Endometrioza dhe Shtatzënia - a ka një shans


E madhe në qoftë se shtatzënia ndodh në një kohë kur të dy e dëshirës së saj! Por ka, për fat të keq, situata në të cilat një grua pas dështimit për të krijoj një fëmijë dëgjon nga mjeku - Diagnoza - ju keni Endometrioza!

Përmbajtje

 • Çfarë lloj i një - Endometrioza?
 • Arsyet që kontribuojnë në zhvillimin e Endometrioza
 • Trupi Endometrioza e mitrës (adenomyosis)
 • Endometrioza qafës
 • Endometrioza dhe endometrioma ovarian (kist endometrioid)
 • Endometrioza dhe Shtatzënia
 • Trajtimi i Endometrioza

Por në 44% e grave vuajnë nga infertilitetit, diagnoza në vendin e parë! Dhe pastaj jetojnë me të? Si për të fituar dhe të gëzojnë amësinë? Pse është një proces diagnozë parandalon shtatëzaninë?


Çfarë lloj i një - Endometrioza?

Ky proces patologjik me të cilin ind rreshtim të mitrës (endometrium) për disa arsye fillon të rritet në zonat jo tipike për të. Endometrium normalisht duhet të gjendet vetëm në mitër dhe mujore nën ndikimin e hormoneve të refuzuara si të shkarkimit, por tepërt në estrogjenit hormon femra, dhe ky proces është i shqetësuar ose metastatic haematogenously lymphogenous, endometrium zbatohen për autoritetet huaj tij, duke shkaktuar parehati ciklike dhe ankesat.

Shkencëtarët e konsiderojnë tumor si Endometrioza beninje, duke e krahasuar atë me kancer, si dhe endometrial heterotopiyi japin metastaza, thekshëm, thellë në ind (rritjen invazive) shkelin cilësinë e jetës, përveç se asnjë strukturë atipike.

Për të dalluar mes lokalizimin - gjenitale dhe Endometrioza extragenital. Në rastin e parë, procesi ndikon në organet seksuale femërore (mitrës, tuba, vezoret, qafën e mitrës, vulvë). Në rastin e dytë - përhapet në organe të tjera (zorrët, kërthizë, qepje postoperative).

Arsyet që kontribuojnë në zhvillimin e Endometrioza

Deri tani, shkencëtarët nuk e ka vënë saktësisht shkakun e Endometrioza sëmundjes. Por më shpesh se femrat prekshme që u mbajtën një operacioni mjekësor intrauterine (curettage, abortin, cezariane), dhe pastaj të vërejtura në këta pacientë zhvillimin e mitrës Endometrioza (adenomyosis).

Ka edhe torium, sipas të cilit periudha embrionike të gjitha organet e trupit të zhvilluar nga tre struktura të ndryshme pëlhurë, dhe kjo është me një prej tyre, pa marrë parasysh endometriodnoy gjinore në zhvillim indeve. Kjo është arsyeja pse ka raste të Endometrioza (natyrisht, jo kanceri) në burrat dhe vajzave që nuk kanë, kur nuk ka pasur mujore!

Megjithatë roli kryesor në shkaktimin e Endometrioza takon çrregullimeve në ekuilibrin hormonal dhe për të reduktuar imunitetin. Po, shpesh Endometrioza në gratë e moshës riprodhuese dhe më pak në menopauzë (kur nivelet e hormoneve reduktuar fiziologjikisht).

Një sëmundje e shtatzënisë "zbehet" dhe stabilizuar. Prandaj, shikuar përpara, dhe qëllimi kryesor i trajtimit është reduktuar në mënyrë që të arrihet një reduktim të estrogjenit nga futja e menopauzës artificiale ose nivelet në rritje të progesterone (e cila ndodh gjatë shtatzënisë normale).

Trupi Endometrioza e mitrës (adenomyosis)

Në varësi të thella të fazës lezion myometrium e endometriozes janë si vijon:

 1. Endometriza pushtimit të myometrium
 2. Infektimi me trashësi mesit e myometrium
 3. Invasion në shtresën e lëngshëm të mitrës
 4. Rritje në peritoneum

Simptomet kryesore

 • Menstruacioneve dhimbshme vjen në ballë. Më shumë ankesa janë të shprehura në lezionet e mitrës endometrioid heterotopias isthmus dhe sacro - ligaments mitrës, kështu mund të japin dhimbje në rektum. Pas dhimbjen e kalon mujore.
 • Pak ditë para menstruacioneve dhe pas saj, ka mazhuschie shkarkimin kafe ("çokollatë"). Menstruacioneve mund të jetë e gjatë dhe e rëndë.
 • Nuk mund të jenë dhimbje gjatë raportit seksual, i cili në thelb jep cilësinë e partnerëve të jetës.
 • Për shkak të humbjes së rregullt të rënda të gjakut mund të reduktohet hemoglobinës dhe anemi, si rezultat i kësaj.
 • Dhe, natyrisht, gjëja më e keqe - është e infertilitetit.

Diagnoza e adenomyosis

 • Browse, historia mjekësore dhe ankesa
 • Ultratinguj (Transvaginal) në fazën e dytë të ciklit menstrual.
 • Hysteroscopy (pajisje optike përmes të cilit kryhet një rishikim të mitrës) e ndjekur nga biopsi dhe konfirmim histologjike.
 • MRI

Endometrioza qafës

Shkaqet e Endometrioza janë paraqitur më poshtë, dhe ata të gjithë të kontribuojnë në penetrimin e indeve endometrial në të plagosurit përmes mukozës së mitrës.

 • Ndërhyrjet gjinekologjike invazive
 • Trajtimi diatermi i proceseve të qafës së mitrës erozive
 • Lëndimet apo lëndime të qafës traumatike dhëmbëza pas lindjes pas curettage të mitrës dhe qafës së mitrës

Diagnoza e Endometrioza të qafës së mitrës

• Përmbledhje (duke përdorur një colposcope ose tservikoskopiya) ose vizualisht duke përdorur Speculums

• Ankesat e "çokollatë" shkarkim nga trakti gjenital para, ose pas menstruacioneve apo marrëdhënieve seksuale
• histologjike Endometrioza podverzhdeniya pas curettage veçantë diagnostike e mukozën e mitrës dhe qafës së mitrës

Endometrioza dhe endometrioma ovarian (kist endometrioid)

Endometrioyidnyye vendosur heterotopyy në inde ovarian dhe kanë pamjen e cysts, diametri i të cilit mund të jetë nga 5 mm deri në disa centimetra, të mbushura me kafe ("çokollatë") përmbajtjen. Kur i lidhur me disa cysts të vogla në mes të indeve ovarian, atëherë ne po flasim për kist endometrioid (endometrioma). Në yayichnykovuyu ind jonormal thekshëm heterotopyy hematogjene, rrugë lymphogenous.

Klinik, ky mund të kist vetë ose si pa ushtrimi, dhe mund të preket para ose pas menstruacioneve, pas ushtrimit ose seksuale, në formën e dhemb dhimbjen. Shpesh, këto cysts janë të përfshirë në mbështjelljes në legen.

Diagnoza e Endometrioza ovarian

 • Marrja Historia, ankesat, ekzaminimi (shpesh nuk diagnostikuar me prekje, pasi shuma nuk shkojnë përtej inde të shëndetshme ovarian). Por endometrioma mund të zbulohet nga probing, pasi ata u rrit në madhësi (mund të jetë deri në 15 cm) dhe janë të vendosura në të dy anët e pasme të mitrës, të dhimbshme në të prekur.
 • Ekzaminimi me ultratinguj e cysts vogla endometriotic visualized si substanca hypoechoic në inde ovarian. Endometrioms përcaktuara si arsim harmonishëm ehopozitivnoy kapsulë të vogël dhe pezullimin lëngshme në sfond brenda cysts në të dyja anët e mitrës.
 • Vlera më e madhe është në diagnozën e endometrioma laparoscopy. Me atë që ju mund të shihni në cysts ovarian indeve të cyanotic Endometrioza ose "çokollatë" ngjyrë.

Kur retrotservikalnogo dhe vaginale ankesat Endometrioza parat e dhimbjes para ose gjatë menstruacioneve, gjatë lëvizjeve të zorrëve dhe kontaktit seksual. Dhe në Endometrioza tubat fallopiane, ndërlikim më të rëndësishme dhe të pakëndshme është të ngjitet në tubat fallopiane, duke çuar në varfëri.

Endometrioza dhe Shtatzënia

Shumë shpesh këto koncepte janë të papajtueshme, por mos të jetë i trishtuar dhe me trajtimin e duhur, dhe më e rëndësishmja në kohën e caktuar, kjo e tmerrshme, me sa duket diagnoza të trajtimit.

Ne nuk mund të themi se rezultati i Endometrioza është infertilitetit, shtatzania me Endometrioza, por ende e mundur, edhe, gjëja më e rëndësishme, kur ajo është dukuri e regresionit të procesit patologjike, duke shtypur progesterone hormon estrogjenit - hormon i shtatzënisë.

Megjithatë, nëse shtatzënia ka ndodhur në sfondin e Endometrioza kërcënimit të mundshëm të përfundimit, pasi ajo së pari u largua në një sfond ndryshuar hormonal, kështu që nuk mjeku mund të rekomandojë plotësimin e hormoneve progesterone (rresht).


Trajtimi i Endometrioza

Siç u përmend më lart, është e nevojshme në trajtimin e heterotopias endometrioid përdorin hormonet e estrogjenit korsi shuarje ngritur në këtë gjendje. Si dhe profilaksi pasoja të tilla si dhimbje, sëmundje ngjitëse dhe infertilitetit, konservatore, dhe ndoshta një procedure kirurgjikale.

Terapi hormon përfshin një nga qarqeve:

 • Kontraceptive oral
 • Progestogen (progesterone)
 • Antigonadotropiny
 • Agonist e Gonadotropin - lëshimi i hormoneve
 • Antiestroheny
 • Androgens

Vetëm të përdorni adjuvants, siç e pamë më lart shkakton Endometrioza dhe një nga teoritë kishte imunitet.

Për trajtimin e dhimbjes përdorur droga anti-inflamator jo-steroidal, analgesics dhe antispasmodics.

Në prani të anemia - shtesa hekuri. Nëse, kurë Endometrioza metodë konservative dështon, mbështeten në kirurgji nga laparoscopy ose hysteroscopy, ndërsa heqjen e heterotopiyi endometrial ndjekur nga emërimin e hormoneve. Suksesi i trajtimit varet nga koha e transaksionit dhe terapi zgjedhur hormonal.

Si gjithmonë rekomandojmë që të vetë-mjekoj, siç e keni parë, në këtë rast, kjo mund të çojë në rezultate katastrofike dhe forma të avancuara të Endometrioza dhe si pasojë e sindromave të tmerrshme dhimbje dhe pamundësisë për të pasur fëmijë.

Mjeku mund të rekomandojë trajtim me kombëtare përveç themelore:

 • Hirudotherapy (trajtimi me Leeches)
 • Përdorimi i barnave bimore në bazë të indole dhe epihallata
 • Terapia Antihomotoxic (droga thembra)

Dhe akoma - ende pavarësisht nga fakti se Endometrioza nuk është studiuar sa duhet, dhe mbetet një ilaç mister, qasjet e suksesshme në trajtimin e saj të gjetur. Dhe me trajtimin në kohë te mjeku, gruaja mund të privohet nga shumë syndromes pakëndshme të sëmundjes, duke përfshirë varfëri. Kujdesuni për veten dhe shëndetin tuaj!