Cystitis gjatë shtatzënisë shkaqet, diagnoza, trajtimi


Sipas të dhënave shkencore nga 10% në 50% të grave shtatzëna përballen me sëmundje të tilla si cystitis. Rreziku i kësaj sëmundjeje është shumë i madh në shtatzëni.

Përmbajtje

 • Çfarë është cystitis
 • Simptomat e para
 • Çfarë është trajtimi
 • Sa e rrezikshme për cystitis shtatzënë

Pse cystitis në shtatzënë këtë patologji të përbashkët? Përgjigja qëndron në afërsi anatomik të sistemeve urinar dhe riprodhues, në mënyrë që patogjene lehtë mund të bien nga mukozën e fshikëzës dhe anasjelltas.


Shkaktimi cystitis, pielonefrit, ose një rast tjetër, më të rrezikshme - thekshëm në mitër gjatë shtatzënisë ose gjatë lindjes, duke çuar në infeksion të fëmijës. I tërë procesi është përveç sfond të reduktuar imunitetin e grave shtatzëna, i cili është nga njëra anë një kusht i domosdoshëm për fëmijën normal ngjizje, për të shmangur refuzimin e fetusit nënës ", si një objekt të huaj", në anën tjetër - kontribuon në përparimin e cystitis.

Çfarë është cystitis?

Sipas këtij koncepti për të kuptuar - inflamacion të natyrës mur fshikëz infektive.

Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e cystitis gjatë shtatzënisë:

 • Hormonet nënën gjatë shtatzënisë. Rritja përmbajtja e shtatzënisë hormonet e nevojshme për ruajtjen e saj, në paralele rënie trupin mbrojtjet mëmë të mos provokuar "përjashtimin" e fetusit dhe kërcënimin e abortit;
 • Tiparet anatomike strukturore të sistemit femër urinar. Kjo uretrës është e shkurtër dhe e gjerë në krahasim me trupin e mashkullit, e cila kontribuon në depërtimit më të shpejtë të infeksioneve fshikëz;
 • Sëmundjet kronike inflamatore e sistemit urogjenital, nedolikovani te shtatzanise;
 • Stanjacioni në legen. Gjatë fazat e mëvonshme të shtatzënisë për shkak të presionit është rritur gradualisht në organet mitrës fqinje, duke përfshirë fshikëz;
 • Higjienës grua e pamjaftueshme dhe e tepruar shtatzënë. Shpesh - nuk do të thotë të mirë! Fakti se higjiena shpeshta larë microflora normale dhe patogjene banon vendin e saj, e cila çon në telashe, dysbakteryozov vazhdojnë të cystitis. Është e rekomanduar që të mos dush më shumë se një herë në ditë, ndërsa larja duhet vetëm naruzhnye software;
 • Lëndime të fshikëzës
 • Veshur me rroba të ngushta ose sintetike
 • Cen kongjenitale e fshikëzës urinare
 • Zbrazjes joadekuat i fshikëzës

Cystitis gjatë shtatzënisë - simptomat e para

Papritmas, nën ndikimin e faktorëve negative të tilla si hipotermi, shfaqja e vatrave të infeksionit, cystitis zhvillon klinikë.

Cystitis gjatë shtatzënisë duket në vijim shenja klinike:

 • Dhimbje, djegie dhimbje gjatë urinimit, urinim shpesh vonë.
 • Urinim i shpeshtë dhe pjesë kështu vogla. Në gratë e shëndetshme nga fakti se mitra shtatzënë gradualisht rrit dhe fasha fshikëz dhe ureters mund të ndodhë ashtu si urinim i shpeshtë dhe një sasi të vogël të urinës në të. Prandaj, cystitis konsiderohet si një shenjë e shtatzënisë nuk mund të, ajo është një ide e gabuar!
 • Të ndryshuar ngjyrën e urinës. Ajo mund të jetë ngjyrë kafe kur urina është qelizat e kuqe të gjakut, si rezultat mund të mochesolevoho diatez në dispozicion kur të vogël zeroja rërë ureteral mur, duke dëmtuar ato. Ose mund të jetë urina turbullt kur nuk leukociteve në urinë që tregojnë praninë e inflamacionit.
 • Urinim False. Dëshira shpeshta të urinoj, urinimi por pa rezultat. Shumë njerëz mendojnë se është cystitis në shtatzëninë e hershme, por më pas trupi i gruas gjatë shtatzënisë, ndodh rindërtuar për nënën dhe jo e zakonshme "drejtuar" është vazhdimisht në tualet sepse mitra shtatzënë rritet dhe shtyn në fshikëz tuaj, dhe ai reagon dëshira për të urinuar. Në këtë rast nuk është e cystitis, ky kusht është normale gjatë shtatzënisë. Sigurisht, kur kombinohet janë të gjitha simptomat e cystitis, urinim të rreme është patologji.
 • Ethe të jetë e mundur dhe përkeqësimin e gjendjes së përgjithshme.

Megjithatë, mbani mend se këto simptoma klinike mund të jenë shenja të sëmundjeve të veshkave, është një specialist me përvojë, emërimin teste shtesë do të kuptojnë dhe të vënë një diagnozë përfundimtare.

Diagnoza e cystitis

Diagnoza - cystitis është e ekspozuar në bazë të:

 • ankesat,
 • ekzaminimi i përgjithshëm,
 • histori,
 • analizat e gjakut (e gjakut komplet, biokimike)
 • Analiza e urinës (urinalysis, urina bakposev)
 • Smears hinekolohichesih kërkimore.
 • Ultratingull


Çfarë është trajtimi

Taktika e trajtimit të cystitis gjatë shtatzënisë përcakton një mjek! Trajtimi në shtëpi vetëm - nuk them, për shkak se shumë droga nuk janë të pranueshme gjatë shtatzënisë mund të jenë fëmijë të dëmshme dhe të ardhmen.

Është e rëndësishme që të heqë dorë nga të hahet me erëza, erëza, ushqime të kripura, duke vonuar lëngjeve në trup. Ju duhet të pini shumë, për tërheqjen e toksinave urinare dhe të agjentëve infektivë.

Aplikoni grupin e antibiotikëve të autorizuar gjatë shtatzënisë. Këto barna përfshijnë penicilinat semisynthetic me acid klauvonovoy me aktivitet të lartë kundër patogjeneve e cystitis. Një tjetër medikament që përdoret për cystitis në gratë shtatzëna është - Antibiotikët derivatet phosphonic acid (monural).

Ne trajtimin e cystitis përdorur instalacioni - futjen e ilaçeve direkt në fshikëz, duke përdorur një kateter. Manipulimet e tilla kryhen vetëm në një institucion mjekësor. Ky proces eliminuar simptomat e cystitis, restauruar Mukoza e murit fshikëzës, duke parandaluar acarimin e sëmundjeve të përsëritura.

Kombinime bimor drogës për trajtimin e cystitis në gratë shtatzëna - Canephron, e cila përfshin rrit, lovage, centaury, rozmarinë mund të përdoret gjatë shtatzënisë.

Sa e rrezikshme cystitis gjatë shtatzënisë?

Rreziku i cystitis është se duke u ngjitur infeksioni mund të depërtojnë në veshkat shtatzëna, kështu zhvillimin e mundshëm të inflamacionit - pyelonephritis. Një apostematoza tej veshkave - shkatërrimi purulent e indeve, të cilat mund të ketë pasoja të ardhur keq.

Komplikime të tjera - është i infeksionit te foshnja dhe infeksionit të saj, si gjatë shtatzanisë dhe pas lindjes. Si rezultat, mund të jetë keqformime dhe infeksioneve intrauterine të ndryshme, deri në vdekjen e fëmijës. Por të gjithë, kur shtatzënë injoron këshillat dhe rekomandimet e mjekëve! Si nëna shtatzënë të shmangur cystitis?

 • Respektimin rigoroz të të gjitha rekomandimeve të obstetër tuaj - gjinekolog dhe vizitat e tij të rregullta
 • Në asnjë rast nuk do të vuajnë, kur kërkojnë për të urinoj, edhe në qoftë se ato janë mjaft të shpeshta. Ne nuk mund të lejojmë stanjacion e urinës në fshikëz, ajo është e mbushur me inflamacion.
 • Higjienën e ushqimit. Më shumë fruta dhe perime, me nevojën për të përjashtuar nga dietë e kripur, i tymosur, skuqur, aromë. Më shumë lëngjeve në qoftë se nuk ka prirje për edemë. Sidomos në sezonin e nxehtë.
 • Rehabilitimit të zgavrën me gojë. Sigurisht, më mirë të "jenë miq" me dentistin tuaj para shtatzënisë, por në qoftë se ju mendoni se ka një problem - është e nevojshme për të zgjidhur atë.
 • Higjiena e duhur të trupit. Kjo është ajo që kemi përmendur më lart, por mos harroni - nuk e teproj!
 • Të rehatshme, jo fasha, të brendshme natyrore. Dhe të harrojmë për lak! Ky rrip i hollë - "pista", në të cilën microflora patogjene merr nga rektumit dhe uretrës në, dhe nga lart, duke shkaktuar sëmundje inflamatore.
 • A aktivitet fizik. Duke ecur jashtë, yoga. Dhe rekomandimi i vazhdueshëm i urologjisë shtatzënë - Performanca "gju - bërryl" sjellje e nevojshme për shkarkimin e fshikëzës (ureters larg mitrës dhe fshikëzës, profylaktyruya stagnimin e urinës në të). Drejtimin e tij për 15 minuta tre herë në ditë.
 • Shmangni hipotermi dhe të mbushur me njerëz, sidomos gjatë pikut kulmin e sëmundjeve virale.
 • Përdorni kontraceptivë gjatë kontaktit seksual, në mënyrë që edhe me një microflora shëndetshëm në partnerin shtatzënë mund të jetë iritim dhe pastaj vaginitis dhe cystitis atje.

Gjëja më e rëndësishme - kjo është ndihmë mjekësore në kohën e duhur! Trajtimi i cystitis merret me mjekun - urolog në bashkëpunim me gjinekologun. Mos harroni për komplikime, nganjëherë ata janë duke i dhënë fund shumë të pikëlluar, nëse një grua shtatzënë është duke u përpjekur për të vetë-trajtimin, sidomos metoda popullore. Mos rrezikoni "dyfishtë" shëndetin e tij! Kjo është tepër i çmuar! Shëndeti për ju dhe fëmijën tuaj!