Si për të bërë krem ​​në shtëpi


Ju mendoni se për të bërë krem ​​në shtëpi vetëm mund të posedojnë njohuri të fshehtë dhe pajisje komplekse laboratorike? Kjo nuk është kështu. Nëse ju jeni tashmë të "aftë" në përgatitjen e maska ​​natyrale për fytyrën dhe flokët e produkteve të depozituara në çdo kuzhinë - a jeni gati për të marrë hapin e ardhshëm!

Përmbajtje

 • Vaj, ujë, emulsifier
 • HLB me vlerë emulsifiers
 • Bilanci acid-bazë, ose pse letër lakmus kremovaru?
 • Preservatives në kozmetikë shtëpi

Çdo shtëpiake që i pëlqen të përkëdhel ushqim të ngushtë të shijshme shtëpi me të vërtetë nuk është vetëm duke u përgatitur asgjë si kozmetike.


Disa salcat dhe krem ​​për produktet ëmbëltore është në thelb e njëjtë emulsioni si përmbajtjen e shisheve të bukura dhe kavanoza në tryezën tuaj salcë.
Dallimi, natyrisht. Dhe kryesore - janë komponentë: vaj perimesh, emulsifiers, përbërësit kozmetike aktive, preservatives, dhe shumë më tepër. Çdo gjë që ju duhet të kremovareniya mënyra më e lehtë për të blerë në dyqane të specializuara. A nuk nxitojnë në blerjen tuaj të parë të tyre, varg dhe çmimet e shitësit të ndryshme mund të jenë shumë të ndryshme.

Në shumicën e komponentëve të krem, ju duhet të merrni disa pajisje.

 • Bilanci elektronike. Për një fillim do të jetë në kuzhinë mjaft konvencionale, në gjendje për të matur 1 gram.
 • Enët heatproof. Ajo mund të jetë Crucibles speciale prej porcelani ose tenxhere me një dorezë, dyqan-bleu pajisje laboratorike. Ju mund të bëni tuaj në shtëpi qeramike lojë me birila, gota, lojë me birila.
 • Mini-mikser. Blender thjeshtë nuk do të funksionojë në qoftë se ju nuk jeni duke shkuar për të gatuaj një herë një pintë krem. Kapuchynator miniaturë mund të blihen në dyqane apo pajisjeve në shtëpi në të njëjtin vend dhe përbërësit kozmetike.
 • Banjë me ujë. Kjo mund të jetë një pajisje të veçantë elektronik ose projektimin e anijeve në pjatë - në diskrecionin tuaj.
 • Disinfectants për duart, netermostoykoho vegla dhe sipërfaqet e punës. Rregullt të alkoolit apo CHLORHEXIDINE krem ​​tuaj të ndihmuar të shmangur mikrobet infeksionit të panevojshme të vazhdojë jetën e tij.
 • Termometër laborator dhe letër lakmus - në qoftë se ju jeni duke përdorur rreptësisht ndiqni udhëzimet.
 • Matja gota, tuba test, shiringa, pipettes, lugë, spatulas - e gjithë kjo do të jetë e panevojshme në kremovara Arsenal.
 • Kavanoza, shishe, shishe e produkteve gatuar. Ajo është e mirë për të përdorur xhami - ata mund të sterilizuar, ato nuk reagojnë me komponentët e krem.

Medikamente që përmbajnë vajra esenciale nuk mund të ruhen në plastike. Në raste ekstreme, përdorni një enë me akrilik.

Vaj, ujë, emulsifier

Çdo krem ​​- hidratues, ushqyes ose mbrojtës - paraqet një përzierje e ujit dhe yndyrë në raportet ndryshme. Këto komponente janë të dizajnuara për të rivendosur dhe ruajtur ekuilibrin gidrolipidnyj lëkurës. Vlen të përmendet se përpjekjet e vazhdueshme për të njom qelizë lagur vetëm vaj apo vetëm ujë çon në rezultatin e kundërt - thatësi dhe dobësi.

Fondet, të cilat janë të bazuara vetëm yndyrë, i quajtur balms. Kjo mund të jetë një përzierje e lëngshme masazh rrëshqitje ose Nutritious - për maska. Kurset e tyre ose të përdoren vetëm kohë pas kohe dhe zakonisht lënë në lëkurë për kohë të gjatë.

Një përzierje të trashë të marra duke shtuar vajra të ngurta ose Bateria (kerri, kakao, mango), dhe NDRYSHME ndryshme. Ato përdoren për të bërë pajisje mbrojtëse - balms cik apo duart, dhe për të zbutur lëkurën i përafërt në bërryla, gjunjë dhe këmbët.

Rezervat yndyrore bimore janë të mira që për një kohë të gjatë mbajtur në temperaturë dhome, duke ruajtur cilësi dhe pronat e saj. Ndonjëherë balms kërkojnë futjen e antioksidantë, sepse disa të naftës - veçanërisht rafinuar, të prirur për të oksidimit të shpejtë (prohorkanyyu).

Uji është përdorur si bazë për shumë produkte. Përveç pastrimit tonik dhe tonik, xhel është përgatitur prej saj për qëllime të ndryshme.

Për të arritur qëndrueshmërinë e dëshiruar, trashese tretur në ujë apo heleutvoryuvachi. Shembuj të substancave të tilla mund të shërbejnë xhelatinë thjeshtë ose agar-agar, e përdorur në gatim për të bërë pelte. Në kozmetikë përdorur shpesh për këtë huarovaya dhe çamçakëz ksantanovaya, alginate natriumi, acid Hyaluronic, hidroksyetyltselyuloza.

Kur aplikoni xhel formojnë një film - trashësi dhe elasticitet kjo varet nga lloji dhe përqendrimin e trashëse. Ata kanë një efekt të theksuar të një rozhladzhuvalnym shtrëngimi dhe për të ndihmuar të mbajë lagështi në shtresat e sipërme të lëkurës, por kanë vlera minimale ushqyese. Këto mjete janë përdorur në kujdesin e lëkurës rreth syve, nuk toleron yndyrë të tepërt. Në formën e xhel shpesh përgatitur Anti-Aging Serum me përmbajtje të lartë të përbërësve aktivë dhe përgatitjet antiseptik. Megjithatë, përdorimi bezzhyrovu formulimet si një humidifier primar krejtësisht i paefektshëm.


Për lëkurë të thithin lagështi të mirë, duke fituar dhe ushqyesve do të thotë kujdes ditor duhet të jetë një koktej që përmban të dy me ujë dhe yndyrë.
Ju me siguri e dini se këto dy substanca jeni miq totalisht në kushte normale, vaj derdhur në ujë, vetëm lundrues në krye me letër varaku, dhe nuk do të ndryshojë asnjë vzbyvanyem temperaturat intensive apo të larta. Megjithatë, kjo "Nesmith" gjithashtu është përdorur në kujdesin e një tjetër, me dy faza përbërjen lëngshme mbartës ndihmon të hequr ndonjë, edhe kozmetike më të qëndrueshme. Por, pavarësisht nga pastrimin butë dhe karakteristika të tjera të dobishme që ata kanë. Filmi me vaj mbetur në lëkurë pas avullimit të komponentit të ujit, mund të ndikojë në frymëmarrje të lëkurës dhe të provokojnë comedones.

Të naftës dhe të ujit të kombinuara dhe plotësohet pronat e tyre në një formë të qëndrueshme për të aplikuar emulsifier.

Në gatim, ajo shpesh merr rolin e verdhë veze veze, kështu që konverton vaj vegjetal dhe uthull në majonezë dhe qumësht dhe gjalpë - një krem ​​karamel. Gjithashtu, ju ndoshta duhej ta përdorin atë në vend të shampo - ajo lehtë lidhet yndyrë dhe i lau me ujë. Dhe një maskë flokët dhe fytyra e verdhë veze është përdorur jo vetëm për shkak të të pasurve - ajo lejon një përzierje homogjene e ushqyesve dhe pronat hidratues. Kjo shpjegohet me përmbajtjen e cilësisë së lecithin, përdoret zakonisht në prodhimin e kozmetikës.


Emulsifiers zakonisht shkojnë nga 1 deri 6% krem. Nga kjo shumë varet nga dendësia e ujit thithjen e fondeve. Për çdo recetë është përcaktuar në mënyrë individuale, shpesh konsistenca ideale arrihet vetëm pas disa eksperimente.

Kështu, tre shtyllat e ndonjë krem: ujë, vaj, emulsifier. Për të dhënë atë disa prona të veçanta (përtëritje, zbardhues, sigurinë dhe kështu me radhë), ka hyrë edhe në përbërësit biologjikisht aktive. Përgatitja e recetë, termat e mëposhtëm: Faza yndyrshëm, faza ujore, faza aktive.

Faza vaj

Ai përfshin naftës - të lëngshme dhe të ngurta, vajra shtazore dhe minerale, silikone, NDRYSHME, dhe janë përgjithësisht emulsifiers. Ajo është 15-35% e totalit të krem. Sa më shumë që faza vaj, respektivisht fatter të jetë mjet i gatshëm. Përqindja minimale e naftës mund të kërkojë futjen e thickeners për ujë, të përshkruara më sipër, se krem ​​nuk rassloylsya.

Si të trasha krem ​​do të varet drejtpërdrejt nga ajo që është e përfshirë në fazën e gjalpë yndyrë. Në qoftë se vetëm të lëngshme, do të thotë mund të marrë formën e qumështit. Bateri dhe NDRYSHME bëjë atë qëndrueshmëri më të dendur.

Faza e ujit

Ajo përbëhet nga uji dhe të gjitha që është e lidhur me të, dhe është baza e çdo krem ​​- 65-80% të totalit. Për të përgatitur krem ​​mund të përdoret distiluar, pastrohet, në raste ekstreme - ujë dhe hidrolaty perime të ziera.
Ejani dhe zierje e bimëve, por ky krem ​​është i prirur për të përkeqësimit shumë të shpejtë. Shtimi i një ruajtës në këtë rast patjetër.

Faza aktive

Përfshin të gjitha shtojcave - Ekstraktet, vitamina, acide, minerale ose proteina komplekse, vajra esenciale, preservatives. Shumica e tyre nuk mund të jetë e ngrohtë, sepse pasuritë janë futur në fund të krem ​​gatim.

Për të shtuar në krem ​​komponentët thatë të tretshme ose heleutvoryuvachi, të tilla si allantoin dhe acidit Hyaluronic, ju duhet së pari të marrë një pjesë të vogël të fazës së lëngshme të ujit dhe të përgatisë atë zgjidhje.

Vlera e saktë të fazës së aktiv të tjerë nuk mund të jetë. Po, ju mund ta braktisin plotësisht atë në qoftë se keni ndërmend krem ​​lehtë. Përndryshe vidshtovhuytes për qind e rekomandimeve për futjen e çdo përbërës të përmendur në përshkrimin e saj.

Gjithsej teknologji krem ​​gatim

 1. Mix përbërësit vaj fazës (duke përfshirë NDRYSHME dhe emulsifiers) në një enë.
 2. Përzierje përbërësit të fazës ujore të një tjetër.
 3. Të dyja anijet vënë në një banjë me ujë. Nxehtësia deri emulsifiers shkrirë dhe NDRYSHME Bateria. Temperatura e dy lëngjeve duhet të jetë rreth 65-70 gradë.
 4. Hiq dy fazat e banjës, derdh ujë në lumë yndyrë hollë, nxitje shpejt me një lugë ose shpatull.
 5. Beat krem ​​mikser. Fjala "trokasin" nuk është mjaft e saktë, sepse duke marrë shumë ajër në përzierje është shmangur më të mirë. Qëllimi juaj - për të arritur një strukturë të qëndrueshme dhe homogjene.
 6. Në emulsioni ftohtë përbërësit janë të përgatitur për të hyrë në fazën aktive një, çdo herë nxitje dhe përbërjen mikser.
 7. Translate krem ​​përgatitur në një kavanoz ose shishe.

HLB me vlerë emulsifiers

Për shtëpi kremovareniya emulsifiers në dispozicion në një gamë të madhe, e cila është përditësuar të përditshme me produkte të reja dhe të reja. Get humbur fare lehtë: si për të zgjedhur e duhur? Nuk ka përgjigje të vetme për këtë pyetje, por sugjerimet e mëposhtme do t'ju ndihmojë të vendosni.

Secili nivel ka një hydrofylnosty caktuar emulsifier dhe lipophilicity. Me rritjen e reduktuar pari mik. Numerikisht, kjo është reflektuar në vlerën e HLB (HLB) - nga 1 deri në 20. Në anën tjetër, çdo vaj ka vlerën e saj HLB e nevojshme për të formuar një emulsioni. Mesatarisht ajo varion 6-8.

Praktika tregon se gatim krem ​​në shtëpi vetëm me një mesatare emulsifier. Për shembull, vaj avokado ka një vlerë të barabartë me HLB kërkuar 7. Për këtë arsye, nevoja për të gjetur një emulsifier me të njëjtin nivel. Por, në mënyrë që të gëzojnë një krem ​​për të mbajtur strukturën më të mirë për të përdorur dy - ekuilibër të lartë dhe të ulët hidrofilike-lipofilike. Pse?

Nivelet e larta të HLB - nënshkruajë emulsifiers hidrofilik. Figurative, molekulat e tyre kapem për të molekulave të ujit. Niveli i ulët i pandarë lipofilik HLB. Ata në vend të nxjerrë një molekulë të naftës. Natyrisht, marrëdhëniet në mes të dy fazat e krem ​​- të ujit dhe yndyra - do të jetë shumë më e fortë në qoftë se tërheqja është reciproke.

Për më tepër, shumë më e lehtë për të arritur ekuilibrin e duhur të ndryshme nga numri i secilës prej emulsifiers se për të gjetur një sootvetsvuyuschyy.

Për të llogaritur se çfarë duhet të jetë raporti i emulsifiers hidrofilike dhe lipophilic krem ​​në recetë mund të jetë i armatosur me tabelat e nevojshme HLB vlerave vajrave dhe formulave matematikore. Por kjo është shumë më e lehtë për të përfituar nga calculators të veçanta online që janë në dispozicion falas në shumë "kremovarnyh" burime. Të gjithë ju do të duhet të specifikojë emrat e vajra, emulsifiers dhe asetet, përqindja e çdo fazë, sasia e dëshiruar e përfunduar krem ​​- dhe programi është i gatshëm për të ju tregojnë recetë.

Bilanci acid-bazë, ose pse letër lakmus kremovaru?

Balanca acid-alkaline e lëkurës, në varësi të llojit dhe vendndodhjen e trupit varion nga 3 në 7 - nga acid te neutral. Për mjaft të gjata konsumatorët kohë të kozmetikës besim se Ph optimale ndonjë krem ​​- është 5.5. Ky mendim u imponuar reklamat gjerë. Megjithatë, studimet kanë në mënyrë të përsëritur nuk e konfirmojnë atë. Rezultatet e tyre janë reduktuar në fondet me ato të 5,4-7 në mënyrë të barabartë të mos ndikojnë në ekuilibrin acid-bazë të lëkurës.

Agjentët alkaline më shumë acid ose më shumë nuk është aq e sigurt - kjo nuk është hidratues ose krem ​​ushqyes, dhe përbërja e qëllim të veçantë. Për shembull, peels acid ose depilim.

Letër lakmus jo vetëm që do të përcaktojë pH e produktit të përfunduar, por edhe për të shmangur reagimet e papritura gjatë përgatitjes së saj. Shumë përbërësit - emulsifiers, preservatives - mund të punojnë vetëm në varg të caktuar të vlerave të bilancit acid-bazë. Ata duhet të specifikohen në shënimin për komponent, nëse jo - kontrolloni informacion nga shitësi. Për shembull, ju mund të përcaktojë nëse do të aplikojë një apo një tjetër emulsifier në kombinim me acid laktik.

Nëse keni ndërmend të eksperimentojnë me acide dhe prishin përqendrimin e rekomanduar e komponentëve të tjerë, më shumë gjasa, bilanci përfundimtar automjeti juaj është në varg normal. Nga rruga, shumë kremovary tërësisht të pavëmendshëm ndaj kësaj figure, duke u fokusuar vetëm në intuitë e tyre. Kjo metodë mund të jetë e pranueshme në qoftë se ju gatuaj krem ​​për veten e tyre, por a jeni gati për të marrë përgjegjësinë për reagimin negativ të lëkurës së një personi tjetër?

Preservatives në kozmetikë shtëpi

Canning krem ​​shtëpi - një domosdoshmëri, nëse ju dëshironi që ajo të ruhen jashtë frigorifer, ose më shumë se dy javë.

Për fat të keq, shumica e preservatives irritojë lëkurën. Për të reduktuar rrezikun e reaksioneve të tilla kremovary preferojnë të përdorin vetëm dy baktericid të ndryshme dhe komponent antifungal. Kjo zvogëlon përqindjen e çdo input pa ulur efikasitetin.

Një tjetër detaj: përdorimi i preservatives nuk garanton ruajtjen e produktit. Kjo varet nga kontaminimi fillestar të mikrobeve përbërësit krem, dhe ndjeshmërinë e komponentëve të Prokysannya, dhe kushtet e magazinimit.

Përveç kësaj, shumë substanca të cilat janë atribuar pronat ruajtës që nuk i posedojnë ato në mënyrë të mjaftueshme. Për shembull, studimi nuk e ka konfirmuar efektivitetin e ekstraktit popullore kremovarov të farave grejpfrut.

Për krem ​​më të gjatë ruajtur, nuk e bëri nën infeksionit tuaj të lëkurës nga mikrobet dhe kërpudhave, përdorni ruajtës në raportet e rekomanduara dhe antioksidantë (vitaminë E). A mos i lënë rrugë të hapur, të mbajtur atë larg nga të nxehtit dhe të lehta. Përdorni një lugë të pastër në vend të kavanoza krem ​​dial gishtat.

Mos të jetë dembel për të kërkuar informacion në lidhje me përbërësit kozmetike - pajtueshmërinë e tyre, karakteristikat. Ndjehen të lirë për të bërë pyetje në forumet përvojë kremovaram. Ata do t'ju ndihmojë dhe të përcaktojë komponentët dhe të bëjë recetë e saktë.

Filloni me një të thjeshtë: të përgatisë krem ​​për duart e disa përbërësve të lira.

Mos harroni të testuar përbërjen tuaj përgatitur reaksion alergjik para se të aplikoni atë në fytyrë. Mos dyqan Cream gati më shumë se një muaj, edhe në qoftë se ju ndiheni mirë të përshtatshme për përdorim të mëtejshëm. Ajo është e mirë për të gatuar pjesë të vogla, por shpesh.
Ju eksperimente të suksesshme!