Erozioni i qafës së mitrës dhe shtatzënisë, ajo e rrezikut


Ju mund të përgëzoj - testi tregoi dy shirita! Me kënaqësi të mbështetet te mjeku, dhe pastaj ai e bën vendimin - ju kundër sfondit të shtatzënisë erozionit qafës së mitrës! Shock dhe shumë çfarë të bëjë tjetër !?

Përmbajtje

 • Çfarë është erozioni i qafës së mitrës?
 • Ndikimi i erozionit në shtatzënisë dhe anasjelltas
 • Diagnoza e shtatzënisë qafës së mitrës erozionit
 • Karakteristikat e trajtimit në shtatzëni

Gjëja më e rëndësishme - për të qetësuar dhe të mos shqetësohen, sepse emocionet mund të dëmtojë fëmijën e palindur! Gjinekolog me përvojë të qetë dhe të ju them se erozioni, pavarësisht disa rrezik në shtatzëni nuk është aq e rrezikshme për të menduar për ndërpret, dhe monitorimi i vazhdueshëm dhe trajtimin e fëmijës tuaj nuk ka dëm. Si dhe simptomat që shoqëruan dhe trajtohen si para dhe pas lindjes.


Çfarë është erozioni i qafës së mitrës? Dhe çfarë faktorë shkaktojnë atë

Sipas këtij koncepti për të kuptuar epitelin defekt qafës së mitrës (afërsisht plagë), zhvilluar për arsye të caktuara:

 • Ndryshimet hormonale (shpesh në vajzat nën 21 për shkak të ndryshimeve hormonale në qelizat e mukozës së mitrës). Normalisht vajzat e kësaj moshe të qelizave cilindrike të vendosura në kanalin e qafës së mitrës (mitrës lidhet me zgavrën) përtej kanalit - ajo ectopia (në dukje ajo i ngjan erozionit, por kjo është një gjendje normale dhe vetëm një mjek mund të përcaktojë me saktësi nëse norma është patologji).

  Me moshën, qelizat cilindrike janë brenda kanalit, duke hapur rrugën për epitelit normal squamous e mitrës, dhe ky proces është i rregulluar nga hormonet. Pra, erozioni ndikon në epitelin më të larmishëm.

 • Virus dashuri. Shkencëtarët kanë treguar se papillomavirus njeriut (HPV) - variacione ONKOGJENIKË e trajtimit injoruar fillimisht të çojë në erozionit, dhe më vonë për të kancerit të qafës së mitrës.

  Në praktikë tim ishte një rast ku një nënë e re pas lindjes zvarritur trajtimin e erozionit që ndodhi para shtatzënisë (dhe filloi të përparojë në sfondin e saj). Ajo kërkoi ndihmë fund dhe u zbulua kur shqyrton Human Papilloma Virus dhe fazat fillestare të kancerit të qafës së mitrës, por koha e terapisë në trajtimin e kancerit dhe infeksioneve virale me partnerin seksual ndihmuar në luftën për jetën dhe shëndetin e grave!

 • Infeksioni i traktit gjenital. Hlamaidioz, ureo dhe mycoplasmosis, uslovnovno microflora patogjen (Staphylococcus, Streptococcus, Escherichia, Candida, etj), Trichomoniasis dhe gonorrea çojë në inflamacion kronik të vaginës (vaginitis) dhe kanalit të qafës së mitrës qafës së mitrës (Exo dhe endocervicitis), e cila nga ana nga ana e çon në formimin e defektit të qafës së mitrës mukozë, dmth për të erozionit.

 • Lëndime dhe dëme kimike. Kur marrëdhënia armiqësor, përdorimi i shpeshtë i tampona dhe douching substanca të ndryshme në vetë. Lëndimet Postpartum dhe pushimet.

 • Ndryshimet precancerous. Dysplasia praktikisht i padallueshëm me sy të lirë nga erozioni, dhe vetëm gjatë Citologjia kapur (qelizat nga epiteli) ose Histologji (indeve marrë qelizat set-epiteliale), teste të veçanta dhe ekzaminimin e mitrës në colposcope mund të diagnostikuar dysplasia ose kancer.

 • Fillimin më parë e aktivitetit seksual.

Ndikimi i erozionit në shtatzënisë dhe anasjelltas

Për shkak të inflamacion të vazhdueshëm kronik të qafës së mitrës dhe disponueshmërinë erozioni gjatë shtatzënisë mund të marrë një infeksion në mitër dhe në të fëmijën.

Kjo të gjithë mund të shkaktojë abort, venitje e saj, vonuar intrauterine të rritjes, infeksion i mitrës dhe membrana amniotike (horiamnionit) dhe shkarkimin e parakohshme e ujit, keqformime në fetus dhe infeksionit të organeve të brendshme të fëmijës pas lindjes, derisa të efekteve anësore. Shpesh ruptures sëmurë qafën e mitrës të ndodhë gjatë lindjes.

Nga ana tjetër shtatzënia shumë zhvillohet në sfondin e rritjes së hormoneve femërore të nevojshme për shtatzëninë e saj, dhe ndryshimet hormonale siç përshkruhet më sipër, të çojë në një thellim të procesit patologjike në erozionit më që mund të lëvizin në dysplasia (një gjendje parakanceroze) dhe kancerin në më të rrezikshme! Por unë dua të siguroj ju, nuk është e nevojshme që të jetë me ju!

Rezervuar - është forearmed! Ne tani e dimë se është e nevojshme për të kontrolluar procesin me mjekun tuaj dhe nuk e le gjëra rrëshqitje, dhe më e rëndësishmja të mos vetë-mjekoj! Për shkak se të dhënat janë komplikime të rralla në gratë shtatzëna që janë të shikuar shëndetin e tyre. Por ne duhet të jetë i vetëdijshëm për situata të tilla, për të parandaluar probleme dhe kohë për të ndryshuar taktikat në pamjen e tyre!

Diagnoza e shtatzënisë qafës së mitrës erozionit

Në vizitën e parë në gjinekolog në regjistrim, mjeku shqyrton qafën e mitrës në pasqyrë dhe merr vija mbi florën dhe Citologjia, si dhe disponueshmërinë tashmë mund të shihni ndryshime.

Nëse e njëjta grua është ankuar për shkarkimin e harlisur që mund të jenë të bardhë, të verdhë, ngjyrë e gjelbër me një erë të pakëndshme dhe ndonjëherë kafe, kafe, ngjyrë të kuqe (këtu duhet alarmin!) Ndoshta nuk është një erozioni gjakderdhje dhe fillon abort kërcënuar! Në këto raste të kryejë një ekzaminim më të hollësishëm:

 • Kur rezultate të këqija goditje, të bëjë microflora kulture dhe të përshkruajnë trajtim.
 • Kryejnë teste me jod dhe acid acetik (e cila nuk është e rrezikshme për fëmijën kur saktësinë dhe përvoja e mjekut), patologji epiteli nuk pikturuar - testin me jod dhe ndryshon ngjyrën - nga acid acetik.
 • Pastaj kryejnë kolposkopinë - një rishikim të mitrës në pajisjen pasqyrë optik që rrit një foto mikroskop - dhe ju mund të shqyrtojë patologjinë e qelizave epiteliale.
 • Në qoftë se rezultatet pozitive të metodave të mësipërme me kujdes dhe dëshminë e (gjendjen dyshuar precancerous) të marrë një biopsi (një copë e indeve nga mitrës) dhe dërguar për analizë.
 • Nëse nuk është gjakderdhje për mjekun e mëtejshëm diagnozën propozon për të bërë kërkime ultrozvukovoe, për të shmangur kërcënimin e ndërprerjes së shtatzënisë ose shkëputje placentar. Dhe të jetë i sigurt që të caktojë një trajtojnë!
 • Gjithashtu testimin për papillomavirus njeriut (tensionet ONKOGJENIKË).

Simptoma të tjera përfshijnë dhimbje gjatë marrëdhënieve, por kjo është e rrallë. Shumica asimptomatike qafës së mitrës erozioni.

Karakteristikat e trajtimit të erozionit gjatë shtatzënisë

Nëse pas testi marrë rezultate të mira, dhe mjeku jashtë përcakton erozionin e mitrës, nganjëherë mund të jetë shtatzënia fiziologjikisht normale - si një qafë përdredhur, por pas lindjes kthehet në normale. Atëherë trajtojnë ky kusht është e nevojshme. Në raste të tjera, rezultatet nuk janë shumë të mira sondazh plan individual trajtimi.

Ka një keqkuptim që gratë e reja kanë lindur dhe nuk e djeg erozioni nuk mund të jetë më herët mund të pajtohem me atë si metoda ishin të vrazhdë dhe të çojë në dhëmbëza të qafës së mitrës, e cila parandaloi zbulimin e saj në lindjen e fëmijës. Tani në botën e sotme ka metoda moderne - Cryotherapy, lazer, trajtim argon-plazma erozioni. Por të gjitha këto metoda në rastin tonë parëndësishme - vetëm pas lindjes!

Kjo është arsyeja pse shtatzënia duhet të planifikohet për të identifikuar dhe trajtuar të gjitha sëmundjet e organeve riprodhuese femër para shtatzënisë!

Megjithatë, në qoftë se testet kanë konfirmuar infeksionit, dhe ka ankesa rreth shkarkimit të pakëndshme nga trakti gjenital, tableta vaginale përcaktuara sanitare, qirinj (të lejuara gjatë shtatzënisë dhe në kohën e duhur) dhe supozitorëve bimor (buckthorn detit - të ketë efekt zazhyvlyayuschym).

Ju mund të përdorni barin e ujitjes (vetëm nën mbikëqyrje mjekësore për të shmangur dëmtimin Mukoza vetë dhe vetëm ato barëra që mjeku juaj do të përshkruajnë si ata mund të shkaktojnë alergji ose të dëmtojë fëmijën për vetë-trajtim). Dhe pastaj mbikëqyrjen e detyrueshme, kontrolli Histologji, shpifjeve dhe colposcopy. Lindja e fëmijës mund të jetë e natyrshme në foci prosanirovynyh e infeksionit.

Në rastet kur histologjikisht konfirmuara kancerin e qafës së mitrës, duke shkuar në një konsultim të mjekëve dhe çështjen e shtatzënisë të mëtejshëm dhe të trajtimit të kancerit në spital!


Më e rëndësishmja - në qoftë se të gjitha emërimet gjinekologun tuaj dhe vizita të rregullta gjatë shtatzanisë mund të sigurtë të të lindë një fëmijë të shëndetshëm vetëm edhe me këtë diagnozë si erozioni i qafës së mitrës! Por sigurisht, voizbezhanie e komplikimeve nga shtatzënia e planifikimit e sëmundjes duhet të testohen dhe të trajtohen në mënyrë të ngjashme për shfaqjen e tij, ekzaminimet e rregullta profilaktike kaluar! Shëndeti për ju!