Naftës xhenxhefil bukuritë sekrete orientale


Rrënjë xhenxhefil është bërë produkt veçanërisht popullor në vitet e fundit, kur mani për kuzhinën aziatike për fat të mirë përkoi me dëshirën qëndrueshëm për të gjetur mjete efektive për të "ngrënë dhe humbin peshë."

Përmbajtje

 • Vizitor i ditëve të shkuara
 • Pronat e dobishme e naftës xhenxhefil
 • Përdorimi i naftës xhenxhefil në kozmetikë
 • Këshilla për zgjedhjen dhe përdorimin e vaj esencial të xhenxhefil

Hapja cilësi të re të lartë të këtij rrënjë çuditshëm ëmbël, gratë sigurojë kërkesë të qëndrueshme për të gjatë gjithë vitit: në dimër - për të parandaluar dhe trajtuar ftohjet në verë - për përgatitjen e freskuese pije në jashtë sezonit - për të rritur ton dhe forcimin e trupit.


Për kënaqësinë e tifozëve të shije pafytyrë dhe shije pikante të kësaj bime, dobia e saj nuk është i kufizuar në pronat e mësipërme, dhe në qoftë se papritmas frigorifer juaj nuk do të ketë rrënjë të freskëta, ju jeni me sukses të barabartë mund të aplikojnë të naftës xhenxhefil.

Vizitor i ditëve të shkuara

Në pronat unike gjithanshëm e xhenxhefil të njohur për disa kohë: një fëmijë në Azinë Jugore, ai u bë një nga produktet e para erëz sollën në Evropë mesjetare, dhe marinarë lokale kanë sjellë atë në Amerikë sapohapur. Në pjesën tonë të rrënjë janë përdorur në kohën e Kievan Rus, duke shtuar se për të pijeve, enët kryesore dhe pasta të ëmbël. Popullariteti i këtij erëz nuk shuhet deri Revolucionit. Përmendja e "inbirnyh" Pasco është në fjalor Dahl.

Në Lindje, me vëmendje të veçantë ka të bëjë me artin e kënaqësisë erotike, duke evokuar ndjenjat e rrënjë përgatitur ëmbëlsira të veçanta. Këto goodies podnosimaya sulltanëve dhe sheikët gratë e tyre të shumta, ndihmuan joshëse duhet të lënë një njeri të mirë kujtesës korruptuar. Në mënyrë të ngjashme, ndikimi senegalez magjistare mbi përfaqësuesit e tyre të zgjedhur, duke vënë veten në xhenxhefil rrip hip veçantë.

Frymëzuar nga përvoja e healers lindore, nadelyavshyh kjo domethënia rrënjë magjike, mjekët perëndimorë kishin mbështetën shpresa të mëdha për xhenxhefil dhe madje e përdorur atë për të trajtuar plagën. Tregtarët iniciativë kujdes nxitur interes në erëza aromatike, shkrim legjendë të bukur që rritet një mrekulli në fund të botës dhe të mbrojtur nga troglodytes vigjilent. Dhe jo konnozavodchikov pak dinak duke përdorur substanca ngacmues në bimë Mukoza zorrës së trashë, fjalë për fjalë i dha përshpejtimin e tij hamshor në garat dhe të detyruar për të rritur në mënyrë efektive kuaj ankandeve bisht.

Fakt interesant: Në viktoriane çaj xhenxhefil epokë ishte ndoshta i vetmi shpëtim i grave gjatë Sëmundjet mujore. Përveç kësaj, antispasmodic dhe ngrohja do të thotë mjekët e rekomanduar për të aplikuar përzierje e tmerrshme të acidit sulfurik dhe terpentinë, si dhe të përmbahen nga duke lexuar romane.

Sot, xhenxhefil është kultivuar gjerësisht në Kinë, Japoni, Nigeri, por në mesin e gourmets dhe aromaterpevtov varieteteve me shije delikate dhe erë nga India dhe Xhamajka më të lartë të çmuar.

Markave globale, duke e bërë përbërjen parfum me shënime të ngrohtë, por të freskëta harmonike kombinuar xhenxhefil vaj esencial nga patchouli, Neroli, livando, dëllinjë, karafil, jaseminit, sandalwood, temjan dhe esenca agrume.

Pronat e dobishme e naftës xhenxhefil

Lehtë, të lëngshme celular zbehtë të verdhë, qelibar të pasur apo të gjelbër në ngjyrë (në varësi të ndryshme dhe vendin e origjinës), në përbërjen e saj ka shumë substanca të veçantë që mund të rigjallëruar punën e të gjitha sistemet e trupit.

Vaj xhenxhefil ekspozitave Pronat e dobishme e natyrës universale, duke i dhënë efekt në fizike dhe sferën emocionale.

 • Antibacterial, antivirale. Me sukses të përballen me detyrën për të rezistuar epidemitë sezonale të gripit dhe SARS-it, herpes në mënyrë efektive në vende të ndryshme.
 • Analgjezik, antispasmodic. Heq stomakut dhe mitrës dhimbje, eliminon dhimbje dhëmbi, dhimbje të fytit dhe muskujve.
 • Rigjeneruese dhe shpërndarjen. Përshpejton procesin e shërimit të plagëve, abscese, vlon dhe bruises.
 • Carminative, antiemetic. Efektivisht lufton simptomat e bloating, vjellje, sëmundje lëvizje, heq vjella.
 • Ngrohja. Ajo është përdorur për reumatizma, pezmatim nervi, ngrirja.
 • Expectorant, bën të dalë djersë. Një ilaç i mirë për bronkit, kollë e thatë dhe sëmundjet e frymëmarrjes i shoqëruar me ethe.
 • Stimulimi tonik. Ai përmirëson metabolizmin, rregullon oreksin, aktivizon qarkullimin e trurit dhe të gjakut.
 • Nervoz. Nxitës i njohur dhe një mënyrë e madhe për të përmirësuar disponimin, zbutjen e fenomeneve poststressovyh.

Përdorimi i naftës xhenxhefil në kozmetikë

Kozmetike Recipes, të cilat përfshijnë rrënjët e bimëve medicinale në një formë apo një tjetër - një prej sekreteve shumë hijeshi gratë e Azisë Jugore.

Industria e bukurisë moderne i ka bërë ata formularin më efikas dhe i përshtatshëm duke përdorur gjalpë xhenxhefil si një përbërës për krem, maska ​​dhe balms. Ky komponent ekzotike është në gjendje të zgjidhë shumë probleme të lëkurës së fytyrës - yndyrë të tepërt, mungesa e ton, inflamacion, dermatit, zmadhuar poret.

Ymbyrno-bollgur maskë

Objektivi: Për të pastër dhe ngushtimi i poret, eliminimi i çekuilibër yndyrë, për të përmirësuar çehre dhe për të përmirësuar elasticitetin e lëkurës.

Përbërësit:

 • Thekon tërshërë - 2 lugë.
 • Kamomil supë dhe Calendula - 100 ml.
 • Unsweetened kos - 1 lugë.
 • Vaj Ginger - 5 pika.

Thekon tërshërë pour supë të nxehtë e bimëve, të mbuluar dhe peshqir. Kur masa ka ftohur, përzierje me kos dhe gjalpë. Aplikoni për të lëkurës, duke eliminuar shekullit rajon, orë e tretë, shpëlaj me ujë të ftohtë. Aplikoni 1-2 herë në javë.

Për të reduktuar rrudhat e fytyrës dhe moshën e rekomanduar për të shtuar disa pika të naftës në një krem ​​nate - mirë, në qoftë se ajo është një ilaç natyral që nuk përmbajnë vajra minerale dhe preservatives agresive.


Mirë anti-celulitit, freskuese, pronat antiseptik dhe modelimi mund të aplikojnë me sukses të naftës trupit xhenxhefil. Massages, banja, dush xhel, kremra të ndryshme dhe maskat e këtij komponenti do të frymëzojë ju me energji dhe të zgjuar lëkurën tuaj duke përshpejtuar qarkullimin e gjakut dhe të ngrohjes.

Vaj xhenxhefil masazh

Objektivi: eliminimin e celulitit, prodhimi i tepërt yndyrë, inflamacion të lëkurës lokale, comedones dhe blackheads, për të përmirësuar elasticitetin e lëkurës.

Përbërësit:

 • Vaj susam - 50 ml.
 • Kokosit naftës - 50 ml.
 • Vaj Ginger - 15 pika.
 • Vaj bergamot - 15 pika.
 • Vaj pishe - 10 pika.

Fshij Trupi me një dorezë të thatë masazh ose furçë me shpohet natyrore, duke lëvizur nga gishtërinjtë në zemër. Pije në dush, të aplikojnë një përzierje e vajrave lëvizjeve të fuqishme në të njëjtin drejtim. Mos shpëlarje.

Vaj Ginger për flokët - ilaç magjik. Kushtoj vëmendje të aktoret mrekullueshëm Bollywood hell? Tonik kokës, shërimin zbokth e saj, duke i dhënë forcë dobësuar follicles, forcimin e flokëve të hollë dhe të zbutjes shkallët e tyre, ky mjet do t'ju japë një arsye për të qenë krenar për flokët e tij. Shto disa pika të shëruese esenca në maskë shtëpi flokëve dhe përzierje vaj për masazh kokës.

Nëse beautician tuaj aromatik esenciale që asnjë përgatitje, ju mund të trajtoni flokët tuaj veten të përgatitur tretësirë. Pritini xhenxhefil peeled në feta hollë, vënë në një kavanoz qelqi dhe plotëso atë me vaj në të njëjtin nivel - të tilla si ullirit ose rodhe.

Mbyllni kapakun dhe të vënë në një vend të errët për një javë, lëkundje përzierje e përditshme, pastaj tendosje dhe dyqan në frigorifer. Kjo xhenxhefil naftës mund të aplikohet në flokët e kokës për disa orë ose gjatë natës pastrimit të heqin qafe e seborrhea me vaj, japin shndrit e flokëve dhe të përshpejtuar rritjen e tyre.

Këshilla për zgjedhjen dhe përdorimin e vaj esencial të xhenxhefil

Kur të blesh xhenxhefil kushtoj vëmendje të naftës për paketimin e saj - pa emër latin «Zingiber officinale» thotë se para se të sintetizuar artificialisht agjent.

Esenca fito janë përdorur shpesh për produktet ushqimore shije - nga karamele për dressings sallatë dhe likeret, por nuk e përdorin vajin brenda agjërimit dhe rritjen e aciditetit të stomakut.

Kjo është një mënyrë e ëmbël nontoxic, por për të mbrojtur veten nga acarim të mundshëm, e përdorin atë holluar në vaj ose emulsified bazë - vaj, yolks vezë, kos, vodka. Nëse keni ndjeshmërinë ndaj rrezatimit ultravjollcë, e cila është manifestuar në formimin e spote moshës dhe djegie që nuk aplikojnë atë para se të shkojnë jashtë në verë.

Nëse naftës xhenxhefil shkakton gulçim, dhimbje koke, aritmia, reagime të lëkurës - ju keni shenja të qarta të intolerancës individuale. Përmbahen nga produktet me këtë përbërës dhe në shtatzëninë e hershme.

Shitore gjalpë në paketim origjinal, enë qelqi të errët ose të errët, por në çdo rast jo për të shpëtuar atë në plastike ose metalike anijeve. Për të korrigjuar të mbajtura gjatë vetitë e saj shëruese, të mbajtur atë larg nga të nxehtit dhe të lehta.

Dhe ju tashmë mori sekretet e tyre përdorin vaj xhenxhefil? Ndoshta kjo ka ndihmuar tashmë për të zgjidhur problemet tuaja me të lëkurës, flokët, apo ju e dini se si të përdorin atë në mënyrë efektive për ftohjet? Share përvojën tuaj të vlefshme me lexuesit tanë në komentet!