Si të shpëtoj i shënon shtrirje në shtëpi


Të gjitha gratë dëshira e natyrshme për të kërkuar interesin tuaj më të mirë. Rraskapitës veten dietat dhe workouts, ata hedhë kilogramë shtesë, oslabshye të forcuar muskujt dhe madje edhe të fitojë celulitit. Dhe kjo rezulton se pas trupit tepërt plotësinë ishin vija shëmtuara të bardha - shënon shtrirje (striae). Mos u frikësoni. Ne do të ju tregojnë se si për të hequr qafe shënon shtrirje.

Përmbajtje

 • Shkaqet e Stretch Marks
 • Shënon Stretch nuk zhduken pa lënë gjurmë
 • Mjete popullore Trajtimi
 • Kozmetikë e shtrihen
 • Trajtimi i shënon shtrirje në sallon bukurie
 • Hiq Stretch Marks: komente

Shkaqet e Stretch Marks


Shkaqet e plagët bardha në lëkurë jo aq shumë:

 • Ndryshimet hormonale gjatë adoleshencës;
 • Ndryshimet hormonale dhe tensioni lëkurës gjatë shtatzënisë;
 • Shkelja e sintezën e kolagjenit dhe elastin;
 • Shtim në peshë të shpejtë.

Të gjitha këto arsye të ngjashme me njëri-tjetrin, dhe disa të lidhur. Çekuilibër hormonal shkel sintezën e kolagjenit dhe elastin dhe çon në plotësi. Lëkura bëhet më e hollë, dhe të shtrirë në pushim e shtresës së sipërme të lëkurës, duke rezultuar në atje dhe shtrirje.

Përveç këtyre arsyeve të pafajshëm mund të jetë tjetër, më serioze. Për shembull, ajo mund të jetë për shkak të mosfunksionim të veshkave gjëndra që dalin sëmundja Cushing. Shtrihen mund të tregojnë sëmundjen endokrin. Pra, nëse ju transferuar shtatzëninë dhe jo fituar peshë të shpejtë, kjo ka kuptim të duket mjek.

Shënon Stretch nuk zhduken pa lënë gjurmë

Cosmetologists shpesh kanë për t'iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me nëse ne mund të shpëtoj i shënon shtrirje. Mos gabim se pas aplikimit të porositë, mjetet juridike popullore dhe madje edhe procedurat e shtrenjta, shënon shtrirje të zhduket krejtësisht. Gjurmët e vogël e tyre ende mbesin.

Në fazën e parë ata bëhen trupi përpiqet për të luftuar ata vetë. Kjo ndodh për shkak të rritjes së indeve lidhës të pasur në enët e vogla të gjakut në vendin e këputje. Hera e parë që shtrihen me ngjyrë rozë, dhe përfundimisht të kthehet e bardhë. Scars formuar në vendin e tyre, nuk sunbathing, si ind lidhës nuk përmban substanca pigment.

Detyra jonë është që të bëjë shënon shtrirje më pak e dukshme të jetë e mundur.

Shfaqja e shënon shtrirje mund të parandalohet

Në një fazë shumë të hershme pamjen e shënon shtrirje mund të parandalohen. Të marrë masa parandaluese për të ruajtur elasticitetin e lëkurës:

 • Siguruar trupin tuaj me aktivitet fizik. Për të përmirësuar e lëkurës sportive elasticitet që synojnë në mënyrë efektive të shtrihen muskujt. Në muskujt e formimit të trajnuar të manifestimeve aesthetically pakëndshme pak gjasa;
 • Hani e drejtë. Shumë fruta dhe perime do të sigurojë trupin tuaj me vitamina dhe proteina të mjaftueshme ndihmon në sintezën e kolagjenit dhe elastin. Por ushqime të ëmbël dhe niseshte janë të shmangur më të mirë;
 • Shmangni tejkalon peshën tuaj optimal. Në plotësinë e parë e shenjave të hedhin të gjitha forcat e tyre për të kryer kilogram të tepërt;
 • Gjatë shtatzënisë, përdorni një brendshme të veçantë mbështetës. Bra dhe zakonshëm duhet të jetë bërë nga materiale natyrore. Është e rëndësishme për të zgjedhur rrobat e drejtë madhësisë mbështetës. Të gjitha rekomandimet për zgjedhjen jepni gjinekologun tuaj.
 • Gjithmonë përdorni një krem ​​trupi hidratues përmbajnë kolagjenit dhe elastin.

Në qoftë se ata janë ende atje

Për trajtimin e shënon shtrirje shpikur shumë mënyra. Ju mund të përjetojnë mjetet juridike popullore, masazh, kozmetike, përfundon trupit, dhe trajtimet fund profesionale bukuri. Rekomandohet për filluar të përjetojnë mjete popullore. Ata janë të përballueshme dhe të sigurt. Nëse ata nuk e zgjidh problemin, atëherë ne mund të mendojmë për trajtime të fytyrës.

Mjete popullore Trajtimi

Gatuar krem ​​në shtëpi dhe për të reduktuar shënon shtrirje krem ​​dhe të bëjë një ndikim pozitiv në lëkurë.

Krem me lëng aloe

Përgatitja e një përzierje e lëng aloe, vaj ulliri dhe dhjetë pika të pasura me vitamina A dhe E. Dy herë në ditë, me kujdes fshij nxehta fushat me probleme krem. Për të rritur efektin, ju mund të përdorni fërkim sfungjer masazh.

Scrub me sheqer

Në pjesë të barabarta, të kombinuar kripë dhe sheqer, shtoni ndonjë vaj perimesh. Më të mirë të ullirit. Mix mirë dhe mund të aplikojnë atë në lëkurë. Kjo procedurë duhet të kryhet në dush. Lëkura problematike butësisht fshij përzierje, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Banja me shtesa të ndryshme jo vetëm të ndihmojë në uljen e efekteve të plotësisë dhe shtatzënisë, por edhe ju shpëton prej disa kg shtesë.

Bath me vajra aromatike

Të shpërndarë në lugë çaji të ngrohtë dush kripë dhe disa pika të vajrave të ndryshme. Ju mund të përdorni vaj xhenxhefil, vaj i kamomil, hisop, palisandër, piper, myrtle, mandarinës, nerolit. Çdo banje zgjidhni tri lloje të vajrave.

Bath me kripë deti

Të shpërndarë në kripë deti dush dhe dal sa më shumë sode buke. Qëndrojnë në ujë me shtimin e dhjetë deri në pesëmbëdhjetë minuta dhe pije natriumi tepërt nga trupi dush të ngrohtë (më shumë në banjë sode, lexoni një artikull të veçantë).

Banjo me shtimin e niseshtesë

Gjysma një kilogram niseshte dhe disa pika të vajrave ndonjë aromë të shpërndarë në dush. Merrni një dush për 15 minuta.

Ne duhet të paralajmërojnë se këto fonde duhet të përdoren rregullisht. Trajtimi i Stretch Marks - procesi është shumë i ngadalshëm dhe vetëm durimin tuaj dhe këmbëngulje do të ju ndihmojë të shërohen pamjen origjinale të lëkurës.

Krem shtëpi me mumje

Ky mjet i shkëlqyer do të ndihmojë për të hequr qafe shënon shtrirje në kofshë dhe në zonat e tjera problematike të trupit. Për të bërë atë që ju duhet një mumje, mundësisht natyrore. Ju mund të përdorni mumje tabletë ose mumje në kapsula. Mumiyo së pari duhet të zhytem në pak ujë në një enë të vogël.

Llokoçis paste rezulton, përzier me krem ​​më të zakonshme baby. Në mumje erë shumë të veçantë. Për të zbutur ajo mund të shtoni disa pika të vajrave ndonjë aromë. Krem duhet të rubbed me një mumje në vendet e trazuara në lëkurën tuaj të paktën një herë në ditë.

Kozmetikë e shtrihen

Të gjitha firmat kryesore kozmetike prodhojnë një numër të madh të mjeteve të ndryshme për të reduktuar shënon shtrirje. Më e zakonshme e shënon shtrirje krem ​​dhe scrubs që përmbajnë në përbërjen e saj të pasura me vitamina A dhe E, qepë ekstrakt dhe gjalpë kakao apo bajame.

Prodhuar edhe zgjidhje ampulë bazuar në përbërësit natyral. Përmbajtja e një ampulë është e mjaftueshme për një aplikim. Zgjidhja është rubbed në fushat me probleme.

Trajtimi i shënon shtrirje në sallon bukurie

Të hequr qafe shënon shtrirje pas lindjes ose shtrirje e vjetër markat më të ndërlikuara. Këtu ju mjekësi tradicionale nuk mund të ndihmojë. Nëse keni provuar të gjitha mjetet dhe nuk i kanë pranuar efekt, është koha për ta kthyer në një cosmetologist profesional. Cosmetologist ju ofrojnë procedurës së mëposhtme:

 • Aromatherapy. Kjo është forma beninje e trajtimit. Me metodën e saj të veprimit është i ngjashëm me trajtimin e mjeteve juridike popullore;
 • Përfundon. Përfundon janë të dyja të ftohtë dhe të ngrohtë. Përgatitja për përfundon trupit janë komponentët e bimëve;
 • Mezoterapia - injeksion nënlëkurës i drogave të veçanta që përmbajnë substanca biologjikisht aktive dhe qelizat burimore. Me ndihmën e tyre të fillojnë procesin e rigjenerimit të lëkurës. Kjo është një nga metodat më efektive;
 • Terapi ozoni-oksigjen. Ozoni eliminon shënon shtrirje, rejuvenates lëkurës dhe, përveç kësaj, përmirëson disponimin (Nuk e di se çfarë është për terapi ozoni?)
 • Radioliftinh. Efekti Përdoret i rrymës elektrike në lëkurë. Kontribuojnë sintezë fillimin e kolagjenit dhe elastin;
 • Lëkurë kimike. Duke u mbështetur në dëmtuara acide të veçanta të lëkurës që nxisin shpërbërjen e shtresat e thella të lëkurës dhe stimulojnë formimin e një shtresë të re të epidermë;
 • Rishfaqet lazer. Hiq lëkurë të dëmtuar me një lazer. Kjo procedurë i ndihmon të zgjidhur problemin, rejuvenates dhe forcon lëkurën;
 • Përforcimi i fije ari;
 • Kirurgjisë. Kjo është masa ekstreme. Ata mund të vendosin për të vetëm kur metodat e tjera janë të pafuqishme.

Në ndërhyrjen kozmetike procedura e përzgjedhjes do të jetë i mundur vetëm kur ju të shqyrtojë cosmetologist do të përcaktojë thellësinë dhe shtrirjen e neglizhencës shtrihen. Ai do t'ju tregojë për optimale procedurës për rastin tuaj. Por, para se të shkoni në dyqan, të përpiqet të mirë të recetave popullore vjetra bukurinë. Ajo është shumë më e sigurt dhe më pa dhimbje.

A është e mundur për të hequr qafe shënon shtrirje: reagime Video