Formë ideale vetull për çdo lloj të fytyrës


Supermodele Linda Evangelista një herë tha se askush nuk ka ardhur në këtë botë me vetullat të përsosur. Dhe, sigurisht, industria e modës diva e drejtë: Natyra jep këshilla femrave dhe këshilla, por formë të përsosur vetull - meritë personale e secilit bukurisë.

Përmbajtje

 • Si te zgjidhni formën e vetullave?
 • Gjeometri individual: se si të zgjedhin formë vetullat
 • Formë bukur vetull, të përcaktuar gjatësinë dhe kendin

"Sytë - pasqyrë e shpirtit", "buzët nuk i lyer - mauvais ton", "Bazat e bukurisë - lëkurë të përsosur." Disa pjesë të fytyrës së një gruaje është dhënë një shumë vëmendje. Sigurisht, kjo është e justifikuar, por nuk ka kozmetikë nuk do të duket e tua harmonike kur vetullat - shumë e hollë, tepër i gjerë, unnaturally shkurtër, ngazëllej groteske apo kurrë nuk e dinte e kujdesit.


Si te zgjidhni formën e vetullave?

Pa piskatore të marrin vetullat të sakta dhe efektive e pamundur - qime panevojshme në hundë dhe pjesa fikse e qepallë e sipërme është në çdo grua. Por perestaravshys e plucking, ju do të merrni një komik (dhe në fakt - a tragjike) rezultatet. Si te zgjidhni formë vetullat e duhur? Cilat karakteristika e jashtme për të parë?


Një linjë kryesor vetullat rritjes - i pari. Çdo gjë që ju mund të bëni - vetëm të rregulluar atë. Nëse ju vetullat absolutisht të drejtë, nuk do të përpiqet për t'i bërë ato të rrumbullakosura. Trekëndësh mund të jetë i drejtë, por ka humbur gjysmën gjatësinë e saj. Për fat të mirë, në shumicën e rasteve, formë natyrore vetull është ideale. Natyra - një artist i talentuar.

Pyes veten: Në mesin e grave në Greqinë antike dhe Romës së lashtë u quajt kështu në nder monobrovoyu - që është e dendur hundë shumë i madh. Kjo u konsiderua si një shenjë e sigurt e arsyes dhe pasion. Në mesjetë gratë, nga ana tjetër, rruhet plotësisht vetullat dhe pikturuar ri: gratë japoneze - për të hequr ato mbi linjës, dhe Kaukazian - për të visually rritur ballin.

Së dyti - proporcionet e fytyrës tuaj. Ato përcaktojnë gjatësinë dhe gjerësinë e harkut. I madh, oriz i përafërt ose i kombinuar me temat e vetullat, dhe i hollë, humbur vogla në sfondin e trashë dhe masiv.

E treta - forma e fytyrës suaj. Vetullat, për shkak të hrafychnosty të saj, të ketë aftësinë për të visually ekstrakt ose, anasjelltas, për të reduktuar ovale e saj.

Gjeometri individual: se si të zgjedhin formë vetullat

Vetullat janë disa lloje të formave:

 • Drejt
 • I dredhur
 • Qoshe të butë
 • Këndi i mprehtë
 • Rrumbullakuar

Secila nga këto forma mund të duken të ndryshme, varësisht nga lartësia e vetullat hark (distanca në mes të fund dhe krye të harkut) dhe gjerësinë e saj.
Forma e fytyrës përfaqësuar në disa opsione më shumë, dhe secili ka formë vetullat e saj ideale.

Fytyrë ovale

Kjo formë fytyrë është konsideruar më harmonike. Pronarët e saj do të përshtaten pothuajse çdo vetullat, por më të mirë të të gjitha - lakuar. Shembull: Halle Berry, Courtney Cox.

//

Fytyra e zgjatur

Zgjatur kompensohen mirë vetullat drejtë - ata krijojnë balancimin horizontale. Qoshet e mprehta dhe harqeve të theksuara roundness bëjë që personi më të zgjatur. Jo më pak e rëndësishme është distanca mjaft e gjerë në mes të vetullave të mos shikoj të përqëndrohet në urë dhe ovale në këtë mënyrë të ngushtë edhe më shumë.

Shembull: Sarah Jessica Parker.

Fytyrë katrore

Kjo formë është e karakterizuar nga pak linjë rëndë nofulla. Kompensuar ndihmojë vetullat e saj me një ngërç të veçantë. Këndi mund të jetë edhe i mprehtë dhe i butë, dhe gjerësia e vetullave - të mesme apo të hollë. Shembull: Paris Hilton, Penelope Cruz, Marilyn Monroe.

Fytyrë të rrumbullakët

Kjo formë kërkon edhe vetullat ngathtësi: ekstra të qetë atë për çdo gjë. Linjat e lakuar japin skulpturnosti qarta personit të zhdukur. Shembull: Drew Barrymore, Charlotte Charch.

Trekëndësh, ose të përballet me serdtsevydnoe

Në mënyrë të balancuar fytyrën me një mjekër të mprehtë, vetullat më mirë të japë formë të butë të rrumbullakosura. Gjerë fytyra, më të larta harku mund të jetë hark brovnoy. Shembull: Scarlett Johansson, Victoria Beckham.

Diamant-formë, apo "Diamond"

Një tipar dallues i kësaj forme - shqiptuar cheekbones. Për një person duhet të duken harmonike, të sigurojë spektakolare vetullat lakuar formë gjerësi të mesme. Shembull: Rihanna, Sofia Loren.

Formë bukur vetull, të përcaktuar gjatësinë dhe kendin

Ju mund të keni dëgjuar për një risi - klishe vetull. Ajo do të duket se ideja shfaqur: shembuj, Rrethi, heq asaj nuk i përshtatet në kuadrin - dhe të gjithë! Por mos bëni këtë gabim - fytyra juaj është i ndryshëm nga të gjithë të tjerët dhe proporcione, dhe madhësia. Forma e bukur vetull nuk kërkon templates dhe stencils.

Pikat fillojnë, fund dhe thyejnë brovnaya harqeve në çdo grua përcaktuar individualisht. Vetullat, edhe më i pastër dhe "modës", që nuk do të duken të mira në qoftë se ju nuk e marrin parasysh gjerësinë e hundës së tij, madhësinë dhe pozitën e syve. Për të ndërtuar linja ideale u sul zakonshme që ju duhet një laps ose të rrinë drejt.

 1. Vendi laps në hundë krahut në mënyrë që të mbahet pikërisht këndin e brendshëm të syrit. Pika ku kjo linjë kryqëzon vetull, dhe kjo është e duhur për të filluar. Distanca mesatare në mes të vetullave është përafërsisht e barabartë me gjerësinë e dy gishta (në qoftë se mbillen rreth syve, ajo është reduktuar në qoftë se Spaced gjerësisht - rritje).
 2. Lidhu krahun e hundës në buzë e jashtme e irisit (natyrisht, ju do të duhet të shohim në mënyrë strikte drejt përpara). Ku laps kalojnë brovnaya hark dhe duhet të vendoset krye të përkulem.
 3. Palogjikshme pikë mënyrë në hundë lidheni në qoshe e jashtme të syrit për të përcaktuar vijën fund ballë.

Kryejnë këto matje për secilin sy veç e veç. Për shënimet komoditet marrë pikë laps. Furçë Prycheshit vetull në drejtimin nga fillimi në qoshe të lartë dhe të lartë - deri në fund. Hiq piskatore tepërt të flokëve, kështu që nuk përpiqet për të prekur kufirin e sipërm të vetullave. Pastaj, të drejtpërdrejtë të gjitha flokët lart - ata që janë shumë të gjatë, të butë podrezhim.

Copyright ballë mund të ndryshojnë nga e majta. Në qoftë se flokët në fillim të njërit prej tyre shtrirë në drejtim të gabuar, nuk do të përpiqet për të korrigjuar situatën plucking, shkurtojë ato të kërkuara kufijve nozhnychkamy dhe, nëse është e nevojshme, të mbushur boshllëqet goditje hollë laps.

Si për të krijuar vetullat? Përdorni artistë këshilla kozmetikë:

 • Për të tërhequr vetullat, përdorni mprehur mirë laps të butë tonin pak më e errët e hije natyrore ose matte.
 • Ju mund të Vetullat lyer me një qiri të veçantë ose xhel - këto fonde, përveç kësaj, të rregulluar flokët në drejtimin e dëshiruar.
 • Vetullat më të larta dhe të hollë, sytë duken më të vogla.
 • Çfarë ata janë më afër hundës, hundës duket e madhe - por kjo nuk do të thotë se në distancë p'yatysantymetrovu mes vetullat e bëjnë atë më të vogla.
 • Për të visually rritur vetullat hark dhe të duken më ekspresive dhe të lehtë, të aplikojnë për haylayter paluajtshme qepallë e sipërme apo hije të lehta me një fund të butë saten.

Moda në formën dhe gjerësinë e vetullave të ndryshojë shumë shpejt, dhe në mënyrë drastike. Nëse doni të qëndroni në trend, ndiqni mesme e artë: jo shumë të drejtpërdrejtë, por jo shumë të rrumbullakët mesatare vetullat trashësi gjithmonë duken femërore dhe të rëndësishme.