Çfarë mund të jetë e rrezikshme pilula e abortit


Lindja e jetës së re nuk është gjithmonë sjell lumturi. Shpesh çdo rrethanë vënë prindërve një zgjedhje. Në shumë raste, një grua nën presionin e miqve, familjes, shoqërisë, ose për shkak se problemet e sajuar pranon të abortit.

Përmbajtje

 • Përparësitë kryesore farmaborta
 • Kundërindikimet për farmaborta
 • Pasojat e mundshme negative
 • Hapat e nevojshëm bezoperatsyonnoho abortit

Ndërprerja e shtatzënisë në fazat e hershme kryhet duke hequr pjesët e fryti i barkut është një instrument i veçantë kirurgjikale (kyuretkoy) vakum - Aspirator ose mjete farmakologjike.


Aborti Ilaçet - është një ndërprerje artificiale e rritjes dhe zhvillimit të embrionit, dhe eliminimin e shkëputjes së saj nga mitër nën ndikimin e drogës. Pilula e abortit një lloj i ri i abortit në krahasim me metodat operative.

Substancave farmakologjike për abortit mjekësor është myfepryston. Hape dështuara janë të tregtohet sipas emrave të tregtisë së mëposhtme: Mifehin, Mifolian, Mifepreks, Hiropriston, Hinestil, Zhenale dhe të tjerët.

Përparësitë kryesore farmaborta

Ndërprerja Medicinale ka disa avantazhe të rëndësishme mbi metodë, kirurgjikale.

 • Procedura praktikisht pa dhimbje.
 • Funksioni menstruale restauruar në 30 ditë.
 • Nuk ka asnjë dëmtim në qafën e mitrës.
 • Metoda eliminon përdorimin e anestezi.
 • Në gratë shtatzëna me Rh negativ - Faktori Rh nuk zhvillohet - konflikt.
 • Mungesa e infeksionit gjatë procedurës.

Transferimi Psikologjikisht lehtë ndërpresë përdorur tableta se mbijetojnë manipulimin operativ.

Kundërindikimet për farmaborta

Në disa raste, e pamundur aborti jo-kirurgjikale. Kundërindikimet për ndërprerje farmakologjike shumë të mëdha, zgjidhni një metodë të ndryshme duhet të jetë në rastet e mëposhtme:

 • Në mungesë të provave të shtatzënisë në mitër.
 • Në qoftë se muaji për të fekonduar gruaja mori kontraceptivë hormonal.
 • Në prani të spirale krijuar.
 • Kur inflamacion gjenitale femra në fazën akute ose praninë e infeksioneve të sistemit urinar.
 • Në shkelje të ciklit menstrual në histori.
 • Nëse e fundit prodhoi një seksion cezariane apo operacion tjetër në mitër.
 • Kur gji.
 • Nëse ka alergji ndaj barnave, veçanërisht për drogë për abortin mjekësor.
 • Në sëmundje të rënda somatike (veshkave, mëlçisë dhe pamjaftueshmërisë veshkave, zemrës dhe patologji vaskulare, astma, sëmundje inflamatore zorrë).
 • Kur ndryshimet në koagulimit të gjakut.
 • Nëse pirja e duhanit bëhet, më shumë se 20 cigare në ditë.

Në shumë burime që ju mund të gjeni informacion në lidhje me atë që quhet aborti mjekësor metodë e sigurtë e abortit. Dhe pas pothuajse çdo shqyrtime artikull i mrekullueshëm gratë që janë të pasur komplikime.

Fakti që çdo mjekësore procedurat, trajtim, dhe sidomos aborti, i cili në thelbin e tij exfoliating vezë dhe duke hequr atë nga mitër, kanë një shans të komplikimeve. Sidomos efektet anësore janë të mundshme në rastet kur mjeku apo pacienti neglizhon contraindications.


Mos harroni se aborti farmakologjike është efektive dhe më pak traumatike nëse procedura mbajë brenda 6 javësh nga periudhën e fundit menstrual, dhe jo nga momenti i konceptimit. Farmaborta herët mbajtur, aq më pak komplikime pas duke pritur për një grua.

Pasojat e mundshme negative të abortit mjekësor

Çdo ndërhyrje mjekësore ka efekte anësore. Efektet e abortit mjekësor dhe ashpërsia e efekteve anësore varet nga sjellja e grave, shqyrtim korrekt hulumtimit dhe përgatitjes së shtatzënë me procedurën e abortit.

Disa shtatzënë pas marrjes pilula dhe filloi abort mund të përjetojnë të përzier, dobësi, marramendje, dhimbje koke. Këto efekte janë të vogla në natyrë dhe janë të pa ndërhyrjen mjekësore.

Ndonjëherë ka reaksione alergjike të tilla si puçrra të kuqe në lëkurë. Për të reduktuar agjentët siklet caktojë antiallergic.

Ka rreziqe se gabim nuk mund të ndodhë dhe shtatzënia do të zhvillojnë. Aborti do të duhet të kalojnë një tjetër metodë, sepse ekziston mundësia e anomalive në fetus.

Aborti mundur paplotë dhe mbetet pjesë e vezën në mitër - komplikime farmakologjike e abortit, që kërkon një mjek për të kryer curettage (pastrim).

Mundësia e reaksioneve negative rritet me moshën gestational. Kryesisht rritur madhësinë e fetusit dhe Villi placenta rritet më fort në murin e mitrës. Në këto raste, gjakderdhje nga trakti gjenital mund të jenë të bollshme dhe të zgjasë për një periudhë më të gjatë kohore.

Megjithatë mbetje formuar placenta membranë mund të jetë i vogël dhe kur të shikuara në kuadër kohor të rekomanduar nga ultrazërit të shkojnë pa u vënë re, por sillu komplikime infektive. Kjo gjendje kërkon antibiotik me një spektër të gjerë të veprimit dhe do të thotë për të reduktuar në mitër (Oxytocin).

Pas farmaborta mund të zhvillojnë gjakderdhje të theksuar. Në këtë rast, menjëherë përshkruesit për të ndaluar gjakderdhje. Në mungesë të efektit të ilaçeve, prodhimin pastër në mitër nën anestezi të përgjithshme. Nëse gjakderdhja vazhdon, çështja e kirurgjisë së hapur në mitër deri në heqjen e tij.

Askush nuk është i imunizuar nga efektet e abortit mjekësor, por rreziqet mund të minimizohet.

Ndërprerja e shtatzënisë mund të përfundojë në lot, nëse ajo vendos për të shpenzuar atë në shtëpi veten. Në shtëpi shtatzënë mund të zhvillojnë komplikime që kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Këtu është një rast i një praktike. Universiteti Medical Student 21 - vit u ngjizën nga shok klase e saj. Të rinjtë vendosën për të fshehur këtë fakt. Ajo mori pilula për abortin, atëherë e parë 2-orë zhvilluar gjakderdhje të bollshëm, ajo u përpoq më kot për të ndaluar veten. Kur ajo pranoi për ne, pas ekzaminimit, u bë e qartë se operacioni kërkuar emergjente. Në 22 ajo ishte shterpë.

Hapat e nevojshëm bezoperatsyonnoho abortit

Aborti mjekësor ka disa faza, të cilat përfshijnë inspektimin, administrimin e barnave për abort dhe monitorimit të rezultateve. Aborti në fillim të përdorimit të pilulës dështuese kërkon respektimin e rreptë në çdo fazë.

Kur ju së pari të vizituar një gjinekolog i bindur mungesa e contraindications në pacientët që dëshiron të ndërpresë një shtatëzani. Gruaja dorëzon analiza laboratorike. Emërohet aborti ditë. Flasim shtatzënë për të gjitha komplikimet e mundshme.

Hapi i dytë konsiston në marrjen e drogës. Një grua është nën mbikëqyrje mjekësore për deri në 4 orë. Për të rritur efektin dhe mitrës përdorur mirë Misoprostol. Pjesë mërgim e embrionit dhe membranat mund të ndodhë në disa orë ose disa ditë. Pas gjakderdhja kryer ultratinguj. Vëllimi i gjakut të humbur gjatë aborteve do të jetë më shumë se gjatë ciklit mujor. Paqja seksuale Recommended, të zvogëlojë aktivitetin fizik, nuk do të marrë një dush të nxehtë, nuk ka pishinë dhe sauna.

Pas 2 javësh gjinekolog kryen një shqyrtim në studimin ultratinguj shtrat dhe të kontrollit. Nëse ka ndonjë ankesa është e rekomanduar për të vizituar një mjek për të vëzhguar dhe off komplikime të largëta.

Në mënyrë që të mos merren me problemet e abortit, ju duhet të zgjidhni metodën e duhur të kontracepcionit. Mos harroni, jo abortuvannya artificiale një metodë të kontracepcionit. Në rast të një rezultati të favorshëm të abortit, nuk ka siguri se ndërpresë ardhshëm do të jetë i ngjashëm. Shtatzënia është e lidhur me lirimin e një numri të madh të hormoneve. Shpesh spikes hormonale me periudha të vogla të "pushimit" mund të çojë në shterpësi.

Një grua duhet të mbani mend se askush përveç saj nuk mund të disponojë jetën e fëmijës së saj. Ndërpret duhet të jetë një vendim të informuar. Dhe vajzat duhet të kuptojnë se përgjegjësia për shëndetin e tyre dhe për fatin e fëmijëve të tyre është për ta.