Si për të bërë një maskë për puçrra fytyre në shtëpi


Shpesh, manifestimi i puçrra fytyre - një rezultat i ndryshimeve të hormoneve në trup, qoftë pubertetit, sëmundjet e sistemit endokrin ose probleme gjinekologjike në gratë. Në periudha rrit sekretimit të sebum, infeksioni merr në gjëndra dhjamor ose follicles flokët dhe inflamacion të shkaktojë që manifestohet në lëkurë si puçrra fytyre. A është e mundur për të minimizuar shfaqjen e akneve dhe se si për të përgatitur maska ​​për puçrra fytyre në shtëpi? Kjo shumë ...

Përmbajtje

 • Rekomandime të përgjithshme
 • Gjurmët e puçrra fytyre dhe se si të shpëtoj prej tyre
 • Maskë balta për të lëkurës me vaj
 • Metoda Express - maskë aspyrynovaya për puçrra fytyre
 • Bollgur, sode dhe maskë maja për puçrra fytyreRekomandime të përgjithshme

 • para se të vendosni një maskë, fytyra duhet parë me avull mbi një tigan me ujë të nxehtë për disa minuta;
 • vënë duart e pastra në lëkurën të pastër me një furçë apo sfungjer të butë, vetëm para-trajtuar;
 • lëkura rreth buzët dhe sytë janë të shmangur më të mirë, pasi ajo është shumë e ndjeshme dhe duhet të kujdeset për të ndryshëm e saj të vogël;
 • përpara aplikimit të lëkurës së maska ​​frutave nevojshme për të testuar reaksioneve alergjike. Lëng frutash duhet të vihet në llapë e veshit ose sipërfaqen e pasme dore dhe le të qëndrojë për dhjetë minuta. Nëse kruarje dhe skuqje të lëkurës nuk shfaqet, ju mund të bëni një maskë.

Maskat kundër puçrra fytyre nuk është e rekomanduar për përdorim në ata që janë ekzemë puçrra apo shkurtime të mëdha dhe gërvishtjet.

Ndër maska ​​më të popullarizuara fytyrës për puçrra fytyre që mund të bëhen në shtëpi, në vijim: perime, fruta, vezë, parafine, balta, maja dhe sode.

Gjurmët e puçrra fytyre dhe se si të shpëtoj prej tyre

Acne - është vetëm një pjesë e problemit për të sëmurët me lëkurë i përflakur. Pasojat në formën e spote puçrra fytyre dhe plagët pothuajse nuk kalojnë, por me moshë të bëhen më të dukshme.

Sigurisht, gjurmët shtëpi maskë e puçrra fytyre nuk mund të zëvendësojë procedurë efektive të tilla si peels kimike, por do të ju ndihmojë të përshpejtojë procesin e shërimit dhe të zvogëlojë gjasat e puçrra në të ardhmen.

Por, pavarësisht nga maska ​​për të kujtuar dhe për të kryer rekomandime të thjeshta:

 • duhet të pini tetë gota çdo ditë në ujë të pastër në ditë;
 • duhet të ndjekin dietë të ekuilibruar e duhur;
 • hani shumë fruta dhe perime për të pasuruar trupin tuaj me vitamina dhe ushqyesve;
 • nuk do të përpiqet të shtrydh pimples veten dhe comedones, më mirë të kërkoni ndihmë të kualifikuar profesionale.

Për të shpejt të të shpëtoj nga njollat ​​në mjekësinë popullore përdoren maska ​​me argjilë të bardhë, mjaltë dhe kanellë, kastravec apo lëng limoni, zierje rrënjë majdanoz, maska ​​e bodyaga dhe parafine.

Nga gjurmët e puçrra në shtëpi do të ndihmojë të hequr qafe uthull molle, Hypericum tretësirë, vajra esenciale e rozmarinë ose çaj pemë ekstrakt, mjaltë.

Maskë balta për të lëkurës me vaj

Për të luftuar puçrra fytyre ideal argjile të bardhë. Ajo forcon poret dhe butësisht pastron lëkurën. Për të përgatitur maska ​​duhet të marrë dy teaspoons e balta e terur kozmetike dhe të shpërndajë atë në një lugë gjelle e ftohur vody.Zatem zier shtoni në përzierje një lugë çaji mjaltë dhe e bardhë whipped vezë.

Kjo maskë për puçrra fytyre me balte aplikuar për të pastruar lëkurën për gjysmë ore. Për të mirë fytyrës efekt mbuluar me një peshqir apo film me slits. Pas kohe maskë duhet të hiqen me ujë të ngrohtë ose fshin me lagështi për heqjen e kozmetikë.

Një efekt të mirë anti-inflamator të lëkurës me vaj ka balta verdhë. Për maska ​​duhet të përzierje dy teaspoons e balta të verdhë me të njëjtën sasi të kripës.

Aplikoni maskë duhet të jetë mocionet rrethore në fytyrë dhe të lënë për gjysmë ore, pastaj pije me ujë. Pas procedurës së pastrimit që ju duhet të përdorni një krem ​​hidratues apo pelte për të mbrojtur kundër lëkurë të thatë.

Metoda Express - maskë aspyrynovaya për puçrra fytyre

Maskë për puçrra fytyre me aspirina ndihmon edhe në rastet kur mjekësia retsnptf tjera tradicionale nuk japin një efekt të dukshëm. Inflamacion nën këtë maskë ulur ndjeshëm të nesërmen. Gjithashtu ajo mund të përdoret si një pastrim të butë për të trajtuar aknet në lëkurë.

Gatim Recipes maska ​​shumë, por ata janë të gjithë të bashkuar nga një rezultat - pas aplikimit të tij zonat e përflakur ulet, thahen pimples ose pjekjen më të shpejtë.


Aspirina maskë për puçrra fytyre dhe ndihmon për të hequr qafe njollat ​​mbi ta. Përbërës kryesor aktiv - aspirin - është shtuar në bazë - mjaltit, vaj ose argjile. Kjo maskë është me të vërtetë popullor, si tableta acetilsalicilik acid lirë, të arritshme, shiten në të gjitha farmacitë.

Bollgur, sode dhe maskë maja për puçrra fytyre

Fytyrë puçrra fytyre mbi bazën e komponentëve të mësipërm janë të lira dhe në dispozicion për të gjithë. Maska e akneve bollgur përbëhet nga thekon tërshërë, milled në një mulli kafeje dhe vezë të papërpunuara, whipped deri një ajër shkumë. Apliko ajo duhet të jetë për pesëmbëdhjetë minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Disa orë pas maskave përdorimit dukshëm ka zvogëluar intensitetin e skuqje, puçrra fytyre bëhet më i vogël.


Maskë fytyre nga lëkura e problemit maja pastron, ushqen, bën të bukur dhe të shëndetshme. Maskë recetë: një lugë maja duhet të jenë të përziera me lëng limoni dhe të aplikoni në lëkurën para-përgatitur.

Rezultati është i dukshëm pas disa procedurave. Kjo maskë ndihmon jo vetëm për puçrra fytyre, por edhe nga pika të zeza. Maskë maja mund të përdoret në variacione të ndryshme - maja me balte, mjaltë, domate, vezë pule ose peroksid hidrogjeni.


Një tjetër version i maskë pastron problemeve të lëkurës - një maskë për puçrra fytyre me sode buke. Soda - një produkt unik, dezinfektimin dhe zbutjen e lëkurës. Sode rekomandojnë përdorimin e një maskë për një muaj një herë në javë.

Mbani në mend e alergjive të sode, dhe kompleksi para-provë për maskë në kërrabë e bërryl. Më efektive është një kombinim i sode buke dhe vezë të bardhë; sode, bollgur dhe kos; sode dhe mjaltë; sode dhe maja.

Si rezultat, ne vërejmë se efekti i pritshëm i maska ​​do të vijë vetëm kur përdorimi i tyre të rregullt. Frekuenca e përdorimit të maskave, pastrimi - dy herë në javë.

Është më mirë për të kombinuar ato në mënyrë të përparësisë - i parë përdorimi Cleansing Clay Mask, tre ditë përdorni një maskë nga maja dhe kështu me radhë. Vetëm puna e vazhdueshme e vështirë në pamjen e tyre do të japë një rezultat pozitiv, pa ndihmën e kozmetikës tradicionale dhe mjekësi.