Uniteti i të kundërtave kozmetike botulinum toksina


Që nga injektimi i toksina botulinum si një droge Botox u bë kaq popullore duket se dinë çdo gjë në lidhje me të, jo vetëm ekspertët. Sipas statistikave, më shumë se 11 milion. Pacientët përdorur me sukses Botox për qëllime kozmetike.


A është për t'u habitur duke pasur parasysh se toksina e botulizmit - një nga helmet të forta që ekzistojnë në natyrë? Me kusht që bakteret të veçanta në një mjedis vakum.

Përmbajtje

  • Aplikimi për marrjen shpëtoj e rrudhave
  • Efektet anësore

Përdorimi i toksina botulinum tipit A në mjekësi


Poison ka kohë ngjallur interes të vërtetë për të eksploruar: ju kurrë nuk e di se për çfarë qëllimi duhet të jetë. Çfarë ka për qëllim, natyrisht. Por pronat e tyre terapeutike u zbuluan nga mjekët e lashta. Lidhur me toksina botulinum, atëherë vetëm 50 vjet më parë ajo filloi të përdoret për trajtimin e strabismus, keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu dhe blefarospazmu. Në vitin 2004 është aplikuar botulinoterapiya për të trajtuar djersitje e tepruar (hyperhidrosis), dhe në vitin 2010 u miratua si një trajtim për migrenë. Ka një numër të sëmundjeve në të cilat droga Toksina e botulinës gjetur të jetë efektive. Ndarë 7 lloje të toksina, por shumica e barnave, duke përfshirë Botox, toksina botulinum është lloji A.

Më të përdorur gjerësisht, në aspektin e mbulimit, mori injeksione Botox për të korrigjuar rrudhat e thella, duke u shpëtoj e të ashtuquajturës "sy të rënda", kur vrenjt bëhet shprehje e njohur. Doza e rregulluar kështu në duart e një mjeku me përvojë, paraliza e muskujve ndodh, shprehja e fytyrës duhet të ruhet. Vetëm rritur ndryshimet e relaksimit tensionin e muskujve që nga pamja e jashtme duket zuri gjumi, fytyrë të qetë dhe të relaksuar.


Nëse keni ndonjë arsye për të menduar në lidhje me mundësinë për të përdorur një metodë të tillë të përmirësuar disponimin e soditje e reflektimit të tij në pasqyrë, ndoshta, një përmbledhje të asaj se si kjo ndodh, çfarë të presin dhe çfarë duhet të jenë të përgatitur që të jenë të kota.

Gjatë procedurës,

Pacienti është në një pozicion më të ngritur. Shumë e lëkurës ku injeksion do të zhvillohet, locion pastër të veçantë, nganjëherë duke përdorur anestezion lokal.

Pastaj drogës është futur në zonën e planifikuar. Numri i injeksione toksina e botulizmit dhe doza të përcaktuara nga mjeku juaj në varësi të qëllimeve dhe prodhimin e lëkurës.

Menjëherë pas injektimit, nëse ka shenja të gjakderdhjes, fashë, shtypëse apo akull.

Pas procedurës së

Ajo duhet të jetë një pak më shumë minuta që të gënjesh mjeku është i kënaqur në shëndet të mirë dhe mungesë të shenjave të reaksioneve negative. Nëse të gjithë është i mirë, është e dëshirueshme për 3-4 orët e ardhshme nuk do të gënjejë për të zvogëluar gjasat e fytyrës të rënda ënjtje. Nëse bruises duket, ajo nuk duhet të marrë ilaçe që reduktojnë koagulimit të gjakut, të tilla si aspirina, ibuprofen dhe homologët e tyre. Është e rekomanduar për të shmangur aktivitetin e zellshëm, veçanërisht, nuk e bëj.

Rezultatet

Ndryshimet do të jenë të dukshme 3-10 ditë. Në disa raste ata janë të shprehura. Por, ju lutem vini re që injeksione të toksina botulinum nuk është e rrudhave të qetë, ata heq tensionin e muskujve që këto rrudhat formojnë. Pra, rrudhat e thella të bëhet më pak e theksuar, ndoshta për korrigjimin e tyre do të duhet për të përsëritur procedurën, dhe të vogla mund të zhduken plotësisht. Ndonjëherë efekt përmirësim mund të rekomandohet trajtime të tjera në kombinim me futjen e Botox.

Në fakt mesatarisht zgjat 3-4 muaj, ndonjëherë deri në një vit. Gradualisht shërohet veprimtarinë motorike të muskujve. Qëndrueshmëria varet nga lloji lëkurës, sasia e drogës nga përvoja dhe aftësi të mjekut.

Sipas disa vlerësimeve, deri në 65% e pacientëve janë të kënaqur me rezultatet e përdorimit të Botox, dhe për metodën e jo-operative është mjaft rezultate të mira.

Aplikime Botox

Fushat kyçe përfshijnë ballin, folds nasolabial, rrudhat rreth syve, qafës, mjekër dhe pjesë të tjera të trupit. Një rast i veçantë është trajtimi i djersitje e tepruar. Injeksione Toksina e botulinës në sqetull, në sajë paralytycheskomu e drogës, të vendosë tërësisht apo të reduktojnë ndjeshëm peshën e problemit.


Mos harroni se djersitje është një mbrojtës funksion, rregullator e lëkurës, kështu që vendosi për një procedurë të tillë ka kuptim vetëm kur djersitja e tepërt përtej normë fiziologjike, parandalon jetojnë.

Efektet anësore

Komplikimet edhe pse konsiderohet e rrallë dhe e butë, ne duhet të dimë që ata të jenë të përgatitur plotësisht. Përveç bruises mundshme dhe gjurmët e injeksioneve, më të zakonshme janë

  • Dhimbje koke;
  • Dhimbje fyti kur gëlltitjes;
  • Marramendje;
  • Dobësia e përkohshme të muskujve të fytyrës;
  • Vizion të dyfishtë;
  • Neveri;
  • Ethet;
  • Ankthi;

Fshij nuk rekomandohet, injeksione zonë të ngrohtë dhe masazh. Ajo menjëherë duhet të konsultoheni me një mjek në rast të dobësisë rëndë, të folurit, gëlltitjes utrudnenosti, dhimbje gjoksi, aritmia. Këto efekte janë shumë të rralla, megjithatë, kemi të bëjmë këtu me një helm, mos harroni këtë.

Në shikim të parë, futja e procedurës Botox duket e thjeshtë. Megjithatë, lëvizja e personave është e siguruar 43 muskujt e punës. Prandaj është e rëndësishme që mjeku shpërndarë siç duhet injeksion në varësi të karakteristikave tuaja individuale të shprehjeve të fytyrës. Atëherë efekti do raduyuschym. Nga përvoja e stafit këtu të gjitha varet.

Mjeku juaj duhet gjithashtu të diskutojë planet e ardhshme në drejtim të arritjes së rezultateve optimale mund të përsërisë procedura apo metoda të tjera për të përmirësuar gjendjen e lëkurës. Edhe në qoftë se helm vënë shkencën në vlerë e shëndetit dhe bukurisë, atëherë ne patjetër të ketë një arsye për optimizëm.