Çfarë është endometritis kronike dhe më e rrezikshme gjatë shtatzënisë


Endometrium që mbulon trupin e mitrës brenda. Kjo shell është e përbërë nga dy shtresa. Një shtresë është funksionale, se ndarja e këtij endometrium refuzuar dhe eliminuar, dhe pastaj rritet përsëri muajin e ardhshëm. Fund Shtresa - basal, e cila është në kufi shtresë muskujve, si rezultat, këto qeliza të ndihmojë të rritet shtresa funksionale.

Përmbajtje

 • Kur mund të endometritis
 • Simptomet e endometritis kronike
 • Si për të trajtuar sëmundjen

Duke pasur parasysh se pjesa basal përbëhet nga një rresht të qelizave. Kur inflamacion i endometrium, infeksioni lehtësisht shkon në shtresën e muskujve.


Kronik endometritis - një sëmundje inflamatore e vonuar rreshtim brendshme të mitrës. Po koncept funksional shtresë të paqëndrueshme, shumë kjo strukturë që i përkasin pjesës së vetme-shtresa. Nëse inflamacioni prek shtresa muskulare vazhdon, ky shtet do të quhet metroendometritis.

Kur mund të lindin endometritis?

Dëmtimi tek shtresa e brendshme e endometrium hap "portën" për infeksionit, i cili lehtësisht mund të infektojnë trupin e uterusit. Por jo të gjitha gratë janë të prirur për sëmundje, por vetëm ato ku ka faktorë të favorshme:

 1. Reduktuar statusin imunitar. Gratë shpesh e sëmurë;
 2. Në gratë me patologji extragenital. Për shembull, diabeti, pyelonephritis;
 3. Prania e vatrave kronike infektive. Edhe pa trajtim të dhëmbëve mund të shkaktojë endometritis;
 4. Në kryerjen manipulimin kirurgjikale të mitrës dhe nuk përputhen me rregullat sanitare, pa mikrobe ose antiseptik.

Endometrial Dëmtimi njëjta gjë mund të ndodhë me ndihmën e procedurave të ndryshme terapeutike apo diagnostikuese. Edhe një mjek me përvojë mund të dëmtojë këtë shell hollë, veçanërisht në qoftë se këto manipulime janë kryer shumë shpesh:

 • "Pastrimi" në mitër. Ky manipulim mund të bëhet për abortin apo curettage diagnostike dhe terapeutike. Nëse kjo manipulim kryer shumë shpesh, probabiliteti i dëmit kësaj shtrese rritet;
 • Vendosja kontraceptive intrauterine. Spirale është një rregullim i ashpër, e cila mund vpyratysya në murin mitrës. Në këto vende, endometrium është dëmtuar, në rastin e infeksionit të spirale, ajo mund të shkaktojë inflamacion të rëndë;
 • Hysteroscopy. Kjo metodë e inspektimit duke përdorur një mitër të veçantë aparatit;
 • Hysterosalpynhohrafyya. Metoda ju lejon për të provuar qenët i qartë tub në varfëri apo trajtojnë adhesions në tubave, të cilat janë shpesh shkaku i infertilitetit;
 • A është e saktë spirintsevaniya metodë. Disa ofrojnë infeksionet vaginale trajtohen me administrimin qese ilaçe. Kur hyjnë pasakta ose jo-pajtueshmërinë me rregullat e normat sanitare mund endometritis;
 • Endometritis mund te zhvillohet pas lindjes, infeksion pranimit ose praninë e mbetjeve të indeve placental në zgavrën.

Simptomet e endometritis kronike

Endometritis kronike nuk mund të jetë rezultat i trajtimit të endometritis akut ose terapi të zgjedhur gabimisht. Simptoma kronike endometritis, e cila nuk është specifik, jo lehtë të njohin.

Kjo sëmundje manifestohet:

 1. Parregullsi menstruale. Diktim mund të jetë në mes të ciklit;
 2. Diktim gjatë menstruacioneve bollshme ose shumë të pakta;
 3. Gjatë pas nje muaji ka një "lyerje";
 4. Rritja e temperaturave;
 5. Dhimbje barku në pushim, gjatë raportit seksual ose gjatë jashtëqitjes;
 6. Dobësi e përgjithshme;
 7. Dridhura dhe lodhje;
 8. Steriliteti;
 9. Aborti në fazat e hershme. Fekondimi mund të ndodhë, por futja e dëmtuar plotësisht zigotin endometrium nuk mund. Dhe në një pikë embrioni është refuzuar.
 10. Shkarkimi nga gjenital karakterit purulent traktit.

Si për të vënë një diagnozë të Endometrioza?

Në çdo implikimeve të konsultohet një obstetër gjinekolog -, ai do të sondazhit. Endometritis Sidomos kronike dhe shtatzënia janë të papajtueshme, kështu që diagnoza është e nevojshme.

 1. Karrige ekzaminim gjinekologjik në një pasqyrë dhe probing në mitër. Mitra është e dhimbshme gjatë inspektimit dhe u rrit në madhësi;
 2. Smears flora bakteriale;
 3. Mbjellëse bakteriale Smears. Shpesh agjent i Endometrioza dhe mbjellë;
 4. Gjaku i plotë. Dhe gjaku do të jetë shenja të inflamacionit. Ngritja qelizat e bardha të gjakut, të lartë ESR, ndryshime në formulën e leukociteve;
 5. Një ultratinguj e mitrës. Endometrium është e trashë se normale. Në mitër mund të jetë e clots gjakut ose shkarkimin purulent mund të ndodhë adhesions në zgavrën. Nëse zhvilluar endometritis në periudhën pas lindjes mund të shihen ind placentar ose predha;

Në këtë proces të gjatë e inflamacionit mund të shkojë në mitër. Çdo dëmtim të tubave ose vezoret të çojë në përhapjen e mëtejshme të inflamacionit në legen, dhe pastaj në bark.

Mund endometritis kronike pas IVF?

Zakonisht, para se të bëni të IVF, mjeku propozon për të krijuar shkakun e infertilitetit dhe trajtimin e kësaj sëmundjeje. Dhe, natyrisht, para se të bëjnë përpjekje IVF, endometritis kronike duhet të trajtohen. Përndryshe, IVF mund të mos ketë sukses. Nuk është një mundësi e shtatzënisë të pavarur nëse endometritis kronike ishte shkaku i abortit ose infertilitetit.

Si për të trajtuar endometritis?

Çdo trajtim i inflamacionit do të jetë efektive nëse gjeni llojin e agjentit infektiv. Treat endometritis kronike duhet tërësisht dhe në mënyrë të vazhdueshme.

Një metodë shumë efektive të futur droga direkt në mitrës.
Është e rëndësishme për të zgjedhur terapinë e duhur me antibiotikë. Më shpesh përshkruajnë antibiotikët spektrin e gjerë, dhe askush lloj antibiotiku. Mbjellëse bakteriale dhe ndjeshmëria ndaj antibiotikëve mund të bëni, por të presim për një përgjigje është e papërshtatshme për shkak se ajo mund të çojë në komplikacione.

Trajtimi i endometritis kronike duhet të kryhet menjëherë pas diagnostikimit të antibiotikëve që mbulojnë një gamë të gjerë të baktereve. Pas pranimit të analizës së ndjeshmërisë, trajtimi mund të rregullohen.

Në shumicën e rasteve, agjentët e mëposhtme antibacterial:

 1. Metronidazole - ndikojnë bakteret anaerobe;
 2. Gentamicin - antibiotik relativisht e vjetër, por në një moment ajo u ndal duke përdorur për shkak të efekteve toksike në dëgjim, edhe pse shumë efektive në kombinim me Metronidazole;
 3. Cefalosporinat e gjeneratës së tretë. Ata kanë një gamë të gjerë dhe toksicitet të ulët;
 4. Aminoglycosides. Shpenzojnë më pak efekt, por mund të përdoret për trajtimin e reaksioneve alergjike ndaj cefalosporinave.

Përveç terapisë antibiotike përdorur kontraceptive orale, të cilat kanë efekte anti-inflamatore dhe rregulluar ciklin. Gruaja nuk është e këshillueshme që të bëhet shtatzënë gjatë trajtimit, sepse ajo do të të çojë në një përkeqësim të procesit inflamator. Shtatzënia veten në sfondin marrë antibiotikët mund të jetë problematike.


Tre muaj për të cilat trajtimi nuk është menduar një kohë kaq të gjatë, por shumë të rëndësishme për t'u përgatitur për shtatzëni. Në kundërshtim me rregullat e trajtimit të endometritis kronike gjatë shtatzënisë është e vështirë apo edhe e pamundur. Ju mund të kenë nevojë kirurgji për të ndarë adhesions brenda mitrës.

Nëse është e mundur, përdorni trajtime fizike terapi që rrisin rrjedhjen e gjakut në organet pelvike. Aplikoni procedurën e mëposhtme:

 1. Terapi magnetike;
 2. Electrophoresis e substancave të ndryshme (jod, zink);
 3. Ultratinguj frekuencë të lartë (UHF);
 4. Mud;
 5. Banjot parafine.

Këto procedura mund të kryhen me qëllim të rehabilitimit të grave pas trajtimit të endometritis. Jo domosdoshmërisht të mbajë terapi fizike në spital, shpesh pacienti është dërguar për rehabilitim në vendpushimin, e cila është obstetrik - profilin gjinekologjike.

Ajo duhet të mbahet mend endometritis kronike, e cila është një sëmundje e tmerrshme që përfundimisht "fshirja" tregon e tyre dhe spaykovymprotsesom komplikuar. Pra, mos të pavarur të emëruar dhe të pranojë antibacterials, nëse ju dyshoni në endometritis. Në trajtimin e gabuar mund të arrihet se bakter që ka shkaktuar inflamacion bëhet rezistent ndaj të gjitha trajtimet.