Neroli misterioze dhe madhështore vaj esencial


Tre struktura të thjeshta lidhur me një fjalë misterioze: Neroli. Cili prej tyre theksojnë? Çdo shqiptim variant - një zë i ri, një kuptim të ri. E drejta do të jetë opsioni që ju pëlqen.

Përmbajtje

 • Neroli Historia
 • Llojet e vajrave thelbësore të nerolit dhe pronat e saj
 • Vaj efektive Neroli
 • Ku për të marrë thesarin?

Me këtë emër do të jetë i lidhur jetën faqe të re në të cilën të paraqesin vaj Neroli esencial. Produkti vlefshme aromatike me siguri do t'ju fitojë me elegancën e saj dhe personalitetit.


Neroli Historia

Vaj shkëlqyer aromatike marrë nga lulet e pemës njohur me gjelbërim të përjetshëm portokalli. Kjo bimë me gjethe të shijshëm ka emra të tjerë kumbues bihardiya ose portokalli. Ajo neprymhlyve rezistent ndaj sëmundjeve. Ai jeton kryesisht në vendet e Mesdheut, por është gjetur në Kaukaz dhe në Paraguaj largët.

Në fund të pranverës në një pemë portbagazh luks që nuk gjykojnë me kurorën me gjethe dhe lule harlisur gjelbërim butë, lule delikate. Ata bëjnë dallimin aromë delikate agrume - rrjedhin, i pakapshëm, i papërshkrueshëm bukur.

Në shekullin e dymbëdhjetë ai është shumë i dua princeshë italiane Anna Maria Nerolskoy. Ajo ishte fshehur vazhdimisht në parfum magjike e lulëzim pemë agrume. Ai ndihmoi të kujdeset për bukurinë e saj dhe gjithmonë të jetë në shpirtrat e mirë. Kjo lule dashuri Princesha dhe historinë e ruajtur dhe i dha emrin e një prej vajrave më të popullarizuara thelbësore.

Ndër përfitimet e tjera të grave mund të quhet vaj legjendar që aromë e saj shërbeu një lloj "e quajtur karta" perëndeshë e bukur Diana. Sot produkt parfumuar është pjesë e shpirtrat Splendid populyarneyshyh "Chanel №5».

Nusja portokalli lule gjatë dekoroj wedding dresses e tyre. Çel famshëm portokalli vjen nga tufa të vogla të këtyre lule elegante.
Vaj esencial Neroli në kozmetikë është një element i domosdoshëm i shumë formulime medicinale dhe kompozime.

Llojet e vajrave thelbësore të nerolit dhe pronat e saj

Përbërja kimike e vajit aromatik është shumë e pasur, ka shumë acide dhe esteret. Get produktin në dy mënyra:

 1. Mënyra nxjerrja e vajrave yndyrore (Enfleurage).
 2. Distilim me avull (metoda e distilimit).

Në varësi të llojit të lëndëve të para për të ishte thelbi, ekzistojnë tri lloje të vajrave thelbësore:

 • Me lule mandarinë dhe limon vaj esencial nerolit marrë të zakonshme;
 • Për portugeze përdorur lule Neroli portokalli ëmbël;
 • Më të mirë të naftës premium-Neroli është konsideruar bihareyd, e cila është nxjerrë nga petals e oranges hidhur Seviljes.

Çdo lloj i Neroli vaj esencial ka veti të veçantë për këtë produkt aromatik. Me shërimin aftësitë, ajo është përdorur gjerësisht në mjekësi.

Efekt i dobishëm Neroli në pothuajse të gjitha sistemet e organeve njerëzore: kardiovaskulare, të frymëmarrjes, urogjenital, endokrine, imun, nervor. Ky është një mjet i madh për masazh.

Vaj Magic është përdorur edhe në psikoterapi, si mund të ndikojë pozitivisht në trajtimin e depresionit, neuroza, frika. Aroma e tij e hidhur-lules stimulon sjellje fisnike, aktivizon ndjeshmëri. Nuk është e habitshme, aroma e mrekullueshme e nerolit jep efekt erotike nxitës.

Ndërsa nafta është quajtur femër, kështu i privuar zonjat e dhimbjes në mënyrë tipike femërore gjinekologjike dhe normalizes probleme. Kjo është veçanërisht e dobishme gjatë fillimin e menopauzës. Vetëm një mund të mbajë aromë e saj nga sulmet e nervozizëm dhe harmonizojnë gjendjen e brendshme.

Por, megjithatë, vaj përdorur gjerësisht esencial i nerolit marra në cosmetology.

Vaj efektive Neroli

Në butë Neroli karakter të fortë. Oil siguron ndikim mjaft aktive në njerëz. Pra, para se të filloni të rrëshqas një tolerancës pak test. Aplikoni një rënie të lëngshme me vaj në anën e pasme e parakrah, pranë bërryl. Lehtë fshij dhe të presin për disa minuta. Nëse reagimi lëkura negativ nuk ishte ndjekur, dhe era nuk është irrituese dhe nuk shkaktojnë një sulm astmë, kështu që ju përshtatet.

Padëshirueshme marrë aromoprotsedury efektive gjatë shtatzënisë dhe gjatë kimioterapisë në kancer.
Mundohuni të aplikoni vaj esencial Neroli Face. Çfarë efekti mund të merrni këtë?

 • Kjo vajra esenciale - e përkryer aftësitë stimulues rigjeneruese e rinovimin e qelizave të lëkurës. Pra, ne kemi marrë "të përballet me" efekt të shkëlqyer rinovimin. Lëkura bëhet më e tendosur, të freskët, e zuri gjumi;
 • Produkti është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, por veçanërisht do të jetë e dobishme për të thatë, lëkurë të nevrikosur me shenjat e lodhjes dhe stresit;
 • Oil rozhladyt linjat e bukura dhe të mëdha të bëjë më pak të thellë dhe të padukshme;
 • Do të përballen me probleme të tilla si herpes dhe puçrra fytyre;
 • Eliminimi venat merimangë shëmtuar.

Vajra esenciale të pastër nuk zbatohen. Vetëm të shtoni disa pika të lëngshme të verdhë me vaj në vaj bazë (ulliri, jojoba, embrion gruri, etj). Dhe kur një ilaç i madh për kujdesin e lëkurës. Aplikoni atë në fytyrë të pastër lëvizjet masazh dhe të mirë.


Ju mund të bëni 1-2 herë në javë maskë të nxehtë me vaj esencial. Për ta bërë këtë, të marrë një pecetë nga një pëlhurë natyrore, thith atë në ujë të nxehtë. Në leckë të lagur, të aplikojnë 9-10 pika maslechka dhe të vënë në fytyrë, qafë dhe dekoltin. Bie në shtrat me të, fshehur në krye të një peshqir të ngrohtë leckë. Pas 30 minutash ju freskëta dhe të rinj.

Jo keq shërbejnë vaj Neroli për flokët. Treat flokëve aromoraschesyvaniem tuaj të bukur. Është shumë e thjeshtë: të dalë 2-3 pikat në një krehër (mundësisht druri) dhe të kreh flokët e tij. Shndrit e flokëve, të jenë elastike dhe të bindur. Aromë e tyre të bukur delikate të ju bëjë misterioze dhe shumë tërheqëse.

Ju mund të shtoni vaj në shampon, kondicioner, këna, maskë e flokëve. Kjo do të rrisë pronat e tyre të dobishme dhe të bëjnë formë të zakonshëm Aromatherapy vërtetë.

Ku për të marrë thesarin?

Vaj esencial Neroli për lëkurën, flokët, gjendjes mendore, vitaliteti i përgjithshëm i njeriut është një thesar i vërtetë. Thjesht marr frymë atë vello të hidhur dhe të jetë e mbushur me ngjyra, humor rritet dhe duan të bëjnë diçka të mirë menjëherë. Pikoj disa pika në një ind dhe thith aromë. Ose të përdorin Aromalamps. Ky vaj do të jetë një parandalim i mirë i infeksioneve virale, e cila ka një efekt baktericid shumë.

Merrni një dush relaksues me disa pika të nerolit. Ju mund të pikoj 3 pika në mjaltë dhe kuzhinier atë një pije të shijshme. Treat "ilaç" i mbrëmjes tij të dashur dhe të paharrueshme romantike ju do të vini në sprovë gjatë kujtime. Dhe këto netë shpesh mund të organizoni, nëse ju bleni neroliyeva thelbin dhe "të përshkruajnë" në shtëpinë e tij.

Për fat të mirë Neroli Treasure jo një deficit. Ju mund të blini në një farmaci nëpër internet apo në dyqane të specializuara. Çmimi fillon nga rreth 80 rubla për 10 ml. Kjo flluska të vogla gjatë të mjaftueshme, sepse maslechko përdoret për të "rrjedh" version.

Së fundi një recetë e lehtë: Shpërndajë një lugë çaji mjaltë në gjysmë filxhan me ujë, shtoni një rënie të naftës Neroli. Ngrijë dhe këto cubes për të fshirë fytyrën në mëngjes. Çfarë mund të jetë më e thjeshtë? Dhe si rezultat - të lëkurës të pastër dhe të butë, energji mrekullueshëm në mëngjes dhe admiring shikimet e të tjerëve. Ajo i përket të gjitha gratë e kohëve të lashta nga të bukur dhe lloj princeshë Anna Maria Nerolskoy!