Të bardhë të përballet me balte - Rregullat e maska ​​dhe receta


E gjelbër, e zezë, rozë, gri, të verdhë, balte të kuqe ...! Çfarë një gamë të larmishme të natyrës na dha! Dhe secili lloj ka karakteristikat e veta të veçanta, pikat e forta e tyre dhe cilësinë individuale. Objekti i vëmendjes sot do të jetë fytyra e bardhë balte, performanca e saj, përfitimet dhe maska ​​në bazë të tij.

Përmbajtje

 • Avantazhet dhe disavantazhet e një balte të bardhë
 • Depozitimi i maska ​​balta
 • Maska Recipes me balte të bardhë

Pra, balta - kjo është asgjë si shkëmb sedimentar, të ngjashme me pluhur në formë të thatë, në lagështi dhe elastike. Efekti i saj i shquar vënë re nga paraardhësit tanë, duke përdorur si për qëllime kozmetike dhe mjekësore.


Tipari kryesor i kësaj dhurate të natyrës - aftësinë për të fjalë për fjalë "tërhequr" toksinave, bakteret dhe ndotja nga tani. Balta Hue varet nga vendi i origjinës dhe përbërjen minerale.

Avantazhet dhe disavantazhet e një balte të bardhë

Ata thonë se shumë në balta dhe e bukur. Pra, është e të gjithë thanë - e drejtë? Është ndryshim e lëkurës tuaj për të mirë dhe për të marrë më afër idealit e dëshiruar mund të jetë në shtëpi? Le të merren me! Le të fillojmë me të padyshimtë "pluses" - vetitë pozitive të bardhë balte Face:

 • evens jashtë lehtësim lëkurës, pastron dhe forcon poret;
 • promovon rigjenerimin e epidermë;
 • një dritë e një efekt të shtrëngimit të (receta tërhequr maska);
 • në gjendje të shpejt të përmirësuar çehre, hiqni dullness;
 • dritat postacne;
 • ndihmon të luftuar puçrra fytyre dhe comedones nxito;
 • normalizes metabolizmin, stimulon prodhimin e kolagjenit dhe përmirëson elasticitetin e lëkurës;
 • rritet për të shkëlqejë, normalizimin prodhimin e sebum.

Pavarësisht nga gamë të gjerë të avantazheve, maska ​​balte në një farë mase të tërheqë lagështi nga lëkura. Kjo është arsyeja pse aplikimi i moisturizer pas procedurës - procedura jo vetëm standarde, dhe një fazë të rëndësishme!

Depozitimi i maska ​​balta

Balta - një buxhet, të efektshme dhe të lehtë për t'u përdorur përbërës! Por kjo është e nevojshme, siç thonë ata, "të jetë në gjendje të gatuaj atë." Pra vëmendjen tuaj për hapat dhe sekretet për të përdorur maska ​​balta.

 1. Vizitoni dyqan bukurie, ose farmacia më e afërt për të blerë balta kozmetike. A nuk merrni humbur në varietete sepse kostum lëkurës me vaj dhe problemi të bardhë, e zezë dhe blu, për të pjekur - gjelbër dhe të verdhë, të prirur për irritations - e kuqe, e thatë dhe normale - rozë dhe gri.
 2. Zgjidh një maskë recetë që korrespondon me nevojat tuaja dhe llojit të lëkurës.
 3. Para se të aplikoni balta ilaç në shtëpi, ju duhet të hiqni përbërjen përdorur locion apo qumësht, larë pastron me xhel dhe, nëse dëshironi, përdorni një pastrim të lehta.
 4. Aplikoni në përbërjen fytyrë përgatitur shtresën e inkurajuar trashë, si në balta tharjes në një lëkurë Levy pronës. Ky efekt është e mirë për llojin vaj me zmadhuar poret, dhe e vuri të tjera të dëshirueshme në fytyrën garzë të lagur ose të përdorni ujë të nxehtë nëse maskë tharë shpejt.
 5. Agjent Shpëlaj duhet të ngrohtë ujë të rrjedhshëm, atëherë ju mund të përdorni një dush të ftohtë për të mbyllur poret pastruan.
 6. Në fytyra finale fazë duhet të fshihen me tonik ose ujë micellar, pastaj aplikoni moisturizer. Kjo do të mbrojtur lëkurën nga thatësi dhe granatuar mundshme.


Duke ndjekur këto teknika të thjeshta, ju mund të bëni më të madhe të "terapisë maskë" dhe për të arritur rezultate më të mira. Dhe tani shkoni direkt në recetat e maska ​​nga balta e bardhë!

Maska Recipes me balte të bardhë

Maskë freskuese për lëkurë të pjekur

Forcojë fytyrë ovale, të qetë nga rrudhat gjobë dhe të stimulojë prodhimin e kolagjenit në lëkurë rregullisht mund të përdorni në vijim maskë interesante recetë.

Ju do të duhet një lugë gjelle vaj detit buckthorn, të njëjtën sasi prej argjile të bardhë (kaolinë), një rënie të vajrave thelbësore të temjanit dhe nerolit, dhe pak qumësht për të arritur qëndrueshmërinë e dëshiruar.

Përhapjen përbërjen e përgatitur në mënyrë të barabartë në të gjithë fytyrën, prisni pesëmbëdhjetë minuta dhe larë me ujë në temperaturën e dhomës. Kjo recetë është e përshtatshme për lloje të tjera të lëkurës duhet vetëm të zëvendësojë vajra esenciale.

Pastrimi thellë Maskë antibiotik

Një maskë efektive me balte të bardhë është projektuar për lëkurën me bllokuar poret, skuqjen shpeshta, rritet yndyrë nënlëkurës dhe puçrra fytyre. Kjo recetë do të jetë një shpëtim i vërtetë për ata që kanë dhënë tashmë dhe pothuajse të braktisur ëndrrën për të pasur lëkurë të përsosur. Ne nuk do të humbim kohë të çmuar dhe të fillojnë të gatuaj!

Merrni dy pika të vajrave thelbësore të barbarozë, livando dhe lëng limoni, një lugë gjelle prej argjile të bardhë dhe pak ujë. Konsistenca e produktit të përfunduar duhet të ngjajnë një paste homogjene të qetë.

Aplikoni në fytyrë dhe të prisni kur ajo thahet. Në rrjedhën e veprimit ju do të shihni se sa larg nga sebum dhe mbetet në sipërfaqen e kores balte - është pastruar dhe i akuzuar poret. Kjo recetë kurset e rekomandueshme dy herë në javë. Paraprakisht ju lutem të jetë i durueshëm, hani e drejtë dhe të kujdeset për lëkurën siç duhet!

Zbardhjen dhe freskuese maskë

Ndriçohet spote nga puçrra fytyre, të bëjë Freckles më pak të dukshme dhe niveli ton mund të përballen bërë një maskë në shtëpi me "improvizuar". Pra, hekura integruar mesme kastravec dhe shtrydh lëng nga tul.

Shtoni në të një lugë çaji lëng limoni dhe holluar balte të lëngshme të marra. Rregullat aplikojnë një standard maskë - ne të kalojë zonën rreth syve, moisturize shtresë të thata dhe të del me të larë pas pesëmbëdhjetë minuta.

Rezultati duket nga aplikimi i parë, të mbajë këtë në mendje!

Pastrimit largon toksina dhe Clay Mask

Siç e dini, shteti i ekologjisë moderne është e dobët. E gjithë kjo nuk mund të mos ndikojë në lëkurën tonë - kështu çehre gri, mungesa e skuqem shëndetshme, butë pikë, e zezë.

Hiq toksina dhe për të mbrojtur lëkurën nga radikalet e lira do tjetër maskë fytyrën me balte të bardhë. Për përgatitjen Mix një rënie e saj e vaj esencial e limon, dëllinjë dhe rozmarinë, shtoni një lugë tryezën e mjaltë të freskët, të njëjtën argjile të bardhë dhe sasinë e kërkuar të ujit.


Koha do të thotë - të thahet plotësisht. Pas heqjes maskë ju menjëherë të shihni se si posvizhishalo dhe shndrit fytyrën tuaj si faqet ndeshjes rozë dhe rreshtuan tonin e lëkurës!

Maskë universale për të gjitha llojet e lëkurës

Shpejt freskohem, rifreskoni lëkurën, flaking dhe për të hequr pika e zezë mund duke bërë maskë të thjeshtë dhe efikas. Për përgatitjen e saj që ju duhet përbërësit shumë të arritshme: një lugë gjelle salcë kosi ose krem, të njëjtën argjile të bardhë dhe një lugë çaji bajame (ulliri, susam, bukuroshe) vaj.

Thjesht përzierje të gjithë përbërësit për të formuar një paste trashë dhe homogjene, duke shtuar më shumë si balta e nevojshme apo ujë. Para përdorimit ne rekomandojmë për të pastruar lëkurën me një pastrim - kjo do të hapë poret dhe për të hequr mbetjet e kozmetikë.

Pra, të aplikojnë maskë në fytyrë tërë, të lënë në për dhjetë minuta dhe pije nën dush të ftohtë - kjo do të rezultojë në tonin e lëkurës. Me këtë recetë ju gjithmonë do të duken magjepsëse kudo, dhe askush nuk mund të arrijë të ju në befasi!

Pastrim i butë e fytyrës me balte

Përdorimi i maskave balta e bardhë e fytyrës nuk është i kufizuar për të. Ju mund të aplikoni atë në nivel lokal në fushat me probleme, dhe mund të bëjë pastrim mahnitëse delikate. Ai përgatiti një lugë gjelle e balte, të njëjtën sasi e mjaltë dhe bajame copëtuar në një kokrra blender.

Pas aplikimit të produktit, por lëkura dhe masazh të lehta, ju mund të lënë atë si një maskë për dhjetë minuta. Mjalti ka antibacterial dhe hidratues efekt, e cila është e rëndësishme për çdo lloj të lëkurës. Bajame grimcat lëkurë të hequr qelizat e vdekura të lëkurës dhe veshje e guaskës dhe balte pastruar poret dhe i japin fytyrë të freskët të vogël. Dhe e gjithë kjo për disa dhjetë minuta!

Siç mund ta shikoni, të përballet me balte maska ​​bazuar në kaolinë mund të jenë të përgatitur për çdo lloj të lëkurës! Ata janë efektive në luftën kundër plakjes, të ndihmojë të merren me thatësi, puçrra fytyre dhe kurë puçrra fytyre, pastroni poret dhe për të forcuar lëkurën. Me pak fjalë, një ëndërr vijnë e vërtetë!