Lip Balm buzëqeshje dhe puthje


Marilyn Monroe një herë tha se një vajzë duhet të jetë buzët e bukur, sepse është ajo që ata mund të provojë se ai e do. Dhe pikat naychuttyevishi dhe ditë pa fytyrë ethshëm kjo pjesë e fytyrës së një gruaje është duke tërhequr vëmendje të veçantë. Si për ta bërë atë të përsosur? Çfarë mund të shkaktojë thatësi dhe plasaritje, dhe si për të zgjidhur këto probleme, duke pasur përgatitur lip balm natyrore?

Përmbajtje

 • Pse buzët e thatë dhe zhvishem?
 • Kujdesi i buzëve Këshilla dhe Recipes
 • Lip balm në shtëpi është më i mirë se dyqan!


Pse buzët e thatë dhe zhvishem?

Arsyet se lëkura e buzët e tua është larg nga ideale, mund të jetë edhe sipërfaqësore dhe e thellë.

Në mënyrë të ngjashme, pasi që mbulon tërë trupin, ajo shpejt përgjigjet mungesës së lagështisë në trup. Faktor obezvozhennosty komplikuar se kjo pjesë e personave që nuk përmbajnë gjëndra dhjamor, por nënshtruar rregullisht për ngarkesa të veçanta. Midis tyre:

Ndikimi i enzimeve ndihmon tretjen e ushqimit të përfshira në pështymë

Njerëzit shpesh bëj buzët kur ata ndjehen thatësi dhe ngushtësi. Por pështymë - ka ujë dhe ndonjë balsam shërimi, kjo vetëm kontribuon në tharje më tej. A ju kujtohet se si shumë mikrobet që përmbahen në të? Përmes gjuhës në buzë, rrezikoni edhe lëkundur infeksion në të çara.

Zakoni i cik ashpër

Sa më shumë që të bëj ato, aq më pak ata shikojnë shijshëm. Ndiqni ata vetë ose të kërkojë të afërmit tuaj për të kontrolluar.

Goja frymëmarrje

Frymë nëpërmjet gojës tuaj - zakon i keq. Kjo do të tregojë mjekët dhe klinikë në qytet, dhe healers indian. Exhaling, ju derdh rrjedhën cik e ajrit të nxehtë - kjo është si për të dërguar atyre një tharëse flokësh, përfshirë në fuqinë mesatare. Mbani gojën mbyllur, dhe në qoftë se kjo nuk është e mundur për shkak se ju zastudylysya - të përpiqen për të kuruar një të ftohtë, të ulur temperaturën dhe të përdorni balsam mbrojtëse.

Pirja e duhanit

Kjo arsye është një pasojë e mëparshëm, por të ngarkuar gjithashtu përbërje helmuese të tymit të thithur dhe exhaled. Për më tepër, temperatura e përzierjes shpërthyese kur shtrëngimi afër gjashtëdhjetë gradë - këto kontraste janë të dëmshme dhe buzët, dhe smalt dhëmb.

Ndikimi i ajrit të nxehtë dhe të ftohtë, era, dielli

Lëkura e buzët në mënyrë të butë dhe të prekshme që nuk mund të përballojë torturën tillë. Përdorni balms verore dhe buzëkuqët me filtra UV dhe dimrit - yndyrore dhe pajisjeve dendur mbrojtëse. Më shumë gjasa, ju nuk janë të trajnuar për të puthur në të ftohtë, dhe tani më shumë dhe të përpiqet të mos flasim. Dhe më shumë: një gotë me ujë akull ose një filxhan çaj të nxehtë - të njëjtën gjë stresi për buzët e tua.

Përdorimi i pamatur kuq buzësh

Po, Coco Chanel nuk do të jetë duke folur me një grua, nëse nuk është pikturuar buzët. Por mundësia e një audiencë të tillë, për fat të keq, është zero, kështu që ju mund të sigurtë të shtyjë kuq buzësh e tyre mënjanë - të paktën përkohësisht. Sidomos - në qoftë se ajo është buzësh rezistente. Lanolinë përbërja e tij nuk ushqen lëkurën dhe e shtyn atë pigmente thella vetë janë shumë të thatë. Shumica gloss përbashkët cik me lipkovatym cilësi mund të jetë një mënyrë e madhe për ju dhe ngjyrë dhe mbrojtjen e tyre. Zgjidhni rezervat me vitamina A, E, F, vajra natyrore dhe ekstrakte të aloe, Calendula ose kamomil.

Sa për parakushtet e brendshme për shfaqjen e vrazhdësi dhe dëmit në buzë, ka më shumë se ju mund të presim, dhe disa prej tyre - një kërcënim jo vetëm bukurinë, por edhe jetën.

 • Mungesa e vitaminave A, B, C, D, E
 • Teprica vitamina A
 • Virusi Herpes
 • Sëmundje tiroide, duke përfshirë - diabet
 • Cheilitis
 • Ekzemë
 • Infeksionet fungale
 • Reaksione alergjike, pezmatim i lëkurës

Nëse buzët, përveç lëkurë tipike, plagë të shfaqet, duke ndryshuar ngjyrën e tyre dhe formën - një makinë të nxitojnë te mjeku.

Kujdesi i buzëve Këshilla dhe Recipes

Nëse goja juaj kapriçioz, dhe lëkura e tyre coarsens akuzuar dhe breshëri, mikloj ato me kujdesin e tyre. Kujdesi i buzëve - është e lehtë dhe të kënaqshme!

Pas larja lehtë masazh buzët furçë të pastër - pa paste.
Aplikoni balsam higjienën apo një krem ​​të veçantë disa herë në ditë: para se të përdorni buzëkuq dekorative para se të shkojnë jashtë, pas një vakt gjatë natës dhe çdo herë që ju ndjeni siklet. Gjithmonë mbani paratë në dorë.

Të kujdeset për nivele normale të lagështisë në dhomën ku ju jeni. Ndiqni rezhim.V ushqimore offseason pasurojnë dietën tuaj me vitamina. Shënim maja.

Ushtrimi për buzët - buzëqeshje, tërheq "rosa" e tyre, lehtësisht të shtrydh dy dhëmbë. Kjo do të përmirësojë qarkullimin e gjakut në këtë pjesë të fytyrës, por nuk e teproj atë, përndryshe ju do të keni për të luftuar kundër rrudhave imitoj.

Një mënyrë e mrekullueshme për t'u kujdesur për lëkurën delikate dhe të dëmtuara - mjaltë. Përgatitja e atij lip balm me duart e tij.

Duke e bërë veten e tyre - e thjeshtë Balsam Honey

Përbërësit:

 1. Honey Bee - 1 lugë çaji
 2. Shea Butter - 1 lugë çaji
 3. Essential vaj portokalli - 2 pika
 4. Sandalwood thelbësore të naftës - 1 pikë

Përgatitja:

Mjaltë dhe Shea Butter duhet të jenë në temperaturë dhome, por ata nuk kanë ngrohje.
Tërësisht bluaj gjithë përbërësit me një lugë dhe përkthyer përzierje në një kavanoz të vogël.
Gjalpë Karite vaj mund të zëvendësohet, por ajo do të reduktojë jetën shelfin e erëza për dy javë. Në çdo rast, ajo do të mbajë në frigorifer, për të mos rassloylsya.
Mos përdorni këtë mjet në një ditë vere, apo buzët e tua mjaltit të interesuar jo vetëm burrat, por edhe nga mizat e bletëve.

Nga koha në kohë imponuar në buzë ushqyes, shëruese dhe maskë hidratues. Përbërja e tyre mund të jetë lëng Aloe, krem ​​yndyrë kosi, bimore dhe shtazore yndyrna, vezë e verdhë veze, Panthenol, allantoin, margarinë dhe çokollatë.


Mënyrë e përsosur për t'u kujdesur për buzët - paste arrë. Pa marrë parasysh se ajo është e gatuar me kikirikë, bajame ose arra të tjera, për aq kohë sa ajo përmban në aditivëve pak. Aplikoni një sasi të vogël për buzët dhe të lënë për dhjetë minuta. Vajra yndyrore zbutur gjobë coarsened lëkurës. Pastaj butësisht masazh buzët e tua të butë grimcave arra vidluschyt qelizat e saj vjetruar dhe lavazh (nuk bëj!) Paste me ujë apo fshij leckë.

Lip balm në shtëpi është më i mirë se dyqan!

Balms cik janë të përbërë nga tri komponente themelore: bateri, vajra të lëngshme dhe shtazore. Designs shpesh bazuar në produktet sintetike - parafinë, vazelinë, silikoni ndryshme. Këto kuq buzësh higjienike mund të ketë një cilësi të mirë, aplikuar lehtë, të qetë nga rrudhat në buzë, por në afat të gjatë ata mund të rrisë thatësi e tyre. Përbërësit natyral përmbajnë substanca biologjikisht aktive që nuk maskë çara dhe rigjenerimin e indeve, të ushqyer atë dhe të mbrojtur në mënyrë të besueshme.

Duke pasur përgatitur lip balm në shtëpi dhe duke i vënë atë në një ETUI bukur, kurrë nuk ju shkoni përsëri në dyqan shokët e tij! Për të përgatitur ju do të duhet pesë mililitra shiringë me një hundë të prerë, kuzhine peshore, pipettes, banja me ujë, rast kuq buzësh, lugë.

Balsam për buzë të plasaritura

Përbërësit:

 • Shea Butter - 5 g
 • Naftës u rrit hips - 1 g
 • Vaj i buckthorn detit - 2 g
 • Vaj embrion gruri - 2 gram
 • Beeswax - 3 g
 • Vitamina E - 5 pika
 • Dexpanthenol - 1 pikë
 • Vaj esencial mirrë - 2 pika
 • Rose vaj esencial - 2 pika

Përgatitja:

Vaj Deti buckthorn, embrion gruri dhe rosehip përzierje dhe pak të ngrohtë - 40 gradë.
Gjalpë Shi dhe shkrihet dylli në një banjë me ujë.
Hidh lëngshme në përzierje gjalpë i shkrirë, llokoçis menjëherë. Shto vitamina dhe vajra esenciale sa më shpejtë nxitje.

Këshillë: kur kanë të bëjnë me konsoliduar shpejt përzierje, përdorni një lugë të nxehtë.
Hidh balsam në një shiringë, dhe kur ajo ndërpreu - shtrydh piston majtë cilindër dhe futur atë në rast të kuq buzësh.

Done!


Tani buzët e tua do të jetë gjithmonë tërheqëse dhe buzëqeshja juaj nuk e mbush lëkurën banale thatë. E Tenderit ju puthje!