Si për të trajtuar një kullojnë hundët gjatë shtatzënisë - të shpëtoj prej hundë hipotekuar


Në mot të ftohtë ditë askush nuk do të jetë i habitur se ju keni një kullojnë hundët. Në mënyrë tipike, dhe për këtë trajtim të veçantë është e nevojshme. Megjithatë, gratë shtatzëna duhet të jetë shumë i sjellshëm për shëndetin e tyre. Çdo proces inflamator ose infektive mund të sjellë probleme jo vetëm nënën, por edhe fëmijën e palindur. Dhe pyetja "Çfarë kurë rinitit gjatë shtatzënisë?". Por! Këtu nuk okazyvaetsya aq e thjeshtë. Në mënyrë për të bërë zgjedhje të drejtë duhet të dini shkakun e rinitit.

Përmbajtje

 • Shkaqet e mundshme të ftohtë
 • Trajtimi i kongjestion i hundës në gratë shtatzëna


Shkaqet e mundshme të ftohtë gjatë shtatzënisë

Nëse ju erdhi rinitit gjatë shtatzënisë, ajo është një rast për të adresuar në terapist ose otolaringolog. Mos vetë-mjekoj. Ndonjëherë proces shtrëngimi mund të çojë në një tranzicion në formën kronike të sëmundjes.

Arsyet që mund të shkaktojnë rinitit:

 1. Ndryshimet hormonale ne shtatzënë.
 2. Rinitit shkaktuar nga gjysma preeclampsia e dytë të shtatzënisë;
 3. Infeksion i sipërm respirator;
 4. Anomali e pasazhe të hundës ose ndryshimet e fituara anatomike. Për shembull, zhvendosja e mur ndarës hundës;
 5. Arsimi Vëllimi në pasazhet e hundës;
 6. Përhapja Polypous;
 7. Reagim alergjik, e cila është e shprehur në fryrja e indeve hundës;
 8. Sëmundje akute kronike. Për shembull, sinusit, pezmatim i fytit.

Rinitit shtatzënë

Rinitit shtatzënë ose siç quhet rinitit hormonal, një kusht që ndodh për shkak të ndryshimeve të hormoneve në trupin e nënës. Hormonet shkaktojnë ndryshime në enët e vogla të gjakut dhe mukozës, ndarë shumë sekrete.

Ndonjëherë kjo çon në ënjtje të indeve të hundës pasazhe. Rinitit shtatzënia nuk ndodh në të gjitha femrave, por sipas disa 10%.

Kjo sëmundje, ose edhe më saktë, shteti duket në rrugën e saj për zhvillimin e vasomotor rinitit. Hormonet trupin dhe ulur imunitetin çon shtatzëna për faktin se mur vaskulare fillon të kalojë lëngun nga gjaku tek indet. Nëse vetëm hormonale rinitit hundës capillaries mënyra dhe nasopharynx pësojnë ndryshime të tilla.

Simptomat kryesore:

 1. Kongjestion i hundës;
 2. Gërhitës gjatë gjumit;
 3. Wheezing, e cila mund të dëgjohet sidomos gjatë ushtrimit;
 4. Mungesa e ambulancë ajrore dhe lodhje.

Me këtë lloj të rinitit ka shenja të sëmundjes akute respiratore. Mos të jetë ankesat e dobësi, ethe dhe shenja të tjera të një të ftohtë.
Kongjestion i hundës tillë ndodh afër fundit të shtatzënisë në 35-39 javë të periudhës së ngjizje. Nëse undead kanë kohë, kurs zgjatura, ajo mund të çojë në komplikacione të tilla si sinusit.

Rinitit me Gestosa

Preeclampsia - shtatzënia është një sëmundje që është e karakterizuar nga ënjtje, rritja e presionit dhe proteinave në urinës. Me edemë të rëndësishëm, ky proces ndikon në zgavrën e hundës. Ky lloj i rinitit shkakton si arsim dhe në parim ajo gjithashtu mund t'i atribuohet vasomotor rinitit.

Mur vaskulare me Gestosa shumë arsye është i depërtueshëm në pjesën e lëngshme e gjakut. Fluide penetron përmes murit të indit dhe akumulon atje, duke shkaktuar enjtje. Ënjtje voznykayu parë këmbët, pastaj armët dhe pastaj në fytyrën e tij. Edhe pse ënjtje e këmbëve mund të fshihen dhe në këmbët e para do të duken absolutisht normale.

Ndryshe ftohtë të përbashkët shtatzënë është se preeclampsia është një sëmundje serioze që mund të dëmtojë trupin e grave dhe shëndetin dhe jetën e fetusit. Rinitit hormonale njëjtën anije vetëm ndikon në hundë dhe në shitje nuk do të sjellë probleme.

Hundë i lëngshëm me SARS dhe ORZI

Çdo ndjeu një sëmundje në vetvete. Por sëmundjet e frymëmarrjes gjatë shtatzënisë duhet të shmanget. Rinitit jo vetëm sjell siklet kur të marrë frymë, por mund të bëhet burim i infeksionit të përhapet. A nuk e lënë pas dore duke shkuar te mjeku gjatë shtatzënisë, edhe në qoftë se ju keni një të ftohtë të thjeshtë.


Imuniteti shtatzënë është përgjysmuar për të mbrojtur fetusin "të huaj". Gjysma e materialit gjenetik të fëmijës tuaj të ardhshëm mori me vete atin. Dhe të sistemit imunitar sulmuar fëmijën, aktiviteti i saj ul.

Por kjo çon në problemin e plotë infeksionit luftën trup nga nëna. Çdo inflamacion gjatë shtatzënisë duhet të perceptohet si një kërcënim i infeksionit. Rinitit gjatë shtatzënisë - një arsye për ta kthyer në një terapist.

Arsimi Vëllimi dhe polyps që mund të çojë në rinitit

Rreth rritje polypous në grua hundë zakonisht e di se para se të shtatzënisë. Por kjo periudhë është një tjetër tipar i proceseve patologjike. Në gratë krijuar kushte të tilla që qelizat fetale lehtë mund të ndajnë. Por jo vetëm për pëlhurat krijuar kushte foshnja e palindur, por tumoret e nënës trupit fillojnë të rriten me forcë në rritje.

Shumica rritje e tumorit, të cilat kanë një madhësi të vogël apo të ishin në gjumë gjatë shtatzënisë fillojnë të rriten. Pavarësisht shkaktojë të ftohtë të përbashkët në këtë rast nuk mund të ketë sukses dhe duhet të apelojnë për një specialist.

Rinitit alergjik

Reaksionet alergjike rrallë ndodhë kur shtatzënia e parë. Në mënyrë tipike, nëna shtatzënë është i vetëdijshëm për trupin e tij u rrit ndjeshmërinë për çdo alergjen.

Alergji drejton një zinxhir të reaksioneve që mund të ndikojnë negativisht në shëndetin e fëmijës.

Nëna duhet të jetë e mundur për të shmangur kontakt me agjentët alergji-shkaktuar.

Në reagimet e tilla duhet të informojë obstetër - gjinekolog në regjistrimin në klinikën antenatale.

Rëndim të sëmundjeve kronike (sinusit, pezmatim i fytit)

Sëmundje kronike gjatë shtatzënisë shpesh rënduar në sfondin e imunitetit të reduktuar. Sinusit kronik është mjaft sëmundje e tmerrshme gjatë shtatzënisë.

Ajo manifestohet me dhimbje koke, ashpërsia dhe plotësinë në zonën ballore ose paranazale. Hundë i lëngshëm mund të jetë e intensitetit të ndryshme. Shpesh ndjenja e tanishme e kongjestion i hundës dhe thatësi e pasazhe hundës mucous.

Trajtimi i kongjestion i hundës në gratë shtatzëna

Së pari ne kemi nevojë për të parë një terapist mjek në konsultim femra. Nëse është e nevojshme, terapisti do të ju jap një rekomandim për Ent ekzaminim specialist.

 • Nëse një hundë të zihet fryma gjatë shtatzënisë - nuk është e nevojshme për të përdorur pika vasoconstrictor (Naftizin, Dlyanos, Nazivin, Halazolin, Sanarin). E këtij grupi, jo vetëm që është i kundërindikuar oksimetazolin, por nuk do të merrni të përfshirë përdorimin e shpeshtë të kësaj droge.

  Fakti që këto barna hyjnë në qarkullimin e përgjithshëm, ngjyhet nëpër zgavrën e hundës. Dhe pastaj ndikojnë enët e placenta, nënës dhe fetusit. Këto barna ngushtojë enët e gjakut, dhe fëmija i gjakut përkeqësohet, të cilat mund të manifestohen hipoksi fetusit.

  Nëse asgjë nuk punon në doza të vogla mund të aplikojnë ilaç për të ftohtë të përbashkët. Le të aplikoni një vasoconstrictor gjatë shtatzënisë:

  1. Në natën për gjumë qetësues;
  2. Një sasi e vogël e vënë në pambuk dhe e vënë atë në hundë tuaj;
  3. Ju mund të aplikoni një rënie e doza të fëmijëve.
  4. Zgjidhje kripur. Parandalimi dhe trajtimi i rinitit në gratë shtatzëna janë përshkruar shpesh këto barna. Zgjidhjet mund të jenë të përgatitur me kripë shumë të thjeshtë apo të detit. Gjysma një litër ujë dhe një lugë çaji kripë llokoçis deri tretur.

   Farmacitë diversiteti përfaqësuara sprays kripur. Ato janë prodhuar nga emra të ndryshëm: Dolphin, Akvamaris, Salina Humer, Merimer.

   Shpëlarje hundë dhe këto zgjidhje lehtësimin e ënjtje e mukozës mukusit dhe të qarta nga flegër dhe kapele. Në mënyrë për të parandaluar shpërthimet gjatë periudhave të infeksioneve respiratore, ajo është e rekomanduar për të larë hundën 3 herë në ditë. Kjo procedurë është e nevojshme sidomos kur vizitojnë vendet publike ose në qoftë se shtëpia juaj është e të afërmit e sëmurë.

  5. Inhalacion. Trajtimi i rinitit gjatë shtatzënisë duhet të ketë një qasje gjithëpërfshirëse dhe në larjen e dëmtimit të dhëmbëve hundës mund të përdoren mbytje. Është e nevojshme për të kuruar një kullojnë hundët sa më shpejt të jetë e mundur për procesi nuk është i vonuar.

   Features mbytje gjatë shtatzënisë:

   1. Kur procedura temperatura termike janë kundërindikuar sepse inhalimi mund të kryhet vetëm me vajra esenciale;
   2. Ju mund të kryejnë procedurën në shtëpi. Nëse ka aparat për thithje ilaçi apo nibulorayzera, ju mund të marr frymë në pan;
   3. Kujdes trim është një substancë e cila do të trajtohet, ajo mund të shkaktojë reaksione të rënda alergjike, veçanërisht duke marrë në trup në mënyrë të tillë;
   4. Nëse ju keni një hundë i lëngshëm është i fortë, dhe ju nuk mund të marrë frymë me hundë e tij, para se të trajtimit, aplikoni një rënie të ftohtë;
   5. Kryerja inhalimi mund të jetë pak alkaline ujit mineral ose zgjidhje sode (1 lugë çaji per gallon e ujit);
   6. Me përgatitjet bimor zgjidhni: kamomil, i urtë, Kastrati, kafshët, gjethe delli, etj
   7. Thithja e vajrave thelbësore duhet të përdoret vetëm për 5 minuta. Ju mund të përdorni p, mersina, eukalipt, gëlqere, livando;
   8. Mirë për të thith avull gatuar patate;
   9. Pas inhalacion nevojshme pushimi.

   Në rastin e alergjike antihistamines përdorimit rinitit të reduktuara në minimum. Nëse ata janë të nevojshme, droga e përdorur e gjeneratës së tretë (Telfast) dhe zgjedhur dozën minimale që do të sjellë lehtësim. Hormonet anuluar edhe lokale, si ata mund të ndikojë negativisht në fetusin sidomos në tremujorin e parë.

   Trajtimi i vasomotor rinitit është zgjidhje hundës Lavage e kripës dhe në rastet më ekstreme, lejohen të pikoj vasoconstrictor pika.

   Gjatë shtatzënisë, çdo sëmundje duhet të trajtohet apo të ndjekin nga afër sëmundjen. Undead shtatzënë duhet të ndodhin pas lindjes së fëmijës, por nuk duhet të pengojë zhvillimin e komplikimeve.