Lip gloss dhe kujdes magjepsës


Një lëvizje e shpejtë për të shtuar volumin korrik vizuale, për t'i mbrojtur ata nga kushtet e motit të pakëndshme dhe të fshehur linjat e bukura ose të çara kuq buzësh zakonisht nuk mund. Pastaj vijnë në ndihmë lip gloss, e cila, duke ruajtur natyrore e tyre, shkëlqim i jep buzët ndriçim magjike dhe butësi.

Përmbajtje

 • Mik dhe armik në një shishe
 • Lip gloss në shtëpi
 • Lip Gloss "butësi dhe ndriçim"


Mik dhe armik në një shishe

Ky mjet i thjeshtë ka qenë prej kohësh një të preferuar në gratë kozmetike Arsenal - veçanërisht të rinjtë. Vajzat adoleshente dashuri atë për miliona grimca vezulluese dhe magjepsëse shijshme, shije, dhe madje edhe prindërit të rrepta zakonisht nuk do mend këtë grim.

Jo vetëm se - lip gloss në dispozicion në seri, dhe i projektuar për fashionistas pak. Ata mund të shtoni bukuri person i ri, nuk e mërzit textures e tij të dendura dhe ngjyra të pasura.

Një tjetër kërkesë praktik i të lehta - duke shtuar buzët shkëlqim të mbuluara me të kuq buzësh. Ky kurs ofron një mundësi për të shtuar një kontakt të imazhit magji në një çast. Dhe fakti se ata mund edhe të zëvendësojë balms kujdesit pangjyrë, duke i bërë ato gjetje të vërtetë të vlefshme.

Çfarë duhet të themi në lidhje me kohën e tij të bujshme Jul-glosses që me të vërtetë të rritur volumin e buzët! Përfshira në përbërjen e tyre përbërës të këndshëm rritjen e qarkullimit të gjakut, dhe ju le të gjatë, mund të qasen famëkeq ideal - Angelina Jolie - pa injeksione të dhimbshme. Megjithatë, shumë nga këto glosses çojë në tharje e shpejtë të lëkurës.

Pick shndrit juaj ideal mund të jetë e vështirë vetëm për shkak se një numër të pabesueshëm të prodhuesit, ngjyra dhe forma mund të çojë në konfuzion ndonjë vajzë. Nëse ngjyra është pak a shumë e lehtë - vetëm të përqëndrohet në pamjen tsvetotyp vet, dhe transparenca gabimet e vogla mund të mohohet do të thotë ose të tjera ...

Zgjedhja e lip gloss, i kushtoj vëmendje për përbërjen e tij. Më shumë gjasa, ju do të jetë i befasuar për të gjetur se përmbajtja e parave të buxhetit nuk është shumë e ndryshme nga ajo e shtrenjtë. Nëse nuk shndrit pozicionuar si e natyrshme, ajo është e bazuar në vajra minerale, silikoni, dylli, stabilizues, aditivëve aromatike dhe pigmente. Përbërësit bimore në qoftë se ata janë në listën e përbërësve është e fundit - pra, numri i tyre është minimal.


Në fakt, diçka e ngjashme mund të jenë thjesht të përzier me ngjyrë petrolatum ose sequins. Ndjenja fillestare do të jetë i njëjtë: buzët të bëhet me shkëlqim dhe të zbutet, megjithatë, nuk do të jetë sipërfaqja aq e bukur me shkëlqim, e cila është arritur përmes futjes së silicones.

Por pas një kohë mund të jetë një problem: vaj mineral dhe parafine plotësisht ushqyer lëkurën, duke punuar vetëm në shqisës së të prekurit. Duke krijuar një film mbi sipërfaqen e buzëve, ata pengoje frymëmarrje natyrale të lëkurës. Ajo është e thatë, i ngarkuar dhe ri-aplikimi nuk është korrigjuar situatën. Njohur? Atëherë është koha për të gatuaj lip gloss nga duart e përbërësit më të mirë.

Lip gloss në shtëpi

Mënyra për të bërë lip gloss mund të jetë një shumë, dhe asnjë prej tyre nuk mund të quhet e vështirë. Zgjedhja varet nga ajo që është që ju presin nga të produktit të përfunduar dhe përbërësit në dispozicion për ju. Çdo gjë që ju nevojitet mund të blihen në dyqane të specializuara, në pjesën - në farmaci, dhe diçka - madje edhe në treg.

Për shembull, ju mund të përgatisë një shkëlqim të thjeshtë, të kuq buzësh roztopyvshy pjesë të zakonshëm të një sasi të vogël të vajit vegjetal - të tilla si jojoba ose bajame. Në këtë mënyrë outrageously primitive, dhe shërbimeve e mjeteve të tilla nuk mund të flas, por vetëm kështu që ju mund të merrni hije tuaj të preferuar në formë më pak të ngopur qetë.


Nëse jeni të interesuar në efektin e sipërfaqe me shkëlqim dhe xhel cilësi - në dispozicionin tuaj një përbërës kozmetike Jojoba Hleyz. Ai përbëhet nga 90% për qind nga i njëjti vaj, ajo ofron butësi dhe shndrit buzët, por në të njëjtën kohë ka një cilësi shumë më të këndshme. Ngroh paraprakisht xhel në një banjë me ujë të shtatëdhjetë gradë, duke shtuar në të (optional) sasi pak më e vogël e vajit të lëngshme, një rënie prej dylli dhe pigmente të posaçme. Llokoçis, derdh një medikament është i gatshëm të shkëlqejë në tub me një furçë aplikues dhe të përdorni shëndetin tuaj!

Duke folur për shëndetin. Nëse qëllimi kryesor i mjeteve tuaja shkëlqyer - me energji elektrike dhe mbrojnë buzët janë të prirur për tharje dhe vrazhdësi, gatuaj atë në ca balsam, oe bazë.


Recetë klasike përfshin përzierjen dylli prej metali të shkrirë, bateri dhe vajra të lëngshme në proporcione pothuajse të barabarta. Gjej strukturën e duhur për ju në internet, duke shtuar në të një ngjyrë ose pearlescent Miku - gjithë shkëlqim i mrekullueshëm lip është gati! Megjithatë, cilësi ajo do të më shumë të ngjajnë buzëkuq shimmering.

Për mjet butë që shton buzët shkëlqejë dhe efektin e lagështirës, ​​ju keni nevojë për pak ndryshojë përmasat e përbërësve dhe shtoni përbërësit e veçantë.

Lip Gloss "butësi dhe ndriçim"

Kjo kryevepër kozmetike do të sigurojë mbrojtje për buzët e tua nga moti në çdo kohë të vitit. Vaj lëndë ushqyese dhe tocopherol në përbërjen e tij promovon rigjenerimin e lëkurës, t'i jepte elasticitet dhe aftësinë për t'i rezistuar dylli oksidativ protsessam.Pchelinyy, vaj pluhur dhe cilësi silikoni të fituar para në mënyrë të drejtë të qëndrueshme për të mos përhapur, ndërsa në të njëjtën kohë t'i jepte shkëlqim të shkëlqyer. Mika lirshme yjet e vogla vezulluese do të kthehet gojën tuaj në një xhevahir joshëse.

Glitter lehtë për të aplikuar dhe nuk çrregullt pjesët mbështjellë - me kalimin e kohës dimethicone fjalë për fjalë të zhduket nga sipërfaqja e buzëve, dhe komponentët e mbetura të dobishme absorbohet në lëkurë. Vajra esenciale e livando Sandalwood dhe moisturize dhe zbutur lëkurën me zazhyvlyayuschym, anti-inflamator dhe antiseptik. Dhe aroma e shndrit tuaj të re të fitojë zemrën tuaj përgjithmonë!

Përbërësit:

 • E ëmbël vaj bajame - 8 ml
 • Shea Butter - 3 ml
 • Pluhur vaj - 2 ml
 • Beeswax - 2 ml (pjesë, në lidhje me madhësinë 1,5h1,5 cm)
 • Dimethicone - 2 ml
 • Tocopherol - 0.5 ml
 • Mika mineral - lugë çaji e katërta
 • Sandalwood thelbësore të naftës - 2 pika
 • Essential Oil Lavender - 3 pika

Përgatitja:

Përgatitja e një tub, laps-rul ose kavanoz për të ruajtur të shkëlqejë. Ata duhet të jenë të pastër dhe plotësisht të thatë.

Silikoni (Dimethicone), vitamina E (tocopherol) dhe Miku mund të jenë të përziera së bashku për të shpejtuar procesin e gatim dhe për të përmirësuar shpërndarjen e grimcave minerale.

Vaj bajame, vaj pluhur, dylli Shi Bateri dhe të vënë në një enë të vogël heatproof dhe të vënë në një banjë me ujë. Sigurohuni që nuk ka ujë merr në përzierje e vajrave.

Pretty përzierje mirë-ngrohjes për të shpërndarë dylli dhe kafe, por nuk le ta ziej. Hiq nga të nxehtit.

Në përzierje ftohur pak, shtuar përzierësin e gatuar Mika. Tërësisht fshij. Shto vajra esenciale.

Hidh në korrik enë përgatitur - nëse qafë të ngushtë, përdorni një shiringë.

Lip shtëpi shkëlqim gati. Mbani ajo duhet të jetë në një vend të ftohtë të errët, jeta e përafërt raft - rreth gjashtë muaj.

Ky mjet do të shërbejë si një alternativë e mirë në dyqan kozmetike me "fëmijë", por gjithmonë të kryejë një provë për reaksione alergjike - dhe të fëmijës, si dhe veten.

Ju mund të përshtatet recetë për nevojat tuaja. Duke përdorur feniltrimetikon vend dimethicone ju të rritur shkëlqim. Përshtatja numrin e myky, ju do të arrijë ngjyra më të ngopura ose edhe shimmer delikate. Shtimi vitaminë A do të merret në mënyrë efektive me të çara në lëkurë, dhe vajra esenciale e ca balsam, oe limon, nenexhik dhe kanellë do të bëjë volumin buzët e tua dhe të ndritshme.