Komente blepharoplasty, çmimet, fotot para dhe pas


Edhe pse sy dhe pasqyrojnë gjendjen e shpirtrave tanë, por ata tradhtuan çështjen e parë të epokës sonë. Fajësojnë - një thinness natyrale të lëkurës përreth syve. Më të ulët moshës lidhur me ndryshimet ndodhin këtu si një provë, duke mos kursyer as gratë e as burrat.

Përmbajtje

  • Blepharoplasty tradicionale
  • Metodat e blepharoplasty jo-kirurgjikale
  • Cila është metoda për të zgjedhur?

Varur qepallë, "çanta", formë e ngushtë e syve duke shkaktuar pasiguri dhe të gjenerojë një numër të sistemeve që parandalojnë jetojnë. Mjekësia moderne është në gjendje të ofrojë zgjidhje të shpejtë dhe të sigurt për këtë problem. Deri më sot, nuk ka kirurgji plastike për të hequr qepallat defekt estetike, sy ndryshon formë - blepharoplasty.


Operacioni qepallë mund të rekomandohet për të varur, qepallat "të rënda", "çanta" nën sytë, ulur qoshet e jashtme, si dhe ata pacientë të cilët nuk janë të kënaqur formë të formë të syve.

Blepharoplasty tradicionale

Ka lloje të blepharoplasty tradicionale:

  • Sipërme - blepharoplasty sipërme qepallë;
  • Blepharoplasty ulët qepallë - më të ulët;
  • Qarkorja - kryhet në të njëjtën kohë qepallat plastike sipërme dhe të poshtme.

Operacioni është kryer në një spital nën anestezi të përgjithshme. Para operacionit, pacienti përcakton kursin e saj, nëse është e nevojshme, kryhet një tag shënues (për të treguar linjat e prerë të së ardhmes). Varësisht nga lloji i blepharoplasty dhe objektivat e saj, të kryejë prerje e lëkurës. Kur prerje plastike sipërme qepallë është bërë në vendin ku një natyrore të lëkurës dele, e cila më tej ju lejon për të fshehur mbresë pothuajse të padukshme.

Nëse keni nevojë për të hequr çanta nën sytë, atëherë blepharoplasty ulët qepallë. Qasje të shpejtë të kryejnë sa më afër skajit të shekullit që redukton mbresë shikimit në minimum. Transkon'yunktyvalna blepharoplasty ku qasja e kryer në brendësi (të kundërt) anën e qepallave. Pas të tillë një mbresë operacion të identifikuar dhe për të sjellë zbatimin e saj e pamundur, por ajo tregon vetëm nëse nuk ka nevojë për heqje e lëkurës tepërt.

Një prerë është bërë për të hequr dhjamin e tepërt dhe lëkurës tepërt. Nëse është e nevojshme, operacioni i komplementare muskujt plastike rrethore e syve.

Kohëzgjatja e operacionit është rreptësisht individuale dhe varet nga mënyra e zgjedhur dhe qasje, dhe mbi pacientin individual. Koha mesatare varion nga një deri tre orë.

Shtëpi mund të shkojnë deri në mbrëmje. Një ditë do të duhet për të ardhur në klinikë me kirurg operativ për seams dhe dressings. Sutures janë hequr zakonisht pas 8 ditësh. Bruises shpërndajë pas 10 ditësh dhe ënjtje zbresin plotësisht për rreth një muaj. Rezultati përfundimtar i kirurgji kozmetike vlerësojë marrë jo më herët se 2 muaj. Në këtë kohë rikuperimi daljes së limfatike, e cila plotësisht eliminon ënjtje.

Në shkarkimit, pacienti merr rekomandime. Raportet Doktor se tani kanë nevojë për të shmangur djegien nga dielli në Rumenin (kjo ndihmon për të veshin syze dielli të cilësisë), ju nuk mund të përdorni lentet e kontaktit, ndërsa. Emërohet qetësues, ju lutem që të zgjidhë ointments, poultices dhe pika sy.

Komplikimet blepharoplasty tradicionale

Ka disa komplikime pas blepharoplasty tradicionale:

  1. Nënlëkurës hematoma - ngjeshur gjaku në indin nënlëkuror. Eliminimi përdorur fasha dhe ointments heparynvmisnyh ftohtë. Ndonjëherë duhet të shtyjë skajet e plagës dhe të kërkojë një anije gjakderdhje.
  2. Ectropion (shekulli eversion) - ndodh kur numri tepër i madh i lëkurës hequr. Për të shmangur këtë situatë është e rekomanduar pas një operacioni për pacientët ushtrime të veçanta që rrisin tonin e muskujve.
  3. Rritja marramendës - mund të ndodhë në të para 2 javëve të periudhës postoperative. Ënjtje të indeve të çon në një ndryshim të lacrimal vë në dukje, e cila shkakton lacrimation.


Metodat e blepharoplasty jo-kirurgjikale

Dëshira e çdo personi për të shmangur kirurgji, por ndryshojnë pamjen e tyre - është normale dhe për shkak të instinktit natyror të vetë-ruajtje. Disa Kirurgji pacientët është i kundërindikuar për shkak të comorbidities, shumë prej tyre nuk janë të gatshëm të kalojnë pushimet e tyre në rivendosjen pamjen. Në këto raste ofruar metodë alternative - invazive (terapeutike) blepharoplasty, në të cilën defekte estetike në zonën e syve (periorbitale) eliminohet pa përdorimin e teknikave operative. Një blepharoplasty jo-kirurgjikale mund të kryhet injeksione apo metodë lazer.

Injection blepharoplasty

Ka lloje të ndryshme të barnave që administrohen subcutaneously dhe japin efekt magjik rinovimin.

Për të hequr qafe sagging qepallat kryhet disa injeksione në një zonë ku shuma maksimale e indit dhjamor. Mrekullitë e transformimit mund të shpjegohet me ndikimin e drogës, e cila përfshin substancën stimuluese lipolysis.

Gjithashtu përdorimi veçantë koktej anti-plakje, të cilat përfshijnë analoge e hormoneve femërore seksuale bimor, vitamina, kolagjenit, aminoacidet, elastin. Këto substanca të përmirësojë dhe përshpejtojë metabolizmin në lëkurë, për të forcuar dhe të bëjë atë më të rinj. Për efekt të dukshëm duhet të shkëmbejnë trajtim: tetë procedurat e kryera në një javë.

Po aq popullor janë droga injeksion që rrisin trashësinë e shtresës nënlëkurës. Ata shkruajnë në folds dhe rrudhave dhe është zhdukja e qarqeve të errëta.

Laser (terapeutike) blepharoplasty

Në këtë rast, mjeku përdor një jo bisturi dhe pajisje lazer. Rreze lazer depërton në thellësinë e dhënë në mënyrë rigoroze pa mbinxehje panevojshme e indeve, strukturat e indeve duke minimalisht të dëmshme dhe të maksimizuar mundësinë e komplikimeve dhe shkurtimin e kohëzgjatjes së periudhës së rimëkëmbjes.


Përveç kësaj, blepharoplasty lazer promovon sintezën e kolagjenit dhe fibrave elastin, e cila kontribuon në shtrëngimi (heqjen) të lëkurës. Për të arritur rezultatet maksimale të qëndrueshme kërkon rreth katër procedurat e kryera në një muaj.

Pas plastike lazer është lënë bruises gjatë javës mund të jetë vetëm një skuqje të lehtë dhe ënjtje modest. Procedura Laser përtëritje merr më pak se një orë, nuk kërkon anestezi dhe nuk ka efekt në shëndetin e përgjithshëm. Siguria dhe efektiviteti i teknikave konfirmuar shumë kërkime profesionale klinike.

Cila është metoda për të zgjedhur?

Teknika jo-invazive janë si çdo metodë, pro dhe kundra. Aspektet pozitive përfshijnë çmimin më të ulët në krahasim me mungesën tradicionale të rreziqeve operacionale, dhimbje, komplikimet postoperative, periudhë shumë të shkurtër shërim, efekt kthyeshëm - ndoshta futjen e mbushëse speciale dissolving enzimat.

Por rezultati është ruajtur për 4 vjet, kanë nevojë për vizita të përsëritura në beautician dhe të kryejë një numër të procedurave. Kostoja përfundimtare gjithsej të një kurs të trajtimit është jo më pak, dhe ndonjëherë edhe më shumë se çmimi i përgjithshëm transaksionit.

Efekti tradicionale plastike vazhdon për shumë vite, është eliminuar një herë të gjithë lëkurën e tepërt dhe yndyrë nënlëkurës, është bërë në të njëjtën kohë profesionistë, të cilat minimizojnë të gjitha ndërlikimet e mundshme dhe mund të plotësohet me metoda jo-kirurgjikale për të arritur rezultatin më të mirë. Shumica e komente pas blepharoplasty - pacientët pozitive kënaqur operacionet dhe u zhvendos shpejt harrojmë frikën gjatë operacionit dhe dhimbje.

Sot, blepharoplasty tradicionale - metoda më efektive për eliminimin e defekteve rajonin periorbital, e cila ka një çmim të arsyeshëm, një incidencë të ulët të komplikimeve dhe siguron rezultate maksimale për shumë vite. Zgjedhja e fundit është i juaji natyrisht.