Trego pas cezariane - të kujdesen, ndërlikimet e mundshme


Ndonjëherë ka situata aq obstetrike, e cila rezultoi në një grua është në gjendje të lindjes vaginale të një fëmijë, dhe pastaj mjekët mbështeten në ofrimin kirurgjikale me prerje cezariane. Dhe ndonjëherë momenti më i gëzuar në jetën e një gruaje dëmtuan qepje postoperativ dhe pasojat që shoqërojnë shërimin e tij.

Përmbajtje

  • Trego pas seksion cezariane
  • Shërim pas cezariane
  • Korrigjimi damar pas operacionit

Ndonjëherë mbresë sjell shumë probleme të lidhura me infeksion dhe parehati, dhe jo një pamje të bukur estetike. Për momentet Rastesishme lumtur shpenzuar me fëmijën, nuk sjellin emocionet mama negative, ne duhet të kuptojmë të gjitha llojet e problemeve që lidhen me shtresë pas seksion cezariane dhe e konsiderojnë mënyra për tejkalimin e tyre.


Trego pas seksion cezariane

Pas lindjes së fëmijës nga ana e operacionit (nxjerrë atë nga mitër) shtresë peritoneum qepi, muskujt, aponeurosis, nënlëkurës yndyrë dhe lëkurë. Mitër qepi me dy rresht qepje të vazhdueshme duke përdorur materiale samorassasyvayuschiesya. Në lëkurë, në varësi të situatave obstetrike (ku ka një kërcënim për shëndetin dhe jetën e gruas dhe fëmijës së saj, apo mbajtur seksion cezariane zgjedhore), të dallojë llojet e mëposhtme të seksioneve të murit të barkut:

  • Në urgjente (emergjente) që është një seksion korporalnoe operacion kur mëparshëm prerje të barkut mur bërë nga zona pubike në kërthizë gjatësor përgjatë midline e barkut, dhe mitra - gjatësor. Kjo metodë është shumë e shpejtë dhe ndihmon për të ruajtur sekonda të çmuar në rast të komplikimeve në nënën ose fëmijën. Shfaq imponuar në nodules veçanta (gunga). Por pas një kohe ajo mund të bëhet i vrazhdë dhe jo estetike.

  • Cezariane në Pfannenshtylyu - mbajtur si mitër gjatesore, dhe në zonën e suprapubic. Ky është një lloj mjaft e zakonshme e nyjeve, ndërsa ajo duket si një dele natyrore të lëkurës dhe më pak të dukshme. Në këtë rast, një plagë kozmetike suturing metodë intradermal.

  • Në mënyrë të ngjashme, nuk është një operacion i shpejtë dhe e lehtë accesses - prerje e lëkurës në Joel - Cohen. Drejtimin atë transversely midis kërthizës dhe suprapubic dele, largohet 3 cm më poshtë në mes të distancës mes tyre.

Nëse pas dhimbje cezariane përbashkëta dhe ankthi sjell nënat, mjeku përshkruan painkillers në ditët e para të periudhës postoperative. Gjithashtu, përdorni antibiotikët, terapi infuzion (zgjidhjet infuzion intravenoz, për të plotësuar humbjen e gjakut), përgatitjet uljen në mitër.

Qepje pas operacionit kërkojnë trajtim të përditshëm të antiseptics stafit mjekësor. Pas shkarkimit nga ndarja e kujdesit të vetë. Është e rekomanduar për të mos lagur me ujë damar para heqjes nga ajo temat.

Një ditë pas operacionit gruaja ka hequr nga shtrati dhe të fillojnë në mënyrë aktive rekomandojmë që të ecin dhe lëvizin, me ndihmën e të lehtësojë gjendjen e saj apo fashë lidhur pelenë bark. Aktiviteti i moderuar fizik përmirëson lëvizshmëri zorrëve dhe në këtë mënyrë "shkon" punën e traktit digjestiv dhe ndihmon për të reduktuar profylaktyruya mitrës, e pas lindjes hemorragji.

Në ditën e gjashtë, zakonisht me asnjë periudhë të komplikuar postoperative, hiqni seams ku ato mbivendosen materiale absorbable (mëndafshi). Kur suturing plagët temat absorbable (zorrë, Vickrey) - seams nuk janë hequr, ata samorassasyvayuschiesya rreth 70-120 ditë pas operacionit.

Lëkura mbresë është formuar zakonisht në fund të javës së parë pas operacionit. Një shtresë në mitër mund të formohet në fund dy vjet pas operacionit, e cila është arsyeja pse shtatzënia e mëposhtme duhet të planifikohen për shkak të një kohë për të edukuar mbresë pasur mitrës.

Në rast të komplikimeve, lindjes së fëmijës mund të përballet me momente të tilla të pakëndshme:

  • Getting gjak patharë fashë dhe përzgjedhjen lëngshëm. Në këtë rast, ju duhet të informoni mjekun, më shumë gjasa, ajo do të përpunojë ligation qepje dhe zgjidhje të veçanta ose ointments për gjiri hematoma nënlëkurës. Edhe në raste të tilla për të sqaruar situatën kryer bashkoj me ultratinguj pas seksion cezariane. Dikush mund të shohin formimin e një hematoma (akumulimit të gjakut) dhe të shpenzojnë kohë masat terapeutike.
  • Dallimet qepje postoperative. Kjo ndodh rrallë, por ende, në qoftë se ju shitur shtresë pas seksion cezariane nuk duhet të panik! Ajo nuk ka qenë rasti, jo çfarë do damar të përfundojnë fituar! Zakonisht ky kusht ndodh deri në 10 ditë të periudhës post-operative ose një ditë pas heqjes së materialit qepje (Threads, ligatures). Kjo shpesh ndodh pas heqjen e peshave apo infeksion sekondar e plagëve, ose në gratë me çrregullime extragenital (diabet). Ju duhet menjëherë të kthehet në objektin për të korrigjuar komplikime u ngrit. Gjinekologë mjek obstetër nuk janë të rekomanduara gjatë dy muajve të parë pas operacionit për të hequr peshën që tejkalon peshën e fëmijës.
  • Një nga komplikimet pakëndshme - një qepje ekzemë postoperative. Në raste të tilla, ka kryer një trajtim të veçantë sipërfaqe prej plagëve duke përdorur zgjidhje të ndryshme antiseptik dhe ointments. Për të parandaluar këtë shtet menjëherë pas operacionit dhe të përshkruajnë antibiotikët.
  • Gyp Arsim - i ashtuquajturi komunikimi mes plagë dhe sipërfaqe të lëkurës që kalon nëpër shtresë. Kjo gjendje ndodh në gratë që nuk marrin trupin e tyre përdoren për fije qepje, në të cilin rast e nahnayvaetsya damar dhe zgavrën formuar. Me kalimin e kohës ajo mund të pavarur të ngushtë, por ndonjëherë duhet të mbështetet në heqje norytsevoho shkuar.

Unë do të doja të theksoj se të gjitha komplikime të lidhura me qepje duhet të trajtohet nën mbikëqyrjen e personelit mjekësor dhe mjek.

Shërim pas cezariane

Për një nënë e re ka asnjë mënyrë e lehtë! Dhe pastaj ajo do të duhet të ndihmojë jo vetëm personelin mjekësor, por e gjithë familja. Ajo kërkon edhe mbështetje fizike dhe morale. Për një grua hyri në një fazë të re në jetën e saj, përgjegjësia e saj të dyfishtë, dhe këtu trupi rimëkëmbet nga operacioni. Sepse fazë rikuperimi kërkon mbështetje për gratë nga të gjithë familjen e saj. Kështu, me të cilat situata mund të përballen me nënën dhe se si zgjidhet?


Ngjiten parë nga shtrati pas operacionit është dhënë mjaft e vështirë. Por me ndihmën e stafit mjekësor ose të afërmit, ajo është detyrë mjaft e mundshme. Dhe çdo herë kjo detyrë do të jepet më e lehtë dhe më e lehtë.

Aktiviteti i zorrëve. Siç u përmend më herët - vetëm lëvizja. Fillimi gastrointestinal lëvizshmëri, është parandalimi i formimit të mbështjelljes dhe akumulimin e gazeve.

Ushqyerit. Në ditën e parë pas operacionit - vetëm ujë! Në ijet ditën e dytë supë pule të jetë e mundur, kefir, kos, supë. Dhe nga koha e katërtës mund të përdoren gatuar ose steamed ushqim.

Gji-ushqyer. Inkurajuar pas operacionit. Dita e tretë vjen në qumësht, ky fëmijë merr Colostrum vlefshme. Pavarësisht nga antibiotikët, gruaja e lejuar për të gji si droga moderne përfshijnë mirëpritur ata dhe të padëmshme për fëmijën gjatë ushqyerjes me gji. Përveç kësaj, fëmija do të marrë në këtë kohë probiotics.

Lohii. Kjo përzgjedhje lindjes. Mesatarisht ata e fundit për 8 javë pas lindjes, gjatë së cilës kohë ka një shërim të plotë të endometrium në mitër. Por kjo - kjo është një plagë e hapur, kështu që intime është e rekomanduar për të filluar pas ndalimit fuckers, pasi ekziston rreziku i infeksionit të mitrës.

Korrigjimi damar pas seksion cezariane

Microdermabrasion - Ky ind mbresë rëndë duke përdorur oksid alumini. Kjo hequr strukturën e vjetër dhe rrit ri. Në indet përmirëson metabolizmin, rrit oxygenation, i cili promovon formimin e komponimeve të reja kolagjenit. Është e nevojshme për të kryer një seri prej 30 trajtimeve minutë me një pushim në mes tyre në një javë.

Laser po rishfaqet damar pas seksion cezariane. Metodologjia me të cilën shtresa lazer janë hequr indet Rubtsov-ndryshuar. Procedura është mjaft e pakëndshme dhe të dhimbshme. Por si thonë ata - Bukuri kërkon sakrificë! Rezultati i suksesshëm marrin disa procedura me damar më tej përpunimin ointments antiseptik dhe drogës që përmirësojnë qarkullimin e gjakut lokale për rigjenerimin e indeve të shpejtë.

Lëkurë kimike acide frutash, ku lëkura e otshelushyvaetsya mbresë, dhe pastaj duke përdorur kimikate linjë dhe i zbehtë.

Prerje kirurgjikale të lë mbresë. Përdoret në plagët e vogla të ngushta, gjatë kryerjes së autopsi dhe heqjen e kolagjenit tepërt mbresë dhe enëve të hyrë në mish.

Të gjitha procedurat e mësipërme nuk lehtësimin mbresë, por e bëjnë atë më pak të dukshme. Le mbresë postoperative do të jetë telash shumë të vogël në shpërndarjen tuaj, dhe çdo gjë tjetër mend vetëm kujtime të këndshme e takimit të parë me fëmijën tuaj! Le familja juaj të jetë aty pranë, duke ndihmuar për të shërohen pas operacionit. Shëndeti për ju dhe familjen tuaj!