TCA peels komente, contraindications, foto para dhe pas, të një lëvozhgë


Pa marrë parasysh se sa të avancuar plastike dhe estetike mjekësi, por gjysma e bukur e njerëzimit ka gjithmonë probleme duke përdorur operacionet dhe procedurat e kujdesit sipërfaqe nuk mund të zgjidhen.

Përmbajtje

 • Mekanizmi i veprimit
 • TCA peels Llojet
 • Çështje estetike që ndihmojnë zgjidhjen e lëkurë
 • Teknika e procedurës
 • Contraindication
 • Kujdesi pas procedurës

Nga defekte të lëkurës të tilla si spote, Freckles, gunga dhe lëkurën e shurdhër nuk mund në mënyrë efektive të hequr qafe ose nëpërmjet veprimeve ose nëpërmjet fondeve moderne komplekse të kujdesit. Për të ndihmuar të merren efektivisht me këto probleme u peels shumë TCA bazuar acid trihloretanovoy të depërtojnë lëkurën cilësi qendër.


Peels TCA - një lloj i lëvozhgë kimike që prek shtresën e mesme të lëkurës.

Shkurtesa TSA mori emrin Anglisht acid trichloroacetic (Trichloracetic Acid) - perberesi kryesor aktiv në këtë lloj lëkurë.

Mekanizmi i veprimit të acidit trichloroacetic në lëkurë

Acid trichloroacetic, si çdo lloj tjetër të acidit dozohet ndikojnë në lëkurë, duke shkaktuar koagulimin e proteinave që është pjesë e strukturës së epidermë. Ky ndikim është shkatërrimi i këtyre qelizave të dëmtuara nga mosha apo nga ndonjë faktorë të dëmshme, duke stimuluar formimin e të rejave. Kjo substancë - një analog i acidit acetik, e cila është prodhuar në laboratorike duke kombinuar molekulen e acidit acetik me tre atome klor inkurajuese reagimin me katalizatorët veçanta.

Substanca nuk është efekte toksike negative në trup, dhe thellësinë e penetrimit të lëkurës varet nga përqendrimi dhe sasia e acidit aplikuar shtresa.

TCA peels Llojet

Varësisht nga ku përqendrimi i acidit përdorur, ka disa lloje të lulëzim:

 • Sipërfaqja peels TCA - kryer duke përdorur 15% acid trichloroacetic ndikon në strukturën sipërfaqen e lëkurës
 • Mid-lëkurë TCA - përdorimin 25% zgjidhje që ju lejon të veprojë në shtresat e mesme
 • Peels thellë TCA - përdor përqendrimit të 40% - një zgjidhje nuk përdoret për lëkurë lëkurë, dhe për të hequr të vogla (më të vogla se 1 cm) rritje beninje.

TSA përdoret zakonisht për të kryer mesatare lëkurë lëkurë. Fakti që përqendrimi i acidit të nevojshme për ju - mund të zgjidhë mjeku.

Çështje estetike që të ndihmojë zgjidhjen peels TCA

Që acid trichloroacetic ka vënë veti të caktuara, atëherë, respektivisht, secili prej tyre mund të zgjidhin një numër të problemeve estetike.

 • TCA - keratolitiki shkëlqyer (heq shtresa e lartë e lëkurës). Për shkak të kësaj prone është shumë efektive në vrazhdësi e lëkurës, linjat e bukura, plagët fytyre pas
 • Hap i bllokuar kanalet nxjerrës e gjëndra dhjamor dhe poret akuza. Cakto TCA zhvishem për të lëkurës me vaj me zmadhuar poret.
 • Zbardhjen efekt arrihet përmes lulëzim të shtresave të vdekur duke e përdorur atë në Freckles, birthmarks banesë, e shurdhër, fytyrën gri.
 • Stimulimi i kolagjenit dhe elastin përdoret në saggy dhe lëkurë palakueshëm

Përveç kësaj, acid trichloroacetic - ilaç antiseptik dhe antioxidant që heq shumica e mikroorganizmave të njohur dhe mbron lëkurën nga toksina të dëmshme dhe metalet e rënda.

Teknika e procedurës

Mid-lëkurë TCA është një procedurë shumë serioze, të cilat mund të kryejnë vetëm cosmetologist i cili ka pësuar trajnim të veçantë. Kryerja rekomandojmë nga vjeshta deri në mes të pranverës, që është koha kur dielli ka aktivitet të lartë.


Para se të procedurës është e nevojshme të konsultoheni me një cosmetologist, i cili do të zbulojë contraindications mundshme dhe shpjeguar të gjitha veprimet, performanca e të cilave është e nevojshme para se të lëkurë. Në procedurat komplekse dhe përgatitja e masave të përfshijnë: peels Glycolic, përdorni sunscreen dhe për të shmangur rrezet e diellit direkte, plotësim forcimin murin e enëve të gjakut, përjashtim të ndonjë scrubs dhe do të thotë dëme të lëkurës dhe epilators.

Pas para-trajtimin e lëkurës me një furçë të veçantë ose shkopinj të vënë disa përqendrimin e acidit dhe vëzhgojnë ndryshimin e ngjyrës së lëkurës (të ashtuquajturit Frost), i cili tregon thellësinë e penetrimit të acidit që rezulton nga koagulimin e strukturave të proteinave. Në rozë - sipërfaqe penetrimit, me një ngopur bardhë - depërtimit mesatare.

Varësi karakteristikat e lëkurës të depërtojnë në një thellësi të materialit të aplikuar prej 1 deri 4 shtresa. Gjatë procedurës, pacienti mund të përjetojnë djegien dhe dhimbje tolerante. Zakonisht procedura merr disa minuta.

Periudha e shërimit në aplikimin e 15% zgjidhje është e nevojshme, dhe pas aplikimit të 25% zgjidhje lëkurë të mundshme të rëndësishme dhe skuqje. Zakonisht nuk lejohen për ekzekutimin më shumë se një procedure gjatë vitit.

Kundërindikimet për peels duke përdorur acid trichloroacetic

Për faktin se ky lloj i lëvozhgë kimike është një ndikim serioz në rrugën e lëkurës, atëherë contraindications për peels të ATK janë absolute (nëse të paktën një nga sëmundjet e mëposhtme apo kushte - peels të ATK rreptësisht kundërindikuar):

 • shtatzënë, lactating gratë dhe fëmijët nën moshën 18 vjeç;
 • çdo plagët ose lezione tjera të lëkurës (acarim e psoriasis, alergji, herpes) në zonën e trajtuar;
 • Nuk shëruar plotësisht ftohtë (rrufë, kollë apo rritje në temperaturën e trupit);
 • tension të lartë, përkeqësimi i çdo sëmundje me një kurs kronike
 • kanceri në të tashmen apo të shkuarën;
 • shprehur rrjetë e enëve të gjakut në fytyrë;
 • vitaminë A në doza të mëdha (Roaccutane), duke përfshirë të mëparshme 6 muaj;
 • Tendenca për të formuar keloids, rritje beninje të lëkurës, papilomat dhe lythat;
 • Ndikimi i procedurave të thella dhe traumatike në fytyrë gjatë 2 muajve të fundit: spastrimit, lustrim dhe të tjerët;
 • alergjik ndaj diellit;
 • shprehur fituar kohët e fundit, cirk;
 • një numër i madh i moles;
 • rritjen e flokëve të tepërt (mundur rritjen e flokëve në rritje)
 • gjatë ditëve kritike (aftësia reduktuar të gjakut për të trash)

Kujdesi pas procedurës dhe anësore efekte të

Kujdesi pas TCA zhvishem - jo vetëm një sërë masash që rrisin efikasitetin e procedurave, si dhe fazën e tretë të detyrueshme, e cila siguron reduktim në rastet e efekteve anësore dhe rrit teknikat e efikasitetit. Ky hap është kryer çdo ditë, në mënyrë rigoroze brenda 14 ditëve.

Sunscreen detyrueshëm emëruar me shkallën maksimale të ilaçeve vlahosohranyayuschie mbrojtja (acid Hyaluronic), përdoret brenda antioksidantë, vitamina dhe minerale. Shpesh për maksimale mezoterapevticheskie efekt rekomandojmë byorevytalyzatsyyu e acidit Hyaluronic.

Gjëja e parë që shqetëson pacientët më shpesh - një skuqje e lëkurës, e cila mund të ruajë deri në 6 orë në sipërfaqe dhe deri në 5 ditë në një lëkurë mesatare. Frekuenca e dytë - lëkurë pllaka të mëdha për një mesatare prej 7 ditësh. Rritja e ndjeshmërisë dhe individët të ulët ënjtje mund të vazhdojë për 10 ditë.

Në disa raste, peels TCA mund të çojë në komplikacione:

 • rëndim i manifestimeve të infeksionit herpes (herpes);
 • infeksion me formimin e shenjave në lëkurë;
 • Shkelja e pigmentim lëkurës (hyperpigmentation ose shkatërrimin e melanocytes, ku lëkura është përgjithmonë e humb aftësinë për të prodhuar pigment);
 • Fytyrës linjë pamjen demarkacioni (kufiri të dukshme midis zonave trajtohen dhe jo-trajtuar);

Duhet të vendoset në procedurë?

Bien dakord për procedurën apo jo - për ju. Me efikasitetin e saj të lartë dhe të sigurisë jo vetëm që flasin shumë komente pozitive, por fotografitë marra para dhe pas procedurës.

Është e rëndësishme të mbani mend se pas 35 vjetësh, funksioni tonik i lëkurës në mënyrë dramatike ngadaltë - statistikisht rrezikun e komplikimeve të tilla si hyperpigmentation dhe eritemë rritet qëndrueshëm me 30%. Vetëm një mjek i kualifikuar, pas vlerësimit të lëkurës tuaj dhe trupin si një e tërë mund të vendosë të mbajë një lëvozhgë mesme-TCA.