Si për të bërë masazh mjaltë në shtëpi


Jo larg sezonit të plazhit, kështu që kjo shifër duhet të jetë në rregull. Sigurisht, në qoftë se puna në trup zgjat për një vit, atëherë çdo gjë është e mirë dhe procedura shtesë nuk janë të nevojshme. Dhe në qoftë se jo?

Përmbajtje

 • Kundërindikimet për masazh
 • Çfarë përdorim mjekësor
 • Teknikat masazh për humbje peshe
 • Video bërë masazh mjaltë

Pastaj një nevojë urgjente për të sjellë figura në formë. Ka disa opsione që do të përdoren në kombinim: sport, të ushqyerit, masazh dhe sauna. Në këtë rast, ajo me të vërtetë të çojë shifër në mënyrë relative brenda 3-4 javësh, banish mbipeshë tërheqë lagështi të tepërt nga trupi për të hequr qafe e celulitit. Nëse pesha e tepërt nuk është problem, por i bezdisshëm famëkeq "lëvozhgë portokalli", mënyra më e mirë për t'u kthyer këmbët do të jetë mjaltë masazh celulitit. Ajo mund të bëhet në sallon dhe në shtëpi. Pa dyshim, në kabinën, kjo procedurë do të jetë shumë nicer, por për një kurs të plotë, i cili përbëhet nga 12-15 procedurat do të duhet të paguajnë 18-25.000.


Nëse ju mund të përballojë atë, ekspertët për 2-3 javë rozhladyat gjitha gunga në lëkurën tuaj. E pra, në qoftë se të gjitha që ju keni në këtë kohë të jetës, ajo është banka e mjaltë dhe një mbrëmje pak të lira - pastaj të mirëpritur për masazh amatorë klubit mjaltit në shtëpi.

Kundërindikimet për masazh

Përcaktojnë menjëherë - ka disa contraindications në procedurë:

 • Intolerancës individuale të produkteve të bletëve
 • Çdo manifestim i venat me variçe
 • Prania e tumoreve
 • Sëmundje tiroide
 • Koagulimit të dobët të gjakut
 • Shtetet temperaturë

Pra, nëse ju gjeni veten në të paktën një prej contraindications, atëherë ju keni nevojë për të gjetur një mënyrë tjetër - përfundon për humbje peshe, Mezoterapia (pas konsultimit me mjekun tuaj). Ky lloj i massaging është përdorur jo vetëm në luftën kundër celulitit. Për shembull, shkalla e për të gjithë trupin e ndihmon për të korrigjuar konturet dhe i japin figurës një formë të bukur.

Masazh fytyrës mjaltë, në përgjithësi, është një procedurë simpatik. Jo vetëm se, që ajo të shpëtoj prej rrudhave gjobë fytyrës dhe tërësisht të pastër poret. Pra, në fakt teknikë saktë ndihmon nëpër pikat në fytyrë dhe të ndikojë në organet e brendshme, traktit urinar, traktin gastrointestinal, mushkërive dhe të mëlçisë. Sepse masazh mjaltë është një mënyrë e mrekullueshme për të marrë më të rinj dhe të shëndetshëm.

Çfarë përdorim mjekësor

Masazh me mjaltë është shpesh duke përdorur gëlqere, hikërror dhe bli varieteteve. Besohet se fytyra është përdorur më mirë mjaltë hikërror, pasi ajo përmban shumë antioksidantë, dhe nuk shkaktojnë reaksione alergjike.

Masazh Totali mjaltë për humbje peshe mund të bëhet nga çdo varietet. Mjaltë duhet të jenë të lëngshme dhe të trashë. Por nëse papritmas ai zasaharyvsya, vendi isha i vogël bankë në një banjë me avull deri, derisa të bëhet lëngshme dhe transparent. Në mënyrë tipike, për një seancë është e mjaftueshme për 4-5 lugë mjaltë të lëngshme.

Shtimi vajra esenciale

Për rezultate më të qëndrueshme të seancës, ju mund të shtoni disa pika vaj esencial dëllinje, limon, nenexhik dhe portokalli. Këto vajra të ndihmojë në eliminimin e toksinave nga trupi, e cila e bën më të lehtë për të arritur efektin e dëshiruar. Ajo është e mirë që menjëherë të bëjë një përzierje e vajrave, të cilat së bashku të reduktuar yndyrë trupit dhe për të hequr lëngjeve të tepërta nga trupi:

 • Vajra e barbarozë dhe dëllinjë - 3 pika
 • portokalli apo grejpfrut - 5 pika
 • vaj limon - 2 pika.

Shto 5-6 pika e mjaltë për përzierje në massaging së shpejti do të arrijë rezultatet e duhura.

Teknikat masazh për humbje peshe

Masazh kryhet me mjaltë për 20-30 minuta - në varësi të madhësisë masazhin sipërfaqe. Së pari ju duhet 5-10 minuta të ngrohtë deri pak lëvizje të buta të trupit. Pas kësaj ju mund të filloni procedurën.

Gjalpë mjaltë të fillojnë rubbed në lëkurë, duke shkaktuar rrjedhjen e gjakut. Atëherë lëvizja duhet të bëhet të rrepta, të fillojë lëkurën me gishtat tuaj çikë nga kohë duke u përpjekur për të compress nuk është shumë, por për të marrë një kuptim të djegies të lehta. Zakonisht, në këtë fazë zahusaty dhe mjaltë fillon të rrëshqitje, atëherë është koha për të lëvizur në fazën e ardhshme. Të fillojnë të vënë duart në trupin për disa sekonda, dhe pastaj - papritmas lot duart. Kjo pikë mund të duket pak e dhimbshme, por pse nuk e bëjnë për një figurë të bukur! Këto lëvizje duhet të ecin në këmbë, bark dhe mollaqe për 10-15 minuta. Ju do të shihni se tani në duart tuaja është masë e bardhë-gri. Mos u shqetësoni - kjo i jep yndyrë lëkurës, i poshtër, toksinave, duke marrë mjaltin gjitha ushqyesve. Katyshkov më shumë të tilla të pista, aq më shumë trupi juaj është i dehur.

Kujdes Mos përdorni ri masazh mjaltë - punuar mjaltë përmban substanca të dëmshme për lëkurë dhe mund të shkaktojnë reaksione alergjike.

Për 15-20 minuta, lëkura juaj do të bëhet rozë intensive. Kjo është një shenjë e mirë, që do të thotë që ju mund të shkaktojë rrjedhjen e gjakut në vendet ku celulitin. Dhe tani trupi vetë do të vazhdojë të luftojë atë. Ne duhet me kujdes larë mjaltin nga trupi, fshij thatë me një peshqir dhe të aplikojnë anti-celulitit krem.

Në mënyrë tipike, efekti theksuar nevojshme për të paktën 10 procedurës. Efektet e qëndrueshme të masazh mjaltë do të shihet në 15 procedura. Është e rekomanduar në dy javët e para për të bërë atë çdo ditë të tjera, me rotacion përfundon. Pasi keni parë progres të dukshëm - të bërë këtë procedurë 2 herë në javë. Pas përfundimit të një kurs të plotë 2-4 herë në muaj shpenzojnë masazh mjaltë si një masë parandaluese.

Video bërë masazh mjaltë