Vaj hidrofilik - çfarë është ajo dhe si të gatuaj në shtëpi


Ju ndoshta keni dëgjuar të flasim për, të themi çiftit paku papërsosur: "ata - si nafta dhe uji" Kjo, në kuptimin tradicional, do të thotë papajtueshmërinë e plotë. Por si shumë rregulla, ekziston një përjashtim - vaj hidrofilik. Le të shohim se çfarë lloj substance, e cila, nga njëra anë, yndyrë, nga ana tjetër - të përkryer i tretshëm në ujë, dhe pse ajo është e nevojshme.

Përmbajtje

 • Pra, çfarë është ajo - vaj hidrofilik?
 • Vaj hidrofilik me duart e tyre

Pra, çfarë është ajo - vaj hidrofilik?


Ky produkt u shfaq në tregun e produkteve kozmetike kohët e fundit, por fitoi shpejt popullaritet. Fillimisht ajo ishte në dispozicion në segmentin e markave luksoze, por tani ajo mund të gjendet në mesin e automjeteve në masë të tregut.

Përbërja e naftës hidrofilik është fare e thjeshtë. Designs zakonisht përmbajnë vaj mineral, glycols polietileni apo emulsifiers (ndonjëherë, të dyja), zbutje të ndryshme, antioxidant dhe aditivëve antiseptik. Ata mund të pasuruar me vitamina, ekstrakte bimore dhe vajra.

Vaj i tretshëm në ujë është një mjet i shkëlqyer për pastrimin e lëkurës në pjesë të ndryshme të trupit, duke përfshirë edhe më të ndjeshme, dhe është e rekomanduar për të hequr grim rezistente.

Kozmetike dekorative përmbajnë NDRYSHME dendur, yndyrna dhe silicones rënda, pastrimi i keq i heq formulimet e butë me bazë uji.

Për të vërtetë të përballet me të mirë të larë bojë për vetulla i papërshkueshëm nga uji, kuq buzësh ose BB krem, ju duhet të dëmtojmë apo kujdesit të tepruar të lëkurës, të larë apo shkumë, xhel apo sapun dy herë. Gratë që janë të shqetësuar për ruajtjen e bukurinë e tyre, këto trajtime nuk janë të përshtatshme. Asnjë toner ose moisturizer nuk do të ndihmojë në rivendosjen e gidrolipidnyj ekuilibrin natyror dhe eliminuar dëmtimin e lëkurës pas spastrimit ekzekutime.

Vaj më hidrofilik krem ​​të mirë kozmetike apo qumësht spastrim?
Dallimi kryesor është në mënyrë të komponentëve të reagimit. Në butë emulsification masiv - ujë përzierjen dhe yndyrë - është në fazën e prodhimit dhe për të luftuar maslorastvorimyh ndotjes janë modifikuar tashmë (lexo - dobësuar nga uji) struktura e lipideve. Përveç kësaj, emulsioni është zhytur shpejt në lëkurë dhe përfshin të gjitha të njëjtat mbetjet e kozmetikës të. Pas larjes me ujë në fytyrë mund të jenë me vaj apo film, apo një ndjenjë e ngushtësi - në varësi të llojit të lëkurës dhe përbërjes së produktit.

Vajra shpjegueshëm vepron ndryshe: marrjen e lëkurë të thatë, ajo prishet dhe lidh NDRYSHME dhe yndyrna, dhe vetëm atëherë, kur shpëlarje me ujë, e tërë përzierje është konvertuar në një emulsioni. Vaj zgjedhur saktë hidrofilik nuk ka lënë pas një udhë me yndyrë, por e bën lëkurën të butë dhe kadifeje.

Të dy mjete sugjerojnë tonyzyrovanye mëtejshme dhe lagështi, por e konsiderojnë ndjenjat e tyre dhe nevojat individuale të lëkurës.

Emulsifier, duke siguruar pronat yndyrë vodolyubni janë surfactant dhe nuk është menduar për ekspozim të gjatë të lëkurës. Prandaj, përdorni vaj hidrofilike për larjen, higjienën intime, zbutje të dush në vend të dush xhel ose shampo, por jo në një maskë ose locion.

Vaj hidrofilik me duart e tyre

Siç u përmend më lart, industriale "hidrofilki" shpesh i bazuar në komponentët sintetike. Kjo është e vërtetë për mjete shumë të shtrenjta, dhe më të arritshme.

Nga njëra anë, ajo lejon prodhuesit për të krijuar një produkt me një afat të gjatë, rrezik minimal i reaksioneve alergjike dhe natyrisht, me kosto të ulët. Nga ana tjetër - nuk ka vajra minerale në veçanti Shan ata të cilët bënë thirrje për naturalness dhe sigurinë e mjedisit. Përveç kësaj, kur përdoret rregullisht ato mund të shkaktojnë bllokimin e qumështit dhe acarim. Duke pasur vaj hidrofilike me duart e tyre materiale të përshtatshme bimore, që ju të merrni një mjet të mrekullueshme për t'u kujdesur për lëkurën tuaj.


Tradicionalisht bërë vajra shpjegueshëm ujë duke përdorur Polisorbate. Ajo mund të blihen në dyqanet që shet komponentë për prodhimin e kozmetikës. Kjo emulsifier bërë nga sorbitol natyrore frutash dhe acideve yndyrore të nxjerra nga vajrat e ndryshme bimore, siç është paraqitur në disa mënyra:

 • Polisorbate 20 - vaj kokosit acid lauric
 • Polisorbate 40 - vaj palme acid palmitik
 • Polisorbate 60 - vaj palme acid stearik
 • Polisorbate 80 - acid oleik e vaj ulliri

Ata janë përdorur për të shpërndarë vajra esenciale në masë vaj-lirë dhe pa alkool, dhe madje edhe në industrinë ushqimore.

Për të prodhuar vaj hidrofilike është e preferueshme për të përdorur Polisorbate 80, se ata nuk largohen film me vaj pas shpëlarje.

Mirë të dihet: pazgjidhshëm Polisorbate në vaj mineral.

Në formulimet kozmetike rekomanduar dozë emulsifier 10-20% 80-90% vaj perimesh. Polisorbat maksimale të përshtatshme për të lëkurës me vaj, minimale - zonë të thatë dhe intime.

Për çdo lloj lëkurës duhet zgjedhur vaj përshtatshme ose një kombinim i tyre.

Vajra për të lëkurës me vaj:

 • Gropa rrushit
 • Kërp
 • Boraho
 • Taman
 • Sasankvy

Vaj për lëkurë të thatë:

 • Shipovniki
 • Arra
 • Embrion gruri
 • Avokado
 • Argan
 • Macadamia
 • Qimnon zezë

Vaj universal:

 • Bajame
 • Jojoba
 • Evening aguliçe
 • Fara kajsi
 • Farë bukuroshe

Opsionale, ju mund të plotësuar përbërjen përzierje vaj esencial hidrofilik, por ajo mund të shkaktojë iritim të syve kur heqjen e grim nga qepallat dhe qerpikët.
Higjiena intime janë vajra ideale aroma e barbarozë, u rrit, jasemini, patchouli, ylang-ylang, livando.

Për lëkurë të prirur për inflamacion dhe puçrra fytyre - pisha, pemë çaji, eukalipt, limon, vetiver, mirrë, dru sandali.

Vaj hidrofilik për lëkurë të thatë

Përbërësit:

 • Almond Oil - 79 ml
 • Naftës u rrit hips - 10 ml
 • Polisorbat 80-10 ml
 • Vitamina E - 1 ml

Përgatitja:

Përbërësit për të lidhur në një shishe me bombol me vrimë nxjerrëse. Cold Storage preferuar por nuk kërkohet. Shake para përdorimit.

Vaj hidrofilik për higjienën intime

Përbërësit:

 • Lulet e Calendula - 1 lugë çaji
 • Jojoba naftës - 50 ml
 • Gropa bukuroshe vaj - 30 ml
 • Zi qimnon naftës - 10 ml
 • Polisorbat 80-10 ml
 • Kamomil vaj esencial - 10 pika
 • Rose Essential Oil - 5 pika

Përgatitja:

Vaj Calendula, jojoba dhe plotësoni mbush për dy javë në një vend të errët të ngrohtë, lëkundje përzierje të përditshme. Kujdes thahet.
Rezulton Infuzion përzierje me të gjithë komponentët e tjerë.
Shake para përdorimit.

Vaj hidrofilik pa polisorbati

Vajra të hidrogjenuara - një yndyrë, një strukturë e cila vihet molekulë shtesë hidrogjen. Ky modifikim u lejon atyre që të lidhen me ujin. Kjo teknologji është përdorur në përgatitjen e margarinë dhe, natyrisht, të prekur industrinë kozmetike. Superb në produkt me cilësi - Olivderm (Olive Oil PEG-8 esters, Olive Oil PEG-7 esters) - ju lejon të përgatisë naftës hidrofilike pa polisorbati.

Përbërësit:

 • Vaj i gropa rrushit - 60 ml
 • Taman e naftës - 10 ml
 • Olivderm - 30 ml
 • Vaj esencial limoni - 5 pika

Përgatitja:

Të gjitha komponentët e përzierje.
Done!

Vaj hidrofilik të gatuaj në shtëpi shumë më e lehtë se sa mund të duket. Siç mund ta shikoni, ky proces nuk kërkon kushte të veçanta dhe algoritme komplekse. Ju mund të rregullojë "hydrofylnost" fonde të gatshme në diskrecionin e saj, në çdo kohë të shtuar sasi shtesë të naftës, ose vaj Polisorbate hydrohenyzyrovannoho. Si rezultat i kësaj, ju merrni një produkt i madh që nuk është inferiore në pastrimi dhe zbutjen pronat e saj të serisë më të shtrenjtë kozmetike.