Të gjitha të fshehtat duke përdorur vajin argan për fytyrën


Vajra natyrore - burimi i vërtetë i ushqyesve dhe elementët gjurmë. Ata janë të lehtë për t'u përdorur, me dhunti të shumta dhe më e rëndësishmja, të efektshme! Sot ne shikojmë se çfarë naftës Argan është e dobishme për personin dhe nëse do të ndryshojë në mënyrë dramatike kujdesin e lëkurës tuaj në favor të tij.

Përmbajtje

 • Si vaj Argan ndikon në lëkurën
 • Receta për maska ​​fytyrë
 • "Jo" të rreme!
 • Jo vetëm lëkurë ...

Vaj me gjemba Argan është nxjerrë në jugperëndimore Marok. Drurët mbajnë frytin e vetëm çdo dy vjet, duke sjellë lodra, si ullinj, fruta. Pas muajsh të gjata tharje në diell janë nxjerrë fara, të cilat janë burimi i "arit të lëngshme" - vajrat me shije të arre dhe shumë të pronave të dobishme për lëkurën.


Si vaj Argan ndikon në lëkurë?

"Eliksir Magjike" përmban një sërë acideve, sterols rrallë dhe vitamina C, A dhe E. Me pak fjalë, vaj Argan për fytyrë jashtëzakonisht e dobishme, dhe këtu e pse:

 • ka një efekt rinovimin shkak të antioksidantë përmbajtjes në përbërjen, domethënë i jep qëndrueshmëri lëkurës, elasticitetit, zbut rrudhat dhe përmirëson çehre;
 • është zgjidhja më e mirë në luftën kundër thatësi, freskon lëkurën dhe eliminon flaking në kohë rekord;
 • madhe për lëkurë të ndjeshme, ndihmon luftën skuqje dhe acarim, redukton siklet;
 • të përkryer i përshtatet për t'u kujdesur për lëkurën me vaj, si dhe një të thatë ,.
 • redukton plagët dhe shënon shtrirje;
 • efektiv në trajtimin e sëmundjeve inflamatore të lëkurës siç gjurmë li pule, psoriasis, fytyre, abrasions.

Rregullat aplikojnë vajin argan

Vaj Argan avantazh për fytyrën është se ajo mund të përdoret pa ndonjë truket, duke shkaktuar lëkurë në formën e saj të pastër.

Në mënyrë që të shohim përmirësim të dukshëm, provoni zëvendësuar Gjalpë zakonshme krem ​​tuaj natën.

Pra, le të marrin në konsideratë procesin hap pas hapi duke tërhequr argan vaj lëkurë:

 1. Të gjitha ushqyesve dhe minerale më mirë zasvoyilysya të hyjë në fuqi dhe është e rëndësishme që të përdorin gjalpë të ngrohtë. Pra, gjëja e parë që ju duhet të bëni - të vënë një shishe të naftës argan në një enë të mbushur me ujë të ngrohtë.
 2. Hapi i dytë - një spastrim të plotë të lëkurës. Hiq grim me një fytyrë të butë me qumësht, të larë dhe të përdorin një pastrim të heqin qafe e qelizave të vdekur, mbetjet e burimeve tonal dhe sebum.
 3. Getting një masazh - për fytyrë të pastruar, të aplikojnë një pak vaj të ngrohtë argan dhe butësisht masazh lëkurës në mënyrë të barabartë shpërndarjen agjent. Lehtë shtypni rrudhat hapësirë ​​(rreth buzët dhe sytë, ballin).
 4. Prisni derisa gjalpë është zhytur plotësisht në lëkurë. Unë duhet të them se kjo nuk ju merr shumë kohë - një dritë e ka qëndrueshmëri.
 5. Pas një ore mos harroni të hiqni tepërt me një pecetë. Mbeturinat e naftës në fytyrën tuaj thonë se lëkura e ka zhytur sasinë e kërkuar të ushqyesve dhe shumë hydrated dhe ushqyer.

Receta për maska ​​fytyrë me vaj argan

Siç është përmendur tashmë, vaj Argan është e përkryer për çdo lloj të lëkurës. Variantet me maska ​​e saj përdorin një shumë, por ne ju japim disa recetë më popullore dhe efektive.

Maskë për lëkurës me vaj

Merrni një lugë gjelle e balta blu, i cili është i njohur për vetitë e saj antibacterial, dhe përzierje me një lugë çaji bajame dhe Argan vajra. Shtoni pak ujë për të marrë konsistencën e salcë kosi.

Aplikoni përzierje në lëkurën tuaj gati, prisni për tharje të plotë dhe pije. A këto procedura dy herë në javë për një muaj dhe të shohim se si e tua ndryshime gjendjen e lëkurës për të mirë!

Maskë ushqyese për lëkurë të prirur për

Me mikser mundi një vezë e bardhë, përziejnë atë me një lugë gjelle vaj argan dhe aplikoni një shtresë e hollë në fytyrë. Pas dries e para pallto, aplikoni një ose dy.

Pas njëzet minutash, lani dhe të gëzojnë një lëkurë të butë, rrezatues dhe të freskët!

Maskë për moshën e një efekt shtrëngimi në lëkurë

Maskë tjetër të fytyrës me vaj argan destinuara për zbutjen e rrudhave, përmirësimin e çehre dhe për të parandaluar plakjen e parakohshme të lëkurës.

Për përzierje e saj përgatitore në një gotë një çift i teaspoons e pure pjeshke, bërë në një blender, dy teaspoons e naftës argan, disa pika të naftës u rrit dhe pak bollgur për lehtësinë e maska ​​aplikimit.

Aplikoni përbërjen e përgatitur për të pastruar lëkurën dhe prisni gjysmë ore. Duke bërë seanca të tilla duhet të jenë në kurse - dy herë në javë për dy muaj. Rezultati i këtyre maskave është fantastike! Receta interesante tërhequr maska? Lexoni artikullin tonë.

"Jo" të rreme!

Vaj Argan - një produkt mjaft i shtrenjtë, dhe procesi i përgatitjes së saj është mjaft i mundimshëm. Në mënyrë që të tregojë në mënyrë të qartë vlerën e saj, të japë një raport - njëqind kilogramë farë janë vetëm një gjysmë kilogram vaj i mrekullueshëm.

Nuk është çudi që në ditët e sotme ajo profesionalizëm falsifikuara dhe të holluar! Si për të dalluar një vaj argan të rreme dhe jo "të ulen në këpucë"? Le të merren së bashku.

Kontrolloni përbërësit

Nëse ju shikoni një pjesë të disa poste - butylek në mënyrë të sigurtë të vënë përsëri në raft, para se të rreme. Cilësia nuk do të thotë përmban asnjë preservatives apo shije, apo edhe ujë. Në një produkt natyral duhet të qëndrojë mbishkrimin "100% vaj Argan" ose "100% Argania Spinosa Oil kernel».

Shishe e cilësisë

Siç e dimë, të naftës nuk duhet të ruhen në një plastike ose qelqi transparente shishe. Nga mjet të lehta të ekspozimit mund prohirknuty dhe të humbasin të gjitha cilësitë e tyre pozitive.

Kjo është arsyeja pse prodhuesit e naftës argan pastër nuk do të rrezikojë duke mbajtur mall të çmuar në shishe të lirë me cilësi të ulët. Ata preferojnë kontejnerët, çelik inox, alumin ose qelqi të errët të kini besim në integritetin e produktit.

Aromë

Vaj me cilësi të lartë duhet të Subtly erë një arra pak dhe bimëve. Nëse automjeti nuk ka një aromë, ka shumë të ngjarë që iu nënshtrua trajtimit të ngrohjes, gjatë së cilës humbi shumë prona të dobishme. Erë pështirë tregon se nafta prishur apo bërë e materialeve me cilësi të dobët.

Cilësi

Një tjetër tipar i pastër me gjemba të naftës argan cilësi është e butë. Ndryshe nga vajrat e tjera nuk është ngjitës, jo e rrëshqitshme dhe nuk ngjitet, absorbohet shpejt, duke mos lënë film me yndyrë. Në fund është sedimenteve lejueshme pak.

Ngjyrë

Vaj Argan ka një ngjyrë të verdhë-ari bukur. Hije shumë të lehta, tregon se instrumenti i ekspozuar ndaj shumë fyltratsyy, veçanërisht të errët - që produkti është i prishur.

Kategoria Çmimi

Vaj Argan pastër dhe çdo produkt tjetër që përmban atë në një magazinë, a priori nuk mund të jetë i lirë. Marrja asnjë gabim në kuti të kushtojë 100-200 rubla. Përafërt varg e çmimeve - e gjysmë për dy mijë e njëqind mililitra.

Shitës Reputation

Shmangni blerjen e naftës nga furnizuesit që shesin erëza, ujë aromatike, sapun, herbs, mos bela me shitësit kineze. Është shumë më e sigurt për të dyqane specialiteti apo barnatore.

Mos hezitoni të pyesni se ku të marrë të naftës apo të ftohtë presion atë, me makinë ose shtrydh dorë - një shitës me përvojë duhet të dijë karakteristikat e mallrave. Ju gjithashtu mund të kërkojë një certifikatë e origjinalitetit.

Mos blej naftës argan nga Ebay ose Amazon. Sigurisht, ka disa marrëveshje të mira, por rreziku për të blerë mjaft e një i madh të rreme.

Opsionet shtesë për përdorimin e vaj të pastër Argan

Vaj Argan - jo vetëm unik në saj mjetet Përbërja, por i pasur! Një butylek "magjike" maslechka sigurtë mund të përdoret jo vetëm për fytyrë, por absolutisht të gjitha drejtimet:

 1. Së bashku me produkte të tjera kozmetike për të rritur efektin;
 2. Mbartës kozmetikë;
 3. Si një balsam të pasur cik;
 4. Si një mjet për t'u kujdesur për duart tuaja dhe cuticles;
 5. Në vend të kësaj Locion për trupin, duke përfshirë edhe pas depilim / depilim për të reduktuar acarim;
 6. Vaj Argan është shumë i dobishëm për bukurinë, për të forcuar dhe përshpejtuar rritjen e flokëve.


Përfitimet dhe pronat e mrekullueshme të naftës argan me gjemba mund të flasim për një kohë të gjatë, por aspektet kryesore të përdorimit të saj dhe rregullat blerjet që kemi shënuar. Ju nuk keni provuar vaj Argan për lëkurën? Blej, eksperiment dhe të gëzojnë këtë dhuratë të çmuar e natyrës! Merrni mundësi për të vlerësuar efektivitetin e "ari të lëngshme"!