Si të shpëtoj blackheads në shtëpi duke punuar mjete


Të freskët, të pastër, me ngjyra të ndezura të lëkurës - një tregues i shëndetit të mirë dhe mirëqenien. Por shpesh pamja dhe gjendja e lëkurës janë larg nga të përsosur. Edhe në fytyrë të relaksuar nevospalennoy shpërndajnë të pika të vogla të zeza që janë të vendosura në ballë, hundë dhe mjekër është në gjendje të prishin disponimin, dhe nganjëherë shkaktojnë sëmundje më i lëngshëm. Lëkure comedones hapur kërkon kujdesin dhe trajtimin e metodave të veçanta. Cilat janë mjetet për vetë-kujdesit dhe se si për të hequr qafe blackheads në shtëpi dhe ne do të flasim.


Përmbajtje

 • Çfarë është një dot zezë?
 • Shkaqet e comedones
 • Parime të përgjithshme të trajtimit
 • Kushtet e kujdesit në shtëpi për llojin e lëkurës me vaj
 • Recipes maska ​​shtëpi e blackheads

Comedones të hapura (në njerëzit e thjeshtë të quajtura pika të zeza ose ngjalat e zezë) është dukuri shumë e zakonshme që prek lëkurën e të gjitha moshave dhe mungesa e trajtimit të duhur mund të përbëjë një problem serioz kozmetike dhe të lehtësojnë depërtimin e infeksionit deri pamjen e plagët dhe obezobrazhyvayuschyh hyperpigmentation vazhdueshme. Çdo linjë kozmetike ka një gamë të konsiderueshme të zgjedhjes së mjeteve dekorative për të krijuar një edhe tonin e lëkurës.

Çfarë është një dot zezë?

Puçrra fytyre Zi - ajo u zgjerua gojën e follicles flokët, të cilat janë të mbushura me sebum, peshore të lëkurës të vdekur, grimcat e poshtër për të formuar një substancë që ngjitet. Ora Perepovnyayuchy, kongjestion dhjamor për shkak të një reaksion kimik me oksigjen është pikturuar në gri apo të zezë.

Dots Zi (comedones) janë elemente jo-inflamator puçrra fytyre, por lëkurë me pika të zeza dhe poret unaesthetic Dilated krijuar të gjitha kushtet për një rritje aktive bakteriale dhe shfaqjen e inflamacionit.

Shkaqet e comedones

 1. Karakteristika të lindura - shfaqja e puçrra fytyre zi vaj zotërve të prirur, lëkurë të përafërt me zmadhuar poret, shpesh të shkaktuara nga faktorë gjenetike.
 2. Çrregullime endokrine - në veçanti, nivelet e larta të testosteronit për shkak të mosfunksionim të organeve të brendshme, ose kur duke marrë medikamente të caktuara, e bën lëkurën të trashë dhe fatter, e vështirë për të nxjerrë larg nga qelizat e vdekura dhe yndyrë të tepërt.
 3. Stresi, duke ndikuar në përbërjen e mjedisit të brendshëm, niveli i hormoneve, microcirculation, duke çuar në ndryshime në përbërjen e sebum dhe fluksit të gjakut në shtresat sipërfaqësore të lëkurës.
 4. Përmbajtja pista mjedisore në ajër një numër i madh i grimcave të pluhurit, blozës, karboni Zi.
 5. False kujdesit tim të lëkurës. Përdorni krem ​​me elemente të rënda që të bllokoj poret, demakijazha parregullt.

Parimet e përgjithshme të trajtimit të comedones

Si të shpëtoj e problemit? Trajtimi i blackheads duhet të jetë i ndërlikuar. Ajo mund të jetë një beautician specialist, dhe në mënyrë të pavarur në shtëpi, i cili do të përforcojë efektin.

Para së gjithash, nuk do të përpiqet për të hequr mekanikisht (gdhend) comedones - spastrim joprofesionale blackheads mund të çojë në infeksion dhe qelbëzim hyrjes, e cila mund të jetë mjaft i thellë dhe kërkojnë trajtim intensiv.

Të jetë i sigurt për të vizituar mjekun i cili do të shqyrtojë problemin dhe të përshkruajnë trajtim mjaft të plotë. Fto skema individuale të trajtime bukurie dhe kozmetike mjekësore rekomandojmë që pengon përparimin e puçrra fytyre, si dhe të japë këshilla se si për të hequr qafe blackheads në shtëpi dhe për të ruajtur efektin.

Kushtet e kujdesit në shtëpi për llojin e lëkurës me vaj

Së bashku me procedurat kozmetike që ofrojnë ndikimin intensiv nuk duhet të neglizhohet dhe kujdesit në shtëpi:

 • dy herë në ditë, të pastruar fytyrën me ujë dhe automjetet me efekt anti-inflamator, të cilat rregullojnë zhyroobrazovanye keratinization dhe proceset në lëkurë. Shmangni produktet që përmbajnë alkool, preferojnë produktet që janë të përbërë nga komponentë të tilla si oksid salicili, ekstraktet e kamomil, Calendula. Të jetë i sigurt për të hequr grim dhe mbetjet Dita krem ​​para shtrat.
 • krem yndyrore mund të shkaktojë clogging shumë më mirë për të zëvendësuar textures heleobraznuyu verës dhe të lehta në krem ​​përbërjen në dimër. Si pjesë e krem ​​nuk duhet të jetë i pranishëm substanca comedogenic - vazelinë, lanolinë, vaj mineral. Në vend të perimeve dhe shtazore yndyrë në krem ​​është e preferueshme për praninë e vajrave silikoni - dimethicone ose tsiklodimetikona.
 • shtesë pastrimi përballet me jo më shumë se dy herë në javë. Kjo mund të steaming, film maskë për pastrimin pastrim të gjatë ose gommazh. Nuk duhet harruar se prania e elementeve ostrovospalitelnyh puçrra fytyre, rosacea (rrjetë dmth zgjeruara vaskular, e cila është e vendosur shpesh në krahët e hundës ose rajonit paranazale) pastrimi në shtëpi duke përdorur temperaturat e larta apo pjeseza abrazive kundërindikuar!

Shtëpi maskë e pika të zeza - recetave dhe rekomandimet

Maska filma nuk kërkojnë shpëlarje, hiqet pas tharjes plotësisht, duke tërhequr nga sebum tepërt, ndotjes poret, shtresohem sipërfaqësore vdekur thekon lëkurës.
Lëkura maska ​​Film përkryer të pastër dhe të qetë, për të përmirësuar elasticitetin e saj, për të përmirësuar microcirculation, me komponente të tjera - inflamatore, të thata - të normalizojë funksionin e lëkurës, e cila përfundimisht çon në stabilizimin e pronave mbrojtëse të lëkurës.

Maska të tilla kanë efekt të shkëlqyer vizual që është e dukshme nga herë të parë, dhe kur përdoret rregullisht të japë rezultat ndriçues.

Në zemër të pothuajse të gjithë filmit recetave maska ​​shtëpi është xhelatinë, i cili ofron arsim film elastike.

Xhelatinë - një produkt i hidrolizës së proteinave shtazore përmban shumë aminoacidet dhe kolagjenit ēarė, e cila përdoret gjerësisht në cosmetology.

Maskë me qumësht dhe xhelatinë

Xhelatinë film maskë - përzierje 1 lugë gjelle ujë të valë ose qumësht, 1 lugë gjelle xhelatinë ushqimor. Përzierje është ndezur në një banjë me ujë ose në mikrovalë për 15 sekonda për të shpërndarë xhelatinë. Vlim në masë nuk kanë nevojë për pronat e xhelatinë humbur të valë. Ostuzhaem në një temperaturë të rehatshme dhe të aplikuar në fytyrë, pas ~ 15 minuta maskë mund të hiqen. Këshilli - aplikoni një maskë të mjaftueshme të trashë shtresë ose ajo do të jetë e vështirë për të hequr.

Maskë me karbonit aktivizimit

Maskë kundër pika të zeza me aktivizimit të karbonit - një variant të maskë mëparshëm. Në një përzierje të qumështit dhe për të shtuar xhelatinë njëpasnjëshëm në pluhur 1 tabletë e qymyr. Për aplikim më të mirë për të përdorur një furçë të lira. Pas aplikimit të prisni 10-15 minuta dhe hiqni kasetë. Qymyrit - adsorbent natyrore me një sipërfaqe të madhe absorbues. Duke përdorur këtë maskë pika të zeza të zhduket pa lënë gjurmë.

Filmi maskë e kastravec

Filmi maskë kastravec - për përgatitjen e saj ne kemi nevojë për:

 • kastravec të vogël rubbed në rende gjobë;
 • lugë gjelle me lëng aloe;
 • xhelatinë.

Kastravec integruar të lidheni me 1 lugë gjelle lëng aloe. Xhelatinë shpërndajë 1 lugë gjelle kamomil supë dhe të vënë në një përzierje e kastravec dhe aloe. Në mënyrë që të rozpustyvsya xhelatinë, përzierje është ndezur në një banjë me ujë, aplikoni një maskë pak i ftohtë. Kjo maskë pastruar dhe zbutur lëkurën, redukuar inflamimin.

Maskë mjaltë kundër pika e zezë

Maskë mjaltë - marrin 2 lugë mjaltë, 2 lugë xhelatinë 4 lugë ujë. Shkrihet xhelatinë në ujë të nxehtë, shtoni mjaltin, edhe dele në një shtet homogjen. Maskë vënë në fytyrë steamed minutën e 10: të hequr dhe pije fytyrën me ujë të ftohtë. Ju pastaj mund të aplikoni një krem ​​qetësues. Ky produkt ka veti ushqyese dhe anti-inflamator.

Rregullat aplikojnë maska ​​film

 1. Para se të aplikoni maskë e të dhënave për të përgatitur lëkurën - kujdes të pastër atë nga papastërtitë dhe kozmetikë dhe para avullit që do të zbulojë poret dhe zbutur priza shtresa sipërfaqësore në gojën e gjëndra dhjamor.
 2. Maskë kozmetike aplikuar furçë të gjerë të fibrave sintetike (e cila është më e lehtë), ose një gisht në fushat me probleme. Më shpesh kjo është ballin, hundë dhe mjekër.
 3. Maska e parë shtresë të lehta aplikuar vret lëvizjet. Kur shtresa fillestare pak do të të kapë, të vënë 1-2 shtresa e lëvizjeve të qetë janë të mjaftueshme për të formuar një maskë të trashë shtresë. Nëse maskë xhelatinë e pika të zeza aplikuar një shtresë e hollë, atëherë ju nuk do të jetë në gjendje për të hequr atë në një lëvizje dhe efektin e tillë një procedurë do të ishte e paplotë.
 4. Shmangni aplikimin film për të maskuar zonën përreth buzët, sytë, vetullat.
 5. Pasi maskë nuk do të rrinë në gishtat (kjo merr rreth 20 minuta), i formuar film mund të hiqet nga poshtë lart një përplasje.
 6. Bilancet del me të larë me ujë ose locion kozmetike dhe lubricates lëkurës qetësues krem ​​të lehta apo xhel.

Kujdesi i rregullt dhe të duhur të lëkurës duke përdorur mjetet juridike në shtëpi do të mbështesë është në gjendje të mirë, redukuar inflamimin dhe rrezikun e bashkuar do të sigurojë përmirësimin madje edhe në raste të rënda. Shpresojmë se këto këshilla do të jetë e dobishme për ju - të qëndrojnë të shëndetshme dhe të bukur!