Si te tan në një dhomë me diell mirat dhe të këqijat e rrezitje


E bukur dhe madje edhe tan - pa dyshim, ëndrra e çdo përfaqësues të seksit të drejtë. Veçanërisht e rëndësishme është çështja në prag të sezonit të verës, për shkak se në këtë kohë të vitit mund të jetë mënyrë shumë e përshtatshme për të mburremi sverhmodnoy re mini-skaj. Në këtë artikull ne do të flasim rreth asaj se si dhomë me diell dhe sunbathing për të marrë tan përsosur dhe të mos dëmtojë shëndetin tuaj!

Përmbajtje

 • Çfarë është Solarium mirë?
 • Solarium - kini kujdes!
 • Contraindication
 • Si të tan në një dhomë me diell

Për të filluar, unë do të doja të theksohet se diell nuk rekomandohet për të gjithë, përveç kësaj, të merrni një cirk të bukur për të tërhequr vëmendjen për një numër të rregullave. E pra, gjërat e para të parë.


Çfarë është Solarium mirë?

Le të fillojmë me atë që quhen pajisje të veçanta Solarium me të ndërtuar në to dritë UV, i cili aktivizon rrezatimit nga sedimenteve në shtresat e ulëta të pigment epidermë - melaninës. Një të thjeshtë të tillë, në shikim të parë, pajisja ka një masë të pronave të dobishme, përmes të cilit gëzon popullaritet të lartë jo vetëm në femra, por edhe në meshkuj.

Pra, duke shkuar në dhomë me diell - pro dhe kundrat e këtë lloj djegien nga dielli:

 • Në kuvertën kryesore pozitive tipar dielli që kanë nevojë në mënyrë që ju mund të merrni një cirk në çdo kohë të vitit. Territori ynë mbulon kryesisht ato latitudes, ku numri i ditëve të ftohta të vitit tejkalon sasinë e nxehtësisë. Një bukur dhe tanned, ju shihni, dëshiron që të duken përgjithmonë. Solarium - asistent tuaj të besueshëm në këtë!
 • Solarium parandalon rrezikun e sëmundjeve të tilla si osteoporoza që ndodh për shkak të mungesës së kalciumit në trup. Ju mund të pyesni: "Dhe a ka një dhomë me diell?" Është e thjeshtë - në kontakt me lëkurën e njeriut për të ultravjollcë rrezet në trup fillon procesin e zhvillimit të vitaminë D, e cila ndihmon në absorbimin më të mirë të kalciumit.
 • Në qoftë se ju ndiqni të gjitha rregullat vizitoni dhomë me diell do të harrojmë për psoriasis dhe puçrra fytyre. Për më tepër, shkencëtarët japonezë gjetën: fenomeneve të tilla si humbja e flokëve dhe shfaqjes së sëmundjeve hypertensive drejtpërdrejt varet nga mungesa e rrezeve UV.
 • • Solarium ndihmojë njeriut ftohjet luftën e trupit, sepse e shkatërron ndjeshëm ndaj rrezeve ultravjollcë baktereve. Në këtë drejtim, Solarium veçanërisht e dobishme në offseason, kur rreziku i sëmundjeve të frymëmarrjes është rritur në masë të madhe.
 • Solarium ofron veprime rekreative në rastet kur një grua ishte neto kapilar në këmbë apo të armëve. Pas FYI, duke shkuar në dhomë me diell mund të shndërrohet në trajtime të dobishme.
 • Dhe e fundit, por kjo nuk është e parëndësishme tipar rrezitje: forcimin e zhvillimit të "hormon lumturi" në trupin e njeriut, të cilat, siç e dimë, çelësi për humor tonë.

Solarium - kini kujdes!

Në të gjitha avantazhet e mësipërme diell e ka disa disavantazhe. Le të flasim për ta në më shumë detaje:

 • Rritje të rrezikut të kancerit të lëkurës

Nëse dikush në familjen tuaj vuan nga kjo sëmundje, është më mirë të mos për të vizituar një dhomë me diell. Dhe si për të bëj banja dielli në këtë rast? Këtu nuk është edhe rruga që ju doni të "detyruar" lëkurë tan, dhe se ajo është e kundërindikuar në përgjithësi. Kohët e fundit, shumë njerëz në kokë formuar një stereotip në lidhje me rreziqet e rrezitje, por mos u bëni merak. Vetëm të qëndrojë në krevat tanin nevojë për disa kohë, dhe në çdo rast nuk mund të vizitojnë atë çdo ditë.

 • Solarium - e keqe për sytë

Për fat të keq, kohët e fundit shkencëtarët kanë konfirmuar faktin se sunbathing tepruar rrit në mënyrë dramatike rrezikun e pterygium, Keratitis foto, kon'yuktivita foto dhe cataracts. Të gjitha këto sëmundje të syrit janë shumë të rrezikshme dhe mund të çojë edhe në humbje të plotë të vizionit. Pra, mos harroni një rregull të thjeshtë: sesionit më rrezitje - të keq vizionin tuaj.

 • A nuk mund të varur

Në literaturën mjekësore nuk është një gjë e tillë si tanoreksiya - varësia psikologjike nga rrezet UV që rezultojnë nga vizituar personin rrezitje i pëlqen aq shumë sa që ai thjesht nuk mund ta imagjinoj jetën pa të.

 • Plakjen e hershme të lëkurës

Kjo efekteve të dëmshme të rrezitje në lëkurë paralajmërojnë gjitha sallonet e bukurisë, por vajzat tona janë të kota. Rrezet rrezitje UV depërtojnë qelizat më të thella të lëkurës, duke shkatërruar kolagjenit indeve dhe elastin, e cila shkakton rrudhat e hershme. Për të shmangur këtë, ekspertët rekomandojnë përdorimin sunscreen kur sunbathing.
Deri tani ju e dini se çfarë është një dhomë me diell, avantazhet dhe disavantazhet të cilat ne kemi shënuar vetëm.

Contraindication

Edhe në qoftë se të gjitha këto disavantazhe, të cilin e kemi thënë më lart, ju nuk do mend - mbani në mend se për disa njerëz, për rrezitje mund të bëhet një "bombë me sahat", acarimin e disa sëmundjeve. Pra, le të numëroj njerëzit që Solarium është i kundërindikuar:

 • dhe gratë shtatzëna;
 • persona nën 18 vjeç;
 • njerëz lëkurës cilëve takon klishe parë ose të dytë;
 • ata që vërehet përkeqësimin e ndonjë sëmundje kronike;
 • burrat dhe gratë, të cilat shpesh janë gjakderdhje;
 • njerëzit lëkura e të cilëve është e "shpërndarë" Freckles dhe birthmarks;
 • ata që vuajnë nga sëmundjet dermatologjike;
 • gratë, të cilët janë të regjistruar nga një sëmundje përkatës gjinekolog.

Për të përmbledhur: edhe në qoftë se ju jeni të mirë të njohur me koncepte të tilla si dhomë me diell e di se si për të bëj banja dielli në të, por trajtojnë një nga kategoritë e njerëzve të përmendura më lart - nuk e rrezikojnë shëndetin tuaj dhe të heqë dorë udhëtim në sallon për shërim .

Ata që mund të përballojë këtë procedurë kemi të njihen me një numër të kërkesave në diell për rritje nuk ishte e lidhur vetëm me emocione të këndshme.

Si të tan në një dhomë me diell - Pikat kryesore

Së pari ne duhet të vendosë për të cilat Solarium shkoni: vertikale apo horizontale. Të dy kanë avantazhet e tyre, të tilla si dhomë me diell më higjienike vertikale - ju nuk do të përballen me muret e pajisjes. Gjithashtu në këtë dhomë me diell mund të lëvizin lirshëm, edhe vallëzimi - në qoftë se ju pëlqen (nga rruga, ju mund të pyesni stafin për ta kthyer në makinë sallon muzikë). Një tjetër plus për rrezitje vertikale është se ajo është palët shumë të mira tan dhe bust sipërme.

Në rrezitje horizontal më i përshtatshëm, ju mund të pushoni, të relaksoheni dhe të lëshohem. Krevat vënë re më e mirë për rrezitje në pjesën e poshtme është në këtë lloj të pajisjeve. Llambat e pushtetit në rrezitje duhet të jetë një rregullore e mirë, në varësi të llojit të lëkurës. Nga rruga, të jetë i sigurt për të pyetur punëtorët tuaj sallon për sa kohë llambat përdoren në Solariums, në qoftë se ata janë ende mjaft i ri - nuk bëj banja dielli atje gjatë.

Deri tani rregulla:

Rregulli numër 1
Jetë i sigurt për të marrë kujdesin e mbrojtur flokët tuaj nga rrezet UV e rrezitje, kjo sjellë një kapelë të lehta.

Rregulli numër 2
Disa Salons bukuri të japë çdo vizitor syze dielli për rrezitje, por nuk janë përfshirë domosdoshmërisht sallon në shërbim. Nëse ju vendosni për të marrë pjesë rregullisht Solarium, më mirë të merrni vetë.

Rregulli numër 3
Para një seancë në dhomë me diell domosdoshmërisht zbatohet për sipërfaqe të lëkurës vaj të veçantë ose krem ​​me pronat e mbrojtjes dielli, ajo do të të mbrojë lëkurën tuaj nga djegiet dhe djegien nga dielli të bëjë të qetë dhe të butë.

Rregulli numër 4
Mos harroni për lëkurë delikate - përdorni një moisturizer që nuk përmban alkool. Mos harroni se Kozmetikë përdorimi lëndë ushqyese që përmbajnë hormonet në dhomë me diell kategorikisht e pamundur.

Rregulli numër 5
Në prag procedurat e ardhshme nuk duhet të larë me sapun, sepse ajo shkatërron mjedisin natyror acid të lëkurës, duke rritur gjasat e djegieve.

Rregulli numër 6
Para se të vizituar Solarium, nuk përdorin ndonjë përbërjen dhe deodorant dhe parfum.

Rregulli numër 7
Ata që janë mbi tridhjetë, duhet të luajnë në krevat tanin në të brendshme, më mirë të mos vë në dukje lëkurën delikate të efekteve të drejtpërdrejta të rrezeve UV.

Rregulli numër 8
Menjëherë pas vizitës në dhomë me diell nuk është e rekomanduar për të marrë një dush të ftohtë.

Rregulli numër 9

Në qoftë se lëkura juaj është një nishan, të marrë brenda stickers të veçantë në to - stykyny. Të njëjtat pajisje nevojë për të nënshkruar lëkurën delikate të dalë.

Rregulli numër 10
Në rast se ju keni përjetuar ndonjë sëmundje (vjellje, marramendje, dobësi, etj) - të jetë i sigurt për të përdorur personelin butonin thirrje në dispozicion në çdo rrezitje pajisje.

Kur keni vendosur për të vizituar një dhomë me diell, mos harroni - koha maksimale e kaluar nuk duhet të ketë më shumë se shtatë minuta. Sesioni i ardhshëm do të jetë për të shkuar vetëm 2-3 ditë në qoftë se nuk ka skuqje në lëkurë dhe ndjesi të dhimbshme. Çdo herë, të rrisë kohëzgjatjen e seancave, gradualisht duke e çuar atë në 15 minuta.

Të dashur gratë, të jenë gjithmonë të rinj, të bukur dhe të shëndetshme! Ne shpresojmë se këto këshilla do të ju ndihmojë me këtë!