Reagime RF-heqjen ose pse të paguajnë për diçka që nuk është duke punuar


"... Është koha që trajtohen të energjisë elektrike." Tani kjo nuk qesh, dhe, për më tepër, nuk është e befasuar. Terapi terapi fizike bëhet standard në shumë shtete të sëmundjes, ata ndihmojnë të përshpejtojë procesin e trajtimit dhe rehabilitimit.

Përmbajtje

  • Vlefshmëria shkencore e metodës.
  • Rezultatet e pritshme
  • Çfarë Rezultatet e hulumtimit
  • Kjo procedurë është e kundërindikuar?

Megjithatë, tendencat relativisht të freskëta mund të konsiderohet si fillimi i zbatimit të vetitë fizike të fushave frekuencë të lartë në cosmetology. RF-ngritje (heqjen ose RF) - e ashtuquajtura metodë e re jo-kirurgjikale për të, në bazë të zhvilluesit, për të luftuar shenjat e moshës, rrudhave, reduktuar tonin e lëkurës. Ajo është projektuar për të ndikuar në përtëritje pa kirurgji, komplikime, periudhë më të gjatë rehabilitimit.


A keni vënë re se ajo është shumë interesante për të jetuar në epokën e teknologjisë së informacionit? Informacioni është e lehtë për të marrë të ndryshme, por konkluzionet mund të bëhen të pavarur. Lëkurës ne kemi një, personi gjithashtu nuk mund të zëvendësohet, kështu që ne nuk do të mbështetet në mendimin e palëve të interesuara, dhe të vazhdojë në analizën e fakteve të shumta që ne jemi të interesuar në këtë çështje. Kjo nuk është vetëm të teknologjisë së informacionit - shenjat e kohës sonë, por lëviz shkëlqyer të marketingut. Pra, le të shohim se çfarë është më në këtë procedurë të re dhe popullore ...

Vlefshmëria shkencore e metodës.

Metoda bazohet në fushat elektromagnetike në rangun e valëve të radios në mënyrë që të ngrohjes moderuar të lëkurës. Efekti termik aktivizon, rrit sintezën e kolagjenit dhe fibrave elastike të lëkurës, dhe është efekti bazë rinovimin, përmirësimin e elasticitetit, duke ulur gjatësinë dhe thellësinë e rrudhave.

Karakterizohet RF- me efekt të menjëhershëm heqjen e shkaktuar nga ngrohja dhe uljen e mëvonshme në temperaturë të kontrolluar indet. Metoda e stimulon mekanizmat kompensuese nga vasodilatation dhe rrjedhën e gjakut rrit furnizimin me gjak. Kjo inkurajon indeve të luajë fibroblasts (qelizat që ofrojnë densitetin e indeve), dhe përditësimin e fibrave kolagjenit që promovojnë elasticitetin e lëkurës.

Rezultatet e pritshme

RF heqjen jep rezultate të mira në përmirësimin e gjendjes së fytyrës, qafës dhe syve zonë. Metoda është gjithashtu efektive për dekoltin, armëve, bark, hips. Në veçanti, ajo mund të ketë mundësi për të ndikuar të ashtuquajturit shënon shtrirje. Trajtimet RF janë të rekomanduara për pacientët me një humbje të dukshme të elasticitetit të lëkurës, duke përfshirë edhe fytyrën modifikuar ovale dhe butësi lëkurës në qafë. Dhe veçanërisht e përshtatshme për korrigjim të rrudhave të hollë rreth syve.


Avantazhet e metodës:

  • Neinvazyvnist;
  • Netravmatichnost;
  • Painlessness;
  • Mungesa e komplikime dhe efektet anësore;
  • Përputhshmëria e plotë me procedurat e tjera;
  • Kohezgjatja e efektit terapeutik te deri në 2 vjet.

A nuk është se të gjitha këto tipare nuk mund të gëzohen? Por mos harroni se cosmetology, sipas marketers - një nga fushat ku vëllimi faktet nepidkripleni premtime të përkthehet në publik për frymë ishte informuar është shumë më përpara nga zona të tjera të njohura të reklamës ... Pra, pjesa më interesante.

Cilat janë komente të profesionistëve të RF-heqjen dhe rezultatet kërkimore

Ajo duhet të thuhet se ajo që është përshkruar më sipër dhe besohet profesionistë - atyre që janë përfshirë drejtpërdrejt dhe përdor valë radio heqjen në praktikën e tyre. Kjo teknikat jo-kirurgjikale tifozët kozmetike, të cilat me të vërtetë nuk mund të tërheqë, të jetë i sigurt. Bask në valët e radios, dhe madje edhe gëzohemi kur ju shikoni në pasqyrë - nuk është për arsye pozitive?

Por kirurgët plastikë kanë një këndvështrim tjetër. Ata besojnë se asnjë metodë tjetër përveç formatimin e teksteve kirurgjikale nuk mund të vërtetë të ndryshojë ndjeshëm pamjen, të zvogëlojë perceptimin e moshës 10 vjet ose më shumë. Është e vështirë për të argumentuar, por në mënyrë të qartë fakti se kirurgët janë tashmë karakteristikat e tyre profesionale, shpesh preferojnë metodat radikale. Në fakt, ajo që të prerë, jo atë. Mos refuzojnë të racionalitetit. Mbetet vetëm për të mësuar të mendojnë për takim me një person me një bisturi në dorë si një njohje të re premtuese.

Megjithatë, të gjitha këto mendime, në mënyrë që të flasin, palët e interesuara. A mund të gjejmë dëshmi të fakteve, kritereve objektive për vlerësimin e efektivitetit të metodës?
Është e vështirë. Çfarë ju mund të masë ose u peshojnë? Ajo doli se edhe photofixation nuk mund të japë një pamje objektive. Në shumë mënyra, ende duhet të përqëndrohet në perceptimin estetik, jo më shumë.

Megjithatë, në vitin 2006, Dr. Weiss dhe kolegët nga Universiteti i George. Hopkins, Shtetet e Bashkuara, të dhënat u publikuan studimin retrospektiv të 600 rasteve të RF-heqjen. Është konstatuar se siguria e metodës, komplikime "ishin të vogla, të rralla dhe të kufizuara, krahasuar favorshme për trajtime të tjera." Autorët vuri në dukje se për disa vite metodë ka pësuar përmirësime, si në pajisje dhe në metodologjinë, e cila çoi në sigurinë dhe efikasitetin edhe më të madh.

Por kjo nuk është pjesa më interesante e studimit - Statistikat e shkencëtarëve amerikanë ka treguar se vetëm 50-60% e rezultateve ishin të qartë të dukshme. Edhe në këtë grup të njerëzve heqjen efekt është njohur mjaft modeste - nivelin e vetullave, për shembull, u rrit me vetëm 0,5-2 mm. Kjo ishte e mjaftueshme për shikim perceptohet më të hapur, të ndritshme dhe të freskëta, por nuk duhet të flasin për efektin veçantë rinovimin.

Vetëm 10% e efektivitetit të anketuar të procedurës u gjet në përputhje përtëritje për 10 vjet. Megjithatë, rreth gjysma e pacientëve vërejtur asnjë përmirësim të lëkurës.

Kështu, autorët vlerësuarat RF-heqjen si një metodë që ka një efekt shumë modeste të një shtrëngim, më të rëndësishme për ata që me të moshës lidhur me ndryshimet e lëkurës shprehur moderuar, ndoshta pas 35 deri 50 viteve. Pritjet e mëtejshme të terapisë radiofrekuencave nuk kërcënojnë justifikuar.


Efektet anësore janë karakterizuar si afatshkurtër, skuqje megjithatë, një numër i vogël i rasteve nuk është shënuar dhe ënjtje të fytyrës nga 1 deri 3 ditë, dhe nganjëherë vërejtur shenjat e djegieve të butë. Në lidhje me këtë, është e rekomandueshme që të i kushtoj vëmendje në zgjedhjen e një mjeku i cili duhet të ketë përvojë dhe pajisje të mjaftueshme, duke preferuar versionin e fundit të pajisjes për heqjen RF-.

Kjo procedurë është e kundërindikuar?

Kundërindikimet disponueshmërinë e pajisjeve elektrike ose metalike, proteza, implantet tilla si stimuluesve kardiakë kardiake, nyje artificiale.
Dy javë para dhe të njëjtën gjë pas procedurës është e rekomanduar për të shmangur çdo lloj rrezitje, duke përfshirë edhe artificiale. Mjeku juaj do të ju këshillojë fondet që do të ndihmojë më tej të forcuar dhe për të ruajtur efektin e trajtimit për një kohë të gjatë.

Nëse diçka premton shumë për të qenë e vërtetë, ajo premton më shumë gjasa të pabazuara. Megjithatë, pas peshon "për" dhe "kundër" na fuqia për të bërë një zgjedhje të pavarur. Duket se efekti i një procedure të tillë varet shumë nga ndjenjat pozitive në zbatimin e tij. A nuk është e ndihmon për të humbur vite ngarkesave një humor të mirë? Metoda e "Unë më simpatik dhe tërheqës" ka jo vetëm efikasitetin psikologjike, por edhe estetike. Sa për RF-heqjen - duhet të paguajë haraç, marketers talentuar punës janë shumë më tepër se mjekësi.

Një buzëqeshje të sinqertë dhe një qëndrim të mirë për njerëzit rreth nesh shoqëruar nga sytë e tilla vërtetë famë, efekt rinovimin mund të krahasohet me disa trajtime bukurie. Mund të jetë gjithmonë një arsye për këtë!

Kandidat i Shkencave Mjekësore Andreeva Svetlana G.