Komente pedikyr Hardware dhe rekomandimet


Sot në mënyrë të kujdesen për shëndetin dhe pamjen e tyre. Pamja e bukur ujdisur lejon të dy burrat dhe gratë të ndjehen të sigurt në ekip, për të arritur lartësi të karrierës, të ndërtojnë marrëdhëniet e tyre me seksin e kundërt.


Por bukuria - nuk është vetëm një hairstyle elegant, shifër forcuar dhe manikyr modës. Në ditët e sotme fokusohet në bukurinë dhe shëndetin e këmbëve. Dhe kjo është shumë e vështirë të arrihet pa një pedikyr të mirë profesional.
PS-Salons dhe studio bukuri ofrojnë disa lloje të ndryshme të procedurës. Pedikyr më popullor, e bëri me një njësi speciale mjekësore.


Çfarë hardware pedikyr?

Hardware pedikyr - procedurë e sigurt mjekësore kryer nga një pajisje të veçantë kozmetike dhe ilaçe të veçanta. Ky fenomen është në është popullariteti mjaft e re, por duke fituar shpejtësi. Për herë të parë procedura u testuar në Gjermani dhe kishte për qëllim për pacientët më të shpejtë arsye mjekësore: hequr calluses vjetëruar, drithërat dhe formacione të tjera të lëkurës. Më vonë, metoda është përdorur dhe për qëllime estetike.

Aparatet pedikyr është një pajisje të teknologjisë së lartë mjekësore që ka disa nozzles të ndryshme, e rradhës gjatë operacionit. Duke përdorur këto këshilla mund të jetë shumë më e lehtë për të trajtuar fushat me probleme të këmbëve, sepse ata të hequr qelizat e lëkurës vdekur shumë më efektive dhe më të sigurt se sa shtuf.

Në kujdesin estetike këmbë, metoda është në gjendje për të zgjidhur probleme të tilla si gozhdë i hyrë në mish, shfaqjen e rregullt të çara në këmbë, drithërat, calluses.
Në mënyrë tipike, kjo procedurë është kryer nga profesionistë me përvojë mjeshtrit sallon me një pedikyr. Kjo mjeshtër të kualifikuar është në gjendje për të zbuluar praninë e një sëmundje të fshehur të lëkurës apo thonjtë, të cilat ju nuk mund të guess.

Teknologji hardware pedikyr

Kjo procedurë zhvillohet në disa faza: zbutjen e lëkurës me ilaçe të veçanta (pa përdorur banja me ujë), duke hequr shtresa trashë sipërme të epitelit, trajtimin e lëkurës së këmbëve, trajtimin cuticle, lustrim gozhdë.

Konsideroni më në detaje të gjitha fazat e metodës.

Moderne pedikyr hardware teknologji:

 1. Master shkakton një Sanitizer veçantë për duart dhe këmbët e tyre mbi klientin. Kjo është bërë për të parandaluar hyrjen e infeksionit gjatë procedurës.

 2. Pastaj ai e vë në këmbë zbut xhel klientit që prek shtresën e vështirë me brirë të lëkurës. Ky mjet - një droge veprim të shpejtë, për shkak se vetëm 10 minuta e qëndrimit të tij në lëkurë për ta bërë atë mjaft poroz.

 3. Me nozzles shumë të vogla mjeshtër trajton zonën cuticle, dhe një hundë të madhe e përshkuar nga orohovilosti rreth gozhdë.

 4. Pastaj, ekzekutimi i pjatë gozhdë. Për këtë qëllim, të rregullojë gjatësinë e gozhdë duke përdorur prestar, dhe pastaj të përdorin këshilla të bardhë thonjve lustrim guri dhe të kryejnë modelimit formën e tyre. Duhet të theksohet se puna e kësaj shtojcë kërkon ekspertizë të veçantë dhe saktësi, sepse çdo lëvizje pakujdesshëm mund të çojë në mykrotravme.

 5. Magjistar hapi tjetër duke përdorur një peshqir të heq xhel zbut lëkurën dhe heq attachments zbutur shtresë e qelizave me një klient të ndaluar. Për lëkurë të ndryshme duke përdorur njësi të ndryshme mulliri. Shtresat më të thella janë prerë makinë të posaçme gozhdë.

 6. Pas këmbët e trajtimit të rëndë nozzles, aplikohet në lëkurë për 15-20 minuta medikamente që janë projektuar për t'u marrë me problemet e tyre të ndryshme. Për shembull, një mjet për këmbët i lodhur, një mjet për të ulur këmbët djersitje, etj

 7. Atëherë i zoti përpunimit rajonin e këpucë me majë, duke përdorur tamponoderzhatel. Në këtë fazë, duke përdorur darë, hiqni burrs. Nëse konsumatori ka një problem thonjtë i hyrë në mish, aplikuar në zonën e dëmtuar një softener të veçantë, dhe pas tij - Përbërja dezinfektues. Pastaj, një pjesë e përparme lëkurë të përpunimit të rëndë nozzles, e njëjtë e përdorur në përpunimin e këmbë të lëkurës, por diametër më të vogël.

 8. Pasi çdo gjë është i plotë, lëvizjet e lehta specialist masazh fshij në lëkurë e këmbët e naftës mbrojtëse dhe pastaj të mbuluar dekorative ose terapeutik llak thonjsh.

 9. Në zotit përfundimtar fazë vë pluhur talk për konsumatorin këmbë.

Pedikyr mjekësore në shtëpi

Aparatet pedikyr mund të përdoren në shtëpi. Për përdorim në shtëpi prodhuar pajisje me fuqi të ulët dhe një personel thjeshtuar sesa për përdorim në Salons. Ndërtesa Mjekësi pedikyr duhet të jetë nën të njëjtin proces si në studiot e bukurisë.

Por është e rëndësishme të kujtoni që blerja e aftësitë e nevojshme të kërkuara për të vënë makinën në një shpejtësi të vogël rotacionit hundë në mënyrë që të mos dëmtojë gozhdë apo lëkurën rreth saj. Prandaj është e mundur që fillimisht kjo procedurë në shtëpi do të marrë një kohë të gjatë.

Për rezultate optimale pedikyr në shtëpi duhet të bëhet të paktën 2-3 herë në javë. Kjo do të ndihmojë për të arritur një rezultat të mirë për një kohë të shkurtër. Lëkura bëhet thonjtë e butë dhe këmbët e butë dhe - qetë.

Përparësitë e kësaj metode pedikyr

Hardware pedikyr në mënyrë të konsiderueshme të ndryshme nga të tjera, llojet më të njohur të këtyre procedurave. Në këtë metodë, ka shumë avantazhe në krahasim me metodat klasike pedikyr, përkatësisht:

 • duke përdorur nozzles mund të përpunohen edhe spote të largëta probleme dhe sidomos këmbët;
 • kryerja e procedurave për zbutjen e lëkurës në vend të ujit të përdorur formulime të veçanta dhe krem ​​se çdo gjë tjetër duhet gjithashtu efekt terapeutik;
 • pasi kjo lëkurë këmbë pedikyr mbetet kohë të butë dhe delikate të gjatë për shkak të faktit se ajo rritet shumë ngadalë;
 • ndërsa lëkura rishfaqet është masazh zonat e saj refleks këmbë, e cila nga ana e tij ka efekte të dobishme për shëndetin e përgjithshëm. Plus ajo redukton këmbët djersitje;
 • Kjo metodë ju lejon calluses proces të sigurt dhe pa dhimbje dhe drithërat vjetëruara;
 • cuticles zbutjen nuk janë hequr dhe pidrivnyuyetsya me një nga nozzles;
 • Thonjtë pas largimit të tillë shpëtoj nga shtresë e qelizave të vdekura të cilat në masë të madhe përmirëson metabolizmin e tyre. Përveç kësaj, procedura është në gjendje të kthehen paraqitjen estetike të dëmtuara kërpudhat gozhdë, shpëtoj ata nga brishtësinë;
 • gjatë kryerjes lëkurën e vjetër nuk do të shkatërrohet, dhe të hiqen të butë duke përdorur nozzles, zonat e shëndetshme nuk është plagosur. Kjo është për shkak të kësaj rrethane, metoda mund të rekomandohet për diabetikët dhe njerëzit që kanë thyer ciklin e qarkullimit normal;
 • Sterilizimi i instrumenteve të përdorura anulon mundësinë e hyrjes së infeksioneve të ndryshme ose të kërpudhave.

Hardware pedikyr është një cilësi mjekësore dhe procedurat parandaluese të kujdesit gozhdë dhe lëkura e këmbëve. Por nuk shpresoj se ai mund të zgjidhë të gjitha problemet me këmbët e shëndetësore. Nail kërpudhat kurë vetëm do të dermatolog dhe deformime të këmbës - mjeku ortopedike. Por mos harroni se shëndetin e këmbëve tona - në duart tona.