Si të shpëtoj puçrra fytyre mjetet juridike popullore në shtëpi dhe rekomandimet


Nëse jeni me fat, të cilët kurrë nuk kishte për të provoni me shembull se çfarë fytyre, pika të zeza, të mëdha poret dhe spote moshës, atëherë ju shkruani 20% të planetit tonë të vogël blu, e cila do të jetë interesante për të lexuar këtë artikull. Por më shumë se 80% e njerëzimit, kjo është dëshmuar nga shkencëtarët, janë të prirur për puçrra fytyre dhe herë pas here vuajnë prej tyre, dhe për këtë arsye duhet të gjeni më poshtë ndonjë gjë të dobishme. Si për të shmangur shfaqjen e akneve, se si të shpëtoj nga pimples dhe blackheads në shtëpi, ose keni nevojë për të shkuar në beautician ose dermatolog?


Përmbajtje

 • Shkaqet kryesore të puçrra fytyre
 • Vetëm qetësi të qetë
 • Ku të shkoni, të cilët për të thirrur?
 • Idetë e gabuara rreth shkaqet e puçrra fytyre
 • Masat parandaluese për çdo ditë
 • Mjetet juridike popullore për puçrra fytyre

Shkaqet kryesore të puçrra fytyre

E para është e ballafaquar me problemin e akneve në adoleshencë, të tilla si pubertetit. Eshtë e panevojshme të thuhet, kjo është fazë mjaft e vështirë si fiziologjikisht dhe psikologjikisht. Trupi i nënshtrohet ndryshimeve të jashtëzakonshme, swings humor, stresi përmes detyrave të shtëpisë dhe marrëdhëniet shumë të komplikuara me kolegët e gjinisë së kundërt. E gjithë kjo është shpjeguar në një fjalë - hormonet.

Ai fillon me një androgen hormon të quajtur. Se ai është shkaku i akneve. Ajo stimulon gjëndra dhjamor, të cilat janë thjesht hyperactive gjatë pubertetit. Gjëndra Bold përzierje me qelizat e vdekura të lëkurës dhe të bllokoj poret. Pra pimples.

Nga rruga, androgen - një hormon mashkullor, në mënyrë gjithnjë e më shumë të bollshme në qëndrimet e njerëzve, sepse ata janë më të prirur për puçrra fytyre. Vajzat, megjithatë, ai gjithashtu prodhuar, dhe kulmin e veprimtarisë së saj në vetëm në kohë para menstruacioneve, e cila rezulton në shfaqjen e shpeshtë të pimples në prag të menstruacioneve.

Vetëm qetësi të qetë

Me të rinj - sigurisht. Trupi ndezur hormoneve Buyan, duke kërcyer humor - kjo është blackheads. Ku janë ata të rriturit? Stresi - kjo është një nga shkaqet kryesore të puçrra fytyre. Prandaj, luftoni ata shumë më e vështirë. Së pari, është e nevojshme për të eliminuar shkakun rrënjë: nervozizmi, emocionale e tepruar, swings humor. Mundohuni të mos të shqetësuar mbi xhingërima, të jenë të qetë dhe të ekuilibruar, përndryshe të gjitha trajtim fytyre do të vijnë në asgjë, sepse puçrra fytyre do të shfaqet përsëri dhe përsëri.

Por disa trajtime:

 • Oksid salicili. Ajo është në dispozicion mbi counter pa recetë ose të vini deri në dyqan cleanser në bazë të tij;
 • Pemë çaji vaj. Drain inflamacion, vrasin bakteret, të lehtësojë acarim;
 • Acid glikolik. Përdorni krem ​​bazuar në atë për të hequr lëkurën keratinizuara, blackheads dhe sebum tepërt.


Ku të shkoni, të cilët për të thirrur?

Ku të shkojnë është e nevojshme, si dhe për të thirrur dikë. Në dyqane moderne kozmetike dhe barnatore tani është e mundur për të gjetur fonde të mjaftueshme nga aknet.

Disa produkte që përmbajnë derivateve të vitaminës A komponimet - retinoids - mund të blihen vetëm me recetë ose cosmetologist. Por ata nuk janë zakonisht të nevojshme. Nëse ju keni një çift të pimples që duket nga koha në kohë apo puçrra të vogla, ajo nuk kërkon një apel për dermatolog. Ajo mjaftueshme për t'u përdorur produktin e tharë përmban më pak se 2% acid salicilik. Për ata që preferojnë kozmetikës natyrore, krijuar përgatitjet shkëlqyera të bazuar në pemë çaji vaj ose majdanoz.

Nëse puçrra fytyre të rënda, pa ndihmë profesionale është e nevojshme. Rregullisht të pastër lëkurën, përdorni ointments të veçanta, çdo gjashtë deri në shtatë javë për të ardhur në pritjen në beautician.

Idetë e gabuara rreth shkaqet e puçrra fytyre

Nga brezi në brez ka disa mite në lidhje me bukurinë, të transmetuara nga fjala e gojës nga nëna - vajza e një fqinji - mik, nga një grua në tjetrën. Këtu janë disa prej tyre:

Miti 1.  Shumë njerëz besojnë se puçrra është rezultatet e kequshqyerjes, për shembull, me anë të ngrënë pica, patate të skuqura ose pjekje mund të jetë i nxituar. Kjo nuk është e vërtetë! Po, si ushqim është e dëmshme për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit dhe kripës ose kolesterolit, por fytyre për shkak të tij vështirë se të shfaqet. Nëse vini re se ju të merrni një skuqje të lëkurës pasi të hahet ushqime të caktuara, ai ndoshta është alergjik ndaj produktit apo komponentëve të tij.

Miti 2. fytyre "pop" përmes neglizhencës së higjienës personale. Jo tamam. Në të vërtetë, në qoftë se ju nuk e larë, për të prekur fytyrën me duart e pista dhe të përdorni kozmetike me cilësi të ulët, pimples sigurisht duket. Por nga ana tjetër, të larë fytyrën tuaj shumë shpesh - shumë e keqe. Kështu, ne mund të shpërthejë gjëndra dhjamor, duke shkatërruar yndyrna natyrore, sepse ata do të punojnë në mënyrë më aktive, duke rezultuar në probleme të lëkurës.

Miti 3. Rrezet e diellit - një mjet i madh në luftën kundër puçrra fytyre. Përsëri, nuk është e vërtetë. Ndoshta puçrra tanned lëkurës është më pak e dukshme se dritën, por të reduktuar numri i pimples diellit vështirë aftë.

Në anën tjetër, në qoftë se lëkurën overdry, ju mund të merrni më shumë probleme me të, të tilla si rritja e ndjeshmërisë, flaking, rrudhat e parakohshme.

E pra, përfundimi - nuk besoj gjithçka fjalën, sidomos kur është fjala për bukurinë tuaj dhe shëndetit.

Masat parandaluese për çdo ditë

10 minuta - kjo është shumë e vogël, por që është se sa kohë duhet të ndahen një ditë për lëkurën shkëlqente me shëndetin dhe pastërtinë. Këtu janë disa këshilla të thjeshta për të hequr qafe puçrra në shtëpi dhe gjithmonë të mbajtur lëkurën tuaj të pastër dhe të shëndetshme.

Në mëngjes

Pastrimi. Kur larja, përdorni cleanser sapun - xhel, locion apo tonik. Larë atë me ujë të ngrohtë, pastaj të lajë përsëri me ujë të ftohtë (jo të ftohtë!) Kjo do të ndihmojë për të mbyllur poret, dhe në këtë mënyrë t'i mbrojë ata nga penetrimit të fëlliqur dhe pluhuri.

Moisturize. Lëkurës nuk duhet të jetë e thatë, e cila mund të çojë në lëkurë. Përdorni ndonjë moisturizer përmban asnjë vajra.

Trajtim. Nëse puçrra fytyre nuk është, atëherë ju mund të heq pika. Nëse ata janë, ju mund të përdorni laps maskimin me efekt vaj transparent kurative ose terapeutik.

Në mbrëmje

Pastrimi. E njëjta procedurë si në mëngjes, me përjashtim të larë me ujë të ftohtë. Ajo duhet të fshihen - madje edhe në kohë të natës frymëmarrjes.

Shtresohem. Butësisht massaging fshij në lëkurë pastrim të fytyrës për të pastruar poret. Në asnjë rast nuk e fshij e vështirë! Shpëlaj me ujë të ngrohtë.

Trajtim. Përdorni shërimin krem, për shembull, në bazë të pemë çaji.

Dhe, natyrisht, vajzat mos harroni se heqja grim para gjumit - it I detyrueshëm Nuk masë për të humbur në asnjë rrethanë.

Këto të thjeshtë rutinë procedurat e kujdesit të lëkurës jo vetëm që do të ndihmojë të shpëtoj puçrra fytyre, parandaluar shfaqjen e pimples të reja, por edhe të jenë asistentë të bukura në luftën për lëkurë të pastër dhe çehre të shëndetshme.

Kjo kështu ndodh që puçërr, por kanosës ndjenja se ai është gati për të dalë. Në këtë rast, të marrë një kub akulli, të përfundojë atë në një shami ose një copë pëlhurë e hollë dhe të bashkëngjitni vendin "të dyshimta". Brenda 15 minuta pastaj të bashkëngjitni atë, pastaj të marr sa më shpejt që ju të ndjeheni siklet nga të ftohtit.

Mjetet juridike popullore

Në luftën kundër puçrra fytyre mund të përdorë mjetet juridike popullore për puçrra fytyre:

 • Hudhër. Ky produkt i madh me pronat antibacterial. Pritini karafil hudhër dhe fshij vendin e prerë puçërr. Përsëriteni disa herë në ditë. Por në çdo rast nuk e bëjmë atë nëse ia plas puçërr.
 • Uthull verë. Të shpërndajë rreth një lugë çaji uthull në një gotë me ujë, fshij skuqje e saj vend. Mos përdorni në pimples thyera.
 • Patate. Pritini një fetë të hollë patate të bashkëngjitni për vendet e trazuara, të mbuluar me një suva dhe të lënë gjatë natës. Në hequr në mëngjes.
 • Sage. Great shkatërron bakteret dhe mikrobet, dhe kështu të përballen me puçrra fytyre. Përdoreni si një vaj ose hekura në gjethe qull me miell misri. Aplikoni në vendin e origjinës së akneve.

Në përfundim, do të thosha: "Dashuria lëkurën tuaj!" Mos të jetë dembel për të larë në mëngjes dhe në mbrëmje me pastrimin do të thotë nuk pajis keq në pastrim dhe kremra që nuk i lirojnë kujdeset për rrëshqitje të bukurisë së tyre. Myself duhet të puth dhe të ushqej, më shumë se ju tani keni në dorë disa këshilla të dobishme për të bërë jetën më të lehtë për ju dhe do të komplikojë pikë fytyre dhe e zezë.