Sa është qerpik - fotot e para dhe pas, materialeve, teknologjisë dhe kujdesin


Pothuajse të gjitha vajzat janë drejtuar për bojë për vetulla të bëjë sytë tuaj më ekspresive dhe të ndritshme. Extensions qerpik - që do t'ju lejojë të heqin dorë grim për sytë. Ata do dhe me gëzof dhe të trasha, dhe shumë kohë pa ndonjë grim. Por ju keni nevojë për të kryer procedurën vetëm nga një mjeshtër që të mos prishin vizionin tuaj.

Përmbajtje

 • Kapaciteti Japanese
 • Teknologji tradicionale
 • Si është procedura
 • Kujdesi pas zgjatjes

Çfarë lloje të extensions janë

Nuk janë vetëm dy teknologjive të ndërtuar: poresnychno dhe trarëve. Dallimi kryesor është se metoda e parë jep një rezultat të sigurt dhe të natyrshme, por e dyta - lehtë dhe të shpejtë.


Një tjetër lloj i mjeshtrave qerpik izoluar 3D, e cila përfshin përdorimin e një zam të veçantë. Shumë të njëjtën teknologji të ngjashme me poresnychno si çdo kartë të re artificiale veç e veç. Aktualisht 3D-metodë është një nga më të besueshme, të sigurt dhe të natyrshme rezultat paraqitjes.

Kapaciteti Japanese

Ajo u zhvillua në Japoni poresnychno kapacitetin e teknologjisë "qerpik me qerpik." Parimi i procedurës është si vijon: rëna natyrore të bashkëngjitni pjesë të veçanta zam që kanë qenë para-zgjedhur gjatë konsultimeve fillestare.

Master vetë përcakton cilat gjatësia, trashësia duhet të jetë vargjet, sa shpesh ata mund të mbillen. Lidhjes bëhet me rripa: një qerpik në një sy - e dyta është e njëjtë në anën tjetër, një nga një. Pra, është e mundur për të arritur cilësi të lartë dhe rezultat të bukur.


Besohet se poresnychnoe qerpik është e sigurt. Së pari, duke marrë zam në mukozën është reduktuar në zero. Së dyti, qerpikët tuaj natyrore nuk utyazhelyayutsya ndikojnë në komoditetin e çorape. Së treti, temat artificiale praktikisht nuk bëj shuk, dhe humbja e tyre nuk është shumë e dukshme, pasi nuk është vetëm një.

Teknologji tradicionale

Lloji i parë i të ndërtojë-up që shfaqet, ishte rreze. Kjo është menjëherë qerpikët gati të rrinë në trarëve natyrore. Në këtë teknikë ka një pengesë të rëndësishme - veshin gjatë shumë pak, për shkak se operacioni ata shpesh bien nga të njëjtat trarëve.

Nëse ngjitës përdorur apo mjeshtër i dëmtuar ishte shumë i papërvojë, pastaj zhvishem tyre së bashku me qerpikët natyrore. Natyrisht, paraqitja estetike e kësaj në mënyrë të konsiderueshme përkeqësohet.


Në një vile zakonisht është 3-8 qerpikët. Ngjitës ato nga këndin e jashtme të syrit në brendësi. Mesatarisht 10-12 trarëve të përdorura në procedurë. Nëse keni nevojë për të bërë një qerpikët shumë të trasha, numri rritet në 15-20.

Si është procedura

Çfarëdo lloji i kapacitetit, duke u përgatitur për të dhe procedurën e kryer në disa faza:

 1. Së pari, të hequr tërësisht përbërjen nga sytë dhe qepallat e degreasing. Kjo është e nevojshme në mënyrë që të qerpik zam për të mirë "vë" dhe kryer mirë detyrën e saj kryesore - temat artificiale mbërthyer të rëna natyrore.
 2. Sytë gjatë procedurës mbyllur plotësisht. Në rëna ulët aplikuar biopoloski veçantë. Funksioni i tyre kryesor - për të mbrojtur qepallat nga fërkimit së bashku. Në një proces të quajtur shkallëzuar kështjellën efekt. Përveç rëna të ulëta kështu që nuk do të ndërhyjë me mjeshtri bëjnë punën e tyre.
 3. Pjesën e sipërme të lidhura filamente artificiale ose trarëve ose të tjera. Transplantim është gjithmonë nga këndin e jashtme të syrit në brendësi. Balta, e cila bashkëngjitni materiale mund të jetë ose transparent apo i zi. Rrëshirë Zakonisht ajo është e bazuar, e cila është e padëmshme për sytë, nuk shkakton reaksione alergjike, nuk pengojnë qepallat.
 4. Hapi i fundit - heqjen biopolosok. Zakonisht agjent i tyre ngjitës nuk është shumë ngjitës, kështu që çdo siklet këtë fazë sjell.

Kur ju qerpikët 3D-shkallëzuar janë forcë të veçantë të veçantë që nuk zhubros, nuk e bëj. Ata mund të bojë zakonisht ngjyrë, por linja ngjitje dhe vetëm këshilla.

Cilat materiale janë përdorur në procedurë

Termi "qerpikët artificiale" mjaft i gjerë. Nuk është e nevojshme për fije najloni është përdorur. Në të kundërtën, shumë mjeshtër të rekomandojë rëna natyrore, sepse ata rrallë shkaktojnë bezdi, thuajse të padukshme, e vështirë për të dalluar ata nga "e tyre".

Ekzistojnë tri grupe kryesore:

 • Gjatësia (afatshkurtër, afatmesëm-gjatësi, gjatë);
 • ngjyrë (kafe, e zezë, ngjyrë);
 • materiale (najloni dhe natyrore).

Vlen të përmendet se në 3D-teknologji mund të përdoret deri në 7 ngjyrave të ndryshme qerpikët. Por japoneze apo tradicionale ndërtuar përdoret zakonisht vetëm të zezë ose ngjyrë kafe. Përcaktoni gjatësinë e konsultimit paraprak, pasi kjo varet nga rritja e frekuencave.

Kjo është, qerpikët e gjatë e rralla në rritje të dendur se ata nuk splutuvalysya veshur. Por të shkurtër apo të mesme zakonisht formojnë dendur dhe i shëndetshëm si ata nuk shkaktojnë parehati.

Materialet për qerpik përdoret më shpesh e natyrshme, dhe trashësia e fijeve artificiale mund të ndryshojnë. Për shembull, filamente harlisur dhe të trasha zakonisht merren 0,2-0,25 mm e trashë.

Contraindication

Megjithë thjeshtësinë relative të procedurave, ajo ka disa contraindications. Këto përfshijnë:

 • sëmundjeve të syrit (të tilla si konjuktivit);
 • rëna dobët nga natyra që nuk mund të përballojë edhe pjesë peshe minimale;
 • lëkurës me vaj (rezultati nuk do të zgjasë gjatë);
 • reaksioneve alergjike te ngjitës (edhe skuqje minimal është një contraindication).

Nëse ju keni një sëmundje të syve, ai më parë e nevojshme për shërim. Për shembull, ata që herë pas here përkeqësuar disa "sy" sëmundje, është më mirë që të përmbahet nga procedura.

Kujdesi pas zgjatjes

Çdo procedurë kozmetike është një kohë kur ka nevojë për kujdes të plotë. Qerpikët gjithashtu nuk është një përjashtim. Por ka disa nuanca. Për shembull, duhet të përmbahen nga të aplikoni bojë për vetulla në parim për tërë Socks periudhës qerpikët artificial. Struktura e përbërjen mund të përmbajnë substanca që shkatërrojnë strukturën zam në të cilat ato janë mbajtur.

Përveç që kujdesen për extensions qerpik metodë rreze përfshin pikat e mëposhtme:

 • përmbajtur nga banjot e nxehta dhe sauna;
 • mirëmbajtjen e pishinë dhe det;
 • Ju nuk mund të fle fytyrën në jastëk (cilia mund të shtypur ose të vijnë jashtë gjatë gjumit);
 • përmbajtur nga përdorimi i krem ​​yndyrore dhe fondeve për të lëkurës.

Përndryshe, të gjithë tufa vetëm të bie edhe në qoftë se zam me cilësi të lartë është përdorur. Kapaciteti japoneze nuk është aq i kërkuar të kujdesit pas, por ka gjithashtu një numër kufizimesh:

 • Ju nuk mund të fshij me forcë sytë;
 • Ju nuk mund të prekin shpesh rëna duart;
 • duhet të përmbahen nga duke përdorur sapun të zakonshëm.

Sytë e qarta të duhet vetëm një pads butë pambuku zhytur në ujë ose kremra.
Heqja materiale artificiale

Largimi ndodh vetëm nga mjeshtri. Pavarësisht lotsjellës apo shqit rëna nuk rekomandohet të mos dëmtojë të tyre, dhe të mos dëmtojë sytë dhe qepallat. Në internet ju mund të gjeni këshilla për vetë largimin me anë të naftës (perime), por kjo metodë nuk është për të gjithë. Nëse ngjitës cilësi është përdorur, ajo nuk do të të shpërndajë të naftës.


Qerpikët e tij zgjerim pas shumë duket të shkurtër dhe të paqarta, por kjo është për shkak të tërheqjes se gjendjen reale. Nëse të gjitha fazat e ndërtimit dhe largimit janë kryer sipas rregullave dhe master është përjetuar, nuk ka efekte të dëmshme të procedurës nuk duhet të jetë.

Në rastet kur qerpikët tuaj vuajtur pas procedurës, më e shkurtër nuk janë rënë në mënyrë të barabartë apo edhe në disa vende, ajo do të marrë disa kohë për rehabilitim. Mënyra më e sigurt për rivendosjen e rëna pas zgjatjes - mos e përdorni kozmetike (bojë për vetulla) dhe aplikoni vaj të veçantë dhe të reduktuar mjetet ushqyese. Në shtëpi rodhe të përshtatshme, të cilat janë në çdo farmaci. Ka kërkuar të naftës, si dhe bojë nga rritja e linjës në tip, në çdo kohë të ditës.