Se sa për të trajtuar dhimbje koke të rënda gjatë shtatzënisë


Hormonal kolosale shkundur trupi i femrës është i njohur për shumë gra. Është e pashmangshme në shtatzëni.

Përmbajtje

 • Dhimbje koke Klasifikimi
 • Trajtimin e dhimbje koke gjatë shtatzënisë
 • Parandalim

Një nga efektet anësore, përveç përgjithshme regjimin fëmijë lumturi, Rritja e ndjeshmërisë, dobësi, Sëmundjet dhe stomak në mënyrë të qëndrueshme në rritje përballet me nënën shtatzënë, për fat të keq, është shpesh një dhimbje koke.

Dhimbje koke gjatë shtatzënisë - një fenomen që është subjekt i një qasje parandaluese, siç kërcënuar në rast të marra gabimisht drogës mund të jetë për jetën dhe shëndetin e jo vetëm gruas, por edhe fëmijën e ardhshëm.


Dhimbje koke Klasifikimi

Të bëjnë dallimin midis këtyre llojeve të dhimbje koke gjatë shtatzënisë:

 • kryesore;
 • të mesëm.

Dhimbje koke primare, mjekët zakonisht përfshijnë:

 • Dhimbje koke Cluster;
 • dhimbje që rrjedhin nga presioni;
 • dhimbje veçantë në gratë shtatzëna;
 • migrenë.

Kohëzgjatja e dhimbje koke grumbull shpesh ndodhin në njërën anë të kokës, mund të jetë nga një orë e gjysmë deri në dy orë ose më shumë. Shkel këtë lloj dhimbje koke mund të dyja gjatë gjumit dhe ndërsa nëna zgjuar shtatzënë.

Të ashtuquajturat grupe - një sulm dhimbje koke të rënda gjatë shtatzënisë - janë të përsëritura karakter, një grua mund të përjetojnë dhimbje koke 4-8 herë në javë. Ndonjëherë ajo mund të marrë 10 minuta, të paktën disa orë.

Gratë shtatzëna zakonisht karakterizojnë koke thërrmuese si të mprehtë, dhimbje të qëndrueshme prirur për të përhapur në njërën anë të fytyrës dhe të kokës dhe qartë si:

 • ënjtje nën sytë,
 • i holluar me ujë,
 • kongjestion i hundës,
 • rrjedha e gjakut në fytyrë.

Dhimbje koke që ndodhin si pasojë e stresit mund të jetë edhe i fortë dhe i moderuar. Në këtë rast, trajtimi i dhimbje koke në gratë shtatzëna nuk është i rekomanduar përdorimin e drogës. Pllakat dhimbje koke, ndërsa duke pritur për fëmijën duhet të merren me kujdes dhe vetëm me këshillën e një doktori. Efikasiteti më i madh dëshmon respektimin korrekt të regjimit NPT, stërvitje dhe të ushqyerit.


Dhimbje koke specifike në gratë shtatzëna shpesh është rezultat i:

 • hormonal gjithë trupi;
 • ndryshojnë mënyrën e tyre tradicionale të jetës;
 • dehidratim;
 • rritur ose ulur presionin e gjakut e zakonshme për gratë;
 • rritur ankthi, stresi;
 • toksicitetit;
 • shtim në peshë nëna shtatzënë dhe si rezultat, kurriz presion.

Nëse ky lloj dhimbje koke, një grua shtatzënë nuk duhet të shikoni për përgjigje të pyetjes se çfarë për të pirë me dhimbje koke, dhe në pyetjen se si të organizojnë ditën tuaj për të minimizuar dhimbje koke.

Dhimbje koke të shpeshta - një shkak për shqetësim dhe duke kërkuar këshilla nga një specialist i cili mund të duhet të diagnostikuar sëmundjen dhe shkaku i saj të themelohet për të ndihmuar të heqin qafe e më efektive dhe të padëmshme për nënën dhe mënyrën e fëmijës.

Migrenë është i njohur për paparashikueshmërinë e tij; guess kur ajo do të vijë dhe për sa kohë, e vështirë. Profesionistët të vështira për të përmendur shkakun e saktë të këtij lloji të dhimbje koke.

Mund të provokojë migrenë shumë faktorë:

 • ndryshimet hormonale;
 • ndryshojë në receptorët nervore;
 • ndryshimet në rrjedhjen e gjakut në tru;
 • ushqimi parregullt, uri;
 • mangësi ose mungesa e gjumit dhe pushimit;
 • ndryshimin e motit;
 • stresi.

Kur gratë migrenë janë të këshilluar që të i kushtoj vëmendje për natyrën e dhimbjes. Foto plot dhimbje. Lehtë dhe i përshtatshëm për të bërë me ndihmën e një ditari i vëzhgimeve, i cili regjistron kohën dhe kohëzgjatjen e gjumit dhe pushimit, ngrënies.

Produkte që e bëjnë dietë e grave shtatzëna, mund të jetë irritues që mund të shkaktojë konfiskimet rënda. Në mesin e këtyre produkteve të përfshijnë të tilla si:

 • çokollatë;
 • sweeteners;
 • preservatives;
 • produkte që përmbajnë kafeinë;
 • frutave agrume dhe produkte të tjera.

Ushqimi duhet të jetë i plotë, i rregullt. Ju nuk mund të ha tepër, "hahet për dy" duhet të dinë se kur do të ndalet.

Duke krijuar më tej modele të caktuara të ndihmojë në identifikimin stimujt kryesorë që provokojnë dhimbje dhe minimizuar ndikimin e tyre negativ.

Nën dhimbje koke e mesme kuptohet dhimbje që rrjedhin nga:

 • presion intracranial dhe të tjera patologjitë intracranial dhe sëmundjet;
 • përçarje hormonal;
 • hemorragji, dhe çrregullimet e tjera të enëve;
 • prania e sëmundjeve infektive;
 • kushtet neurologjike;
 • përdorim ose eliminimi i drogës;
 • lëndime në kokë, që rezultojnë nga aksidentet, bie, rrahje / rrahje;
 • alkooli, droga, duhani, etj
 • dhe arsye të tjera të pashpjegueshme.

Trajtimin e dhimbje koke gjatë shtatzënisë

Kryer eksperimente të pavarur me tableta për dhimbje koke gjatë shtatzënisë pa u konsultuar me një mjek shumë të dëshirueshme.
Trajtimi i dhimbje koke duke përdorur droga mund t'i atribuohet masa drastike. Ndoshta mjeku juaj (mjek ose gjinekologu) metodë mund të jetë Nospanum për të ndihmuar të heqin qafe e dhimbjes dhe lehtësimin e tensionit.


Një numër i ekspertëve rekomandon gjithashtu duke i kushtuar vëmendje të preparateve që përmbajnë paracetamol (p.sh. si Panadol, Efferalgan etj). Nëse dhimbja nuk ndalet pavarësisht nga përdorimi i mjekut rekomanduar duhet t'i nënshtrohen provimit të tjera dhe të marrë këshillat e nevojshme të ekspertëve.

Nga trajtimet jo-drogës për dhimbje koke gjatë shtatzënisë përfshijnë akupunkturë, aromoterapyyu. Vëmendje të paguajë për mundësinë e përdorimit të mjeteve juridike homeopatik. Megjithatë, mos harroni të i kushtoj vëmendje të nivelit të aftësive homeopat, të cilat po aplikoni për ndihmë.

Gratë shtatzëna duhet të mësojnë për të marrë frymë thellë dhe nuk e vë veten në aktivitetin e tepruar fizik, të mësojnë dhe të përdorin rregullisht teknikat e relaksimit.

Nëse ka dikush i afërt me të cilët ju mund të kthehet për ndihmë, t'ju kërkojë të bëni masazh kokë në një lëvizje rrethore. Kjo do të ndihmojë për t'u çlodhur dhe të ndjehen lehtësim.

Dalë shëtitje në ajër të pastër ose, përndryshe, të qëndrojnë në shtëpi, të fikur dritat, shtrihem, të përpiqen për t'u çlodhur. Masa e presionit të gjakut. Vajrat e portokalli, lulemine, grejpfrut ndihmë nën presion të reduktuar. Nëse shërbim të mirë presioni shërbejnë vaj-ylang ilah, livando, limoni.

Të jenë të kujdesshëm me përdorimin e vajrave, sidomos konsiderojnë veten alergjik. Gjithashtu vini re se përdorimi i vajrave të basil, borzilok, kedri, dëllinja, ca balsam, oe limon, nenexhik, kamomil, trumzë, arborvitae, kopër, urtë, rozmarinë, si një mjet për trajtimin e migrenës gjatë shtatzënisë është e padëshirueshme.

Parandalim

Dhimbje koke rraskapitës, të pakëndshme. Parandalimi dhimbje koke është më i mirë se kurë. Në mënyrë për të parandaluar daljen e tij të rëndësishme:

 • për të siguruar përputhshmëri të plotë me gratë shtatzëna të fjetur, pjesa tjetër dhe madje edhe shpërndarjen e ngarkesës;
 • normalizimin e dietë dhe vetëm dietë; ndërsa ne nuk mund të harrojmë për nevojën për të përdorur sasi të mëdha të lëngjeve (vëllimi i ujit të konsumuar në formën e saj të pastër duhet të mbizotërojë mbi numrin e pijeve (p.sh., të tilla si çaj, kafe, lëng, etj).)
 • eliminuar stresin, tensionin nervor;
 • mos përdorni produkte mund të shkaktojë dhimbje koke;
 • vendosi urinë;
 • Shmangni dhoma bajat, erë të athët;
 • përpiqen për të qëndruar në zonat e ventiluar mirë, shpesh ecin, shpenzojnë kohë jashtë.

Mos harroni! Shëndetin tuaj varet kryesisht nga ju! Dëgjoni veten tuaj, trupin tuaj, nuk e injorojnë atë dhe ai i sigurt do të ju tregojnë se si për të ndihmuar atë. Dritë shtatzënisë pa dhimbje koke!