Hirudotherapy në kozmetikë e cila mund rrodhe


Ndoshta të gjithë e dinë se çfarë hirudotherapy. Kohët e fundit, një metodë e trajtimit në të cilat përdorimi mjekësor i Leeches, u bë shumë popullor. Këto kafshë të vogla të vërtetë punojnë mrekulli: t'ju shpëtojë nga tensioni i lartë i gjakut, të lehtësojë simptomat e ishias ndihmë në luftën kundër venat me variçe.

Përmbajtje

 • Hirudotherapy: Indikacionet dhe Anëshkrim
 • Si shushunjat
 • Komplikimet Hirudotherapy
 • Përfitimet e Leeches për humbje peshe
 • Trajtim fytyre me Leeches

Hirudotherapy aplikimit në mjekësi ka qenë prej kohësh i njohur. Por kohët e fundit duke fituar në rritje hirudotherapy popullaritet në cosmetology. Këtu ne shohim në të cilën problemet kozmetike Leeches efektive.


Hirudotherapy: indikacionet dhe Anëshkrim në cosmetology

Në cosmetology hirudotherapy ka indikacione dhe contraindications. Avantazhi i madh i trajtimit kozmetike të defekteve të lëkurës duke përdorur shushunjat është se kjo metodë nuk ka kufizime të moshës dhe shërbimet përdorim hyrudoterapevta cosmetologist të gjithë mund të marrin pjesë.

Por ka disa karakteristika të procedurave dhe masave që duhet të respektohen në mënyrë rigoroze. Për të trajtuar shushunjat sjellë vetëm përfitime duhet të dini që Hirudotherapy indikacione dhe contraindications.

Trajtimi me Leeches do të ju ndihmojë:

 • me puçrra fytyre dhe lëkurë të tjera të lezioneve pustular;
 • do të ketë një efekt pozitiv në fazat e ndryshme të celulitit në luftën kundër mbipeshës;
 • të ndihmojë në uljen ose të shpëtoj prej defekte të tilla si plagët postacne, plagët e ndryshme, pigmentim të lëkurës;
 • ndaluar humbjen e flokëve;
 • përmirësimin e përgjithshëm të lëkurës, duke eliminuar efektin e lodhje, edemë, shenjat e para të plakjes së lëkurës dhe photoaging;
 • hirudotherapy venat me variçe në këmbë ndihmon për të minimizuar rrezikun e clots gjakut në sëmundje dhe për të përmirësuar simptomet;
 • ndihmon kontrollin e sëmundjeve dermatologjike të tilla si pezmatim i lëkurës atopic dhe psoriasis.


Trajtimi me Leeches është i kundërindikuar:

 • shtatzënisë;
 • Sëmundjet dhe Kushtet patologjike që përfshijnë rritjen e gjakderdhje dhe koagulimit të dobët të gjakut, të tilla si hemofilia, trombocitopenia, thrombocytopathy etj
 • Sindromi anemik moderuar dhe e rëndë (kur niveli i hemoglobinës është reduktuar në 100 g / l dhe më poshtë);
 • hypersensitivity ose reaksione alergjike në çdo komponent të pështymë e Leeches;
 • lodhje fizike dhe kakeksia;
 • çrregullime mendore;
 • Tendenca për të hipotension;
 • Javën e parë pas operacionit ndonjë vend (rreziku i gjakderdhjes);
 • neoplazmes malinje.

Si shushunjat?

Efektet terapeutike dhe kozmetike, të cilat kanë shushunja mjekësore përbëhet nga tre komponentë:

 1. Reflex ndikim - është se hirudotherapy ka për pikë në skenë, të cilat janë refleksi i shumë organeve në trup si pikë akupunkturë.
 2. Mekanike ndikim - është se kur ushqimi është shkarkim kafshët rrjedhjen e gjakut, gjaku bëhet më pak, i cili ul presionin e gjakut dhe përmirëson funksionin e zemrës.
 3. Efektet biologjike - është efekti kryesor i trajtimit me Leeches. Ajo është e bazuar në praninë e pështymë në kafshët e substancave të ndryshme biologjikisht aktive, të cilat pas rënies në mëngjes me pështymë, migrojnë në gjak dhe të shkaktojnë një varg të efekteve biologjike.

Pas hyrjes komponentët e trupit të kafshëve pështymë (hirudin, destabilaza, hialuronidiazës dhe një numër i substancave dhe enzimat e tjera) kanë më shumë se 30 lloje të efekteve terapeutike.

Prysmoktavshys, krimb rrethuar shkakton kapilar zgjatur gjakderdhje të ngjeshur duke eliminuar venoz, edemë, përmirëson qarkullimin e gjakut në zonat e limfoottok indeve.

Hirudin është një agjent antikoagulant (pengon koagulimit të gjakut), reduktimin e mpiksjen e gjakut, të shpërndarë ata që tashmë i pranishëm në enët. Komponentëve të tjerë e pështymë anti-inflamator, analgjezik, lipolytic (ndarjen e qelizave yndyrë), plagë shëruese, efekt rigjeneruese.

Kur kafshët kafshoj përmirëson ndjeshëm microcirculation dhe indeve periferike furnizimit me oksigjen. Kjo çon në aktivizimin e riprodhimin e qelizave të lëkurës, sinteza e kolagjenit dhe fibrave elastin. Lëkura merr një vështrim të ri, ajo bëhet më e zhdërvjellët dhe elastik, defekte zbehet pigmentim personi bëhet monoton.

Komplikimet Hirudotherapy

Aplikimi i kësaj metode të trajtimit si Leeches në kozmetikë mund të ketë pasoja dhe efekte të padëshirueshme. Kjo më ndodh shpesh në zbatimin e pavarur të Leeches apo apel për specialist të papërvojë.

Ndërlikimet më të shpeshta Hirudotherapy:

 • hematoma të mëdha, bruises, bruises;
 • harlisur gjakderdhje venë lëndim mur të kafshëve;
 • infeksion i kafshoj nëse jo duhet të kujdeset për plagë pas seancës (kruarje, higjiena jo personale);
 • gjakderdhje (të brendshëm dhe të jashtëm) për contraindications për trajtimin me Leeches;
 • inflamacion i nyjave limfatike regjionale;
 • Manifestimet alergjike nga shkallë të ndryshme të ashpërsisë (kruarje, ënjtje, skuqje, t'i shtyer, Angioedema, shok anafilaktik).

Gjakderdhje pas përcaktimit shushunjat nuk e konsiderojnë një efekt anësor. Ky është një reagim normal për të depërtimit hyrudyna në gjak. Por në qoftë se gjakderdhja vazhdon për më shumë se 24 orë, dhe shuma e humbjes së gjakut është e madhe, ju menjëherë duhet të kërkojnë ndihmë mjekësore.

Kushtet plagë kujdes

Për të shmangur efektet e mundshme negative pas trajtimit me Leeches, ju duhet të mbani mend disa rregulla për t'u kujdesur për plagë pas përcaktimit krimbat:

 • Ju mund të merrni fuqinë tuaj të kafshëve, kjo është bie me 20-60 minuta;
 • Gjaku nuk fshij duart e tij dhe nuk përpiqen për të ndaluar gjakderdhje, ajo do të jetë mirë;
 • Mos furçë kafshoj;
 • të parë për pastërtinë dhe sterilitetin e plagës, ai duhet të mbetet i thatë;
 • Mos dush deri në shërimin përfundimtar të kafshimit.

Përfitimet e Leeches për humbje peshe

Leeches mjekësore përdoret në mënyrë aktive në mjekësi estetike për hollim dhe trajtimin e celulitit. Ky efekt vjen nga ndikimi i substancave pështymë krimba metabolizmin dhe qarkullimin e gjakut.

Substanca biologjikisht aktive e Leeches kanë efekt lipolytic - të djegur yndyrë. Përveç kësaj, duke u themeluar microcirculation dhe të sigurojë qelizë me oksigjen të zgjeruara, lëngu i ndenjur limfatik është eliminuar në ind dhjamor. E gjithë kjo kontribuon në analizën e ndryshimeve patologjike në reduktimin e celulitit dhe trupin.

Efekti pas aplikimit shushunjat për humbje peshe do të jetë edhe më i dukshëm nëse hirudotherapy e kombinuar me një dietë të ekuilibruar dhe stërvitje të rregullt.

Trajtim fytyre me Leeches

Acne Treatment përdorur shushunjat medicinale është shumë efikas. Tashmë, pas disa seancave prodhimeve Leeches në fytyrën tuaj, skuqje ulur ndjeshëm, dhe pas gjatë - kalon plotësisht.

Rezultati i këtij trajtimi është prona të mahnitshme dhe të ndryshme në lëkurën e këtyre kafshëve.

Së pari, pështymë e Leeches ofron fuqishme bakteriologjike dhe antiseptik. Ajo shkatërron gjithçka hnoyerodnyye mikroorganizmave patologjike të cilat shkaktojnë formimin dhe puçrra fytyre.

Së dyti, substancat që kalojnë nga Leeches kafshoj, të ketë një efekt të theksuar anti-inflamator, kështu që zonat e përflakur të shëruar shpejt.

Së treti, për shkak të veprimit mekanik dhe biologjik të kafshëve rrit lëkurës krovoobespechenie që luan një rol të rëndësishëm në krijimin e funksionimin normal të gjëndra dhjamor.

Me sa duket, hirudotherapy në cosmetology ka një gamë të gjerë të aplikacioneve. A nuk e refuzojnë një trajtim të tillë vetëm për shkak se ju shushunjat neveritshme. Kjo është vetëm një durim pak dhe ndoshta ju të shpëtoj të gjithë problemit kozmetike që ju rrënuar për vite me rradhë.