë). Në kohën e këputje mur tub, gruaja ndjen një dhimbje të mprehtë dhe mund të bie të fikët. Kjo gjendje kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor.

A nuk e vënë një diagnozë të nxituar, kontaktoni një specialist nëse dyshohet nga simptomat e mësipërme.

Si për të diagnostikuar?

Nëse jeni shtatzënë dhe përjeton dobësi, dhimbje barku dhe herë pas here ju duket menstrualnopodobnoy gjakderdhje nga trakti gjenital, kontaktoni mjek obstetër tuaj - gjinekolog.

Përshkruani ndjenjat tuaja, specialist mund të përcaktojë shkakun e gjendjes tuaj dhe të vlerësojë simptomat e shtatzënisë ektopike.

Një ultratingull vetme - Hulumtimi nuk ka gjithmonë të ndihmojë diagnozë. Foto, e cila do të shihni mjekun në monitor do të jetë i ngjashëm me model gjatë shtatzënisë normale. Dhe për të gjetur dhe të parë një embrion, e cila është në tub nuk është gjithmonë e mundur.

Prandaj ne nuk mund të jetë i sigurt se shtatzënia zhvillohet, sipas nevojës duke u mbështetur vetëm në ultrazërit.

Progesterone - një hormon që mbështet e kushteve të jetesës dhe zhvillimit të vezës së fekonduar. Niveli i saj rritet me shtatzëninë afat. Në progesterone ektopike në gjakun e grave të prodhuar në sasi më të vogla se në rrjedhën normale të shtatzënisë.

Mjeku mund të përshkruajnë një analizë banale gjakut. Analiza e përgjithshme e numërimit të leukociteve gjakut tejkalon normën që vetëm të nxitur idenë e ektopike.

Përcaktimin e nivelit të Gonadotropin njeriut chorionic (hCG) është një nga metodat kryesore në diagnostikimin e shtatzënisë ektopike. HCG zhvilluar normalisht kur fryti është në rritje më shumë se dy herë çdo 2-3 ditë. Në mënyrë që të vlerësohet si duhet rritjen e kësaj substance në gjak duhet të testohen të paktën dy herë. HCG në një shtatzëni ektopike, në analizën e përsëritur e dy ditëve do të rritet më pak se 2 herë.

Nëse ju ka ndodhur që të ketë ndonjëherë abortin në spital për të konfirmuar birë kryer diagnoza (kuldotsentez). Kur procedura mund të jetë qelizat e lëngshme e gjakut dhe vezë, të cilat vërtetojnë prezencën e sëmundjes, e cila ka ndërprerë tuba fallopiane. Por metodë është përdorur rrallë, si metodat më beninje janë në dispozicion për diagnozën.

Vetëm nga kërkimet komplekse për të ndihmuar të vënë një përqindje të madhe të diagnozës së probabilitetit. Shpesh përdorimit të ultrazërit vlerësimin e të dhënave dhe nivelin e hCG. Dhe për një diagnozë të plotë, këto metoda janë të përsëritet pas 2-3 ditësh.

Si për të trajtuar shtatzëni ektopike?

Kjo gjendje është shumë e rrezikshme për jetën. Dyshimi i gruas ektopike shtatzënisë dërguar menjëherë në spital për të sqaruar diagnozën dhe trajtohet menjëherë.

Nëse është e mundur, shpenzojnë laparoscopy. Duke përdorur një pajisje të veçantë përmes një prerje të disa të vogla mund të shihni tuba statusin dhe mitrës, të gjejnë një shtatzëni ektopike.

Ky operacion lejon hiqni me kujdes të fetusit në zhvillim dhe të qep një tub. Manipulimi Laporoskopicheskoy mundësojnë pacientëve të shpejt të marrë deri në këmbët e tij dhe për të shmangur formimin e mbështjelljes.

E njëjta gjë mund të mbajë një operacioni të hapur (laparotomy). Metoda e qartë lejon më shumë të shqyrtojë me kujdes të gjitha fushat e mitrës. Nëse hendeku nuk ka ndodhur ende, shtatzënia mund të bëjë squeezing tub me dorë. Në tub nuk formuar adhesions, por mbajtjen e mundshme të fetusit, duke çuar në komplikacione në të ardhmen.

Rrallë përdoren trajtim jo-operacionale. Drogës projektuar për abort mjekësore. Më efektive në këtë rast për të përdorur metatreksat drogës. Kjo metodë është përdorur në qoftë se operacioni është i vështirë, për shembull, abortuvannya shtatzënisë shyeyechnoy. Me këtë lloj shpesh duhet të mbështetet në hysterectomy.

Pasojat dhe komplikimet e shtatzënisë ektopike

Nëse ka pasur një shtatzëni ektopike, nuk do të jetë paraprakisht i mërzitur. Sigurohuni që të kontrolloni me gjinekologun tuaj vepron, çfarë ishte natyra e operacionit. Kjo varet nga veprimet tuaja të mëtejshme.

Çfarëdo pasojat e shtatzënisë ektopike, në shumë raste, ka të ngjarë që të ketë fëmijë. Duhet të kalojnë një kurs të terapisë së rehabilitimit. Ne duhet me kujdes të përgatiten për shtatzëni tjetër, dhe të rivendosur ekuilibrin hormonal në trup.

Ohoronyaytesya brenda gjashtë muajve. A nuk nxitojnë për të mbetur shtatzënë me ardhjen muajin e ardhshëm. Kjo mund të çojë në ektopike një tjetër që shkon varfëri.

Gruaja, Shfaqja e këtij shteti sëmundje apo në të kaluarën ajo kishte një shtatzëni ektopike është e mundur të cilit, duhet të jenë shumë të vëmendshëm për ndjenjat e tyre. Në asnjë rast nuk do të bëjë vetë-diagnozën dhe vetë-trajtim, kontaktoni personin përdorur për shëndetin e tyre dhe shëndetin e fëmijëve në të ardhmen.