Dermatoscopy të gjetur dhe neutralizuar


Ndoshta shumë kanë dëgjuar për këtë kanceri tmerrshme si melanoma të lëkurës. Dhe nuk është sekret se ky tumor shpesh rritet nga moles zakonshëm.

Përmbajtje

 • Pse Moles mund të jetë i rrezikshëm
 • Kur duhet alarmin
 • Në Doktor
 • Dermatoscopy - Asistent Dermatolog
 • Shko tek veprim

Prandaj, të gjithë jo indiferent për njerëzit e tyre shëndetësore, sidomos "pronar" i një numri të madh të nevi pigmentuar në lëkurë, ju duhet rregullisht t'i nënshtrohen kontrollit mjekësor dhe një ekzaminim të veçantë nga mjeku kohë oncodermatologist për të vendosur shenja të transformimit malinj të moles dhe eliminuar rrezikun. Por si?


Për diagnozën diferenciale "të mirë" dhe "i keq" moles nuk është një metodë si dermatoscopy. Na si kjo procedurë diagnostike do të ndihmojë të gjeni dhe të neutralizoj rrezik potencial? Le të hetuar.

Ku janë Moles dhe rreziku Çfarë tyre?

Mole ose nevus - një vend hiperpihmentirovannyh në lëkurën e njeriut. Nga struktura e tyre që ata përfaqësojnë akumulimin e qelizave pigment - melanocytes. Nga origjina e nishaneve janë:

 • lindjes - defekte të lëkurës;
 • fituar - Formimi mirë pigment.

Në varësi të vendndodhjes së qelizave pigment thellë në lëkurë dhe karakteristika të tjera histologjike dalluar varieteteve shumë e nevi si e fituar dhe kongjenitale. Midis tyre ka moles që janë pothuajse jo të rrezikshme me perspektivë kancerit, dhe ka nga ata që oncodermatologist këshillojmë që menjëherë të largojë për të shmangur katastrofën në të ardhmen.

Rreziku kryesor është struktura moshën degjenerimit të jetë e mundur dhe të mundshëm në një tumor malinj të pigment të lëkurës - melanoma. Ky lloj i neoplazme referohet malinje dhe e rrezikshme, sa më shpejtë metastasizes të organeve vitale (truri, mëlçisë, kockave, etj). Kjo e komplikon trajtimin e sëmundjes dhe shpesh çon në vdekje.


Nga pikëpamja e të gjitha moles kancerit mund të ndahen në 2 grupe:

 1. Melanomoopasnym;
 2. Melanomoneopasnye.

Nëse grupi i parë është i detyruar vetëm monitorimin e rregullt, ajo është e moles rrezikshme nevojë dytë grup për të hequr në çdo rast.

Kur duhet alarmin?

"Mirë" nishan ka karakteristikat e mëposhtme:

 • Toka e qartë dhe niveli;
 • Madhësia e vogël (nëse nevi se 1 cm në diametër, ajo i takon potencialisht të rrezikshme);
 • ngjyrë uniforme;
 • ngrihet (ose pak rritje) mbi një lëkurë;
 • Arsimimi nuk ka dëm as kruarje;
 • nishan nuk rritet në madhësi;
 • e nevus nuk dal ndonjë sekrecionet (lëngu i lëngshëm, qelb, gjak).

Nëse ju paraqesim këto janë nevi pigment, atëherë ju keni asgjë për të frikës në veçanti. Këto "të mira" birthmarks degjeneruar rrallë dhe vetëm nën ndikimin e ndikimit negativ të jashtëm (hiperinsolyatsiya, i përhershëm sipërfaqet plagosje arsimi etj).

Të mbajnë gjurmët e moles tuaj, mjeku juaj mund t'ju këshillojë një mënyrë shumë e thjeshtë - fotografi Nevi me intervale prej disa muajsh. Pra, ju do të vëreni diçka të gabuar, të tilla si duke ndryshuar formën apo madhësinë.

Shenja shqetësuese:

 • mol në rritje në çdo drejtim - fillon të rritet mbi lëkurë apo për të rritur fushën e tij;
 • duke ndryshuar natyrën e sipërfaqes së arsimit - të bëhet struktura shkëlqim duket kafe, përzgjedhje të ndryshme - i lëngshëm, purulent ose lëngun përgjakshme, ndryshon arsimin model të lëkurës, të zhvilluar ulcerat, gërryerjet, papillae, nodules;
 • ndryshuar ngjyrën e moles - atje zonat hipopihmentovani dhe hiperpihmentirovannye e detyrës;
 • Duket kruajtje ose djegia;
 • Prania e shenjave të inflamacionit rreth nevus;
 • Zona e pigmentuar të bëhet shumë i ngushtë ose, zbutur;
 • flokët bie në nevus pigment.


Ndonjë nga këto shenja është një tregues për dermatoscopy dhe disa ekzaminim tjetër, mjeku ka vendosur nëse do të heqë një nishan.

Në Doktor

Pasi vini re se mol juaj është diçka e çuditshme, ose thjesht vendosi për të marrë moles testuar prophylactically, pastaj menjëherë të shkoni në një konsultim me oncodermatologist.

Programi diagnostike gjatë shqyrtimi i tumoreve të lëkurës përfshin:

 • pasqyrë - përfshin një ekzaminim të detajuar të një mjeku duke përdorur një xham zmadhues të dyshuar e Arsimit dhe pjesa tjetër e lëkurës;
 • dermatoscopy - një studim i detajuar i karakteristikave të nevus duke përdorur një pajisje të veçantë - DERMATOSCOPE;
 • krijimin e hartave pigment formacione të lëkurës (veçanërisht e rëndësishme për njerëzit me shumë të pigmentuar nevi - më shumë se 50, mund të "marrë nën kontroll" të gjithë lëkurën e);
 • biopsi e sendeve të dyshimta dhe studim histologjik e mostrave;
 • gamë të plotë të testeve të nevojshme laboratorike.

Edhe pse biopsi - ju e vetmja metodë për të konfirmuar ose të hedhur poshtë diagnozën e tumoreve malinje, por aplikimi i kësaj metode si dermatoscopy digjitale lejon të zgjidhni njerëzit që kanë nevojë për teknikë biopsi është shumë e vlefshme kur shqyrton një numër të madh të njerëzve dhe zbulimin e kontingjenteve të dyshimta birthmarks për sqarim të mëtejshëm diagnoza.

Dermatoscopy - një dermatolog universale ndihmëtar

Dermatoscopy - një vizuale (pasqyrë) pigmentim hulumtim duke përdorur një pajisje të veçantë - DERMATOSCOPE që lejon disa herë për të rritur imazhin dhe të studiojnë në detaje të gjitha karakteristikat nevus.

Përfitimet dermatoscopy:

 • plotësisht manipulimi jo-invazive, hulumtimi është kryer pa kirurgji dhe nuk kërkon anestezi;
 • procedura nuk është e dhimbshme dhe nuk shkakton asnjë ndjesi të pakëndshme;
 • shumë e lehtë për të kryer;
 • nuk ka contraindications;
 • Rezultatet janë në dispozicion menjëherë dhe do të vendosë për taktikat mëtejshme - të vazhdojë monitorimi ose të bëni një biopsi.

Disa vite më parë, mjekët përdorur një dermatoscopy konvencionale optik. Pajisje të tilla lejojnë për të rritur dhe të marrë parasysh formimin nën 10x zmadhim.

Sot në klinikat më moderne mjekësore përdorin DERMATOSCOPE digjitale, të cilat ofrojnë rritje 800-fish në imazh. Gjithashtu, një "i zgjuar" pajisje automatikisht shkrimet e të gjithë parametrat e zonës hetuar (zonë, diametër, rrethues, kufijtë karakterit, ngjyra e saj pabarabartë dhe madhësisë, vasculature dhe karakteristika të tjera).

Gjatë ekzaminimit të mjekut nuk është e nevojshme që të shikojmë në Dermatoscope okularit - image shfaqet automatikisht në ekranin e madh. Kjo i lejon të dy ekspert qartë shpjegojë pacientit se çfarë është e gabuar me nishan e tij ose, të larguar të gjitha frikërat.

Dermatoscopy saj ndjeshmëri është 96% dhe numri i prodhimeve kohë dhe diagnoza e saktë nëpërmjet një procedure krejtësisht jo-invazive rritur me gati 40%.

Shko tek veprim

Supozoni se ju të gjeni veten në një nishan të dyshimtë, kaloi një ekzaminim mjekësor, dermatoscopy dhe disa metoda të tjera të ekzaminimit dhe mjeku arriti në përfundimin se mol juaj është një rrezik i madh i rilindjes në melanoma - çfarë të bëjë tjetër? Përgjigja është - ky formacion fshini një nga mënyrat ekzistuese për të mbrojtur veten e tyre.

Ka disa metoda të duke u shpëtoj prej formacioneve padëshiruar lëkurës, secili prej tyre ka avantazhet dhe disavantazhet e veta:

 • prerje kirurgjikale me bisturi;
 • cryosurgery me nitrogjen të lëngët;
 • electrocoagulation;
 • Metoda e radio heqjen valë;
 • heqjen lazer e moles.

Metoda më e zakonshme sot është pikërisht heqjen lazer, pasi kjo metodë më të ngushtë të idealit. Ai është i shpejtë, efektiv, pothuajse pa dhimbje, të lira, kur bëhet si duhet, nuk do të lënë pas dhëmbëza, shërim është i shpejtë. Një manipulim saktësi shumë të lartë (dëmtim në minimum përreth lëkurës).

Mos harroni se të hiqni moles pa shqyrtim paraprak nga Dr rreptësisht të ndaluara. Në fund të fundit, në qoftë se arsimi ka fituar shenjat e keqdashje, strategjia e trajtimit ndryshon në mënyrë dramatike - fal sipërfaqe heqjen këtu nuk është e mjaftueshme, dhe manipulimit të tilla traumatike, në qoftë se një pendë malinje, mund të shkaktojë zhvillimin e metastases.