Zemrat fibrocystic gjirit - si të njohin një kërcënim të vdekshëm


Çështja e ruajtjes së të rinjve, bukurinë dhe shëndetin e gruas gjithmonë duhet akute. Veçanërisht në lidhje me kancerin e gjirit. Për fat të keq, gruaja e parë ndonjëherë e vë bukurinë e saj dhe të rinjtë, dhe harron për shëndetin derisa problemi bëhet i shqetësuar, por ajo është shumë vonë, dhe koha për ta kthyer përsëri - nuk out!

Përmbajtje

 • Çfarë është fibro - sëmundje cistike të gjirit
 • Diagnoza e fibrokistoza gjirit
 • Cilat janë simptomat e mastitë
 • Metodat moderne të trajtimit
 • Kanceri i gjirit
 • Metodat e trajtimit të kancerit të gjirit

Pas një viti e diagnozës së tmerrshme - kancerit të gjirit në botë gjen se rreth një milion gra dhe ato numra janë në rritje në mënyrë të qëndrueshme dhe të vazhdueshme. Dhe pak e dinë se diagnoza e fazës së parë - mundësi që shërohem është 94%. Më e rëndësishme të kujtoni se kanceri i gjirit është paraprirë shpesh nga një gji.


Urdhri Le - të shohim se çfarë një fijor - sëmundje cistike të gjirit

Kjo dashamirës, ​​sëmundje hormonozavysymoe që karakterizohet nga një shumëllojshmëri të ndryshimeve në gji - nga përhapja (rritjen) e regresionit (reduktimin) ndodhin në inde. Kjo gjitha - ndryshimet në raportin e hekurt - mes lidhës - indet dhe komponente epiteliale, mbizotëron që rezultojnë ose fibrotike apo komponentëve cistike.

Në gratë e moshës 18 vjet dhe fibro - cistike gjirit sëmundje të gjirit ndodh në 30-70%.

Shkaqet e mastitë në gratë

Një rol të rëndësishëm në zhvillimin e kësaj sëmundjeje i përket ndryshimeve ciklike hormonale në jetën e një gruaje. Nën ndikimin e hormoneve gjëndër qumështit i nënshtrohet një seri ndryshimesh - nga pubertetit të hershëm dhe rritjen e kancerit të shtatzënisë dhe laktacionit.

Në rast të ndonjë ndryshimi të hormoneve të kontrolluar këto procese - ka mosfunksionim në indet e gjirit dhe të ndryshojë në një drejtim apo në një tjetër, treguar ndryshime fibriotike ose cistike.

Nga ana tjetër, çekuilibër në statusin hormonal të gruas bërë faktorë të tillë si - lodhje, stresi, trashëgim, shtatzënisë dhe lindjes, mosfunksionim seksual, sëmundje të mëlçisë, sëmundjet gjinekologjike dhe endokrine, trashëgim rënduar.

Por faktori më i rëndësishëm në zhvillimin e fibrokystoznoyu Inflamacioni i gjirit në pronësi të rritur nivelet e estrogjenit hormonit (hyperestrogenia) dhe uljen e progesteronit në gratë, shpesh në sfondin e faktorëve të mësipërm të çojë në zhvillimin e sëmundjes. Kështu, estrogjenit shkakton rritjes dhe përhapjes (rritjes) të stroma dhe epiteli kanalet dhe progesterone kundërtën nuk do të ndodhë në këtë proces dhe promovon diferencimin epiteliale.

Kur, për çfarëdo arsye progesterone në trup është i vogël - zhvillohet në gji ënjtje dhe rritjen e indit lidhor, nga ana tjetër, nëpërmjet përhapjes kanal epiteliale është formimi i cysts në gjëndër. Një hormon si Hormoni (hormoneve normale - laktacionit), duke ngritur atë përtej periudhës së ushqyerjes me gji dhe të fazës së dytë të ciklit menstrual, të çon në Bllokimi, ënjtje dhe ndjeshmëri në gjoks, si dhe ndarja e mundshme e mbron fëmijën.

Shpesh sëmundje të tilla si fibroids mitrës, Endometrioza, hyperplasia endometrial kombinuar me fibroze - cistike mastopathy, për shkak të faktit se të gjitha këto diagnozave, si dhe shfaqen në një giperestrogenii sfond. Dhe, sigurisht, në sëmundjet inflamatore të mitrës, ku në thelb proces i prodhimit të hormoneve, balanca hormonal është trazuar, i cili përsëri çon në zhvillimin e sëmundjeve në gji.

Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e mastitë:

 • Pas fillimit të menstruacioneve
 • Mungesa e grave në shtatzënisë dhe lindjes
 • Gji dhe më pak se një muaj më shumë se një vit
 • Abort
 • Më vonë fillimin e shtatzënisë së parë
 • Sëmundjet e aparatit gjenital femëror, giperestrogeniey shoqëruar
 • Çrregullime menstruale
 • Mëlçia dhe tiroide
 •  Ovarian Skleropolikistoz

Klasifikimi i mastitë

Në varësi të komponentit epërsi modifikuar (gjëndrave, fijor, cistike) dhe indeve yndyrë në gji, ashpërsia e saj dhe prevalenca ka vendosur që të ndajë format e mëposhtme:

 1. Forma Difffuznaya (Raspostranenye gjithë procesin patologjike gjëndër)
  • Me mbizotërimin e komponentit cistike (fibrokistoz)
  • Me dominimin e komponentit gjëndrave (adenosyl)
  • Me dominimin e komponentit fijor (fibroadenoz)
  • Forma të përziera (të gjitha komponentët)
  • Sclerosing adenosyl
  • Forma kryqëzim (qelizat Beqar patologjike)

  Lloji i përhapur më karakteristike për vajzat e reja dhe e moshës 30 deri 40 vjet është cysts më të zakonshme të shumta të vogla të dominuara komponent kryesisht gjëndrave.

  Dhe gjithashtu lëshojnë formularin neprolyferatyvnuyu prolyferatyvnuyu dhe mastitë. Rreziku i kancerit të gjirit me formë të lartë proliferative me gunga e sëmundjes, dhe është 31.4%, në kontrast me neprolyferatyvnoy - 0,86%.

  Diagnoza e fibrokistoza gjirit

  Përmbledhje gjirit, të jetë i sigurt për të kryer fazën e parë të ciklit menstrual (pas ndërprerjes së menstruacioneve) për të shmangur gabimet diagnostike, si më parë shtohet menstruacioneve gjirit nën ndikimin e hormoneve, shtohet dhe nuk është tregues i një diagnozë.

  Në të njëjtën kohë i kushtoj vëmendje për pamjen, marrëveshje simetrike nga dy gjëndra të vlerësuar ngjyrën e lëkurës, relievit dhe topografia e indeve, vendndodhjen e nipples, fryrje e tyre. Kryejë rishikimin dhe ulur në duart e ngritura.

  Probing gjoksin (prekje): në këmbë dhe i shtrirë në shpinë. Dora e detektueshme djathtë lënë gjoksin dhe anasjelltas. Akrepave të orës, nga dalë në periferi, lëvizjet spiralevidnymi në drejtim radial kryerjen prekje dhe një gjirit dytë.

  Kushtoj vëmendje të kodrinore, formacionet dendura, të dhimbshme gjatë probing. Dhe gjithashtu mos harroni nyjet limfatike nen sqetull, sipër dhe poshtë klavikul. Nyjet limfatike axillary duhet zakonisht jo më shumë se 1 cm., Pa dhimbje, dhe myahkoelastichnye zrushuvani pak kur shoferi, nën- dhe supraclavicular në gra të shëndetshme nuk i dukshëm.

  Diagnoza me ultratinguj: Si sondazh i kryer në fazën e parë të ciklit menstrual. Metoda e bën të mundur për të diagnostikuar kockë 3 mm në diametër se prekje nuk është e mundur për të përcaktuar dhe të kryejnë diferencimin mes cysts në gji dhe fibrozë. Dhe të marrë në konsideratë në mënyrë të detajuar nyjet limfatike.

  Mamografia: Metoda X-ray nga gjëndrrat e qumështit. Apliko në gratë pas 40 vjetësh, për shkak të faktit se indet gjëndrave është zëvendësuar me yndyrë me moshën, dhe metoda koha e inspektimit tejzanor në ind dhjamor nuk është aq informative si mamografia.

  Prodhuar në kancer të drejtpërdrejtë dhe lateral projektimit dhe të lejon të kujtoj tumori 1 cm. Në diametër. Megjithatë, gratë shtatzëna nuk e përdorin, por është përdorur gjerësisht në shfaqjen e kancerit të gjirit, kur programi pas një grua dyzet vjet të nevojshme për të bërë gjoksin vjetor mammogram dhe nganjëherë në bashkëpunim me ultrazërit.

  Xhepat Bukura birë biopsi gjilpërë se 1 cm dhe materiale kërkimore të fituara histologjike (përcaktohet nga lloji i indeve, shkalla e përhapjes, komponentit prevalencës - cistike fibroze ose i gjëndrave dhe prania e kancerit).

  Cilat janë simptomat e mastitë

  Në formën e përhapur

  • Pain (mastalhyya) në gji, më keq në prag të menstruacioneve, forcën dhe karakterin që japin ndonjëherë sup, sqetull, sup varion. Pas dhimbje menstruacioneve kalon.
  • Çrregullimet e gjumit shoqëruar me dhimbje në gjoksit.
  • Mosha më shumë gra deri në 35 vjet.
  • Dukshëm ënjtje vendosur përhapur dhe kanceri ngurtësim. Dhimbje të mprehtë, kur ju trokitje e lehtë në gjoks, ndonjëherë të përcaktuara zonat e dendura pa konturet e qarta (zakonisht në pjesën e sipërme - pjesët e jashtme të kancerit). Nuk mund të jetë shkarkimi nga dalë në formën e pikave te qumështi.

  Në formën e gunga

  • Gratë të moshës prej 30 deri 50 viteve.
  • Prekje përkufizuar nënshkrimin qartë të rrumbullakët në gjëndrrat e qumështit, sidomos në mënyrë të qartë në pozicionin në këmbë.
  • Rruzull mund të jenë të shumta dhe të vetme, si në dy dhe në një gji.

  Trajtimi i mastitë

  Trajtimi i formave të ndryshme të mastitit ka një qasje të ndryshme. Shkaqet e para etoustranenie dhe faktorët që çuan në mastitit (trajtimi i comorbidity - sëmundjet inflamatore të organeve gjenitale, sistemit nervor, çrregullime endokrine).

  Trajtimi jo-hormonal

  • Kur përdoret mastalgia - analgesics, decongestants droga, droga anti-inflamator nonsteroidal (grupi Meloxicam)
  • Do të thotë përmirësimin e fluksit të gjakut (rrjedhjen venoz, ënjtje të thyer e indit të gjirit) - një grup i vitaminave P përfshira në të egra u rrit, frutave agrume, currants zi, qershi dhe raspberries
  • Fizioterapia (electrophoresis me jodur kaliumi)
  • Sedativë dhe anti-drogë ankthi - sanëz, Motherwort. Siç e dini - stresi çon në çekuilibër hormonal dhe si pasojë të mastitit.
  • Retromammarnoe bllokada novokaina
  • Vitamina terapi B1, B6 dhe E, A (përmirëson metabolizmin e estrogjenit në mëlçi në giperestrogenii, normalizimin ekuilibrin hormonal, stabilizimin e rritjes së qelizave normale epiteliale të ketë efekt antioxidant, përmirëson sistemin nervor, të nxitur punën normale të tiroide dhe vezore.
  • Phytotherapy bazuar prutnyaka, magazinier, e ëmbël - oeonthera biennis, Sunara C.irdunculus, Vilex Agnus castus, Pueraria labata, Glycyrrhiza glabra, Angelica sinensis, vulgais Artemisia - (Mastodinon, Tazalok, vitokan)
  • Të rehatshme brendshme - sytjena. Kur zgjedhja e gabuar mund të ndodhë deformim i gjirit, ënjtje dhe dhimbje. Rroba Forma duhet të jetë formë të rehatshme dhe madhësia zgjedhur siç duhet. Jo të veshur një sytjena mund të shkaktojë sagging gjirit dhe te trupezuar me mbeshtjelljen e komunikimit, duke çuar në ndjesi të dhimbshme.

  Terapia Hormone

  • Progestogen - efektive, pas 35 viteve, duke përdorur formularin injectable si pjesë e përgatitjeve që përmbajnë acetat medroxyprogesterone (depo -Pereviryty) dhe si një copë toke (Norplant), i cili siguron efektin e 5 vjet. Si dhe tableta progestins (Utrozhestan) të cilat kanë veprim antiandrogenic, antiestrogenic dhe anti. Përdorimi i gjerë i gjetur dhe prozhestozhel xhel është aplikuar në lëkurë shumë e gjirit.
  • Terapi ciklike hormon - shpesh në gratë 18 deri 35 vjet.
  • Kontraceptive oral kombinim hormon - shpesh në gratë 18 deri 35 vjeç, në mënyrë për të eleminuar luhatjet e hormoneve në ciklin menstrual.
  • Droga Antiestrohenovye (Tamoxifen).
  • Antiprolaktinovye droga - agonist dopamine - (bromkreptin, dostyneks), që është më shumë efektive në formën e mastopathy cistike me përhapjes.

  Terapia dietë në mastitë

  • Përjashtimi nga dietë e turshi, konservuar dhe produkte të tymosur.
  • Të refuzojë të pranojë yndyrë (ngopur dhe unsaturated).
  • Shkruani një zakon për të ngrënë perime shumë të freskëta, të pasura me fibra (kryesisht lakër brukseli), fruta, agrume, drithëra. Ka studime që tregojnë se kapsllëk dhe trazirat në microflora zorrëve theksuar përsëri reabsorbyruyutsya estrogjenit në gjak, duke çuar në giperestrogenii.
  • Nje sasi e mjaftueshme e lëngjeve - një ditë në 2 litra, si edhe përdorimin e TEAS bimor që kanë një diuretik dhe anti-edemë efekt.
  • Methylxanthines përjashtim - caffeine përmban produkte (çaj, çokollatë, kafe), që kontribuojnë në formimin fibrokistoza në gji.
  • Limit futje kripë, si ajo promovon akumulimin e lëngjeve dhe ënjtje të indeve.
  • Ndalohet pirja e duhanit - nikotina dëmton microcirculation në enët kryesore të stagnimit të gjakut dhe indeve formimit edema.
  • Kjo është vërtetuar se rritja e estrogjenit ndikon yndyrë të tepërt, dhe produkteve të mishit.

  Trajtimi i mjeteve juridike popullore mastitë

  Është e rëndësishme për të kuptuar se fibrokistoz janë sëmundje parakanceroze dhe neglizhimi vizitat e rregullta mjeku, kryerjen e provimeve profilaktike dhe anasjelltas - një Metodat e pavarur e trajtimit kombëtar mund të çojë në kushte të rrezikshme shëndetësore, duke përfshirë zhvillimin e diagnostikuar vonë kancerit të gjirit.

  Nëse diagnoza është e sqaruar dhe ka rrezik, mjeku mund t'ju rekomandojë si një shtojcë për trajtimin bazë të njerëzve të testuar recetave.

  • Efekti antitumor të ketë bar - rodhe, të përjetshme, lakër, dragua, Plaku, celandine, Gjembi, thupër, Shabelnik.
  • Efekti immunomodulatory - echinacea, aloe, Propolisi, Oman.

  Trajtimi kirurgjik i formave me gunga e mastitë

  Përdoret në forma kryesore e mastitit në rast të një larmë të marra gjatë aspirimi biopsi e qelizave atipike ose ndryshime epiteliale proliferative në kancerin e gjirit. Përdorimi heqje (prerje lineare e indeve) dhe mastectomy (heqja e zonës gjëndër), e ndjekur nga studimi Histologji theksuar indeve.

  Diagnoza e hershme, zbulimin dhe trajtimin e fibro - mastitë cistike, është një hap i rëndësishëm në parandalimin e kancerit të gjirit, për shkak të rrezikut të kancerit në indet onkoprotsesu në fibrokistoze rritur 3-5 herë.

  Kanceri i gjirit

  Në të gjithë botën, kanceri i gjirit renditet e para në mesin e tumoreve malinje në femra. Çdo vit kjo lavë tmerrshme sëmundje mbush deri në një milion gra. Gjëja e trishtuara është se në vitet e fundit kanceri rejuvenated, dhe ata tashmë vuajnë Vajzat 20 vjet.

  Breast Cancer - një tumor malinje që prek indet e gjirit, shpesh në sfondin e ndryshimeve hormonale të mëparshme, të tilla si gjirit. Burrat si dhe vuajnë nga kanceri i gjirit, por 100 herë më pak.

  Patogjeneze e kancerit të gjirit

  Për fat të keq shkaku i saktë nuk është. Por ka faktorë të rrezikut që çojnë në tumorit kancerit të zhvillimit:

  • Abort
  • Fillimin e hershme të menstruacioneve dhe menopauzës fund
  • Lindjes së pari në fund
  • Zgjatur, përdorimi i pakontrolluar i kontraceptivëve hormonal oral
  • Shkelja dietë - e pasur me yndyrna (si burim estrogjenit)
  • Historia Steriliteti gjatë
  • Pirja e duhanit dhe alkoolizmi
  • Zemrat Dyshormonal (përhapja fibrokistoz)
  • Kancer zorreve, ovarian dhe kanceri endometrial
  • Adiposity
  • Kanceri i gjirit në të afërmit
  • Gratë e moshës më të vjetër se 50 vjet

  Si kanceri zhvillohet në gji?

  Fazat e zhvillimit të kancerit nuk është identifikuar plotësisht. Por ka një teori që, duke marrë parasysh faktorët e mësipërm të kancerit dhe të rritur shumat e estrogjenit, kundër përhapja është ndarje e pakontrolluar dhe përhapja e qelizave jo normale dhe të formojnë një tumor.

  Më vonë ai pushton indet përreth, enët e gjakut, kockat dhe enët limfatike, dhe më tej mbi ta dhe u përhap me anë të gjakut në organe të tjera, duke lënë pas metastases. Shumica fillojnë të zhvillojnë metastaza në mushkëri, mëlçi, eshtra dhe tru. Kur trupi mbillet në qendrat e kancerit dhe rritja e tyre është mosfunksionim i trupit në gjak, si dhe të bëjë toksina e këtyre zonave, reduktuar imunitetin dhe një person nuk mund të përballen me sëmundjen dhe për fat të keq vdes.

  Klasifikimi i tumoreve malinje të gjirit

  Do të thotë nga madhësia e tumorit, enët limfatike dhe metastazë.

  Si edhe me llojin e infiltrimit:

  • Kanceri Neinfiltratyvnymy (intraductal dhe lobular)
  • Kanceri Infiltrative (ductal, lobular)
  • Formë e rrallë (palce, rrëshqitës, papilare, tuba, sekretore, apokrinovyh me metaplazi, etj)
  • Thith kanceri (kanceri Paget)

  Diagnoza e kancerit të gjirit

  • Historia e sëmundjes - shenjat e para të një tumor, enët limfatike zgjeruar që ka leje nga dalë.
  • Përmbledhje gjirit - kanceri deformim zbuluar, përfshirja e mundur të dalë, të ndryshuar ngjyrën e lëkurës, ënjtje të indeve në compression të butë të lëkurës mund të ndodhë ashtu-quajtur "lëvore limoni" - shenjë e parashikimit të kancerit.
  • Shënuesve tumor CA 153, konfirmojnë diagnozën me metoda laboratorike.
  • Percutaneous biopsi - qelizat e kancerit histologjikisht konfirmuar (metoda më e besueshme).
  • Ultratinguj - të kujtoj procesin tumor, mbirjes në indet përreth, metastazë në axillary mbi - dhe nyjet limfatike subclavian. Kur Doppler - rrit rrjedhjen e gjakut rreth e rrotull dhe në tumor vetë.
  • Mamografia - Ndjeshmëri në 95%, na lejon për të dhënë një vlerësim të saktë të madhësisë së tumorit dhe nyjeve limfatike plagë.
  • Duktohrafiya - për të vlerësuar madhësinë e tumorit në kanal (me forma të kancerit intraductal) dhe distancën e saj për të dalë.

  Metodat e trajtimit të kancerit të gjirit

  Trajtimi kombinon një qasje gjithëpërfshirëse, duke përfshirë kirurgji dhe rrezatimi, hormon - dhe kimioterapia, si dhe në rastet e avancuara trajtim simptomatik. Që në disa raste ndihmon për të arritur faljen.

  Radioterapi është përdorur në gjoksit, i kombinuar me kimioterapi dhe perdorimin e hormoneve (tamoxifen). Rrezatuara, si edhe, dhe nyjet limfatike të prekur nga metastases - për të parandaluar përhapjen e kancerit.
  Kimioterapia paraoperative redukton madhësinë e tumorit që mund të reduktojë transaksionin.

  Për trajtim kirurgjik duke përdorur këto lloje të operacioneve në gji:

  • Areolosohranyayuschaya mastectomy (heqja e indeve të gjirit të prekur me ruajtjen e dalë, për zemrat e mëtejshme plastike)
  • Mastectomy radikal pa hequr muskujt e gjoksit (heqja e gjirit)
  • Operacioni, ruajtjen e gjirit dhe përdorimin e terapisë rrezatuese

  Përmblodhi, unë dua të them se nuk është gjithmonë koha për të që të paktën një herë në muaj për të parë veten në pasqyrë, të kryejë kancerit të gjirit të vetë, regjistrohen parandaluese në mjeku, buzëqeshje dhe e di se ju - e madhe! Fat të mirë!