Thonjtë Cloyatsya çfarë të bëjnë dhe si të përballen në shtëpi


Ndoshta nuk ka asnjë grua që nuk do të duan që të ketë gjithmonë duart manicured me thonjtë e bukur. Për fat të keq, jo çdo njëri prej nesh është mundësia për të paguar vëmendjen e duhur për shëndetin e thonjve. Le të përpiqemi të kuptojmë se pse thonjtë sharuyutsya dhe çfarë të bëni nëse problemi të prekur.

Përmbajtje

  • Ushqim
  • Vlerësoni vitamina për thonjtë
  • Procedurat kozmetike
  • Thonjtë Sharuyutsya - mjetet juridike popullore
  • Por ajo që për procedurat sallon?

Shpesh shkaku i këtij fenomeni është mjaft e thjeshtë - ne nuk kemi kalcium të mjaftueshme dhe elemente të tjera gjurmë (silicë, hekuri, etj), e cila është ndjerë veçanërisht në fund të dimrit dhe pranverës. Për të sigurt, shumë prej nesh vuri në dukje: vijnë nga pushimet në det, ne plotësisht të harrojmë për thonjtë e dobët dhe të brishtë. Duke marrë pjesën e nevojshme të elementeve gjurmë, thonjtë shërohen për disa kohë, por pastaj përsëri ne fillojmë në njoftim pako të vogël në një gozhdë, pastaj - nga ana tjetër. Dhe tani duhet të pjesë me thonjtë e bukur të gjatë apo manikyr.


Nga rruga, mund të kontribuojë në pako dhe shkelje të manikyr teknikë. Për shembull, të pasakta thonjtë zvogëlimin (e cila është më mirë të mos dëmtojë në këtë mënyrë dhe të përdorin një sharrë). Ose manikyr e thatë, e cila gjithashtu çon në pasoja tragjike, plus llak pa themel.

Një tjetër arsye e mundshme - ndërtesa e gabuar dhe heqja e thonjve akrilik. Këto procedura në formë të popullaritetit të tyre në vitet e fundit shpesh angazhuar amatorë, e cila është për shmangie.

Në kushtet e thonjve mjekësi janë më të prirur për ndarjen nën stres, diabetit në adoleshentët në periudhën postoperative, kur ndryshimi i klimës në sëmundjet hormonale dhe endokrine. Kjo mund të jetë një nga simptomat e menopauzës, dhe - lezionet fungale gozhdë. Por mos e humbni shpresën, të ndihmojë në thonjtë tuaj të vërtetë nuk është aq e vështirë sa mund të duket.

Le të fillojmë me ushqim

Natyrisht, të imët pse thonjtë sharuyutsya dhe çfarë mungon në trup, vetëm mund hulumtimet mjekësore. Por në shumicën e rasteve të mjaftueshme për pak ndryshojnë preferencat e tyre në dietë, dhe të bëjë edhe veprime disi sfiduese të jetë e përkryer trajton ujdisur përsëri.

Pra, të rregulluar mungesën e kalciumit në ndihmë trupin djathë dhe gjizë, produktet e qumështit, qumësht i skremuar, arra, peshk, të freskëta (mundësisht - të rinj) lakër.

Në mënyrë që trupi nuk ndihen mungesë të silikonit të nevojshme: fasule, currants, majdanoz, banane, marule.

Nëse keni anemi (mungesa e hekurit në trup që shkakton një rënie në hemoglobinës në gjak), të hyjë në vezë tuaja dietë (sidomos vezë e verdhë veze), fruta të thata, të mëlçisë (viçi më e madhe hekuri), zarzavate, fasule, bizele, thjerrëza dhe bishtajore të tjera.

Pranvera është veçanërisht i mirë rodhe çaj ndihmë, luleradhiqe dhe lëpjetë. Pjesë e gjelbër e bimëve të prera imët, derdh ujë të valë, të sjellë një çiban, pastaj fik zjarrin, dhe nën një mbulesë për 10 minuta insistojnë supë. A qelqi çaj mjaft lugë e përzierje e këtyre bimëve. Pini çaj si zakonisht.

Gjithashtu ndihmon në forcimin thonjtë xhelatinë. Përgatitja jellies ndryshme, jellies, enët mpiksur. Shkalla në ditë nuk duhet të kalojë 5 gram.

Vlerësoni vitamina për thonjtë

Përshkruan gamën e arsyeve pse thonjtë sharuyutsya, ne heshtje vijnë në atë thonjtë si të gjithë organizmin tonë, kërkon mbështetje vitaminë artificiale. Nuk janë vitamina të veçanta të tilla si Revalid, Perfektyl ​​ose Vitasharm janë të vendosura mjaft mirë, duke gjykuar nga kritikat. Por, para se të aplikoni dëshirueshme, natyrisht, të konsultoheni me një mjek ose të studiojnë të paktën me kujdes udhëzimet.

Ju mund të rekomandojë një opsion buxhetit - tableta maja që bën birrë, të cilat janë të pasura me vitamina B Një dhe B. Ato janë prodhuar me shtesa të ndryshme.

Veçanërisht e dobishme do të ishte në këtë rast me kalcium dhe vitaminë D, si ky mineral gjurmë zhytur keq në formë të pastër.

Nëse komplekse me Vitamina D nuk është gjetur, ajo mund të blihen veç e veç.

Procedurat kozmetike

Duke përshkruar arsyet pse thonjtë janë të dobët, ne nuk kemi festuar një tjetër - e ndikimit negativ të mjedisit. Kjo mund të përfshijë ndikimin e përbërësve të ndryshme dhe kimikateve të familjes duke larë enët, lavanderi, pastrim banesën dhe kështu me radhë.

Pjesa e parë e këshilla këtu - të përdorin gjithnjë doreza gome kur punojnë dhe, natyrisht, kujdesin e duarve dhe thonjtë.

Le të shqyrtojmë se përfshin kujdesin detyrueshme gozhdë, të cilat nuk duhet të injorohen çdo grua. Ndjekur këto rregulla të thjeshta do të ndihmojë trajton tuaj magjike shfaqet gjithmonë, pa marrë parasysh se sa ju duhet të punojnë:

  • të bëjë manikyr të paktën një herë në çdo dy javë. Ju mund të gëzojnë sallon, por mund të bëjë të gjitha procedurat e nevojshme dhe në shtëpi, ndonjëherë edhe më të mira;
  • harrojmë për fotografi gozhdë metalike, e cila vetëm forcojnë problemin e ndarjes, përdorimi saws në një plastike ose bazë druri;
  • të zgjedhë një llak të mirë me përfshirjen e mëndafshi ose najloni, ata të forcuar thonjtë. Përdorni mjete të posaçme që mbrojnë kundër thyerje;
  • dy ditë në javë plotësisht pushojnë nga bojë, por hiqni atë vetëm me fonde të buta që nuk përmbajnë aceton.

Mjetet juridike popullore në luftën për thonjtë të shëndetshme

Tani le të flasim për procedurat që mund të bëhet në shtëpi, nëse ju papritmas zbuluar se ju thonj sharuyutsya. Ajo mund të jetë kozmetike sa të gatshëm dhe receta testuar. Gjëja kryesore këtu - është rregullsinë e aplikimit, jo nga rasti në rast. Një shumë e kohës që ata marrin larg, por rezultati që ju do të vini re shumë shpejt.

Recetë e vjetër është nga Egjipti i lashtë - në rritje vajra ushqimore. Një nga më të mirë për këtë qëllim është i ullirit. Disa herë në javë duhet të kryejë procedurën e mëposhtme: Merrni një lugë çaji me vaj ulliri, shtoni disa pika lëng limoni natyrore, të aplikojnë në thonjtë tuaj para shtrat dhe veshin doreza pambuku në të cilat për të fjetur.

Tri herë në javë është e dobishme për të bërë një dush të ngrohtë përpara se të manikyrin e gjumit me kripë deti dhe jod. Pajis keq në kripë nuk është e nevojshme, por është më mirë të mos për të marrë më e lirë, pa aditivëve. Një grusht i mirë i kripës për të mbushur një tas, shpërndajë me ujë të valë, prisni deri sa ftohtë poshtë në mënyrë që ju mund të mbani duart tuaja, shtoni një jod pak (pika 5 - 7) dhe e futën në zgjidhjen gishtat në mënyrë që uji i mbuloi në lidhje falangave. Banja të bëjë 20 minuta. Pastaj fshij duart nuk e bëri - ata duhet të thahet vetë. Duart dhe jo shpifjeve nuk lani!

Nëse keni lëkurë të thatë në duart, lahen me krem ​​20 minuta para procedurës, dhe ju mund të larë në mëngjes! Nëse ju do të bëni vetëm këto rekomandime pas sesionit të parë ju do të vini re ndryshime pozitive, në tre javë ju do të harrojmë për pako të gjatë e thonjve.

Efektive jo vetëm për shtratin e thonjve, por edhe për të lëkurës janë konsideruar banjë me ujë në të cilën patate të ziera. Me supë patate të freskëta mund të bëni pesë minuta dush për duart. Pastaj dora e çik me një shami, dhe fshij në lëkurën rreth thonjve pak vaj perimesh.

Recetë tjetër gjyshes - limon. Lëre në gjysmë dhe dip në thonjtë tul të dy duart. Mbajeni për 5 minuta. Lemon nuk e hedhin, dhe dyqan në frigorifer, ju mund ta përdorni atë për këtë procedurë të thjeshtë të paktën një javë.

Por ajo që për procedurat sallon?

Dhe, si praktika tregon, më të shpejtë dhe më të mirë për të ju ndihmojë nëse thonjtë tuaj janë të dobëta dhe të thyer, në një sallon bukurie. Zgjidhni një sallon të bukur ku problemi juaj do të shqyrtojë cosmetologist me përvojë dhe të përcaktojë rekomandimet e duhura që do të bëjë trajton tuaj të butë dhe të butë, si dhe thonjtë - Hard dhe të forta.

Dhe së fundi, unë dua të jap një këshillë: kujdes drejta e thonjve tuaj, nuk do të vonojë vizituar sallon, dhe pastaj thonjtë gjithmonë do të jetë e përkryer, dhe stilolaps tuaj - ujdisur mirë dhe aristokratike! Good luck, lumturi dhe shëndet për ju dhe të dashurit tuaj.