Komente Atraumatic spastrim, fotot para dhe pas, çmimet


Të gjithë ne në një pikë të kuptojë se masat konvencionale për kujdesin e lëkurës fillon të humbura. Merr kohë e saj dhe lëkura fillon të zbehet, zbehet, ngjyra të ndryshojë, ka pika të zeza, comedones, pigmentim.

Përmbajtje

 • Çfarë është spastrim atraumatic?
 • Si funksionon kjo gjë?
 • Indikacionet dhe Anëshkrim
 • Fazat e zbatimit dhe
 • Përfitimet lëkurë atraumatic

Ky është një sinjal se ka ardhur koha që të tingëllojë cosmetologist profesionale per pastrimin terapeutik ose profilaktik. Sot, ka shumë metoda e pastrimit dhe përtëritje të fytyrës. Të gjithë të njëjtën hardware aktuale dhe lëkurë mekanike, me ultratinguj dhe pastrim vakum. Por ka një mënyrë tjetër, e cila erdhi nga fusha e cosmetology estetike - është spastrim atraumatic ose lëkurë sipërfaqësore.


Çfarë është spastrim atraumatic?

Kjo nuk është një metodë e re, si emri nënkupton, qëllimi kryesor i procedurës - lëkurë të qartë, pa lëndime saj mekanike. Në fakt atraumatic spastrim - një peels kimike sipërfaqësore (teoria e përgjithshme e peels kimike ne përshkruara këtu). Cosmetology moderne përdor mbi 50 kimikate të ndryshme për këtë qëllim. Acidet e frutave më të përdorur zakonisht.

Një pastrim kimik e thellë e lëkurës fytyrës është treguar në rastin e plagët luftarake apo rrudhat. Në përputhje me rrethanat, kimikate janë shumë korrozive (të tilla si peels fenol). Mid-lëkurë shpesh acid trichloroacetic. Këto procedura duhet të kryhen në mënyrë rigoroze në dëshminë dhe kryhet vetëm nga cosmetologist përvojë.

Me këtë teknikë heq shtresa e lartë e epidermë, të sekrecione lëkurës yndyrë të tepërt, atëherë ndotjes, përmbajtja e tyre anormale, e cila në masë të madhe përmirëson personin pas procedurës së parë.

Rezervat më të zakonshme bazuar në acidet e mëposhtme:

 • Oksid;
 • qumështit;
 • pyrovynohradnaya;
 • glycol;
 • retynoevaya;
 • Fruta te tjera acide organike.

Për disa kjo mund të duket (jepet emri i metodës) se këtë procedurë agresive. Në të kundërtën, spastrimit kimike - një metodë shumë të sigurt dhe të butë e që kanë të bëjnë me imperfections lëkurës.

Si funksionon kjo gjë?

Acidet depërtojnë çdo pore, ku ata tretur përmbajtjen e tyre, por për një dhe shtresa e lartë e epidermë (qelizat e vjetra të vdekur).

Ky proces siguron që qelizat fillojnë të ndajnë në mënyrë aktive, të lëkurës "të rinj" e kolagjenit dhe fibrave elastin sintetizuar, duke e bërë personin bëhet linjat elastik dhe gjobë janë zbutur.

Varësisht nga qëllimi dhe mjet të zgjedhur. Për shembull, për vaj lëkurë të problemit është i përsosur spastrim atraumatic salicili. Ajo ka antiseptik, pastron shumë mirë nga papastërtitë mekanike, normalizes gjëndra dhjamor.


Indikacionet dhe Anëshkrim

Efektivisht procedura mund të përdoret në problemet e mëposhtme:

 • cicatrices pas akneve;
 • Proceset photoaging;
 • pika e zezë zmadhuar poret;
 • comedones dhe puçrra fytyre;
 • pigmentim;
 • rritur yndyrë;
 • seborrhea;
 • rrudhat e vogla;
 • shenjat e para të plakjes së lëkurës.

Kundërindikimet për të pastruar në këtë mënyrë nuk është shumë:

 • reaksione alergjike;
 • origjinalitet përdorur substanca;
 • sëmundjet e lëkurës aktivë (infeksion herpes, eczema, psoriasis, dermatitis, lezionet pustular);
 • scars keloid, djegiet, plagë të hapura.

Faza e pastrimit noninvasive

I tërë procesi mund të ndahet në tri faza kryesore:

 1. Përgatitor
 2. Kryesor
 3. Mbarimi

Në fazën e parë të lëkurës është i përgatitur për të acideve. Së pari, kalojnë demakijazha (pastrimi mbetjet e përbërjen dhe papastërtitë). Kryer fazën e parë duke përdorur sapun të lëngët, kremra dhe maska ​​me acid frutash (glycolic shpesh), por në përqëndrime të vogla. Qëllimi i këtij manipulimi është zbulimi i poret (avullimit).

Faza kryesore zgjat gjatë. Aplikoni maskë (20-25 minuta) me acid të koncentruar të zgjedhur. Kjo maskë ka për qëllim për të shpërndarë përmbajtjen atëherë dhe qelizat e vjetra. Menjëherë pas kësaj aplikuar për locion fytyrë të veçantë, e cila ka veti antiseptike. Ky manipulim do të ju mbrojnë nga infeksioni të lëkurës dhe si rezultat - e komplikimeve të mundshme.

Në fazën përfundimtare është aplikuar në maskë fytyrën dhe krem ​​që forcon poret, të nxitur shërim të shpejtë, moisturize dhe zbutur lëkurën. Manipulimi Fundi aplikuar një pluhur të veçantë, e cila ka një efekt mbrojtës.

Sigurisht, zgjedhja e drogës është një pikë e rëndësishme. Tani reklamohen në mënyrë aktive agjentët atraumatic spastrimit Tokën e Shenjtë. Po, kjo është një kozmetikë profesionale të prodhuara në Izrael dhe në treg ka rreth 25 vjet të vjetra. Por përbërja e tij nuk ndryshojnë shumë nga konkurrentët - kështu që është me vlerë duke i kushtuar një fushatë aktive reklamuese nga xhepi?


Përfitimet lëkurë atraumatic

Përparësitë kryesore të kësaj procedure janë:

 • asnjë veprim të drejtpërdrejtë mekanik;
 • manipulimi pa dhimbje, ndonjëherë nuk është një ndjenjë e djegies lehta dhe ndjesi shpimi gjilpërash, por ajo është e fortë dhe të shpejtë;
 • Periudha e shërimit të shkurtër (të nesërmen nuk ka gjurmë të ndikimit);
 • çmim të arsyeshëm (më e lirë se hardware dhe pastrim mekanik);
 • aplikuar për çdo lloj të lëkurës;
 • ka pak rrezik të infeksionit sepse pastrues kanë veti antiseptike.

Ndër disavantazhet janë si më poshtë:

 • veprim sipërfaqe, ju zakonisht njoftim përmirësim, por mbesin gabime të thella;
 • rreziku i reaksioneve alergjike;
 • Keqësimi i sëmundjeve të lëkurës;
 • nëse beautician papërvojë, ekziston një rrezik i djegiet kimike.

Lulëzim përdorur acide frutash është ofruar pothuajse të gjithë bukurinë. Edhe pse procedura nuk është e komplikuar, praktikisht nuk ka contraindications dhe efektet anësore, është më mirë, kur ajo të përmbushë një profesionist. Pra, nuk ka nevojë që të kënaq në kujdesin efektiv dhe të ndryshme.