Face Clay në cosmetology moderne


Imagjinoni një vazo të bukur prej porcelani, i bardhë borë, elegant, i rafinuar. Ose statujë formë e shkëlqyer e madhështi magjike të materialit nga i cili është bërë. E gjithë kjo bukuri e krijuar me balte shumë prozaike gjeologjike.

Përmbajtje

 • Clay ylber Earth
 • Secili ka vet temën e saj me ngjyra
 • Zgjidhni ngjyrën tuaj
 • Rishikimet e përdorimit maska

Në natyrë, ka një balte të veçantë për fytyrën e përdorur në cosmetology. Besoni se ankesa juaj është të përpiqet të mos më keq se fosile të saj "kushëri" për të krijuar krijimet spektakolare.


Shumë gra në dyshim më të gjatë ata ndjekin shembullin e bukurive që jetuan në kohët e mëparshme. Pas duke përdorur këtë në pluhurin e shkëmbit grimcuar mbajë të rinjtë e tyre të seksit të drejtë për shumë shekuj. Në i thjeshtë balte gunga qëndron misterin e madh të bukurisë.

Clay ylber Earth

Natyrisht, të përdorura në kozmetikë nuk është balta, të cilat ne mund të shohim në fushë ose në lumë. Por çdo balta - është, së pari, të strukturuara imët (fine-trashë) rok. Grimcat mikroskopike të cilat ajo është e përbërë, dikur ishin monolite e shkëmbinj të vështirë dhe mineraleve.

Sipas historisë gjeologjike e Tokës multimillion këto fortesa u shndërruan në gurë, pebbles, rërë dhe pluhur. Balta është pikërisht në pluhur të tillë. Ajo mban forcën e pasurive natyrore shëruese e Tokës dhe minerale. Dhe çdo mineral i përbërë nga shumë elemente kimike që janë të aftë në ndikimin e tyre në indet e njeriut.

Shumë lloje të balte. Përbërja e mineraleve dhe shkëmbinj nga të cilat ato u formuan, në çdo rast individual. Kjo është arsyeja më e madhe balte "varg".

Por sot, ne jemi të interesuar vetëm në balta kozmetike për fytyrën. Për të ndarë një sërë balta me anë të ndikimit në lëkurë, zëdhënëse u dha atyre emra që lidhen me ngjyrë. Në barnatore apo dyqane të specializuara që ju do të gjeni një gamë të. Çdo ngjyrë ka një "specializim".

Secili ka vet temën e saj me ngjyra

Para se të vazhdojmë me karakteristikat specifike të luleve të theksohet dy karakteristika që janë të përbashkëta për të gjithë balta. Ky pastrim dhe tharje. Çdo balte kozmetike do të lehtësojë largimin nga qelizat e lëkurës të vjetëruara, të hequr lëkurë, spote të ndryshme dhe skuqje. Në të njëjtën kohë ajo thahet një person thith djersën dhe përzgjedhjen dhjamor.

Dhe tani lulet dhe veçoritë e tyre. Le të fillojmë nga drita shumë.

Argjilë

Kjo është kaolinë, e cila është e pamundur pa krijimin e porcelani me cilësi të lartë. Kjo balta është një tjetër tipar i rëndësishëm - aftësia për të neutralizoj toksina, helme. Përdorimi i saj madje per administrim oral në çrregullimet e stomakut ose helmimin.

Balta e bardhë fytyrës zbatueshme në rastet kur ju keni lëkurë të problemeve me yndyrë të tepërt. Por më mirë që të përmbahet nga ata që janë të afërt me enët e gjakut sipërfaqe të lëkurës.


Përdorimi i ndikimit të "bardhë" e drogës pozitiv në lëkurë:

 • ajo do të jetë më pak yndyrë, balte thith ndarjen yndyrat nga sipërfaqja;
 • lehtësimin inflamacion;
 • Fetch poret;
 • lëkurës zbardh, të përmirësuar çehre;
 • Pull fytyrë ovale, rruga e tij do të jetë i qartë;
 • ju do të ndjeni freski të këndshme dhe butësi pas procedurës.

Një disa shembuj për aplikim:

Maska e fytyrës të bardhë balte me lëkurë me vaj: 1 lugë gjelle e përzierje të bardhë pluhur argjile me 3 lugë kos (kos mund të) dhe një lugë çaji lëng limoni të freskët. Llokoçis mirë. Aplikoni në fytyrë në mënyrë të barabartë dhe të lënë për 10 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Maskë është e zakonshme të lëkurës kombinim. Fshij në një rende vogël çdo fruta apo perime. Merrni 2 lugë masë dhe përzierje me 1 lugë gjelle argjilë të bardhë. Shto një rënie të qumështit, të aplikojnë për këtë slurry larë fytyrën dhe të lënë për 10 minuta. Pije me ujë në t dhome.

Blue balta

Në Egjiptin e lashtë, Kleopatra bukur ruajtur bukurinë e saj legjendar me këtë pluhur magjik. Ndoshta kjo është një maskë balta blu fytyrës ishte një armë sekrete që aplikohet mbretëresha egjiptian në luftën për pushtet.

Mbretërit francezë, joshen tifozët dhe connoisseurs e bukurisë, edhe qielli-blu minerale përdoren për rimëkëmbjen dhe restaurimin e lëkurës mbretërore.
Ne do të mbajë lart e madhe e kësaj bote dhe doluchymosya procedurën. Ky është një mjet i madh në ato raste, nëse ju:

 • në pimples bezdisshëm fytyrë dhe plagë nga to;
 • humbur tonin e lëkurës;
 • rrudhat bëhen të dukshme;
 • çehre të zbehtë.

Me këto probleme pluhur shkëlqyer përballuar gjobë. Dhe balte blu spote shndrit fytyrës dhe Freckles, të rritur qarkullimin e gjakut dhe metabolizmit në lëkurë, lëkurën dhe të përkryer rozhladyt rinovimin fytyrën.

Shumë e thjeshtë dhe provuar mirë recetë ushqyese dhe rinovimin maskë: të vogla tul pjekur domate të përzier me 1 lugë gjelle pluhur balta blu. Aplikoni këtë slurry për 20 minuta për të pastruar lëkurën. Shpëlaj këtë maskë duhet të qumështit.

Një recetë e madhe: 1 vezë e verdhë veze, pak mjaltë, vaj ulliri, pluhur argjile blu përzierje mirë, shtoni disa pika lëng limoni. Raportet nuk janë aq të rëndësishme, përbërës kryesor i të gjithë ekzistencës. Të jetë i sigurt për të shtuar ujë mineral. Përzierje në mënyrë të barabartë aplikoni në fytyrë dhe të lënë për 15 minuta pije me ujë të ngrohtë.

Balta Pink

Një mënyrë e madhe për të ruajtur bukurinë tuaj. Përshtatshme të përkryer për lëkurë normale që kërkon hydration periodike dhe të ushqyerit.

Balta është një variant i kuq në natyrë atje. Kjo ngjyrë është marrë nga përzierja bardhë dhe të kuqe. Me pronat e bardhë jemi takuar. Red "kushëri" i veçantë, funksioni i saj sidomos qetësues. Ajo është e mirë për të përballuar me eliminimin e stimujve, të gjejnë rrugën e duhur të lëkurës tekanjoze dhe të ndjeshme.

Pink përballet me balte rrudhat rozhladyt, të shtrënguar skicë e fytyrës, të mbushur lëkurën me lagështi dhe ushqyesve thelbësore. Një përzierje e bardhë dhe të kuqe pluhur balte pastruar atë nga epidermë të vdekur dhe në mënyrë aktive të kontribuojë në rinovimin e materialit qelizor.


Kjo balte përkryer përmbush funksionin e tij të "solo". Thjesht përzierje pluhur me ujë në një raport prej 1: 1, në mënyrë të barabartë aplikoni në fytyrë dhe të lënë për 10-15 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë dhe të aplikojnë në lëkurë krem ​​ushqyes tuaj.

Balta e gjelbër

Gjelbër gjithmonë ne shok me verë, lëng, plot gjethe jetës dhe bar. Balta me hije të kontribuojë në elasticitetin e lëkurës fytyrës fituar, rifilloi hidroballans. Ajo ka efekt të shkëlqyer anti-plakjes.

Ky produkt përmban argjend, sepse kjo është e natyrshme që të pengojnë plakjen e qelizave. Gjelbër balta fytyrës aplikuar për të reduktuar lëkurës me vaj, pastrimin, toning, të ushqyerit. Që nga kapaciteti aktual për lagështi, ajo mund të aplikohet për të pronarëve të lëkurë të thatë.

Kjo balte gjithashtu gjithnjë e më shumë duke përdorur një "mono" version. Për të përgatitur maska ​​janë të përziera në proporcione të barabarta pluhur me ujë dhe aplikohet në lëkurë për jo më shumë se 15 minuta. Del me të larë me ujë të ftohtë dhe pastaj aplikuar krem ​​ushqyes.


Ju mund të shtoni një maskë përfunduar pak vaj ulliri, barishte ose një rënie të naftës aromatike.

Balta e zezë

Maska me argjilë e zezë fytyrës janë më antitoksik. Maskë shumë e errët balta pranishëm 5 komponentet kryesore të cilat pastruar lëkurën nga ndotja dhe toksina befas ndonjë pastrim. Këto janë:

 • Kuarc;
 • Magnezi;
 • Kalciumi;
 • Hekur;
 • Stroncium.

Së bashku me komponentët e tjerë të këtyre depërtojnë në lëkurë shumë të thellë dhe për të hequr qelizat e ndotjes hequr larg mbeturinave, neutralizoj substanca të dëmshme. Dhe kjo është më delikate, pa ndikim të ashpër mekanike.

Black balta pronarët fytyrës përshtatshme problemin me vaj të lëkurës. Por përdorimi i tij nuk është i ndaluar dhe të thatë. Ajo merr një qasje individuale për të nuk kanë pasur reagime të pakëndshme. Nëse lëkura është e thatë, ajo është e mirë për të përdorur balta në kombinim me produktet e qumështit (qumësht, salcë kosi, djathi) ose e verdhë veze. Nëse yndyrë - përzierje e proteinave, lëng limoni ose tul e çdo fruta acid.

Duhet të theksohet se balta e zezë e armikut tmerrshme e celulitit. Kapaciteti i saj për depërtim të thellë në lëkurë ndihmon për të shkatërruar yndyrë hipodermike dhe për të hequr produktet e saj copëtim.

Maskë tradicionale të zezë me balte fytyrës përgatitur për recetë e njohur: numër i barabartë i balta dhe ujë të përzier me konsistencën e salcë kosi. Zakonisht procedura fund 1 lugë gjelle e dy përbërësve. Në maskë fytyrën jo më shumë se 10-15 minuta mban. Pas larë atë me ujë të ftohtë, fshij locion fytyrë dhe yndyrat krem ​​ushqyes.


Recetë bazë mund të shtohet janë të shënuara komponente. Ata do të ndihmojnë trajtime më efektive dhe lëkura do të sjellë ushqim shtesë. Personi do të jetë i freskët, i aftë, pa bezdisshëm ndjenja me yndyrë ose e pakëndshme e thatësi.

Zgjidhni ngjyrën tuaj

Balta ngjyrë nuk është e rregulluar për ngjyra e syve apo tonin e lëkurës së fytyrës tuaj. Ju duhet të dini karakteristikat e fiziologjinë e tyre dhe të njihen me karakteristikat e secilit lloj balte të zgjedhin për veten e tyre opsionin më të mirë.

Përmbledhje e lëkurës problemit dhe se ngjyra e balta është më e mirë në këtë rast:

Features lëkurën e fytyrës Balta ngjyra më e përshtatshme
Thatë E gjelbër
Uvyadayuschaya Blu, të bardhë, të gjelbër
Nga pigmentim Blu
Prania e puçrra fytyre Blu dhe të bardhë
Yndyrë Problem Blu dhe të bardhë

Maskë me argjilë të fytyrës në shtëpi nuk është përdorur më shumë se 1 herë në javë. Kjo procedurë është shumë efektive, por e thjeshtë dhe nuk kërkon shumë kohë për. Mos reaksionet alergjike, të shqyrtojnë me kujdes listën e komponentëve që përbëjnë balta. Mos përdorni një që përfshin të përshtatshme për ju.

Aplikoni maskë për lëkurë të pastër të përgatitur. Mos e mbuloni produktin përgatitur me zonën e ndjeshme të lëkurës rreth syve. Gjatë procedurës, më mirë të shtrihem dhe të mendojnë për diçka të këndshme apo të dëgjoni muzikën tuaj të preferuar.


Pse ne dashuri balta?

Ajo është e mirë për këtë pyetje mund të përgjigjet duke lexuar përshtypjet e balta për personin e shkruar në faqet e internetit dhe formave femra. Ata shumë. Por unë dua të tregoj disa prej tyre.

Ana, 27 vjeç

I blerë në qese farmaci balta blu. Për 100 gram. paguhet 26 rubla. E pra, ajo që pyetja është, për paratë që ju mund të mbështeteni? Pas muajsh të çështjeve të tilla nuk lindin. Sepse unë jam më i ri, prettier, shkoi pigmentim dhe, rrjedhimisht, u rrit vetëbesimin. Dhe e gjithë kjo për 26 rubla!

Olga, 22 vjet

I keni lëkurë me vaj. Ajo është e përflakur shpesh, naterpilasya atë. Tani ajo është bërë një kujtim të pakëndshme. Ndihmoi balta blu. Vetëm një herë në javë, të bëjë një maskë me të. Edhe nuk shtoni ndonjë gjë, përveç disa pika të naftës tuaj të preferuar bajame. Unë do të doja të provoni të zezë.

Elena Pavlovna, 56 vjeç

Pension dhe vendosi të marrë shëndetin dhe së bashku pomolodshaty. Fituar balta gjelbër dhe filloi të gëzojnë. Tani disi unë u ndal për t'i dhënë rrugë për të transportuar. Dhe unë nuk jam duke ofenduar, pastaj të shohim të rinj!

Prandaj, gratë tona si balta. , Efektet e të përballueshme të bukura, lehtësinë e përdorimit dhe besueshmërinë e rezultateve. Por jo të gjitha misteret e saj hulumtuar. Paleta Clay na japin zbulime të reja. Mos hezitoni!