Qëlloj fytyre - mjet efektiv dhe të gatshme në dispozicion


Ndonjëherë ilaçe moderne nuk do të ndihmuar të heqin qafe e puçrra fytyre. Për më tepër, ata nuk mund të gjejnë gjithmonë. Ne duhet të përmendim mjete të lirë dhe të provuar. Një prej tyre - bumpiness e puçrra fytyre. Ajo ka gëzuar në kohën sovjetike. Ky mjet është përdorur jo vetëm në trajtimin e akneve, ajo ka ndihmuar në një numër të sëmundjeve të lëkurës.

Përmbajtje

 • Çka është - Tsindol?
 • Receta shtëpi


Çka është - Tsindol?


Ky pezullim në bazë të zinkut. Shiten pa recetë në shishe e 100 dhe 125 g, nuk është më shumë se 40 rubla. Sipas llojit të mjet është i ngjashëm me qumështin. Aplikuar me trupin ngjan pastë. I përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës. Ajo përbëhet nga një prej 20 g etanol (70%), dhe 125 g të oksid zinku, dhe 12.5 gram niseshte dhe 12.5 g talk, 20 g glicerinë dhe 100 g ujë i distiluar.

Prona drogës Tsindol:

 • vret mikrobet, knits dhe lëkurë të thatë;
 • trajton pimples (fytyre), herpes, pezmatim i lëkurës, diatez, herpes, zoster rozë, dhenve dhe plagët e vogla sipërfaqësore;
 • zgjidh plagët;
 • përmirëson proceset metabolike në epiteli.

Tsindol depërton thellë në lëkurë, bllokon veprimin e mikrobeve, duke shkaktuar inflamacion dhe për të parandaluar përhapjen e tyre. Pronat forcimi sigurojë mbrojtje nga mjedisi i jashtëm.

Para se të përdorni këtë ilaç, kontrolloni veten në reaksione alergjike. Për këtë qëllim, zbatohen të drogës për të bëj bërryl. Nëse një orë nuk e ka shfaqur të kuqe, ju mund të sigurtë përdorni atë.

Pastër lëkurë problematike, kujdes llokoçis pezullimin dhe të aplikojnë atë me një shtupë pambuku. Shpëlaj drogës duhet të jetë vetëm pas tharjes të plotë (kur filloi osypatysya).

Nuk Tsindol të përdoret vetëm në qoftë se ju jeni alergjik ndaj ndonjë nga komponentët e tij.

Ata mund të përdorni edhe shtatzënë dhe gjirit. Por në çdo rast lejojë slurry goditur në sy!

Nëse jeni alergjik, të tilla si talk, nuk ka më keq se çdo përzierje të energjisë gatuar në shtëpi, e cila përfshin substanca të tjera. Le të shikojmë në disa receta.

Receta shtëpi

Home mjeteve juridike për puçrra fytyre janë mjaft të efektshme. Por nuk mbështeten vetëm në to, jo vetë-mjekoj - shkoni në një dermatolog dhe të gjetur shkakun e nxituar. Nëse ju gjeni se ju duhet është buffeting mjeku më të mirë të përcaktojë përbërjen e tij optimale. Edhe blerë këtë automjet në farmaci, nuk e teproj. Opsioni më i mirë - për të vënë në natën dhe në mëngjes del me të larë.

Më të popullarizuara recetë pure

 • 50 ml të acidit borik;
 • 50 ml të acidit salicilik (2%);
 • 50 ml alkool fërkim;
 • 5 g chloramphenicol.

Të gjitha komponentët janë të përziera tërësisht, përzierje është aplikuar në lëkurë gjatë natës. Para përdorimit, gjithmonë mirë kaq shumë njerëz të drogës.

Qëlloj kundër akneve me levomitsetinom

 • 30 ml të acidit salicilik;
 • 80 ml kamfuri alkoolit;
 • 10 tableta streptotsida;
 • 4 pilula chloramphenicol.

Chloramphenicol - një antibiotik, si mjete të diskutuara më lart do të jetë e dobishme për ata që kanë vërejtur inflamacion. Në tre nga më të popullarizuar dhe përfshin recetë e mëposhtme.

Një tjetër recetë për pure shtëpi

 • 50 ml të acidit borik (2%);
 • 50 ml të acidit salicilik (2%);
 • 4 g erythromycin
 • 4 g oksid zinku.

Kjo përbërje është më i përshtatshëm për përdorim gjatë ditës, siç është bardhë. Në qoftë se në vend që të shtoni vaj sulfurik zinku do të përzierje brenda natës (të verdhë).

A bit e komponentëve pure e akneve në shtëpi:

 • degreasing salicili acid dhe pimples thatë;
 • Acid borik pastron lëkurën nga bakteret dhe qelizat e vdekura;
 • squfurit efektive nëse shkaku i akneve është bërë mite nënlëkurës;
 • Zink ul inflamimin dhe të thatë, krijimin e kushteve për restaurimin e lëkurës.

Sa për antibiotikë, duhet theksuar se ata janë të shpejtë, por jo të përshtatshme për përdorim të zgjatur. Mikroorganizmave në fund të mësohen me të dhe përzierje pushon për të vepruar.

Avantazhi i mjeteve juridike në shtëpi - një mundësi për të ndryshuar përbërjen e vet tuaj. Nëse keni nevojë për efekt të menjëhershëm, shtoni antibiotikët. Për të qëndrueshme të përgatisë përzierje pa to.

Puçrra fytyre fytyrës në bazë të aspirina

Në vijim fytyre pure recetë e bën të mundur për të përgatitur një mjet që mund të përdoret në vend të tonik përditshme:

 • Mix 50 ml alkool fërkim dhe 50 ml të acidit borik;
 • shtoni 4 dhe 4 tableta e pilula aspirina chloramphenicol.

Për të përmirësuar efektin e përdorimit të boltushek dëshirueshme të braktisin ëmbël, i kripur, yndyra dhe i tymosur. Lahen trajtim që ju nevojitet me sapun përmban qumësht dhie. Kjo nuk do të mbajë lëkurën. Pas larjes përzierje, përdorni një krem ​​hidratues (fëmijët e përsosur të thjeshta).

Në boltushek, natyrisht, janë të efekt anësor. Por ata vetëm lindin nga përdorimi i pavend. Më parë nuk kanë nevojë të përdorin ato më shumë se një herë në ditë. Dhe mos fshij përzierje në lëkurën tuaj! Thjesht të aplikojnë me një shtupë pambuku. Gjatë trajtimit është e këshillueshme të mos përdorin kozmetike. Fondacioni dhe pluhur - nuk aleatët më të mirë. Çfarë buffeting pastron, dhe pluhur largua.