Vezore polycystic simptomat, diagnozën dhe metodat moderne të trajtimit


Vezoret polycystic janë të zakonshme në gratë e reja, rreth 5 - 10%, duke përfshirë edhe 73% - nuk ka ovulacionit, që është jopjellor. Si maja e ajsbergut në problemin e infertilitetit, sindromi polycystic vezore, një sëmundje që prek shumë probleme neuroendocrine në gratë. Pra, le të mësuar gjëra të parë!

Përmbajtje

 • Çfarë ndodh në trup gjatë polikystoze
 • Simptomet e vezore polycystic
 • Diagnoza e sëmundjes
 • Trajtimi skleropolikistoza
 • Shtatzënia me vezore polycystic

Sindromi polycystic vezore ndryshe quhet - ose sindromi polycystic Stein - Leventhal - duke qenë një sëmundje që ndikon në funksionin dhe strukturën e indeve ovarian dhe duke shkaktuar rritjen e numrit të androgens (hyperandrogenism), mungesa e ovulacionit dhe hirsutism, e cila çon në çrregullime menstruale dhe përfundimisht në varfëri.


Çfarë ndodh në trup kur vezoret polycystic?

Për shkak të ndikimit negativ të faktorëve të mjedisit, si dhe ndryshimet e brendshme në gra, të tilla si obeziteti, abuzimi tretshmërinë dhe prodhimin e hormonit insulinë, predispozicion gjenetik, çrregullimet e vezoreve për shkak të arsyeve të ndryshme, reagimet e hipofizës dhe hipotalamusi (të prodhuar hormonet përgjegjëse për normale ciklike cikli menstrual) të këtyre ndryshimeve - të çon në rritjen e hormoneve lyuteineziruyuschiy (LH). Dhe kjo është në shumën normale që kërkohet për të filluar ovulacionit.

Nga ana tjetër, një numër i madh i LH shkakton prodhimin e androgens (hormoneve mashkullore) dhe parandalon indeve ovarian për të prodhuar progesterone (hormon femra seksi). Normalisht, çdo muaj një grua nën ndikimin e hormoneve të hypothalamus dhe hipofizë follicles ovarian pjekur shumë, njëri prej tyre rritet më shumë se çdo tjetër (gjëndër dominuese), dhe në mes të ciklit atë nën nivelin e hormoneve normale - breshëri dhe vezë del prej saj, dhe të tjerët follicles të pushoni dhe të presin ciklin e tyre të çdo.

Kur çekuilibër hormonal (polikystoze) të përshkruara më sipër nuk është rritja dominante gjëndër është e mjaftueshme për lirimin e një vezë, ai perezrivaye dhe e mbushur me të lëngshme, që ovulacioni nuk ndodhë dhe kështu çdo cikël.

Kjo rrit përmasat e vezoret, për shkak të shumë lëngjeve kistoobrazyh folikulare mbushur.

Një rol të rëndësishëm ka luajtur rezistencë PCOS insulinës, në të cilën trupi i gruas nuk ka absorbuar insulinë (rregullon nivelin e sheqerit në gjak), dhe një rritje e ndikuar indeve ovarian çon në faktin se ata kanë prodhuar një numër të madh të meshkujve DIN - androgens.

Për shkak të mbizotërimit të hormoneve mashkullore në gratë paraqiten tiparet prej burri (rritja e qimet e fytyrës, aknet, depozitat yndyrë rreth belit, dhe të tjerët). Dhe ovulacionit mungon, duke rezultuar në varfëri, si dhe kapsula thickened ovarian - formuan një rreth vicioz - nuk shell trashje jep shkoni vezë nga vezore - asnjë ovulacionit.


Nxitje faktor në zhvillimin e sëmundjes mund të jetë fillimi i aktivitetit seksual, trauma craniocerebral, stresi dhe viruseve.

Simptomet e vezore polycystic

 • Çrregullime menstruale - periudha të parregullta (vonesa deri në 6 muaj) dhe më shumë nga periudha e parë të menstruacioneve (menarche)
 • Mungesa e ovulacionit dhe fertilitetit
 • Çdo të tretat e femrave nuk fibro - zemrat cistike gjirit për shkak të mungesës së ovulacionit
 • Hirsutism - ka flokët në fytyrë dhe jo karakteristike për gratë vende (rritja e tepruar e flokëve në mjekrën e tij të vijë të bardhë të barkut, kofshët e brendshme), lëkurë zhyrniye shfaqen puçrra (fytyre) në fytyrë, gjoks, mbrapa, dhe spote si ngjyrë kafe në lëkurë e sqetull, kofshët e brendshme dhe bërryla - të gjitha për shkak të një rritje të hormoneve seksuale mashkullore
 • Trashje - shpesh në bark, kofshë dhe rrip supe
 • Kombinimi i PCOS me diabetit të tipit II, sipas çrregullimeve në metabolizmin e insulinës
 • Shënon Stretch në bark, kofshë, gjoks
 • Varfëri

Diagnoza e vezore polycystic

 • Historia marrja - Fillimi me vonesë i ciklit menstrual
 • Ndryshimet në indet e vezoreve (trashje e kapsulë si një "gjerdan", duke rritur lartësinë e stroma ovarian, shumë follicles podkapsulnyh papjekur)
 • Ekzaminim objektiv - gjatë ekzaminimit vaginal prekje shënuara rritur dy vezore dhe shenjat e jashtme skleropolikistoza
 • Ultratingull - në periferi të follicles papjekur ovarian (neovulirovanye) - më shumë se 10 copë një diametër prej 10 mm, stromal hyperplasia ind ovarian (të rritur atë drejt lëvore) - duke rezultuar në rritjen e vëllimit të vezores (. Deri në 9 cu Cm) trashje e kapsulës saj. Vezoret Multifollikulyarnye mund të jetë jashtë në ngatërrohet parë me PCOS, karakteristika dalluese nuk janë aq shumë të follicles si në PCOS (diametër 4 deri në 10 mm.), Të vendosura në stroma kudo, dhe vëllimin e vezores nuk është rritur (4-8 cu . cm).
 • Biokimi e gjakut - mund të rritet insulinës në gjak, glukozë, kolesterolit, triglicerideve.
 • Hormone panel plazma - hormon rritjen lyuteineziruyuschiy (LH) LH raporti për hormoni stimulues i folikulit (FSH) mbi 2.5, Hormoni, DHEA-S dhe testosterone, rënie FSH dhe anasjelltas, 17-OH progesterone. Dhe për të marrë hormonet - LH, FSH, testosterone lirë, Hormoni, DHEA - S nevojshme për 3 - 5 ditë ciklit menstrual, progesterone, 17-oh në 19-21 ditë, respektivisht
 • Laparoscopy diagnostike me ekzaminim histologjik e indeve ovarian (biopsi) - visually vezore zgjeruar në madhësi deri në 6 cm, kapsulë bardha rrafshuar, mungon dukshme nën një trashë follicles kapsulë dhe shenjat ovulacionit.

Kështu, kriteret kryesore për diagnostikimin PCOS - fillimi në kohë, një fillim shkelje e ciklit të parë të menstruacioneve, trashje dhe hirsutism, mungesa e ovulacionit dhe infertilitetit primar, rritur ovarian hormon rritjen lyuteineziruyuschiy, duke ndryshuar raportin e LH në FSH, rezistenca e insulinës.

Trajtimi i skleropolikistoza ovarian

Trajtimi i vezore polycystic varet nga gatishmëria e grave për të marrë barrë. Fillimisht përshkruar trajtimin konservativ dhe në rast të paaftësisë - kryerjen korrigjim kirurgjik.

Trajtimi i trashje- Rregullo peshën e trupit - dietë takim të parë me të reduktuar yndyrë dhe karbohidratet (çokollatë, sheqer, patate, pasta, makarona). Futje e përditshme kalori në 2000 kalorive, me një pjesëmarrje prej 32% proteina, karbohidratet - 16% yndyrna të pangopura - 1/3 e yndyrë totale. Që nga ind dhjamor është një burim shtesë i androgens.

Në përdorimin ditët dietë agjërimit dhe kufizimin e konsumit të ushqimeve të kripura dhe pikante. Në asnjë rast agjërimi nuk rekomandohet, pasi kjo humbi proteinave në trup. Aspekti i detyrueshëm është aktiviteti fizik i grave, pasi kjo djeg dhjamin e tepërt dhe rrit ndjeshmërinë e muskujve ndaj insulinës, me rezistencën e tij.

Fizioterapi - Lidasa Halvanoforez në rajon suprapubic, për aktivizimin e indeve hormonal ovarian. Kursi është 15 ditë.

Korrigjimi i rezistencës insulinë - Me emërimin biguanide grup droga hypoglycemic (siafor metformina) për gjashtë muaj.

Terapia Hormone caktuar kur gruaja ende nuk është duke planifikuar që të bëhet me barrë. Përdor kontraceptivët orale të kombinuara (COCs) që kanë veprim antiandrogenic për normalizimin e ciklit menstrual (jazz, barishte, Diane - 35).

Në hyperandrogenism rënda shtuar në trajtimin e drogës antiandrogenic (Androcur) nën panelin e kontrollit hormonal gjakut kaliysberegayuschimi ose diuretik - veroshpironom. Sigurisht deri në gjashtë muaj.

Stimulimi i ovulacionit gratë doni të merrni shtatzënë pas normalizimit të peshës trupore dhe nivelet hormonale. Për këtë qëllim antiestroheny (klomifen), ajo nxit lirimin e një veze nga folikuli, ndërsa 35% e grave vjen shtatzëninë pritur gjatë.

Në mungesë të efektit të drogës për 3 muaj, mund të konsiderohet një grua pandjeshëm ndaj Clomiphene, atëherë përdorni gonadotropins (pergonal). Stimulimi është kryer në bazë të ultrazërit dinamike të detyrueshme.

Kriteret e ovulacionit mund të konsiderohet - shenja ultratinguj e ovulacionit mes të ciklit, rritje në prhesterona gjakut fazën e dytë të ciklit të rritjes dhe LH para ovulacionit, dvuhfaznuyu temperatura basal dhe prania e menstruacione të rregullta, shfaqjen e një gjëndër dominuese të paktën 18 mm para ovulacionit dhe trashësi M - echo 10 mm.

Në qoftë se shenjat e ovulacionit janë të përcaktuara Gonadotropin chorionike humane (HCG) - horahon, prehnyl, dhe pastaj ruptures dominuese gjëndër dhe daljet vezë pas 36 -48 orë.

Kur stimulim ovulacionit mund të zhvillojë shtatzëninë shumta dhe hiperstymulyatsiyiyayechnykiv në të cilën zhvillim ascites (grumbullimi i lëngjeve në bark), perikardit (të lëngshme të zemrës në një thes), hydrothorax (lëngjeve në zgavrën pleural). Dhe të jetë i sigurt për të kujtuar - stimulim ovulacionit kryhet vetëm pasi përjashtuar borisë dhe infertilitetit mashkullor.

Me progesterone reduktuar në fazën e dytë të emërojë - progestins (dufaston)

Kirurgji - Në vezore polycystic përdorur laparoscopy në të cilën prerje nuk është bërë mur barkut mëparshëm, dhe tre vrima në instrumentet e stomakut optike kryer operacioni në monitor shikuar procesin.

Përdorin operim klynovydnuyu e indeve ovarian (në formën e wedges prodhuar prerje të indeve ovarian të reduktuar prodhimin e indeve androgens) dhe elektrokauterizatsiyi (ndërprerje të pikë ovarian kapsulë - më pak se traumatik heqje).

Pas kirurgji restauruar ovulacionit zakonisht nga gjashtë muaj deri në një vit, dhe ka arritur 2 javëve të para. Gruaja shtatzënë zakonisht 6-12 muaj. Por kjo është shtatzënia e rëndësishme brenda një viti, është parashikuar dukuri e saj edhe më tej është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme.

Pas shtatzënisë rreziku i sëmundjeve përsëritje madhe polycystic mund të kthehet në rreth 5 vjet pas trajtimit. Prandaj, për të parandaluar COC duhet të rekomandojë ose progestin.

Komplikimet e mundshme të vezore polycystic

 • Diabeti i llojit të dytë
 • Hipertensionit
 • Varfëri
 • Rreziku i sulmeve të zemrës dhe goditje
 • Kancerit endometrial

Polycystic Parandalimi përfshin - mbikëqyrjen e rregullt me ​​një gjinekolog, ushqimin e duhur, trajnimin e duhur fizike, përdorimin e COCs ose progestogjenet.

Shtatzënia me vezore polycystic

Nëse shtatzënia zhvilluar gjatë trajtimit të vezore polycystic, rrezikun e komplikimeve në rritje. Në këto gra më shumë gjasa për të zhvilluar diabet gestational, rezistenca e insulinës në sfondin e lindjeve të mëparshme parakohshme në sfondin e çrregullimeve hormonale (hipoprohesteronemii, hormoneve sohranyayuscheho shtatzënisë) dhe vdekje intrauterine të fetusit. Ka edhe presionit të lartë të gjakut dhe zhvillimin e preeclampsia, shtim në peshë shtatzënë.


Për gratë me skleropolikistozom ovarian e rëndësishme për të kuptuar se një diagnozë, jo një dënim! Pas zbulimit të hershëm dhe trajtimit të suksesshëm është shanse shumë të larta për të marrë shtatzënë. Kështu, trajtimi afat-gjatë, por është i durueshëm dhe do të shpërblejë shtatzënisë afat-pritur! Shëndeti për ju!